Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat Ducato III - Napięcie 9V na świetle przeciwmgielnym po wyłączeniu obwodu

19 Lip 2019 18:34 189 8
 • Poziom 2  
  Dzień dobry,

  proszę uprzejmie o pomoc - po wyłączeniu obwodu świateł przeciwmgielnych w Ducato, jest na nim napięcie niecałe 9V. Przy włączonym obwodzie jest normalnie - trochę ponad 12V. Szukam informacji:
  1) z czego może wynikać taka dziwna usterka. Wyobrażam sobie ze jeżeli byłoby przebicie z + innego przewodu, byłoby tam normalnie 12V, a nie 9.
  2) jak szukać miernikiem miejsca tej usterki i jak ją usunąć (jeżeli się da samodzielnie).

  Z góry serdeczne dzięki

  Maciej
 • Poziom 2  
  Żarówka jest już zdemontowana, wypięta jest też w poszukiwaniu problemu kostka biegnąca do świateł. Pomiar (taki sam jak wcześniej -9V) jest na kostce mniej więcej w połowie długości samochodu
 • Poziom 42  
  Napięcie mierz na połączonym obwodzie i zamontowanej żarówce.
 • Poziom 2  
  Kortyleski, na ile rozumiem i mierzyłem obwody samochodowe, to po włączeniu jest na nich „z grubsza” napięcie akumulatora, a po rozłączeniu jest 0V. Możesz mi wyjaśnić - nie rozumiem czemu pomiar szeregowy przy wkręconej żarówce ma coś zmienić, a stan 9V po wyłączeniu obwodu miałby być prawidłowy i nie wskazywać na jakieś zwarcie?

 • Poziom 34  
  oczywiście, może to być np "cold monitoring", "kaltueberwachung" obwodu - zwał jak zwał.
 • Moderator Samochody
  m4rk0w5k1 napisał:
  w poszukiwaniu problemu

  Jakiego problemu? Nie działa któreś światło to włóż właściwą żarówkę i skasuj błędy jak chcesz żeby od razu zaczęła działać.
 • Poziom 42  
  m4rk0w5k1 napisał:
  Kortyleski, na ile rozumiem i mierzyłem obwody samochodowe, to po włączeniu jest na nich „z grubsza” napięcie akumulatora, a po rozłączeniu jest 0V.

  Tak to było w dużym fiacie. W nowoczesnym aucie zazwyczaj jest moduł kontroli oświetlenia który nawet przy niezałączonej lampie podaje na nią jakieś napięcie. Kontroluje jej sprawnośc. W zależności od auta przy lampie możesz znaleźć również pwm czy różne magistrale komunikacyjne
 • Poziom 2  
  Dzień dobry,

  bardzo dziękuję wszystkim za (p)odpowiedzi. Temat wynikł też z tego, że poprzedni właściciel usunął część instalacji od kostki środkowej i stąd moje podejrzenie, poparte pomiarami że coś było nie tak. Po dorobieniu brakującej części instalacji i założeniu żarówki okazało się że wszystko działa poprawnie, mimo napięcia 8,8V na rozłączonym obwodzie (żarówka po wyłączeniu pomimo tego napięcia się nie zapala/nie żarzy).

  Jeszcze raz dzięki!

  Maciej