Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router + 2 Access Pointy zrywa komunikację z DHCP

17 Lip 2019 12:22 156 4
  • Poziom 15  
    Witam mam pewien problem z którym nie mogę sobie poradzić.
    Rok temu konfigurowałem w domu sieć Wi-fi

Ruter Huawaii B525 T-mobile adres 192.168.8.1 włączone DHCP 192.168.8.100-200

WIFI włączone SSID o nazwie PARTER

Do niego podłączone skrętką dwa Access Pointy TP-Link WR720N

konfiguracja AP1 (I piętro)
    Wan odłączony
    LAN 192.168.8.11

Kabel z routera wchodzi na port LAN W AP1 na którym jest wyłączony serwer DHCP a sieć WIFI włączona i ustawiona na SSID o nazwie NET kanał 3
    ustawione hasło

konfiguracja AP2 (II piętro)
    Wan odłączony
    LAN 192.168.8.12
    Kabel z routera wchodzi na port LAN W AP2 na którym jest wyłączony serwer DHCP a sieć WIFI włączona i ustawiona na SSID o nazwie NET kanał 9
    ustawione hasło (takie samo jak na AP1)

Taka konfiguracja działała bez zarzutów przez ponad rok użytkownicy chodząc po domu przełączali się automatycznie między AP1 i AP2 i wszystko działało poprawnie.

Teraz jest tak że co chwila klienci Wi-fi podłączeni do sieci NET dostają komunikat że sieć Wi-fi jest połączona ale brak dostępu do internetu a po podłączeniu i rozłączeniu nie pobierają adresu IP. PO restarcie urządzeń zaczyna działać po czym po kilku chwilach znów występuje problem

Ipconfig pokazuje adres z zakresu 169.x.x.x.

Internet raz działa raz nie.

Ważne że sieć WI-fi o nazwie Parter działa bez zarzutów cały czas czyli serwer DHCP na routerze działa poprawnie

Pomyślałem że może jest w sieci jakiś inny serwer DHCP ale jak mam sytuację że jest brak dostępu do internetu to robię ipconfig /release a następnie ipconfig /renew i w efekcie nie dostaję żadnego adresu czyli raczej nie ma w sieci innego serwera DHCP.

Co zrobiłem:

Wgrałem nowy soft do Tp-Linków, przekonfigurowałem na nowo ale problem wciąż występuje.
    Przekonfigurowałem AP-ki na osobne SSID nie pomogło.

Nie rozumiem dlaczego w sieci Wi-fi głównego routera wszystko działa a na Ap-ekach raz działa raz nie.

Będę wdzięczny za wskazówki bo nie mam już żadnych pomysłów.

Dodam że w miejscach gdzie problem występuje siła sygnału a AP jest ok. 3-4-5 kresek
  • Moderator - Sieci, Internet
    Sprawdzałeś czy coś nie rozdaje adresów z DHCP w sieci?
  • Poziom 15  
    Tak jak napisałem powyżej w momencie kiedy mam brak internetu próbuję odświeżyć konfigurację przez ipconfig /renew lub po prostu podłączając się do sieci.
    Urządzenie nie pobiera wtedy konfiguracji więc chyba nie ma innego serwera właściwie to nie wiem jak się upewnić na 100%
  • Poziom 15  
    Brałem to pod uwagę ale problem występuje nawet pod samym AP-kiem siła sygnału wystarczająca.