Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz

Osikam 19 Jul 2019 08:56 1602 52
    Osikam
    Level 5  
    Witam fachowców.
    Mam taki mały problem z wieloczynnościówką do drewna.
    Oryginalnie w pilarce zamontowany był silnik jednofazowy o mocy 2,2kW jak na pilarkę to trochę za słaby i spalił się. Więc pomyślałem że zastosuję silnik trójfazowy. Miałem taki o mocy 4kW i właśnie go dopasowałem mechanicznie. Ale nie wiem jak poradzić sobie z podłączeniem do istniejącej instalacji. Zamieszczam schemat. I tu pytania. Czy można jakoś wpiąć w tą instalację ten silnik? Ale zachowując włącznik główny (F1) oraz przełącznik (SO) bo ten silnik to M2 i jakby się dało to przycisk (S1). Są to oryginalne przełączniki i ładnie opisane więc dlatego chciałbym je zachować. Tak myślałem o drugim styczniku bo wewnątrz jest miejsce. Ale czy można tym samym przyciskiem (S1) załączać raz jeden stycznik a raz drugi? Po elektronice wiem że te silniki jednofazowe mają hamulce elektroniczne. A może inne rozwiązania. Nie chciałbym prowadzić drugiej instalacji i włączników do tego siłowego silnika. Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz
    Proszę o podpowiedzi.
  • Helpful post
    bumble
    User under supervision
    Zasilanie główne jest 230V lub 2x 110V. Nie zasilisz silnika z tej instalacji. Silnik 3 fazowy wymaga trzech faz ty masz jedna.
  • Helpful post
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    bumble wrote:
    Zasilanie główne jest 230V lub 2x 110V.

Z drobną przeróbką się da. Problem będzie z hamulcem DC.
    bumble
    User under supervision
    Nie. No oczywiście ze się da. Pytanie o instalacje istniejąca było. Sterowanie by mogło zostać. Natomiast tutaj silniki załączane z przełącznika i chyba prawo lewo albo coś bo są po dwiema uzwojenia na schemacie. Pomijając zasilanie 3fazowe trzeba jeszcze dołożyć stycznik i zabezpieczenie sterowany z obecnego przełącznika.

Dodano po 4 [minuty]:

Zachować obecne sterowanie i wyłączniki tak. Kwestia wyłącznika zasilania na układ silnika M2. Albo dołożyć nowy albo wykorzystać istniejący. Puścić trzy fazy przez przełącznik bo N nie potrzebujemy tu rozłączać. Dołożyć stycznik z cewka na 230V i termik. Co to są te dwa uzwojenia na schemacie?
    ArturAVS
    bumble wrote:
    Natomiast tutaj silniki załączane z przełącznika i chyba prawo lewo albo coś bo są po dwiema uzwojenia na schemacie.

Przełącznikiem wybierasz ile silników pracuje jednocześnie (podejrzewam głowice frezujące), a dwa uzwojenia, bo silniki jednofazowe. I mają wspólny kondensator rozruchowy/pracy.
    bumble
    User under supervision
    No wiec pozostaje z silnika m2 zlacze zasiali 1,2 lub przełącznik 5,7 wziąć zasilanie cewki stycznika silnika 3f. Dorobić zasilanie 3 f tego silnika i po sprawie. Kwestia wyłącznika bo ma człon nad prądowy czy wystarczający ale chyba jak się rozłoży obciążenie na 3 fazy to będzie ok. Jednak gdyby kolega podał wartość prądu. Dziwi mnie ze silniki nie maja osobnych zabezpieczeń. Chyba ze taka funkcje pełni to w wylaczniku a silniki nie mogą pracować jednocześnie.

Dodano po 2 [minuty]:

Chyba najprościej dorobić osobne zasilanie.
    czesiu
    Level 35  
    Dalej nie rozwiązany jest problem hamowania silnika.
    Chyba że w tej maszynie pominięcie hamowania akurat tego silnika nie jest groźne dla maszyny/obsługi.
    Może autor poda typ tego hamulca (B1 na schemacie)?
    Osikam
    Level 5  
    Witam,
    dziękuję za tak liczne podpowiedzi.
    dla wyjaśnienia.
    M1 to silnik heblarki - grubościówki jest on jednofazowy i ma hamulec i jeśli to możliwe to chciałbym żeby tak zostało.
    M2 to silnik pilarki (który spalił się i zastąpiłem go silnikiem siłowym 4kW) on nie musi mieć hamulca.
    M3 to silnik frezarki jest jednofazowy i też ma hamulec i jak w pierwszym chciałbym żeby on został i działał.

włącza się tylko jedną wybraną czynność (pracę) po skończeniu przyciskiem wyłącza się dany silnik (czynność) i włącza inną. Taka jest kolej rzeczy.
    chciałbym zasilić maszynę przewodem cztero lub pięciożyłowym do wyłącznika F1 z tego wyłącznika idzie przewód czterożyłowy do szafy sterowniczej w której są te inne pierdoły. Tak jak pisałem wcześniej chcę zachować F1; S0 i jeśli to możliwe S1.
    F1 bo to wyłącznik główny (sądzę że można bo ma trzy styki - 400v można podać) S0 bo to przełącznik oryginalny na tabliczce którego pakazano obrazowo co się włącza (rysunek wałeka heblarskiego ; drugie to rysunek piły trzeci to rysunek trzpienia frezowego (fajne to jest i dlatego chciałbym to zachować.
    Jeśli chcielibyście podpowiedzieć to dajcie jakieś schematy jak to zrobić.

Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

a dodam tylko że silniki wirują tylko w jedną stronę
    silnik strugarki w jedną zawsze, pilarka też może frezarka ale to mało prawdopodobne. może być tylko w jedną
    bumble
    User under supervision
    Wszystko zostaje. Do wymiany będzie przewód między szafa a wylacznikiem na 5x. Dokładasz stycznik i zabezpieczenie silnika. Żadnych innych zmian jak bez hamulca.

Dodano po 2 [minuty]:

Do wyłącznika tez przewód 5x. Czy maszyna jest zasilana po RCD? Roznicowce?
    Osikam
    Level 5  
    Dodam jeszcze że termik jest w wyłączniku F1

Dodano po 1 [minuty]:

Tak po różnicówce

Dodano po 5 [minuty]:

Jak odpalać ten dodany stycznik tym samym przyciskiem? Jest tam przycisk na schemacie S1 - start on już włącza stycznik istniejący i jak podepnę pod niego dodany stycznik to odpalą się dwa styczniki
    ArturAVS
    Cewkę dodatkowego stycznika (230VAC) podłącz w miejsce uzwojenia pracy M2 (U1-U2) zachowasz funkcjonalność S0. Zasilanie do stycznika najlepiej przez dodatkowy wyłącznik silnikowy( zabezpieczenie dla silnika 4kW.) Zasilanie 3F+N+PE rozdzielasz na wejściu do szafki, 3F na wyłącznik silnikowy 3F, a 1F do oryginalnych zacisków. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest napięcie sieci na wyłączniku silnikowym i dołożonym styczniku po wyłączeniu oryginalnym włącznikiem.
    bumble
    User under supervision
    Nie. Stycznik kupujesz na 230V cewka i cewkę podpinasz w miejsce silnika tego m2. Będzie się wtedy załączał normalnie jak m2 tylko pośrednikiem będzie stycznik 3fazowy. Np zaciski 1 i 2 dla silnika m2. Pisałem o tym wcześniej.

Dodano po 2 [minuty]:

Jaki termik jest w F1?
    Osikam
    Level 5  
    Dziękuję panie bumble.
    Termik jest do 15A nastawny.
    To dobry pomysł z tym zasileniem cewki stycznika z wyłącznika.
    Czy możesz mi jeszcze powiedzieć jak to wykonać. Tak krok po kroku, jak laikowi. Do maszyny przewód 5 żył, fazy podłączam do trzech zacisków. A N puszczam dalej i uziom na obudowę. Jak dalej w szafie.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    czesiu wrote:
    Dalej nie rozwiązany jest problem hamowania silnika.
    Taaaaa? Jest rozwiązany, bo pozostaje bez zmian :D
    Maszyna z definicji trójfazowa, na ,,chama" :cry: przerobiona na jednofazowa, przez dodanie kondensatorów do silników. Świadczy o tym choćby dwunapięciowość transformatora dla obwodów sterujących.
    Tabliczki znamionowe silników poproszę.
    Przeróbka to w zasadzie podłączenie L1,L2,L3 i PE. do wyłącznika głównego, rozłączenie mostka pomiędzy zaciskami termika i przełączenie transformatora na 400 VAC.

@Osikam Szkoda, że Kolega nie zamieścił tabliczek znamionowych i zaciskowych silników. Może obyło by się bez wymiany silnika głównego.
    ArturAVS
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Przeróbka to w zasadzie podłączenie L1,L2,L3 i PE

A gdzie N? Tylko jeden silnik do wymiany, a nie trzy.
    ArturAVS
    Osikam wrote:
    Oryginalnie w pilarce zamontowany był silnik jednofazowy o mocy 2,2kW

Oryginalnie wszystkie identyczne.
    bumble
    User under supervision
    Maszyna nie jest przerobiona na rządowego chama. Dokumentacja i opisy tez przerobiona. Silnik tylko jeden do wymiany bo uszkodzony. Może jak kolega się włącza do dyskusji wypadało by temat przeczytać a nie wyjeżdżać z wnioskami nie mającymi zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Nikt kondensatorów nie dokładał. Jak by tak było to prościej to zrobić na silnikach które tez trzeba bybylo zmieniać. Proszę zastanów się. Oczywiście ze N jest potrzebny do działania całej reszty. Tylko jeden silnik jest przerabiany.
    Osikam.
    Zasilanie wyłącznika przewód 5x. Od wyłącznika do szafy 5x. W 3 fazy przez wyłącznik i N mostkujesz w wyłączniku i dalej do szafy. Tutaj normalnie jasna faza i N zasilacz wszystko po staremu. Dokupujemy stycznik 3f 5kW na napięcie cewki 230V. Dobiegł podpinasz 3 fazy. Ze stycznika do zabezpieczenia termicznego silnika 3fazy i z zabezpieczenia do silnika 3 fazy i ochrona. Stycznik cewkę podłączasz do u1u2 silnika m2. W miejsce silnika. Reszta to rozruch i nie podłączasz. Termik do silnika kup 6-10A. Dla silnika 4kW prąd znamionowy to ok 8A i termik nastawiasz na 120% prądu znamionowego czyli 9,5A. Dla pewności podaj prąd silnika dla napięcia 400V.

Dodano po 2 [minuty]:

Termik w wyłączniku jest za duży do którego kolwiek silnika. Ale i zasila cały klad. Może się okazać ze przy nowym silniku będzie wyzwalał ale tym się zajmiemy później. Może trzeba będzie podnieść nastawe jak się da.
    ArturAVS
    bumble wrote:
    Maszyna nie jest przerobiona na rządowego chama.

Jest, jest. Producent zmodyfikował wersję trójfazową, na jednofazową co widać chociażby po F1.
    bumble
    User under supervision
    No producent może tak. Może robi szafy „uniwersalne”. No ale jak to zrobił producent i taka wyszła z fabryki to czy to przeróbka? Ok. Mnie chodziło o przeróbkę ze ktoś w domu sobie pozmieniał. Nie zrozumieliśmy się. Przepraszam. Tak F1 jest 3f może nie ma 1f z termikiem. Pewnie mają dwie wersje.
    Osikam
    Level 5  
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc.
    Nie zrobiłem zdjęć tabliczek znamionowych silników. A teraz są one w maszynie i byłby kłopotliwe zrobienia zdjęć. Zabudowane są. Ale z tego co pamiętam to były tylko na napięcie 230v-240v obroty coś koło 2900. A kondensatory były do każdego silnika. Jeden z nich (chyba ten od spalonego silnika pilarki) był walnięty. Wybrzuszony i coś jakby masa z niego wywaliła na zewnątrz. Ale teraz nie jest potrzebny bo do silnika siłowego nie potrzeba. Dwa pozostałe są w szafie i odpowiadają chyba za silnik strugarki a drugi za silnik frezarki.
    Jnstalacja jest chyba uniwersalna bo występują te maszynki z trzema silnikami siłowymi. Ja chciałem tylko wzmocnić silnik pilarki który i tak był spalony z 2,2kW na mocniejszy. A że miałem taki 4kW siłowy to użyłem bo jest o niebo lepszy. A chyba nie występują jednofazowe o tej mocy.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Najbardziej panu bumble - no mistrzostwo świata (chyba głowa jak monitor 22").

Pozdrawiam
    bumble
    User under supervision
    Dodam jeszcze, ze akurat omawiana wersja ma tez możliwość zasilania na 2x 110V czyli rynek np USA. Wtedy zamiast N użyta jest faza i stąd N jest przez wyłącznik w tej wersji.
    Osikam
    Level 5  
    Witam panów.
    Niestety pupa blada (napisałbym dosadniej ale moderator).
    Zrobiłem jak podpowiadał pan bumble. Nowy przewód 5x L1;L2;L3 na włącznik; N - mostek i do szafy w szafie nowy stycznik 3f (L1; L2; L3 na stycznik, N - łączę z Lo poprzedniego zasilania jednofazowego ze stycznika z jednej fazy dwa przewody do starego stycznika. Próba silników jednofazowych (strugarka pracuje ładnie; coś nie tak z frezarką, ale bagatelizuję; może to ja podłączając wcześniej silnik jednofazowy pomyliłem przewody). Pozostawmy to na potem. Z wyłącznika z miejsca podłączenia silnika pilarki podaję zero i fazę na cewkę nowego stycznika. Zadowolony z tego że sobie poradziłem (japa uśmiechnięta) włączam. A tu tak silnikiem rzuca (dwie sekundy pracy), w rękę stycznik, cewka ciepła.
    Panowie mili co to może być????????????? Coś ja skopsałem??? Czy może hamulec oddziałowywał. Czy coś innego.
    Zrobiłem parę zdjęć to wrzucam. Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz

Pierwsze zdjęcie to wyłącznik przed robotą a przedostatnie to gdy podłączyłem 3f.

Proszę o pomysły i rady.
    Pozdrawiam
    ArturAVS
    Osikam wrote:
    w rękę stycznik, cewka ciepła.

Pokaż dane tego stycznika.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Osikam Prosiłem Cię, że zanim coś doradzimy, o tabliczki znamionowe i zaciskowe silników. Dostaliśmy za to Spaghetti Bolonese, jak we włoskiej knajpie. :cry: Jednak wezwij ,,kumatego elektryka" bo przestawienie tej maszyny na trójfazową jest banalnie proste.
    bumble
    User under supervision
    Napięcie cewki stycznika jakie?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @bumble Pewnie włączył ten stycznik przez kondensator rozruchowy. ,,Januszostwo" do ² :cry: Widziałem już niejedna maszynę nieudolnie przerabianą na inne napięcie pracy. Niemal co tydzień taka się tu trafia do poprawki, ze względu na masowy import z Chin i Europy, a siec tutaj...wiadomo jaka - amerykańska. :D
    bumble
    User under supervision
    Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz

Dodano po 3 [minuty]:

Zobaczymy. Pisałem m2 zaciski 1 2 albo 5 7 wyłącznika. Może jeszcze być faza zamiast N i miedzyfazowe w tej plątaninie nawet mysz by nie wiedziała za co się wziąć.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    A przełączyłeś chociaż transformator obwodów sterujących na 400 VAC ? Usilnie nalegam na dane silników, bo widziałem osobiście silniki trójfazowe zasilane poprzez kondensator w fabrycznej chińskiej, jak ta konstrukcji. Rozsyłają to Chinole na cały świat, wiec upraszczają sobie robotę.
    Osikam
    Level 5  
    Cewka stycznika 230v ACV

Z wyłącznika wychodzą trzy przewody. Jeden fazowy i dwa zerowe. Próbowałem zmieniać te zerowe i też źle.

Panie Krzysztofie K... po cholerę tabliczki znamionowe silników jak wyraźnie widać że sa na 230v Co z durnych tabliczek pan wyczyta. Jaki kondensator, napięcie, obroty Cos alfa i inne pierdoły.

A opisałem to jak mogłem najlepiej. Może czegoś panowie fachmani nie zrozumieli, ale przecież schemat.

Prawdopodobnie podłączyłem przez kondensator. A jak wybrać który to prawidłowy przewód do podłączenia cewki.

Dodano po 2 [minuty]:

Wcześniej ten silnik podłączony był pod zaciski 5; 7; 15 to wybieram tylko z tych. I tak: 7 to fazowy.