Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner Unitra AT 9100 - odstrajanie stacji

przemyslaw111187 15 Jul 2019 22:35 768 9
 • #1
  przemyslaw111187
  Level 5  
  Witam.
  Mam problem z AT 9100. Kupiony na Allegro, już przestrojony. Na początku zauważyłem, że po 15 min jak sie rozgrzeje lekko odpływa zero detektora i stacja odstraja się. Po roku użytkowania problem nasilił się, wskazówka co sekundę wychyla się w lewo i wraca na środek, nie można ustawić stacji bo odstraja się.
  Co może być przyczyną?
 • #3
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Założenie, że głowica dobrze przestrojona.

  Pomiar napięcia na UL1550, czy się pływa; znajduje się na płytce radiowej

  Amplituner Unitra AT 9100 - odstrajanie stacji
 • #5
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Miałem podobny przypadek w swoim tunerze. Winowajcą okazały się dwie rzeczy - kondensator w układzie stabilizatora napięcia warikapow i układ stabilizatora (ten po nagrzaniu się - a grzeje się! - zmieniał napięcie wyjściowe, Po wymianie kondensatora i założeniu na w/w układ stabilizatora kawałka radiatorka z blaszki Al problem znikł.
 • #6
  Andrzej L.
  Level 31  
  Grzeje się wtedy jak jakiś magik obsadził (często w procesie produkcji na pałę) o przekombinowanej wartości rezystor szeregowy, przez który jest podawane zasilanie na stabilizator UL1550. Na schemacie wygląda znośnie, a w praktyce okazuje, że dany model ma np. 15V wyższe napięcie (bo trochę inną linię transformatorów wsadzili w danej partii produkcyjnej o wyższym napięciu wtórnym uzwojenia) za prostownikiem układu zasilania tego stabilizatora, niż wskazywał na to schemat i stabilizator jest niepotrzebnie termicznie katowany i płynie. Zdarzały się dziwne egzemplarze tunerów gdzie przez ten stabilizator potrafiło płynąć i po 15mA. A dokumentacja zaleca typowo 5mA dla tego stabilizatora. I potem się okazuje, że np. zamiast opornika 1k6 optymalnym będzie 3k9, itp. - w zależności jakie napięcie odkłada się w czasie pracy na kondensatorze filtrującym za prostownikiem bloku zasilacza warikapowego. Czyli uwzględnić prąd pobierany przez ewentualne zespoły potencjometrów zasilane z tego stabilizatora i przy obliczeniu szeregowego opornika uwzględnić tą nadwyżkę prądu dla potencjometrów dodając ją do oczekiwanego przepływu 5mA przez sam stabilizator - na tej podstawie wyliczyć już sobie przyjazny rezystor dla tego stablizatora. Wtedy stabilizator jest co najwyżej ciepły i nie ma żadnego piekarnika, nie potrzeba żadnych radiatorów. Każdy stabilizator nawet kompensowany termicznie jak UL1550, czy nawet popularny LM317, lekko popłynie jak zostanie przesadnie ogrzany od stresu prądowego.
  Na górnym UKF nie ma odbiornika bez syntezy częstotliwości, który by lekko nie odpłynął w takt nagrzewania się urządzenia, a amplituner zawsze więcej płynie niż sam tuner w osobnej obudowie. W amplitunerze naczelnym grzejnikiem jest duży transformator i radiator stopnia końcowego wzmacniacza audio, który już od samego prądu spoczynkowego się nagrzewa i dodatkowo powodują płynięcie głowicy UKF, od momentu włączenia do nagrzania się - przeważnie około pół godziny. Autor nie wskazał jak duże jest to odpłynięcie, ile kHz? Bo może np. aż 2MHz ucieka odbiornik od stacji?
  Winowajcami większych odpłynięć (>100kHz) może być kilka elementów: a to trzeszczący trymer w heterodynie głowicy, a to trzeszczący zaśniedziały od starości potencjometr strojenia, a to podkówki ustalające napięcia min i max strojenia, a to upływność kondensatora stałego na linii warikapowej przy samej już głowicy. Trzeszczą i napięcie skacze losowo i wskazówka raz w jedną raz w drugą stronę tańcuje.
  Nie można też wykluczyć, że coś złego stało się np. elektrolitowi dołączonemu równolegle do stabilizatora i łapie skokowe wartości prądu upływu, i stabilizator już nie jest w stanie ustabilizować takich skoków, i napięcie w takt uderzeń prądu tańcuje.
 • #8
  przemyslaw111187
  Level 5  
  Fm tuning szaleje

  Dodano po 11 [godziny] 48 [minuty]:

  Ul1621 fm tuning? Przyczyna grzania moga byc nie trzymajace wartosci kondensatory?
 • #9
  HD-VIDEO
  Level 42  
  Do sprawdzenia napięcia zasilania +21V - Emiter (T3)
 • #10
  Andrzej L.
  Level 31  
  UL1621 ma już taki urok, że jest prawie gorący w czasie pracy.
  Ciut mniej grzeje się jego pierwowzór TCA4500.
  UL1621 grzeją się we wszelkich tunera nawet przy typowym 12V zasilania, ale nie powoduje to większych odstrojeń radia jak grzejące elementy nie są posadzone przy samej głowicy.
  Jeżeli twoje grzejniki podgrzewają także głowice to niestety popłynie i z 0,5MHz.
  W tym amplitunerze przekombinowali z dużym zbijaniem napięć z linii 21V.
  Zamiast od razu jak w mądrze skonstruowanych płytach tunerów wpuszczać na główną linię ich zasilania max 15V. A tak co kawałek rezystory redukujące napięcie jak R80 240 Ohm.
  Jakie masz obecnie napięcie na 16 nóżce UL1621?
  Sprawdź pobory prądu. Jeżeli masz dobrego sortu UL1621 to nie powinna ona pobierać więcej niż 35mA (dla 12V na 16 nóżce), zmierz spadek na R80 i wylicz prąd.