Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Sharp SJ-BA05IMXL1 - długi cykl pracy nowej lodówki

16 Lip 2019 09:39 3117 13
  • Poziom 2  
    Witam,
    Od 4 dni posiadam lodówkę Sharp SJ-BA05IMXL1, lodówka pełny no frost. Zastanawia mnie długi cykl pracy lodówki - po pierwszym dniu kiedy pracowała bez przerwy przez ok 20 godzin (ale jest to zaznaczone w instrukcji i to jest OK) przeszła do trybu pracy - 2/3 godziny pracy agregatu i około 1 godziny przerwy (plus minus 10 minut). Czy to jest prawidłowa praca w tego typu lodówkach? Poprzednia to było zwykle Beko, pracowala w zupełnie innym trybie włączając się na krótko. Dodam, ze chłodziarka jest wypełniona w 1/3, zamrażalnik niemal pusty, lodówka otwierana sporadycznie i na bardzo krótko.
    Pomóżcie proszę bo nie wiem czy się martwić. Będę wdzięczna za każdą pomoc.
  • Poziom 40  
    Temperatury w chłodziarce i zamrażalce są prawidłowe?
  • Poziom 2  
    Krzychu7 napisał:
    Temperatury w chłodziarce i zamrażalce są prawidłowe?
    Tak, tutaj wszystko OK, 6°C chłodziarka i -18°C zamrażalnik.
  • Poziom 33  
    A co producent tego modelu mówi o rocznym zużyciu energii? Na tej podstawie można mniej więcej oszacować czy taki cykl pracy jest normalny.
    Ja co prawda w chłodnictwie nie siedzę, ale fakty są takie, że technologia "no frost" polega na cyklicznym podgrzewaniu parownika/parowników celem stopienia lodu powstałego na ich powierzchni z wilgoci zawartej w powietrzu. Zatem część energii zużytej do stopienia lodu spowoduje podgrzanie chłodziarki czy zamrażalnika i co za tym idzie konieczność dostarczenia dodatkowej mocy chłodniczej niezbędnej do utrzymania zadanej, niskiej temperatury.
    To wszystko powoduje, że urządzenie "no frost" nie będzie oszczędne w zakresie zużycia energii. O ile topienie lodu na powierzchni parownika chłodziarki nie wymaga dużych ilości ciepła, a sama chłodziarka utrzymuje z definicji temperaturę powyżej 0°C o tyle podgrzanie parownika zamrażarki z temperatury rzędu -20°C do temperatury powyżej 0°C to olbrzymia stara energii.
  • Poziom 2  
    Producent podaje roczne zużycie energii na poziomie 261 kWh
  • Poziom 33  
    Czyli daje to około 0,715kWh na dobę. Przy mocy agregatu powiedzmy na poziomie 0,15kW daje to niespełna 5 godzin pracy sprężarki w ciągu doby. Czyli średni cykl pracy winien wynieść 1:4. A to nijak nie pasuje do Twoich wyliczeń. Moim zdaniem coś jest nie tak. Lodówka ma zapewnioną wentylację zgodnie z zaleceniami producenta? Czy kierunek otwierania drzwi był zmieniany po zakupie? Jeśli tak to czy uszczelki dobrze przylegają?
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedzi ;)
    To już jest jakiś punkt zaczepienia.
    Lodowka nie miała przekladanych drzwi, uszczelki przylegają dobrze. Wentylacja zapewniona z kazdej strony.
    Przez weekend w mieszkaniu będzie włączona tylko lodowka i nic więcej ponieważ wyjeżdżamy więc będzie okazja sprawdzić jakie jest zużycie energii.
  • Poziom 2  
    Witam.
    Czy temat lodówki Sharp rozwiązany, posiadam taką lodówkę i identyczna sytuacja. Nie wiem czy to usterka czy normalna praca tego modelu?

• Poziom 39  
    Roczne zużycie energii (kWh/rok) 263
    Sprawność energetyczna A++
    Czas wzrostu temperatury (godz.) 18
    Wydajność mrożenia (kg/ 24 godziny) 12

Czym więcej jedzenia w środku i rzadziej otwieramy drzwi - tym niższe zużycie prądu, zbliżone do deklarowanego.
    Jak co chwilę otwieramy lodówkę i mamy mało produktów w środku zużycie będzie odbiegało od deklarowanego,
    znacząco będzie wyższe. Kwestia ustawionych temperatur w lodówce i w zamrażarce.
  • Poziom 2  
    Przy pierwszym użyciu chłodziarko-zamrażarki należy ustawić ją pionowo przynajmniej na 3 godziny przed podłączeniem do zasilania.
    Przez pierwszy okres użytkowania lodówka powinna być na ustawieniach fabrycznych +6.
    Po włączeniu zasilania chłodziarko-zamrażarka może pracować bez przerwy do 24 godzin w zależności od temperatury otoczenia, co spowoduje całkowite jej schłodzenie. W tym czasie nie należy otwierać drzwi chłodziarko-zamrażarki, ani umieszczać wewnątrz artykułów spożywczych.
  • Poziom 2  
    Witam. Niestety mam taki sam problem. Padła mi lodówka na działce i musiałem na szybko kupić coś nowego. Wybór padł na stosunkowo niedrogiego Sharp'a, którego na dodatek pan sprzedawca w Media Expert polecał ze względu na no frost (technologia XXI wieku, haha).
    Po odczekaniu kilku godzin podłączyłem lodówkę. Wewnątrz było tyle ile w pomieszczeniu, czyli około 21 st. Produkty wyjęte z zepsutej lodówki musiałem schować do środka bo inaczej szlag by wszystko trafił. Po 24h temperatura spadla do 15-16st, czyli tyle co nic. Podjechałem do sklepu zgłosić problem i tu się okazało ze wszystko jest ok bo lodówka "uruchamia" się nawet 48 h. Jakiś dramat. Po tym czasie temperatura spadła do około 12 st (termostat ustawiony na 4ty stopień z 5ciu dostępnych).
    Ogólnie wygląda to tak, ze lodówka chłodzi jezeli z niej nie korzystamy, czyli nie otwieramy drzwi. No ale tak to nie działa. Według mnie ten cały no frost działa tak, że chłodzenie odbywa się poprzez nadmuch zimnego powietrza a nie ma żadnego elementu/wymiennika który jest zimny. Wewnętrzne ściany są lekko chłodne ale nie zimne. Czyli po otwarciu drzwi i wyjęciu masła, piwa, kiełbasy. itp wymieniamy całe schłodzone powietrze na nowe w temperaturze otoczenia. No i od nowa, agregat załącza się na kilka godzin, żeby schłodzić wnętrze a my w tym czasie zaglądamy do lodówki kolejne 2, 3 czy 4 razy i wpuszczamy ciepłe powietrze. i tak dookoła.
    Moja konkluzja: lodówka nie nadaje się do użytku. Sklep nie przyjął reklamacji więc jedyne co mogę teraz zrobić to wstawić ją do piwnicy jako rezerwową, zapakować do niej rzeczy nieużywane i niepotrzebne a kupić coś innego, najlepiej bez żadnych no frost nadmuchów.
    Ogólnie odradzam. nie wiem czy to wina Sharp'a czy wszystkich no-frostów, pierwszy raz mam do czynienia z czymś podobnym.
    Ciekawostka: w instrukcji jest napisane, że produkty trzeba wkładać zmrożone. Czyli że jak ? Potrzebna jest druga lodówka. Dobre :-)
  • Poziom 18  
    maciek-mci napisał:
    nie ma żadnego elementu/wymiennika

Kod modelu
  • Poziom 42  
    maciek-mci napisał:
    pan sprzedawca w Media Expert polecał ze względu na no frost (technologia XXI wieku, haha).

Najgorszy wybór sprzedawcy. Oni mają dobre tylko reklamy i ściemę sadzoną przez sprzedawców. Bardzo nachalnych z resztą. Ja omijam szerokim łukiem tą firmę.
    maciek-mci napisał:
    Po 24h temperatura spadla do 15-16st, czyli tyle co nic.

Sprawna lodówka powinna schłodzić w tych warunkach obie komory do temp (+6, -18) w max 6 godzin!!!
    Opowieści typu:
    maciek-mci napisał:
    lodówka "uruchamia" się nawet 48 h.

są zwykłym kłamstwem!!!
    Lodówka jest niesprawna. Możliwe, że wyjechała już niesprawna z fabryki w Chinach. Miałem taki przypadek. Co prawda z Samsungiem za 7kzł, ale to może się zdarzyć każdemu producentowi, bo nie ma dłuższych testów. O ile jakiekolwiek są.
    Lodówka do reklamacji. Nie odpuszczaj!
  • Poziom 2  
    Kod mogę sprawdzić dopiero w weekend. Przy okazji zobaczę do ilu spadła temperatura przy założeniu że lodówka nie była otwierana przez 5 czy 6 dni i co się stanie kiedy jednak będzie otwierana.
    Dla mnie podejrzane jest to, że agregat pracuje bardzo długo. Potrafi chodzić po kilka godzin non-stop.
    Jeszcze z Media Expertem powalczę, nie zamierzam tak zostawić sprawy. Dam znać co ustaliłem