Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Firma odzyskująca dane z dysku

kewert 17 Jul 2019 19:42 873 23
 • #1
  kewert
  Level 13  
  Witam

  Jaką polecacie firmę odzyskującą dane z dysku HDD? Dysk został uszkodzony przy czyszczeniu komputera sprężonym powietrzem kiedy to zamiast powietrza poleciał lód na metalową pokrywę dysku. Model dysku to WD10EZEX. Jest częściowo wykrywany w systemie i można odzyskać jedną partycję w DMDE ale większość partycji jest niemożliwa do odczytania.
  Udało mi się wytypować mydata.pl i MiP Data. Do której z nich lepiej się zwrócić?
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Spójrz na Dział, tam przedstaw swój problem
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum104.html
 • #4
  kewert
  Level 13  
  Bardziej się zastanawiałem której firmie można bardziej zaufać. Na starcie odrzuciłem kroll, bo widziałem, że ma średnią renomę. O MiP można znaleźć jakieś opninie ale mydata kompletnie nic. MiP jest niby większy ale czy idzie to w parze z jakością? Ceny podejrzewam, że będą podobne.
 • #6
  kewert
  Level 13  
  Był wyłączony, lodu nie było dużo ale przez chwilę leciał i delikatnie zmroziło metalową pokrywę. Udało mi się dzisiaj sklonować prawie całą partycję (około 300GB danych) przez dmde. Jeszcze na noc noc zostawię na pełne skanowanie. Generalnie to ten dysk leżał sobie około rok po zmrożeniu i czekał aż kupię drugi dysk żeby spróbować odzyskać dane. Jest dużo bad sectorów ale dysk działa chyba normalnie, nie wydaje nawet żadnych podejrzanych dźwięków.
 • Helpful post
  #7
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Nie wydaje mi się, aby to była kwestia zmrożenia. Albo ten dysk miał problemy wcześniej, albo był to nieszczęśliwy zbieg okoliczności albo obniżenie temperatury co najwyżej w jakiś sposób przyśpieszyło degradację.
  Chociaż patrząc na SMART i parametr 01... Może nastąpiła kondensacja... Na moje oko miał problemy wcześniej i zdarzenie zbiegło się w czasie.
  Co do kopii, użyj ddrescue pod linux'em a na pewno nie katuj go żadnym skanowaniem.
 • #8
  kewert
  Level 13  
  Zrzuty ze SMART. Na 100% przestał działać po zmrożeniu, bo poprzedniego dnia albo kilka godzin wcześniej normalnie działał.

  Firma odzyskująca dane z dysku
  Firma odzyskująca dane z dysku
 • #9
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  kewert wrote:
  Na 100% przestał działać po zmrożeniu, bo poprzedniego dnia albo kilka godzin wcześniej normalnie działał.

  Nie wiem, nie było mnie tam. Nie można wykluczyć i takiego przebiegu zdarzenia i bez testu głowic oraz inspekcji wizualnej nic więcej zdalnie nie da się powiedzieć.
  Możesz próbować wykonać kopię jak wcześniej wspomniałem w ddrescue i porównać wyniki z DMDE.
 • #10
  kewert
  Level 13  
  Jeśli faktycznie skondensowała się para wodna(co podejrzewam jest faktycznie wysoce prawdopodobne) to co można z tym dyskiem zrobić? Z DMDE jest taki problem, że na bad sectorach okropnie spowalnia.
 • Helpful post
  #11
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Przede wszystkim należy sprawdzić stan powierzchni i głowic. Gdyby wystąpił kondensat należy usunąć zabrudzenia, wykonać inspekcję zespołu głowic i albo go zregenerować do stanu umożliwiającego poprawną pracę lub wymienić na zupełnie sprawny.
  Procedura powinna wyglądać tak:
  - programowe sprawdzenie sprawności poszczególnych elementów czytająco-zapisujących
  - inspekcja wizualna
  Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że obszary sprawiające problem mogą być uszkodzone fizyczne i nic się z tym nie da zrobić.
 • #12
  kewert
  Level 13  
  Ok, w takim razie jakie orientacyjnie mogą to być koszty? Bliżej 1000zł czy trzeba się liczyć z większą ceną?
 • Helpful post
  #13
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Nie dzieliłbym skóry na niedźwiedziu i nie spekulował, jeśli jednak w istocie mielibyśmy do czynienia z takim scenariuszem, to 1000 jest bardzo optymistyczną ceną, zaś górna granica, przypuszczam, mogłaby osiągnąć pułap 3-3,5k zł.
  Po to się wykonuje analizę, żeby te koszty i możliwość powodzenia poznać.
  W przypadku uszkodzeń fizycznych diagnoza i oszacowanie możliwości odzysku mogą być płatne (potencjalna możliwość uszkodzenia sprawnych części, widoczne uszkodzenia powierzchni magnetycznej).

  Tu masz przykład poważnych zabrudzeń oraz uszkodzeń powierzchni magnetycznej spowodowane wytarciem plastikowej rampy parkingowej oraz zablokowaniem się pod nią części głowic:
  Firma odzyskująca dane z dysku Firma odzyskująca dane z dysku Firma odzyskująca dane z dysku
 • #14
  kewert
  Level 13  
  Zgodnie z zaleceniami zrobiłem bootowalnego pendrive z linux mint i zainstalowałem ddrescue + ddrescue-gui. Po ponad 6 godzinach odzyskiwania wygląda to tak jak na załączonym obrazku. Czy można to rozumieć jako niemożność odczytania jedynie około 3GB i 173 sektorów z całego dysku? Co to jest "initial skip size"?

  Firma odzyskująca dane z dysku

  Dodano po 2 [godziny]:

  Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Wybrałem kopię disc to disc zamiast disc to image. Czy ma to jakieś znaczenie dla późniejszego procesu odzyskiwania danych? Czy męczyć dysk próbami odczytania błędnych sektorów czy odpuścić i przejść do kolejnego etapu odzyskiwania?
 • #15
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Ja tam widzę 2MB nieodczytanego obszaru.
  Co do kopii na dysk, jak napęd docelowy był wyzerowany to nie ma znaczenia.
  Jak masz zrobioną kopię to teraz przejdź do DMDE i pokaż jak wygląda struktura partycji i dla próby odzyskaj parę interesujących cię plików.
 • #16
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
  Nie wydaje mi się, że zmrożenie sprężonym powietrzem mogło mieć istotny wpływ na ten dysk. Korpus dysku ma swoją pojemność cieplną, a o ile faktycznie potraktowałeś go tylko sprężonym powietrzem, a nie gaśnicą śniegową, trudno uwierzyć, że doszło do kondensacji pary wewnątrz obudowy. W dodatku powietrze jest termoizolatorem, więc żeby wychłodzić talerze musiałbyś naprawdę porządnie schłodzić dysk. Typuję degradację powierzchni, przy czym, to że się wcześniej nie interesowałeś stanem tego dysku nie jest dowodem, że był w 100 % sprawny. Widzę, że udało Ci się wykonać kopię posektorową, więc odzyskuj z kopii. Możliwe, że to tylko strasznie wygląda a w praktyce masz trochę uszkodzonych sektorów i rozwaloną strukturę logiczną.

  Bardzo możliwe, że własną pracą wyciągniesz z tego dysku rezultat porównywalny do tego, co mogłaby osiągnąć firma odzyskująca dane.
 • #17
  kewert
  Level 13  
  To, że coś z tym dyskiem było wcześniej nie tak to myślę, że już nie podlega dyskusji, a co śmieszniejsze dysk się wysypał tydzień przed planowanym pierwszym wtedy backupem :P
  W załączniku zrzut ekranu z partycjami. Tak naprawdę jedynie dane z partycji "Backupy"(o ironio) są czytelne. Na innych partycjach nie widać danych i pokazuje się błąd "Nie ma żadnych prawidłowych początkowych klastrów MFT."
  Firma odzyskująca dane z dysku

  Dodano po 4 [minuty]:

  Aha, dysk docelowy nie był wyzerowany ale w ddrescue-gui było zaznaczone "Overwrite output file/disk"
 • #18
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
  Zrób pełny skan kopii
 • #19
  kewert
  Level 13  
  Oto wyniki skanowania. Nie mam pojęcia jak je interpretować. Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Mam na partycji "Backup" obraz .imgc(HDD Raw Copy Tool) innego dysku(chyba 320GB). Czy gdyby okazało się, że obraz się uszkodził to czy jest jakiś sposób na uratowanie go?

  Firma odzyskująca dane z dysku

  Dodano po 1 [minuty]:

  Tutaj też ciekawostka. Tak wygląda elektronika dysku z 2012 roku(źródłowy) który praktycznie cały czas był w komputerze, a potem przez rok w kartonie po płycie głównej.

  Firma odzyskująca dane z dysku Firma odzyskująca dane z dysku Firma odzyskująca dane z dysku Firma odzyskująca dane z dysku
 • #20
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Otwórz każdy wynik i sprawdź zawartość, powinny tam być interesujące cię pliki.
  Jeżeli obraz dysku leżał w uszkodzonych obszarach to prawdopodobnie będzie zawierał defekty lub cały będzie uszkodzony, odzyskaj i sprawdź.
  Co do elektroniki - to normalne zjawisko.
 • #21
  kewert
  Level 13  
  Anomalie jakie zauważyłem to na przykład(na niektórych partycjach) jeden plik występujący w kilku kopiach (jedna duża - prawidłowa, a reszta małe po kilka bitów/bajtów np. 64) Należy się tym przejmować czy można to zignorować?

  Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

  Ok, posprawdzałem trochę plików i bardzo duża część danych jest w dobrej kondycji. Teraz tylko problem w tym, że skatalogowanie tego ręcznie zajmie mi ogromną ilość czasu. Jest jakiś sposób na przefiltrowanie wartościowych plików w DMDE?
 • #22
  kaleron

  HDD and data recovery specialist
  A skąd program ma wiedzieć, które pliki są dla Ciebie wartościowe?
  Kup najtańszą licencję i wykopiuj sobie wszystko na drugi nośnik - to i tak cały czas wychodzi Cię taniej niż diagnostyka w firmach, do których początkowo chciałeś się udać. A potem będzie Ci łatwiej to poprzebierać.
 • #23
  kewert
  Level 13  
  Źle to ująłem. Chodziło mi o pliki które nie są uszkodzone.
 • #24
  JaySonn
  Level 1  
  Ciekawa sprawa. Osobiście korzystałem z usług dwóch firm tego typu. MIP właśnie i Ontrack. Mogę polecić obie te firmy. Znajomi przeważnie Ci informatycznie przysposobieni polecali poza tymi dwoma Avidate.