Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotowoltaika - montaz- na co zwrocic uwage

16 Lip 2019 12:22 639 5
  • Poziom 16  
    Za niedługo będę miał montowane 12 paneli fotowoltaicznych (3,2kW). Instalacja z projektu unijnego z dofinansowaniem. Jest już wybrana firma montująca oraz parametry układów, ale wyczytałem ze w umowie jest zapis ze jeśli sa w okolicy paneli elementy zasłaniające panele, lub same panele są zorientowane w 2 kierunkach konieczny jest montaż elementów eliminujących zakłócenia w pracy przez panele zacienione, lub o innym nasłonecznieniu. Z doświadczenia innej instalacji wiem ze firma szuka ab zrobić to jak najtaniej i występowała z prośba o rezygnacje z tego warunku, dostali zgodę ze tam gdzie nie będzie potrzebne nie musza tego systemu instalować. U mnie część paneli będzie skierowana na południowy zachód, cześć na południowy wschód. Jak przypilnować i jak sprawdzić czy będę miał zamontowany ten układ? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy montażu?
  • Poziom 19  
    Na dwa różne kierunki inwerter z dwoma MPPT , na zacienienia panele PV mają wbudowane już w sobie diody ,chyba że cień jest stały to można zastosować optymizatory.
  • Poziom 23  
    Wystarczy aby inwerter miał 2 MPPT i po problemie.
  • Poziom 15  
    Łączenie tego w jeden szereg odpada.
    Jeżeli nie zastosują ci optymizerów to pozostaje inwerter z dwoma mppt ale dzieląc to na pół to wychodzi tylko 6 modółow po około 30V co daje tylko 180V to też nie będzie sprzyjało optymalnej pracy inwertera( niskie napięcie DC).Pozostaje jeszcze podłączenie tego jako dwa szeregi po sześć modułów do jednego mppt tak jak opisuje to Bogdan Szymański na swoim blogu ....nie testowałem ale może któryś z kolegów potwierdzi , że taki sposób jest poprawny...
    http://solaris18.blogspot.com/2018/05/podaczenie-moduow-pv-pod-roznymi-katami.html
  • Poziom 17  
    ixs napisał:
    ...Z doświadczenia innej instalacji wiem ze firma szuka ab zrobić to jak najtaniej i występowała z prośba o rezygnacje z tego warunku, dostali zgodę ze tam gdzie nie będzie potrzebne nie musza tego systemu instalować.

Ponieważ w niektórych lokalizacjach zacienienia pojawiają sie tylko późną jesienią i zimą, a ich całkowita likwidacja wiązała by się z wyburzeniem zabudowań, wycięciem drzew, albo wysunięciem paneli kilka m nad dach.
  • Poziom 16  
    Wrócę do tematu, gdyż mam pewne wątpliwości odnośnie poprawności instalacji

Wg projektu na wszystkich instalacjach powinny być zamontowane optymalizatory mocy.... Na prośbę firmy montującej która stwierdziła ze optymalizatory są kosztowne i są potrzebne jedynie tam gdzie dochodzi do zacienienia modułów, lub są montowane na dwóch różnych kierunkach lub innych nachyleniach zapis został zmieniony ze" falowniki muszą posiadać możliwość współpracy z optymalizatorami, jednak rezygnuje się z ich montażu do każdego zestawu oraz ze optymalizatory powinny być zamontowane tylko i wyłącznie tam gdzie dochodzi do zacienienia modułów miedzy godz. 8 a 16, lub są montowane na różnych kierunkach i nachyleniach.... Realia są jednak takie iż firma uznaje słowo powinny jako dobrowolność i nigdzie nie są montowane optymalizatory, niezależnie od kierunków montażu i zacienienia, uznają to jako opcja dodatkowo płatna...
    I jeszcze jedna sprawa wg projektu użytkownik powinien mieć możliwość podglądu na prace poszczególnych modułów... Czy jest to w ogóle możliwe bez optymalizatorów_