Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zewnętrzny zestaw stepsticków do MKS SBASE (Smoothie)

Sareph 19 Lip 2019 10:07 1593 13
  • Zewnętrzny zestaw stepsticków do MKS SBASE (Smoothie)

Zestaw 4 sterowników silników krokowych STSPIN820 + STM32F030R8 do konfiguracji tychże. Dlaczego - oryginalnie na MKS SBASE znajdują się parszywe DRV8825, w których dodatkowo można jedynie zmienić mikrokrok z 16 na 32 i to tyle ich konfiguracji. A, że jestem zdeklarowanym anty-fanem formatu stepsticków używanych w RAMPS, zastosowanie RAMPSa odpadło z automatu.

Szczęśliwie SBASE ma wyjścia sterowania stepstickami (EN/DIR/STEP) co umożliwia podłączenie zewnętrznych. A w pełni softwarowa konfiguracja przydatna jest do moich eksperymentów, ot po prostu wygodniej zmienić plik konfiguracyjny niż bawić się w przestawienia wszystkich zworek do pozycji wyjściowych. Ta wersja płytki jest "odchudzoną" wersją innego projektu (bazującego na F303), to tez ma kilka chwilowo zbędnych opcji, jak opcje rozmawiania po RS485 czy możliwość przejęcia kontroli nad sterowaniem przez lokalny CPU.

Implementacja referencyjna, wyjścia szczęśliwie kompatybilne z tymi co są na SBASE, wiec wystarczy po prostu przepiąć silniki z jednej płytki na druga (ewentualnie zmienić konfigurację) i gotowe. VREF podawany jest przez filtr RC sygnałem PWM z CPU. Przy rezystorze pomiarowym 0R330 pełen zakres regulacji (1V) sięga niby 3,33A, ale ten sterownik ma maks z odpowiednim chłodzeniem w okolicy 1,5A (a bez adekwatnego chłodzenia około 0,9A).

Piny sterujące driverów są podłączone bezpośrednio do lokalnego CPU i przez rezystory do zewnętrznych wejść. Pin EN w DRV8825 jest jednokierunkowy, w STSPIN820 dwukierunkowy (EN+FAULT), przy okazji sygnalizuje także błąd jak przegrzanie. I z tej okazji podłaczony jest przez MOSFET.

Układ zasilania zrealizowany na EUP3458, co ogranicza napięcie zasilania do 30V. Zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją zrealizowane na AO4407 (co w obecnej konfiguracji ogranicza dodatkowo napięcie zasilania do 25V), napięcie wejściowe przez dzielnik wyprowadzone na ADC.

EEPROM na ewentualne ustawienia i dane kalibracyjne, RS485 do komunikacji z innymi elementami systemu, UART do komunikacji z SBASE/Smoothieware.

Sterowniki, poza padem termicznym (niestety tylko z 9 przelotkami) chłodzone jednym, wspólnym radiatorem. Przetestowane do około 2A - wszystko wydaje się działać poprawnie. Ale, że drukarka nie ma jakichś bardzo obciążonych silników, to standardowo pracują z prądem około 0,7-0,9A w zależności od tego, o którym silniku mowa. Dodatkowym plusem z tego, że silniki pozostają chłodne przez cały czas wydruku. I tak oto zamiast nie-najlepszych DRV8825 mamy całkiem sensowne STSPIN820.

Zewnętrzny zestaw stepsticków do MKS SBASE (Smoothie) Zewnętrzny zestaw stepsticków do MKS SBASE (Smoothie) Zewnętrzny zestaw stepsticków do MKS SBASE (Smoothie) Zewnętrzny zestaw stepsticków do MKS SBASE (Smoothie)

I teraz jest prawie perfekcyjnie. ;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Sareph
    Poziom 21  
    Sareph napisał 408 postów o ocenie 185, pomógł 38 razy. Jest z nami od 2004 roku.
    igorrr
    Poziom 15  
    Czemu uważasz że DRV są złe? Piszę bo właśnie je mam założone i jakościowo wydruki są bardzo dobre.
    Porównywałeś jakość wydruków na DRV z STSPIN820 ? Jest o wiele lepiej? Warto inwestować w to pieniądze?
    Sareph
    Poziom 21  
    Bo to zależy jakie masz silniki, DRV8825 mają bug, który ujawniania się nieprawidłowym generowaniem mikrokroków przy silnikach, na których napięcie ustawionego prądu wypada znacząco poniżej napięcia zasilania, a akurat takie mam, w efekcie: http://cabristor.blogspot.com/2015/02/drv8825-missing-steps.html stąd wzięły się diodowe "smoothery" do nich.
    Jakość u mnie jest lepsza, zniknęła mora z wydruków. Czy warto inwestować pieniądze w customowy zestaw jak powyżej? Nie. opłaca się, ale chciałem poeksperymentować wiec dla mnie było warto. Ale jak możesz wymienić stepstick (chodzi głównie o ten ekstrudera) to o ile masz problem z morą, to się opłaca.
    Janusz_kk
    Poziom 21  
    Sareph napisał:
    na których napięcie ustawionego prądu wypada znacząco poniżej napięcia zasilania

--------------------------------------^^^^^^^^^^^^^^^^
    Co to za bełkot, już google lepiej tłumaczy zalinkowany blog, chodzi o napięcie znamionowe silników, jeżeli jest sporo poniżej
    zasilania to driver nie steruje dobrze silnikiem przy małym prądzie, pomagają diody np 1n5404 .. 1n5408 tak połączone:
    http://2.bp.blogspot.com/-sq7vEjGNnx8/VNqydl2...AAAAAAAAkwY/FGaPY4X6u_c/s1600/DRV8825-fix.png
    pomiędzy driverem a silnikiem.
    Sareph
    Poziom 21  
    Janusz_kk napisał:
    Co to za bełkot, już google lepiej tłumaczy zalinkowany blog, chodzi o napięcie znamionowe silników,
    Może i lepiej tłumaczy, ale nie bardzo widzę co tam napisałem bzdurnego. Bo referencyjne napięcie siników odnosi się do ich referencyjnego prądu i może być powyżej punktu w którym objawia się problem. No chyba, ze sterujesz silnikiem tylko połowa maksymalnego prądu albo i mniejszym. To raz, a dwa - problem jest tym intensywniejszy im wyższe jest napięcie zasilania drivera.
    Janusz_kk
    Poziom 21  
    Sareph napisał:
    na których napięcie ustawionego prądu

Nie kłuje Cię to?
    Sareph
    Poziom 21  
    Janusz_kk napisał:
    Nie kłuje Cię to?
    No ok, nie brzmi zbyt szczęśliwie. Ale tam akurat chodzi o napięcie na wyjściu sterownika podczas przepływu zadanego prądu i stąd się to wzięło.
    zgierzman
    Poziom 21  
    Sareph napisał:
    Janusz_kk napisał:
    Nie kłuje Cię to?
    No ok, nie brzmi zbyt szczęśliwie. Ale tam akurat chodzi o napięcie na wyjściu sterownika podczas przepływu zadanego prądu i stąd się to wzięło.

Krytykowanie sterownika za to, że nie potrafi zmusić silnika do pracy poza jego jego danymi katalogowymi to nadużycie.

A gdyby zastosować silniki pracujące w znamionowych warunkach?

No bo niby można włożyć silnik od kosiarki do wyścigówki. Albo silnik od Porsche do ciągnika rolniczego.
    Niestety, każdy był zaprojektowany do czego innego - raz się liczy moc, innym razem moment obrotowy, a kiedy indziej niezawodność.
    Jeśli ktoś założy silnik od wyścigówki (wyższa moc) do ciągnika siodłowego (wyższy moment) może być zaskoczony, że jego maszyna nie przejedzie miliona kilometrów (co nie jest niezwykłe dla ciężarówek).
    Sareph
    Poziom 21  
    CosteC napisał:
    Jak montujesz radiator? Widzę otwory pod dwie śruby, pytanie czy pod spodem jest następny kawał aluminium? dajesz coś pomiędzy radiator a STSPIN820?

Tam są jeszcze podkładki mikowe, raz że nie miałem gwarancji, że wszystkie układy są na identycznej wysokości, a dwa, że tan radiator jest na tyle duży, że zachodzi na elementy do okola, i trzeba było go nieco podnieść aby ich nie dotykał.

CosteC napisał:
    2 A prądu na fazę osiągnąłeś przy temperaturze otoczenia ~25'C czy wyższej?
    A nawet niższej, 22. Ale to tak porzuciłem jako ciekawostkę, bo temperatury były bardzo na granicy zadziałania zabezpieczeń. Ale działało.
    CosteC
    Poziom 27  
    Dzięki za informacje: 2A @ 22'C to niezły wynik
    Czy próbowałeś jakiś elastycznych wypełniaczy zamiast podkładek mikowych? One w ogóle nie odkształcają się i nie dopasowują do elementu - a elementy SMD nie są zazwyczaj idealnie płasko położone co powoduje słabe doleganie do radiatora.
    Chociaż coś w stylu: https://www.tme.eu/pl/details/ws_3158/radiatory-osprzet/fischer-elektronik/ws-3158/
    Sareph
    Poziom 21  
    CosteC napisał:
    Czy próbowałeś jakiś elastycznych wypełniaczy zamiast podkładek mikowych? [...]
    Nie próbowałem, ponieważ jedyne co mam pod ręką z takich rzeczy to właśnie te podkładki pod obudowy TO220, ale od czego nożyczki.

CosteC napisał:
    Ale dzięki za info, sobie zamówię jak będę coś brał z tme i sprawdzimy. No tylko one tez nie mogą się za bardzo odkształcać, bo mi ten radiator zacznie dotykać kondensatorów. A tych kondensatorów tez nie można za bardzo odsunąć bo powinny być jak najbliżej.

Ale tak w sumie, jakby ktoś z czytających wątek natknął się kiedyś na radiator o mniej więcej takim profilu jak tu:
    Tj grubszy/wystający na środku, przy czym żeby to zgrubienie nie przekraczało 10mm (a całość dłuższa niż 70mm), to byłbym wdzięczny za namiar, bo taki byłby idealny. ;)
    CosteC
    Poziom 27  
    Kondensatory można też przykryć taką termo-przewodzącą szmatą, można też zwykły radiator pociągnąć frezarką, ale to ekstra robota. Tak szczerze to można użyć wąskiego radiatora, tam nie ma dużo ciepła do rozproszenia.

TME linkuję jako coś dosyć dostępnego i stabilnego. Na portalach aukcyjnych coś dziś jest a jutro znika.
    Sareph
    Poziom 21  
    zgierzman napisał:
    Krytykowanie sterownika za to, że nie potrafi zmusić silnika do pracy poza jego jego danymi katalogowymi to nadużycie.
    Oh? A gdzie taka sytuacja następuje?

CosteC napisał:
    TME linkuję jako coś dosyć dostępnego i stabilnego. Na portalach aukcyjnych coś dziś jest a jutro znika.
    Nie problem, i tak robię tam zakupy, tylko po prostu kupienie samych podkładek jest nieopłacalne. ;)