Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja sieci domowej LAN i WiFi. Błąd "Serwer DNS nie odpowiada",

17 Lip 2019 16:11 270 5
  • Poziom 9  
    Witam,
    mam problem z siecią domową, ponieważ urządzenia mobilne podłączane poprzez Wifi (laptop, smartfony itd.) notorycznie mają problem z łączeniem się z siecią. Obecnie moja konfiguracja wygląda w ten sposób: Internet FTTH dostarczany za pomocą światłowodu do routera ZTE F660, Switch TP-Link 16p TL-SG1016PE, AP Ubiquiti UAP AC LR. Do routera ZTE wpięty jest tylko switch, a z jego wyjścia PoE zasilany jest AP. W sieci LAN problem nie występuje. W laptopie w czasie przeglądania internetu regularnie występuje błąd "Serwer DNS nie odpowiada", natomiast w smartfonach "Nie można uzyskać adresu IP". Podejrzewam, że występują czasami konflikty adresów IP i z tego to wynika. Da się jakoś ustawić, żeby adresy IP przydzielał switch? W routerze jest obecnie ustawione, że adresy są przydzielane z puli "192.168.1.2 - 192.168.1.256". Oczywiście Wireless RF Mode w routerze ustawione na Disabled, żeby WiFi się nie dublowało. Bardzo proszę o pomoc w temacie i zaznaczam, że nie jestem informatykiem :) W razie czego mogę podać więcej danych.
  • Poziom 39  
    A Ubiquiti ci w tym nie miesza ?
    On ma dużo ustawień, jak go skonfigurowałeś?
    Pozdr. J.
  • Poziom 9  
    Konfiguracja sieci domowej LAN i WiFi. Błąd Konfiguracja sieci domowej LAN i WiFi. Błąd

Tak wyglądają podstawowe ustawienia WiFi. Ustawiałem standardowo (żadnych dodatkowych opcji nie stosowałem). Jeśli potrzeba screenów innych okien to wrzucę.
  • Poziom 11  
    1. Po pierwsze, pewnie nie jest potrzebne, żeby prawie cała klasa C przeznaczona była dla kilku urządzeń w domu. Poza tym zakres, który podałeś jest, hmmm.... dziwny: 192.168.1.2 - 192.168.1.256 . Ostatni adres dostępny dla urządzeń, przy masce 24 bitowej powinien być .254
    Pewnie to literówka, ale sprawdź.
    Zmniejsz ten zakres, jak się da, do np. 50 (np. 192.168.1.10 - 192.168.1.60). Uwolnione w ten sposób adresy od .61 do .254 możesz przeznaczyć np. na statyczne adresy dla drukarki lub Ubiquiti (statyczny adres jego interfejsu LAN np. 192.168.1.90).
    2. Na screenach są ustawienia WiFi (zabezpieczenia), ale nie ma ustawień sieciowych Ubiquiti - więc: jaki ma adres na interfejsie LAN, czy jest statyczny - czy z DHCP, czy ma włączony swój serwer DHCP, jeśli tak - to jaki zakresy ma wpisany?
    3. Access Pointy jak ten, często mogą pracować jako autonomiczne routery dla urządzeń podłączanych przez nie (przez WiFi), do sieci "wyżej" (czyli do ZTE).
    Jeśli nie masz konieczności zachowania komunikacji pomiędzy urządzeniami WiFi, a tymi w LAN możesz to rozważyć. Wtedy w AP włączasz serwer DHCP, któremu przypisujesz zakres np. 192.168.10.10 - 192.168.10.100 (maska 255.255.255.0) i masz kolejny router w sieci, który nie będzie kolidował z tym w ZTE.
    4. Problem z DNS'em może być też trochę inny - ZTE poprzez DHCP rozsyła swój adres (192.168.1.1) dla urządzeń w sieci jako DNS, sam ma DNS "wyższego poziomu" od dostawcy Internetu, który może jest niestabilny. W Ubiquiti możesz wpisać w jego serwerze DHCP (pkt. 3, jeśli tak zrobisz) adres DNS np. Googla 8.8.8.8 i 8.8.4.4 spróbuj - jak się da - nadpisać także tymi adresami DNS w ZTE (szukaj w części powiązanej z DHCP).
    5. Co miałeś na myśli pisząc "Da się jakoś ustawić, żeby adresy IP przydzielał switch?". Switche b. wysokiej klasy mogą mieć serwer DHCP, nie wiem jakie możliwości ma ten TP-Link. Jest zarządzalny? Ma swój adres? GUI? Po co następny serwer DHCP?
  • Poziom 9  
    Dzięki kolego @amyk , sprawdzę wszystkie możliwości, które opisałeś przez weekend. Tak w nawiązaniu do pkt 1 to mam działalność w domu i trochę więcej urządzeń pracuje w sieci (głównie po LAN-ie) dlatego też stosowałem takie sprzęty. Nie było sensu o tym pisać w pierwszym poście. Ad. 5 - switch jest zarządzalny.
  • Specjalista Sieci, Internet
    DamianTSW napisał:
    Ad. 5 - switch jest zarządzalny.
    Tak, ale w warstwie drugiej (L2), więc z pewnością nie ma wbudowanego serwera DHCP i nie przydzieli adresów. W warstwie drugiej działa się na adresach MAC, można tworzyć VLAN-y, ale adresy IP to już jest warstwa trzecia.