Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Corsair VS650 model 75-001837 - zasilacz nie działa, nie startuje

18 Lip 2019 08:48 267 4
  • Poziom 3  

Witam!
    Piszę, ponieważ żaden inny temat, który znalazłem nie rozwiązał mojego problemu. Na giełdzie kupiłem zasilacz Corsair VS650 za cenę 10zł i już wtedy wiedziałem, że nie działa (kupiłem go na części). Zasilacz był też trochę mokry, bo kilka minut wcześniej padało (na szczęście elektronika z dołu była sucha resztę osuszyłem i przetarłem alkoholem izopropylowym). Do głowy wpadł mi pomysł, że go naprawie i teraz mam problem.

Zasilacz oczywiście nie działał (po zwarciu kabla zielonego z czarnym). Najpierw wylutowałem tranzystory po stronie pierwotnej - wszystkie były sprawne. Następnie sprawdziłem podwójne diody po stronie wtórnej i też były sprawne. Na koniec sprawdziłem jeszcze napięcie 5VSB (bez włączania) i jest tam 5V oraz zasilanie na układzie ST9S429-PG14 (po włączeniu) i było ono równe 4,86V, a tu nota katalogowa układu (zamiennik): S3515. Co mam zrobić żeby go naprawić? Proszę o pomoc.
  • PCBway
  • Spec od monitorów
    Napisz jakie tam masz inne układy scalone?
    - np. czy masz np. CM6800tx lub CM6805B (SSOP-10)
    - np. CM03X (SOP8) czyli 3x polowy w środku (* jeśli ona "padła" to zworki w pin s: 4-3, 5-8, 6-7).

Bowiem superwizor Sitronix ST9S429-PG14 to odpowiednik UTC S3515, który ma zabezpieczenie: przed podwyższeniem napięcia, przeciążeniem i kontroluje napięcia 5V, 12V i 3.3V (* wcześniej znany jako PS229A). Schematów szukaj po rozwiązaniach Chieftec, Corsair…
  • PCBway
  • Poziom 3  
    Po stronie wtórnej jest jeszcze LM393L. Poza nim nie ma żadnych innych układów scalonych. Natomiast po stronie pierwotnej są 4.
    1) CM6805B6
    2) CM03X
    3) CAP004DG
    4) TNY177PN.
    To wszystkie układy jakie znalazłem.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Spec od monitorów
    Trzeba poczytać datasheet Link_ SSOP-10_ CM6805BO
    * CM6805(A/B) CM6806A Link CM6805
    - plus to co dotej pory napisano o tym układzie ( PFC+PWM), zalecane pomiary na pinach ...
    - polowe GPT18N50DG w kluczu PFC i PWM
    - pomierz polowe w CM03x Green PFC kontroler lub je "pomiń", pisałem

Płytka PCB bazuje na modelu rev. GPM od firmy CWT.( by Channel Well Technology Tajwan Link )
    Diody Schottky PFR40V60CTV40 Link
    Standby na TNY177PN Link
    Układ CAP004DG opisano Link

:idea: Opracowanie z zał. (DER385) powinno rozjaśnić problem
    PS.
    Podobnie zbudowano Link_ Enermax-ETL650AWT
  • Poziom 3  
    Po dokładniejszym sprawdzeniu układu CM03X okazało się, że to on jest uszkodzony. Moje pytanie jest następujące - jaki mogę dać zamiennik? Najlepiej byłoby gdyby był dostępny na stronie piekarz.pl części elektroniczne, bo właśnie stamtąd zamawiam w najbliższym czasie części.
    Edit:
    Poza tym sprawdziłem napięcie na układzie CM6805 i wynosiło ono 0,3V. Czy może być to spowodowane zepsutym układem CM03X?
    Edit:

Przy próbie włączenia zasilacz strzelił i nie będę już go ratował, a spaliły się małe rezystory. Zasilacz idzie na części i dziękuje wszystkim za pomoc.