Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz

Osikam 19 Jul 2019 08:56 1602 52
 • #1
  Osikam
  Level 5  
  Witam fachowców.
  Mam taki mały problem z wieloczynnościówką do drewna.
  Oryginalnie w pilarce zamontowany był silnik jednofazowy o mocy 2,2kW jak na pilarkę to trochę za słaby i spalił się. Więc pomyślałem że zastosuję silnik trójfazowy. Miałem taki o mocy 4kW i właśnie go dopasowałem mechanicznie. Ale nie wiem jak poradzić sobie z podłączeniem do istniejącej instalacji. Zamieszczam schemat. I tu pytania. Czy można jakoś wpiąć w tą instalację ten silnik? Ale zachowując włącznik główny (F1) oraz przełącznik (SO) bo ten silnik to M2 i jakby się dało to przycisk (S1). Są to oryginalne przełączniki i ładnie opisane więc dlatego chciałbym je zachować. Tak myślałem o drugim styczniku bo wewnątrz jest miejsce. Ale czy można tym samym przyciskiem (S1) załączać raz jeden stycznik a raz drugi? Po elektronice wiem że te silniki jednofazowe mają hamulce elektroniczne. A może inne rozwiązania. Nie chciałbym prowadzić drugiej instalacji i włączników do tego siłowego silnika. Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz
  Proszę o podpowiedzi.
 • Helpful post
  #2
  bumble
  User under supervision
  Zasilanie główne jest 230V lub 2x 110V. Nie zasilisz silnika z tej instalacji. Silnik 3 fazowy wymaga trzech faz ty masz jedna.
 • Helpful post
  #3
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  bumble wrote:
  Zasilanie główne jest 230V lub 2x 110V.

  Z drobną przeróbką się da. Problem będzie z hamulcem DC.
 • #4
  bumble
  User under supervision
  Nie. No oczywiście ze się da. Pytanie o instalacje istniejąca było. Sterowanie by mogło zostać. Natomiast tutaj silniki załączane z przełącznika i chyba prawo lewo albo coś bo są po dwiema uzwojenia na schemacie. Pomijając zasilanie 3fazowe trzeba jeszcze dołożyć stycznik i zabezpieczenie sterowany z obecnego przełącznika.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Zachować obecne sterowanie i wyłączniki tak. Kwestia wyłącznika zasilania na układ silnika M2. Albo dołożyć nowy albo wykorzystać istniejący. Puścić trzy fazy przez przełącznik bo N nie potrzebujemy tu rozłączać. Dołożyć stycznik z cewka na 230V i termik. Co to są te dwa uzwojenia na schemacie?
 • #5
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  bumble wrote:
  Natomiast tutaj silniki załączane z przełącznika i chyba prawo lewo albo coś bo są po dwiema uzwojenia na schemacie.

  Przełącznikiem wybierasz ile silników pracuje jednocześnie (podejrzewam głowice frezujące), a dwa uzwojenia, bo silniki jednofazowe. I mają wspólny kondensator rozruchowy/pracy.
 • #6
  bumble
  User under supervision
  No wiec pozostaje z silnika m2 zlacze zasiali 1,2 lub przełącznik 5,7 wziąć zasilanie cewki stycznika silnika 3f. Dorobić zasilanie 3 f tego silnika i po sprawie. Kwestia wyłącznika bo ma człon nad prądowy czy wystarczający ale chyba jak się rozłoży obciążenie na 3 fazy to będzie ok. Jednak gdyby kolega podał wartość prądu. Dziwi mnie ze silniki nie maja osobnych zabezpieczeń. Chyba ze taka funkcje pełni to w wylaczniku a silniki nie mogą pracować jednocześnie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Chyba najprościej dorobić osobne zasilanie.
 • #7
  czesiu
  Level 35  
  Dalej nie rozwiązany jest problem hamowania silnika.
  Chyba że w tej maszynie pominięcie hamowania akurat tego silnika nie jest groźne dla maszyny/obsługi.
  Może autor poda typ tego hamulca (B1 na schemacie)?
 • #8
  Osikam
  Level 5  
  Witam,
  dziękuję za tak liczne podpowiedzi.
  dla wyjaśnienia.
  M1 to silnik heblarki - grubościówki jest on jednofazowy i ma hamulec i jeśli to możliwe to chciałbym żeby tak zostało.
  M2 to silnik pilarki (który spalił się i zastąpiłem go silnikiem siłowym 4kW) on nie musi mieć hamulca.
  M3 to silnik frezarki jest jednofazowy i też ma hamulec i jak w pierwszym chciałbym żeby on został i działał.

  włącza się tylko jedną wybraną czynność (pracę) po skończeniu przyciskiem wyłącza się dany silnik (czynność) i włącza inną. Taka jest kolej rzeczy.
  chciałbym zasilić maszynę przewodem cztero lub pięciożyłowym do wyłącznika F1 z tego wyłącznika idzie przewód czterożyłowy do szafy sterowniczej w której są te inne pierdoły. Tak jak pisałem wcześniej chcę zachować F1; S0 i jeśli to możliwe S1.
  F1 bo to wyłącznik główny (sądzę że można bo ma trzy styki - 400v można podać) S0 bo to przełącznik oryginalny na tabliczce którego pakazano obrazowo co się włącza (rysunek wałeka heblarskiego ; drugie to rysunek piły trzeci to rysunek trzpienia frezowego (fajne to jest i dlatego chciałbym to zachować.
  Jeśli chcielibyście podpowiedzieć to dajcie jakieś schematy jak to zrobić.

  Pozdrawiam

  Dodano po 5 [minuty]:

  a dodam tylko że silniki wirują tylko w jedną stronę
  silnik strugarki w jedną zawsze, pilarka też może frezarka ale to mało prawdopodobne. może być tylko w jedną
 • #9
  bumble
  User under supervision
  Wszystko zostaje. Do wymiany będzie przewód między szafa a wylacznikiem na 5x. Dokładasz stycznik i zabezpieczenie silnika. Żadnych innych zmian jak bez hamulca.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Do wyłącznika tez przewód 5x. Czy maszyna jest zasilana po RCD? Roznicowce?
 • #10
  Osikam
  Level 5  
  Dodam jeszcze że termik jest w wyłączniku F1

  Dodano po 1 [minuty]:

  Tak po różnicówce

  Dodano po 5 [minuty]:

  Jak odpalać ten dodany stycznik tym samym przyciskiem? Jest tam przycisk na schemacie S1 - start on już włącza stycznik istniejący i jak podepnę pod niego dodany stycznik to odpalą się dwa styczniki
 • #11
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Cewkę dodatkowego stycznika (230VAC) podłącz w miejsce uzwojenia pracy M2 (U1-U2) zachowasz funkcjonalność S0. Zasilanie do stycznika najlepiej przez dodatkowy wyłącznik silnikowy( zabezpieczenie dla silnika 4kW.) Zasilanie 3F+N+PE rozdzielasz na wejściu do szafki, 3F na wyłącznik silnikowy 3F, a 1F do oryginalnych zacisków. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest napięcie sieci na wyłączniku silnikowym i dołożonym styczniku po wyłączeniu oryginalnym włącznikiem.
 • #12
  bumble
  User under supervision
  Nie. Stycznik kupujesz na 230V cewka i cewkę podpinasz w miejsce silnika tego m2. Będzie się wtedy załączał normalnie jak m2 tylko pośrednikiem będzie stycznik 3fazowy. Np zaciski 1 i 2 dla silnika m2. Pisałem o tym wcześniej.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Jaki termik jest w F1?
 • #13
  Osikam
  Level 5  
  Dziękuję panie bumble.
  Termik jest do 15A nastawny.
  To dobry pomysł z tym zasileniem cewki stycznika z wyłącznika.
  Czy możesz mi jeszcze powiedzieć jak to wykonać. Tak krok po kroku, jak laikowi. Do maszyny przewód 5 żył, fazy podłączam do trzech zacisków. A N puszczam dalej i uziom na obudowę. Jak dalej w szafie.
 • #14
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  czesiu wrote:
  Dalej nie rozwiązany jest problem hamowania silnika.
  Taaaaa? Jest rozwiązany, bo pozostaje bez zmian :D
  Maszyna z definicji trójfazowa, na ,,chama" :cry: przerobiona na jednofazowa, przez dodanie kondensatorów do silników. Świadczy o tym choćby dwunapięciowość transformatora dla obwodów sterujących.
  Tabliczki znamionowe silników poproszę.
  Przeróbka to w zasadzie podłączenie L1,L2,L3 i PE. do wyłącznika głównego, rozłączenie mostka pomiędzy zaciskami termika i przełączenie transformatora na 400 VAC.

  @Osikam Szkoda, że Kolega nie zamieścił tabliczek znamionowych i zaciskowych silników. Może obyło by się bez wymiany silnika głównego.
 • #15
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Krzysztof Kamienski wrote:
  Przeróbka to w zasadzie podłączenie L1,L2,L3 i PE

  A gdzie N? Tylko jeden silnik do wymiany, a nie trzy.
 • #17
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Osikam wrote:
  Oryginalnie w pilarce zamontowany był silnik jednofazowy o mocy 2,2kW

  Oryginalnie wszystkie identyczne.
 • #18
  bumble
  User under supervision
  Maszyna nie jest przerobiona na rządowego chama. Dokumentacja i opisy tez przerobiona. Silnik tylko jeden do wymiany bo uszkodzony. Może jak kolega się włącza do dyskusji wypadało by temat przeczytać a nie wyjeżdżać z wnioskami nie mającymi zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Nikt kondensatorów nie dokładał. Jak by tak było to prościej to zrobić na silnikach które tez trzeba bybylo zmieniać. Proszę zastanów się. Oczywiście ze N jest potrzebny do działania całej reszty. Tylko jeden silnik jest przerabiany.
  Osikam.
  Zasilanie wyłącznika przewód 5x. Od wyłącznika do szafy 5x. W 3 fazy przez wyłącznik i N mostkujesz w wyłączniku i dalej do szafy. Tutaj normalnie jasna faza i N zasilacz wszystko po staremu. Dokupujemy stycznik 3f 5kW na napięcie cewki 230V. Dobiegł podpinasz 3 fazy. Ze stycznika do zabezpieczenia termicznego silnika 3fazy i z zabezpieczenia do silnika 3 fazy i ochrona. Stycznik cewkę podłączasz do u1u2 silnika m2. W miejsce silnika. Reszta to rozruch i nie podłączasz. Termik do silnika kup 6-10A. Dla silnika 4kW prąd znamionowy to ok 8A i termik nastawiasz na 120% prądu znamionowego czyli 9,5A. Dla pewności podaj prąd silnika dla napięcia 400V.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Termik w wyłączniku jest za duży do którego kolwiek silnika. Ale i zasila cały klad. Może się okazać ze przy nowym silniku będzie wyzwalał ale tym się zajmiemy później. Może trzeba będzie podnieść nastawe jak się da.
 • #19
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  bumble wrote:
  Maszyna nie jest przerobiona na rządowego chama.

  Jest, jest. Producent zmodyfikował wersję trójfazową, na jednofazową co widać chociażby po F1.
 • #20
  bumble
  User under supervision
  No producent może tak. Może robi szafy „uniwersalne”. No ale jak to zrobił producent i taka wyszła z fabryki to czy to przeróbka? Ok. Mnie chodziło o przeróbkę ze ktoś w domu sobie pozmieniał. Nie zrozumieliśmy się. Przepraszam. Tak F1 jest 3f może nie ma 1f z termikiem. Pewnie mają dwie wersje.
 • #21
  Osikam
  Level 5  
  Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc.
  Nie zrobiłem zdjęć tabliczek znamionowych silników. A teraz są one w maszynie i byłby kłopotliwe zrobienia zdjęć. Zabudowane są. Ale z tego co pamiętam to były tylko na napięcie 230v-240v obroty coś koło 2900. A kondensatory były do każdego silnika. Jeden z nich (chyba ten od spalonego silnika pilarki) był walnięty. Wybrzuszony i coś jakby masa z niego wywaliła na zewnątrz. Ale teraz nie jest potrzebny bo do silnika siłowego nie potrzeba. Dwa pozostałe są w szafie i odpowiadają chyba za silnik strugarki a drugi za silnik frezarki.
  Jnstalacja jest chyba uniwersalna bo występują te maszynki z trzema silnikami siłowymi. Ja chciałem tylko wzmocnić silnik pilarki który i tak był spalony z 2,2kW na mocniejszy. A że miałem taki 4kW siłowy to użyłem bo jest o niebo lepszy. A chyba nie występują jednofazowe o tej mocy.

  Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

  Najbardziej panu bumble - no mistrzostwo świata (chyba głowa jak monitor 22").

  Pozdrawiam
 • #22
  bumble
  User under supervision
  Dodam jeszcze, ze akurat omawiana wersja ma tez możliwość zasilania na 2x 110V czyli rynek np USA. Wtedy zamiast N użyta jest faza i stąd N jest przez wyłącznik w tej wersji.
 • #23
  Osikam
  Level 5  
  Witam panów.
  Niestety pupa blada (napisałbym dosadniej ale moderator).
  Zrobiłem jak podpowiadał pan bumble. Nowy przewód 5x L1;L2;L3 na włącznik; N - mostek i do szafy w szafie nowy stycznik 3f (L1; L2; L3 na stycznik, N - łączę z Lo poprzedniego zasilania jednofazowego ze stycznika z jednej fazy dwa przewody do starego stycznika. Próba silników jednofazowych (strugarka pracuje ładnie; coś nie tak z frezarką, ale bagatelizuję; może to ja podłączając wcześniej silnik jednofazowy pomyliłem przewody). Pozostawmy to na potem. Z wyłącznika z miejsca podłączenia silnika pilarki podaję zero i fazę na cewkę nowego stycznika. Zadowolony z tego że sobie poradziłem (japa uśmiechnięta) włączam. A tu tak silnikiem rzuca (dwie sekundy pracy), w rękę stycznik, cewka ciepła.
  Panowie mili co to może być????????????? Coś ja skopsałem??? Czy może hamulec oddziałowywał. Czy coś innego.
  Zrobiłem parę zdjęć to wrzucam. Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz

  Pierwsze zdjęcie to wyłącznik przed robotą a przedostatnie to gdy podłączyłem 3f.

  Proszę o pomysły i rady.
  Pozdrawiam
 • #24
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  Osikam wrote:
  w rękę stycznik, cewka ciepła.

  Pokaż dane tego stycznika.
 • #25
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @Osikam Prosiłem Cię, że zanim coś doradzimy, o tabliczki znamionowe i zaciskowe silników. Dostaliśmy za to Spaghetti Bolonese, jak we włoskiej knajpie. :cry: Jednak wezwij ,,kumatego elektryka" bo przestawienie tej maszyny na trójfazową jest banalnie proste.
 • #26
  bumble
  User under supervision
  Napięcie cewki stycznika jakie?
 • #27
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @bumble Pewnie włączył ten stycznik przez kondensator rozruchowy. ,,Januszostwo" do ² :cry: Widziałem już niejedna maszynę nieudolnie przerabianą na inne napięcie pracy. Niemal co tydzień taka się tu trafia do poprawki, ze względu na masowy import z Chin i Europy, a siec tutaj...wiadomo jaka - amerykańska. :D
 • #28
  bumble
  User under supervision
  Zamiana silnika z 230V na 400V - Chcę zamienić silnik z jednofazowego na trójfaz

  Dodano po 3 [minuty]:

  Zobaczymy. Pisałem m2 zaciski 1 2 albo 5 7 wyłącznika. Może jeszcze być faza zamiast N i miedzyfazowe w tej plątaninie nawet mysz by nie wiedziała za co się wziąć.
 • #29
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  A przełączyłeś chociaż transformator obwodów sterujących na 400 VAC ? Usilnie nalegam na dane silników, bo widziałem osobiście silniki trójfazowe zasilane poprzez kondensator w fabrycznej chińskiej, jak ta konstrukcji. Rozsyłają to Chinole na cały świat, wiec upraszczają sobie robotę.
 • #30
  Osikam
  Level 5  
  Cewka stycznika 230v ACV

  Z wyłącznika wychodzą trzy przewody. Jeden fazowy i dwa zerowe. Próbowałem zmieniać te zerowe i też źle.

  Panie Krzysztofie K... po cholerę tabliczki znamionowe silników jak wyraźnie widać że sa na 230v Co z durnych tabliczek pan wyczyta. Jaki kondensator, napięcie, obroty Cos alfa i inne pierdoły.

  A opisałem to jak mogłem najlepiej. Może czegoś panowie fachmani nie zrozumieli, ale przecież schemat.

  Prawdopodobnie podłączyłem przez kondensator. A jak wybrać który to prawidłowy przewód do podłączenia cewki.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Wcześniej ten silnik podłączony był pod zaciski 5; 7; 15 to wybieram tylko z tych. I tak: 7 to fazowy.