Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony przewód elektryczny w ziemi naprawa

16 Lip 2019 23:17 594 15
  • Poziom 9  
    Co myślicie o naprawie przeciętego 4 żyłowego przewodu jak na załączonych zdjęciach ? Niestety jest on zakopany jedynie ok 30-40 cm pod ziemią.. nie zabardzo mam jak go odkopać w całości, ale chyba to zrobię i przykryję/oznaczę chociaż jakąś folią. Wody stojącej w pobliżu brak.

Zastosowałem hermetyczną puszkę IP67, gniazda przewodów posiadają gumowe uszczelki, które bardzo ciasno otulają przewód. Żyły poskręcane ze sobą i zlutowane, Zabezpieczone koszulkami termokurczliwymi. Do tego rozsunięte od siebie - chciałbym jeszcze uzyć jakiś przekładek, żeby nie było możliwości zetknięcia ze sobą, np po naciągnięciu przewodu w innym miejscu...

Czy klej Epidian 5 stosowany w elektronice wystarczy jako "płyn" do zalania wnętrza puszki ? Czy może coś innego zastosować ? Jeśli żywica, to która ? Objętośc puszki to pewnie z 100-150 ml.

Zamiast obsypywać puszkę ziemią, planuje przykryć ją jakimś plastikowym pudełkiem, wykonując podcięcia oraz jakieś podkładki w miejscach, w których opierałoby się na przewodzie. Ewent chociaż połówka rury z tworzywa sztucznego ponad puszką.

Dziękuje z góry za pomoc i sugestie !

Uszkodzony przewód elektryczny w ziemi naprawa Uszkodzony przewód elektryczny w ziemi naprawa Uszkodzony przewód elektryczny w ziemi naprawa
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 1  
  • Poziom 20  
    Jak twierdzisz , że wody w pobliżu brak to proponuje zamknąć puszkę tylko bardziej rozchylić przewody na boki i będzie dobrze bo stopień ochrony IP jest wysoki.
  • Poziom 28  
    Kup mufę kablową. Ona wypełniona jest żelem hydrofobowym np. takie coś https://allegro.pl/oferta/mufa-kablowa-zelowa-przelotowa-3x0-5-2-5-1kv-18691-6756543602 Prawidłowo połączyć żyły, zabezpieczyć, całość zatopić w żelu, zamknąć pokrywę i zakopać. Żadne przykrywanie pudełkami, itp. Wydatek około 60 złotych za mufę to żaden wydatek. Nie rób takiego partactwa jak pokazałeś.

Kraniec_Internetów napisał:
    Po pierwsze kolego, podaj co to za przewód

Z tego co widać to chyba YKY.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Z konstrukcji to YKY 4x... ale nie wiem z jakich materiałów wykonany (poliwinyl, guma czy polietylen). Przewodów bardziej nie da się rozchylić, bo i tak są dość napiete... jedynie jakaś przekładka/izolator. Mufy, które widzałem i sugerujecie nie maja żadnych klas, specyfikacji itp. - traktuje je jak mydelniczkę. Właściwości użytej puszki są jak najbardziej na miejscu.
    Pytałem i zasugerowałem specyfiki do zalania wnętrza puszki, żeby dodatkowo zabezpieczyć połączenie... w tym zakresie przydałaby się jeszcze jakaś sugestia/rekomendacja.
    Kabel owinąłem "niebieską izolacją, bo odizolowane fragmenty byłyby poza puszką i narażone na wnikanie wilgoci.
  • Poziom 34  
    cynamonik napisał:
    Przewodów bardziej nie da się rozchylić, bo i tak są dość napiete

Więc robi się dwie mufy i wstawkę kabla i już nie jest napięty. Osobiście wolałbym zastosować koszulki termokurczliwe z klejem.
    cynamonik napisał:
    Kabel owinąłem "niebieskąizolacją, bo odizolowane fragmenty byłyby poza puszką i narażone na wnikanie wilgoci.

Obyś się nie zdziwił z tą wilgocią na tej izolacji...? :D
  • Poziom 1  
  • Specjalista elektryk
    A kto z was ostatnio widział czarny przewód? Pytam poważnie.
    Elektrodowy standard to wymiana całego kabla z powodu draśnięcia.
  • Poziom 16  
    Ja widziałem czarny przewód, po ładnym pożarze
    A później to już tylko czarne kabelki :)
  • Poziom 1  
  • Poziom 20  
    Moderator proszę zamknąć temat ,bo fachowcy którzy się tu wypowiadają nie rozróżniają przewodu od kabla.
  • Poziom 1  
  • Specjalista elektryk
    A na zdjęciu widzimy OMY ?
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    cynamonik napisał:
    Czy klej Epidian 5 stosowany w elektronice wystarczy jako "płyn" do zalania wnętrza puszki ?
    Klej "Epidian 5" to jest czysta żywica epoksydowa, ma dobre właściwości izolacyjne i jest używana do zalewania muf kablowych (choć chyba częściej stosuje się żywice poliuretanowe). Typowo jako zalewy używa się Epidianu 53 (głównie dlatego, że jest rzadszy).

stomat napisał:
    A kto z was ostatnio widział czarny przewód? Pytam poważnie.
    Zgodnie z prawidłową definicją (a nie slangiem elektryków), to właśnie na jeden czarny przewód patrzę... wchodzi w skład wielożyłowego kabla sterowniczego.
    :arrow: https://helukabel.pl/blog/przewod-czy-kabel-oto-jest-pytanie/
  • Poziom 9  
    Dziękuje w końcu za odniesienie się co do substancji wypełniającej / izolującej. Dokupię epidian 53 i drugą puszkę, zrobię wstawkę. Sprawdzę jeszcze, ale ten uszkodzony kabel może mieć z 15-20 lat, a wtedy chyba jeszcze nie było nadruków ?

Z nazewnictwem to podobnie jak wszelkie źródła światła typu LED, dla niektórych żarówki LED nie istnieją, ale dla zwykłego obywatela idącego do sklepu i sprzedawcy jednak już tak :) No ale gadać można... tak jak "zawracać kijem Wisłę". Nie to żebym się czepiał, ale podobnie i już zdecydowanie zupełnie nie logiczne używane jest określenie "halogeny" na wszelkie przednie źródła światła w samochodach... szczególnie dodatkowe zwykłe "reflektory przeciwmgielne", używane gdzie się da... , panele wskaźników to "Zegary" nie mające nic wspólnego z odmierzaniem czasu.
    No ale oddalamy się od tematu.