Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DIY-A586 v1.6 by piotr_go

piotr_go 26 Mar 2021 18:37 20724 127
    pombearman
    Level 8  
    Mam pytanie czy sprawdzałeś u siebie czy działa FFmanager jeżeli tak to jaką wersję flash floppy posiadasz w goteku? Wielkie dzięki. Pozdrawiam
    piotr_go
    DIY electronics designer
    Nie używam goteka. Sprawdzałem kilka lat temu na pożyczonym, ale był z firmware HxC.

Z tego co widzę FFmanager daje ciemno granatowy ekran. Żadnego błędu tylko wisi.
    LED od flopa się nie pali, więc błąd chyba gdzieś indziej. Nie przychodzi mi nic do głowy.
    Dostępne są źródła FFmanager żeby zobaczyć co i jak?
    EKBubba
    Level 2  
    Dostałem jeden z nich od Ranko, skonfigurowany jako Amiga i zapytałem, czy można zmienić wyjście HDMI na typowe proporcje 4: 3 i rozdzielczość, na przykład 1280x1024 itd.

Wypróbowałem Dell Precision 15 "przez HDMI / DVI i wyświetliło się" poza zasięgiem ", co sugeruje, że płyta wyświetla 1080p. (FYI, działa na 31-calowym monitorze Asus, bez problemów)

Jaki jest ogólny proces zmiany emulacji na coś w rodzaju komputera ze starej szkoły, jak niektóre filmy? Czy wymagany jest specjalny sprzęt do programowania?

Dzięki za zrobienie świetnej płyty.
    piotr_go
    DIY electronics designer
    You should switch aspect ratio in your TV settings.

In amiga core (ps/2 version) you can switch resolution with "print screen" key.
    (720x576, 640x512, 640x480)
    There is no support for 1080p.
    EKBubba
    Level 2  
    Cześć!

Przepraszam za źle sformułowane pytanie. Chodziło mi o to, jak przełączyć się z emulacji Amigi na emulację IBM PC? (to samo pytanie dotyczyłoby emulacji gier zręcznościowych na monety itp.)
    Z tego, co przeczytałem gdzie indziej, emulacja komputera PC jest dość ograniczona, dając wydajność wczesnej ery 486 (25 MHz). Czy emulacja komputera emuluje grafikę VGA przy 640x480 (i niższych trybach?)

Jeśli chodzi o tryby monitorów Amigi, muszę założyć, że nowoczesne monitory HDMI po prostu dostosowują się do dowolnego sygnału, który jest obecny, a to maskuje rzeczywistą wyświetlaną rozdzielczość. W przypadku starszego wyświetlacza Della musi to być prosta kwestia, że nie odbiera on sygnału w wymaganym przez niego zakresie. Klawisz ,,print screen" może działać, spróbuję.

Dzięki jeszcze raz!

Dodano po 7 [godziny] 23 [minuty]:

Tylko jeden z trzech monitorów LCD 4:3, które testowałem, działał poprawnie z konfiguracją Amigi ("print screen" nie przyniósł efektu, w niektórych przypadkach dodaje obramowania).

Na tym obrazie 15-calowy monitor Lenovo wyświetli obraz, ale komunikat ,,Sygnał wejściowy poza zakresem" nie może zostać usunięty. Monitor Dell był pusty i wyświetlał ten sam komunikat, a 17-calowy monitor Viewsonic wydawał się działać prawidłowo.

W odniesieniu do wyboru rozdzielczości „print screen”, która z nich jest domyślna i jaka jest kolejność naciskania klawisza? (wydaje się zapętlać po dwóch naciśnięciach).

DIY-A586 v1.6 by piotr_go
    piotr_go
    DIY electronics designer
    EKBubba wrote:
    ("print screen" nie przyniósł efektu, w niektórych przypadkach dodaje obramowania)

Tak właśnie ma działać, "print screen" obcina rozdzielczość żeby usunąć ramki.

EKBubba wrote:
    ,,Sygnał wejściowy poza zakresem"

Prawdopodobnie odświeżanie 50Hz stanowi problem.
    Postaram się podesłać wersję 60Hz NTSC.

720x576 (domyślna), 640x512, 640x480, 720x576 (domyślna).
    EKBubba
    Level 2  
    Do wiadomości dla tych, którzy mogą próbować używać oryginalnych stacji dyskietek Amigi lub "starych" stacji dysków PC 720 KB.

Naprawdę stare (nie 1,44 MB) 3,5-calowe napędy dyskietek faktycznie wykorzystywały zasilanie + 12V, które było częścią oryginalnego standardu ATX. Amiga 500 używa pełnego 4-pinowego kabla i dostarcza napięcie 12 V na tym pinie zasilającym dyskietki. Moja wersja 5 Amiga 500 miała napęd Chinon, który ewidentnie wykorzystuje zasilanie 12V, a zatem nie będzie działał na płycie A586 bez zewnętrznego zasilania 12V.

To samo dotyczy oryginalnego napędu Amiga 1000; będzie wydawać odgłosy "szukania", gdy płyta będzie próbowała dostać się do dyskietki, ale silnik się nie obraca.
    piotr_go
    DIY electronics designer