Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres do kawy Philips 5000 EP5363 - opadająca wlewka

casus 19 Jul 2019 13:18 2997 18
    casus
    Level 10  
    Witam.

Po trzech miesiącach użytkowania ekspresu do kawy marki Philips zaczęła opadać luźno ruchoma część odpowiedzialna za wlew kawy. Zaznaczam ją na rysunku. Po schowaniu jej do góry sama opada na dół (po prostu teraz się luźno ślizga a wcześniej był lekki opór i wskutek tego się samodzielnie utrzymywała w danej pozycji). Siostra zawraca mi tym głowę. Nie wiem dlaczego to się stało. Idzie to jakoś naprawić, czy trzeba zgłaszać na naprawę gwarancyjną?
    Ospray
    Level 5  
    Mógłbyś określić z jakiego tworzywa jest wykonana wlewka?
    casus
    Level 10  
    Jest wykonana z plastiku.
    Ospray
    Level 5  
    Plastik jeśli był narażony na ocieranie sobą o inny element to mógł się po prostu spiłować, może uda się go wymienić a jak nie to masz przecież gwarancje.
    casus
    Level 10  
    Ale przecież chyba nie zrobili tego na zasadzie "że coś trze o coś" i się wyrobi po trzech miesiącach....
    Dobra, będą dzwonił do "fachowców" może to tylko kwestia jakiegoś wypadnięcia z prowadnic, czy coś w ten deseń, chociaż nic takiego tam nie widać.
    Myślałem, że ktoś miał podobny efekt i już wie o co chodzi:(
    siteq
    Level 1  
    Kolego, czy udało Ci się rozwiązać ten problem? Dokładnie taki sam spotkał mnie po 4 miesiącach używania tego ekspresu i nie wiem, czy zgłaszać naprawę gwarancyjną do producenta czy będę w stanie naprawić to sam :)
    sorier
    Level 27  
    Brud (tłuszcz z kawy) powoduje smarowanie mechanizmu hamującego opadanie wylewki. Taki urok (wada) tych ekspresów. Czasem pomaga czyszczenie za pomocą tabletki czyszczącej wrzucanej do zaparzacza.
    Można o samemu naprawić/poprawić, ale trzeba rozebrać ekspres.
    casus
    Level 10  
    Po kilku dniach samo się naprawiło...więc, tak na prawdę trudno zdiagnozować przyczynę tej głupiej "usterki".
    Poza tym, nie ma tam raczej nic mądrego, oprócz po prostu jakieś plastikowej szyny, działającej na zasadzie tarcia.
    Więc może, tak jak kolega napisał to kwestia po prostu chwilowego zbyt mocnego poślizgu, z powodu jaki wymienił...a, że samo ustąpiło, to tylko dowód na jakąś prymitywną konstrukcję tej części.
    webgregory
    Level 11  
    Witam wszystkich ja miałem identyczny problem i go naprawiłem musicie zdjąć wylewkę ona ma z góry po bokach języczki z gumkami i to te gumki powinny stawiać opór przy wysuwaniu ja pod nie podłożyłem ściętą zapałkę i jest ok
    casus
    Level 10  
    Przyda się innym.
    Dużo "roboty", aby zdjąć tę wylewkę?
    To znaczy, trzeba rozbierać ekspres, czy tylko samą wylewkę w jakiś sposób się zdejmuje.
  • Helpful post
    webgregory
    Level 11  
    Tylko te srebrne otoczki musisz wysunąć do boków i pod nimi są dwie śrubki trzecia jest pod guzikiem włączania zdejmujesz tą srebrną obudowę i wylewkę masz na wierzchu
    Marlon_n
    Level 1  
    Cześć,
    Problem dość popularny sądząc po ilości wpisów. Czy możecie podpowiedzieć osobom mniej delikatnym jak dobrać się do tych gumek podtrzymujących przed opadaniem?
    pitors
    Level 1  
    Ja oddaje wlasnie na gwarancje identyczny problem. Sam wole tego nie robic, bo jeszcze czlowiek ulamie, jak to wszystko z plastiku :p
    casus
    Level 10  
    Niby sprawdzają wszystko w "praktyce" a tutaj jednak nie dali rady....wychodzi na to, że zwykłe gumki nie zdają egzaminu.
    Sprzęt za niemałą cenę i taki "babol" psujący ogólną ocenę.
    Supaplex
    Level 11  
    Philips series 5000. Philips 5330 Demontaż wlewki można zrobić wykonując tylko punkt 5

Demontaż ekspresu 5330:
    1. Przykrywki od wody i kawy można zdjąć lekko je odginając. Bez śrubokręta. Wyjmujemy też zbiornik na wodę i wysypujemy kawę. Wcześniej demontujemy dolną tackę, pojemnik na zużytą kawę, otwieramy boczne drzwi i wyciągamy też moduł parzący. Pomiędzy pojemnikiem na wodę i kawę jest luźny plastyk je oddzielający, do wyjęcia.
    2. Odkręcamy śrubę torx (wszystkie są torx) na czapecze w młynku do kawy.
    3. Odkręcamy dwie śruby w dnie pojemnika na kawę, oraz dwie w dnie pojemnika na wodę.
    4. Drzwiczki od modułu parzącego od dołu wyjdą jak lekko je ugniemy. Górny zawias wyjdzie jak obrócimy drzwiczki o 90stopni i nimi pomanewrujemy. W najgorszym wypadku drzwiczki można zdjąć po demontażu górnej obudowy
    5. Demontujemy panel przedni :
    a) Zdjąć dwa srebrne boczki (ramki) przesuwając je na zewnątrz, siedzą dość ciasno i ma się wrażenie, że się coś ułamie. Rzeczywiście zatrzaski są wzdłuż pionowej ich części, od góry są zasunięte w czarnej obudowie.
    b) Odkręcamy dwie śrubki trzymające centralny srebrny panel.
    c) Srebrny panel powinien odejść. Jego dolna część trzyma się na zatrzaskach i też wrażenie jest jakby miał popękać.
    d) Pod srebrnym panelem jest wyświetlacz i gumowa obudowa wlewki. Po ich zdjęciu poniżej przycisku zasilania jest jeszcze jedna śrubka
    6. Demontujemy panel wokół przycisków. Pod zdemontowaną wlewką są dwie śruby które trzeba odkręcić. One zwolnią nam obudowę przycisków i będzie można zdjąć także i wyświetlacz. Uwaga na taśmę wyświetlacza - trzeba ją odłączyć. Można też zdjąć osłonę pod wlewką przykręconą na cztery śruby - dwie od przodu dwie od strony moduł parzącego.
    7. Wlewka od pary jest na zatrzasku od góry - po jej rozluźnieniu (będzie wisiała na wężyku) można zdjąć górną część obudowy ekspresu. Przy podnoszeniu górnej pokrywy po lewej stronie przy pojemniku wody jest jakiś przewód do czujnika - można go wypiąć i oczywiście wężyk spustowy do wody który też schodzi łatwo.
    8. Przy zdejmowaniu przedniej pokrywy uwaga na młynek - powinien zostać w dolnej części ekspresu, wraz ze swoim silnikiem i podajnikiem zmielonej kawy.

Pod młynkiem jest sprężyna którą trzeba dobrze ułożyć przy ponownym zamykaniu ekspresu i należy zwrócić uwagę na gumę przy spuście na kawę zmieloną, aby była prawidłowo obrócona (można ją do góry nogami błędnie umieścić).
    lukzak2298
    Level 18  
    Samą wylewkę można zdemontować w ciągu 5 sekund, nie trzeba nic rozbierać.
    Wystarczy pociągnąć max na dół i ciągnąc dalej (lekko) poruszać na boki. Żadna filozofia. Napewno każdy kto spróbuje bez problemu da radę. Montaż tak samo tylko w odwrotnej kolejności.
    casus
    Level 10  
    Na pewno się przyda innym, którzy zaglądają do tego tematu:)
    lukzak2298
    Level 18  
    Mega ;) dzięki. Czy istnieje również dokument zawierający opis eliminacji najczęściej występujących usterek? Albo jakiś dokument jak wejśc w menu serwisowe? Chciałbym przynajmniej móc odczytać liczbę zrobionych kaw - ponoć da się.