Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmiana świetlówek na LED-y

19 Lip 2019 18:25 585 17
  • Poziom 17  
    Witam,
    Postanowiłem w jednym z pomieszczeń (WC) wymienić świetlówki na LED-y, instrukcja wymiany była prosta więc niewiele myśląc zabrałem się za to.
    … a tu nagle niespodzianka, nic z tego, co było opisane w instrukcji nie zgadzało się z tym, co posiadam.
    Poszperałem w WWW. i okazało się że posiadam jakiś „Tandemschaltung”, który nie nadaje się do LED bez ingerencji w kabelki.

Tutaj rys. tego, co myślę, że posiadam:
    Zmiana świetlówek na LED-y

A tutaj fotki live:

Czy ktoś z szanownych kolegów mógłby rozrysować co muszę zmienić żeby LED-y działały? Wszystkie moje próby doprowadzały tylko do migających LED-świetlówek.
  • Poziom 17  
    jdubowski napisał:
    LEDy zasilane jednostronnie? Na opakowaniu powinno być info.
    Usunąć trzeba dławik i startery, przewody L i N wpiąć w oprawki po jednej stronie.

Na opakowaniu i w instrukcji nie ma takich danych (chyba), a info z netu podaje tylko o przekablowaniu czyt. poproszenie o pomoc elektryka.
    Ja do tej pory sprawdziłem tylko odpięcie statecznika z zamontowaniem starterów do LED i tak jak pisałem wyżej LED-y migały.

• Poziom 43  
    Usunąć dławik i startery wraz z oprawkami. Zasilanie z kostki połączeniowej doprowadzić do obu oprawek lampy oraz zewrzeć obie końcówki w oprawce po każdej stronie. Obie lampy połączyć równolegle. Migały dlatego, ze obie lampy zostały połączone szeregowo !
  • Poziom 17  
    Coś takiego?

Gniazda starterów są w jednej obudowie z mocowaniem świetlówki, mogę użyć tych od LED-ów albo jakiejś „zworki”?
  • Poziom 40  
    Zrób zdjęcie samej lampie LED od strony styków, z obu stron

Dodano po 2 [minuty]:

Krzysztof Kamienski napisał:
    Tak, tylko usun startery.

Usunąć startery tak ale, na rysunku są dodane "LED-startery" a to nic innego jak zwory, lub bezpiecznik w środku
  • Poziom 43  
    @HD-VIDEO Kolego.....Rury LEDowe zasilane z jednego końca to ułamek procenta wszystkich tych lamp. Zatem co to ma być ,,LED starter"? Kolega połączył rury bez starterów (tylko poprzez dławik, co niewiele zmienia) szeregowo i się zaświeciły, tylko mrugają. Jaki z tego wniosek ?
  • Poziom 40  
    Została umieszczona instrukcja proszę sobie obejrzeć
  • Poziom 40  
    Millaka napisał:
    To jest instrukcja załączona do tych LED-świetlówek

Jednostronna:
    Link
  • Poziom 17  
    Tak, to jest instrukcja załączona do tych LED-ów.
    Tutaj fotki tych styków:

• Poziom 43  
    @HD-VIDEO Zgoda. Tu wyraźnie jest oznaczone, na samej lampie. Żeby wyjaśnić do końca, warto by zmierzyć, czy faktycznie z jednej strony tej lampy jest zwora wewnętrzna., co oczywiście zmienia układ połączeń.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Żeby wyjaśnić do końca, warto by zmierzyć, czy faktycznie z jednej strony tej lampy jest zwora wewnętrzna., co oczywiście zmienia układ połączeń.

Nie zmienia, schemat z postu #6 będzie poprawny, pod warunikem że założone będą "startery LED" (zwora albo bezpiecznik)
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jeżeli w tym WC te lampy świecą okazjonalnie to nie ma problemu. Te które świecą ciągle (8/24) po pewnym czasie zaczynają świecić coraz słabiej. Dotyczy to większości chińskich rur LED.
  • Poziom 5  
    Usuń dławiki i startery zależnie czy lampy sa zasilane jedno stronnie czy dwu stronie podłacz zasilanie na oprawki
  • Poziom 17  
    Dzięki panowie, poprzypinałem w/g waszych sugestii i wszystko śmiga, aż miło.
    Kolega @jdubowski najtrafniej poradził ;)