Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Sharp SJ-BA05IMXL1 - długi cykl pracy nowej lodówki

16 Lip 2019 09:39 678 6
 • Poziom 2  
  Witam,
  Od 4 dni posiadam lodówkę Sharp SJ-BA05IMXL1, lodówka pełny no frost. Zastanawia mnie długi cykl pracy lodówki - po pierwszym dniu kiedy pracowała bez przerwy przez ok 20 godzin (ale jest to zaznaczone w instrukcji i to jest OK) przeszła do trybu pracy - 2/3 godziny pracy agregatu i około 1 godziny przerwy (plus minus 10 minut). Czy to jest prawidłowa praca w tego typu lodówkach? Poprzednia to było zwykle Beko, pracowala w zupełnie innym trybie włączając się na krótko. Dodam, ze chłodziarka jest wypełniona w 1/3, zamrażalnik niemal pusty, lodówka otwierana sporadycznie i na bardzo krótko.
  Pomóżcie proszę bo nie wiem czy się martwić. Będę wdzięczna za każdą pomoc.
 • Poziom 39  
  Temperatury w chłodziarce i zamrażalce są prawidłowe?
 • Poziom 2  
  Krzychu7 napisał:
  Temperatury w chłodziarce i zamrażalce są prawidłowe?
  Tak, tutaj wszystko OK, 6°C chłodziarka i -18°C zamrażalnik.
 • Poziom 32  
  A co producent tego modelu mówi o rocznym zużyciu energii? Na tej podstawie można mniej więcej oszacować czy taki cykl pracy jest normalny.
  Ja co prawda w chłodnictwie nie siedzę, ale fakty są takie, że technologia "no frost" polega na cyklicznym podgrzewaniu parownika/parowników celem stopienia lodu powstałego na ich powierzchni z wilgoci zawartej w powietrzu. Zatem część energii zużytej do stopienia lodu spowoduje podgrzanie chłodziarki czy zamrażalnika i co za tym idzie konieczność dostarczenia dodatkowej mocy chłodniczej niezbędnej do utrzymania zadanej, niskiej temperatury.
  To wszystko powoduje, że urządzenie "no frost" nie będzie oszczędne w zakresie zużycia energii. O ile topienie lodu na powierzchni parownika chłodziarki nie wymaga dużych ilości ciepła, a sama chłodziarka utrzymuje z definicji temperaturę powyżej 0°C o tyle podgrzanie parownika zamrażarki z temperatury rzędu -20°C do temperatury powyżej 0°C to olbrzymia stara energii.
 • Poziom 2  
  Producent podaje roczne zużycie energii na poziomie 261 kWh
 • Poziom 32  
  Czyli daje to około 0,715kWh na dobę. Przy mocy agregatu powiedzmy na poziomie 0,15kW daje to niespełna 5 godzin pracy sprężarki w ciągu doby. Czyli średni cykl pracy winien wynieść 1:4. A to nijak nie pasuje do Twoich wyliczeń. Moim zdaniem coś jest nie tak. Lodówka ma zapewnioną wentylację zgodnie z zaleceniami producenta? Czy kierunek otwierania drzwi był zmieniany po zakupie? Jeśli tak to czy uszczelki dobrze przylegają?
 • Poziom 2  
  Dziękuję za odpowiedzi ;)
  To już jest jakiś punkt zaczepienia.
  Lodowka nie miała przekladanych drzwi, uszczelki przylegają dobrze. Wentylacja zapewniona z kazdej strony.
  Przez weekend w mieszkaniu będzie włączona tylko lodowka i nic więcej ponieważ wyjeżdżamy więc będzie okazja sprawdzić jakie jest zużycie energii.