Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beko BCNA306E2S - "Bulgotanie" po zamknięciu drzwi lodówki.

20 Lip 2019 13:03 417 6
  • Poziom 2  
    Dzień dobry,

Piszę w sprawie, która trapi moją lodówkę już od jakiegoś czasu. Posiadam lodówkę Beko BCNA306E2S w zabudowie. Została ona zainstalowana w lutym tego roku a od około maja spotykam się z problem polegającym na tym, że po zamknięciu drzwi lodówki słyszę dźwięk, który najbardziej przypomina wdmuchiwanie powietrza do butelki za pomocą słomki. Dźwięk ten ma różne nasilenie, długość i głośność. Bywa też tak, że przez kilka dni w ogóle problem ten nie występuje. Zorientowałem się najprawdopodobniej jest to spowodowane faktem, że woda nie odparowuje ze zbiornika z tyłu lodówki i przy zamknięciu drzwi musi wytwarzać się jakieś ciśnienie, które powoduje ten efekt. Wprowadziłem więc przez otwór wewnątrz komory chłodziarki, giętki wężyk, przez który, gdy został wpuszczony aż do zbiornika z tyłu wyssałem wodę, która się tam zebrała. To przyniosło efekt ale na krótko. Gdy woda znowu się zbierze - lodówka znowu "bulgota". Jak dowiedziałem się od meblarza, który montował lodówkę w meblach tył wnęki nie jest zabudowany a do ściany jest jeszcze co najmniej 5 cm wolnej przestrzeni, więc teoretycznie obieg powietrza jest zapewniony. Czy macie może jakiś pomysł/ rozwiązanie, które pomogłoby w odparowaniu wody?
  • Poziom 8  
    Hallo,ten problem może być też z kompresorem,jeżeli lodówka pracuje,i zostają drzwi otwarte wyłączany jest kompresor,co doprowadza do wyrównań ciśnień w systemie kompresora (co nie jest szkodliwe)
  • Poziom 32  
    Być może rurka, którą spływa woda do zbiornika jest umieszczona za głęboko w zbiorniczku. Unieś ją jak dasz radę aby nie była zanurzona w skroplinach. U mnie też był problem z odparowywaniem skroplin i okazało się, że ten zbiorniczek wypiął się z zatrzasków i uniósł kilka centymetrów nad agregat, co powodowało jego niedogrzewanie i ciągłe przelewanie na podłogę kuchni.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Daper napisał:
    Jak dowiedziałem się od meblarza, który montował lodówkę w meblach tył wnęki nie jest zabudowany a do ściany jest jeszcze co najmniej 5 cm wolnej przestrzeni, więc teoretycznie obieg powietrza jest zapewniony.

Tych meblarzy to z reguły powinno się najpierw zabić a potem dopuszczać do roboty.
    Co to za ściema o tych 5 cm. Dość, że powinno być 10 cm (tak mają meble Ikea), to jeszcze sama przestrzeń niczego nie zapewnia poza możliwością życia pająków.
    Musi być jeszcze wlot powietrza z przodu na dole i wylot idący wzdłuż ściany aż do góry najwyżej położonej szafki. Czyli od góry musi być "dziura" przez którą z góry można zobaczyć podłogę za lodówką gdy się poświeci latarką.
    Z reguły góra jest zabudowana na fest, bo ... brzydko taka dziura z góry wygląda i trudniej jest zamocować szafkę do ściany.
    Właśnie tą dziurą może wychodzić para wodna z odparowanych skroplin, choć głównym zadaniem jest odebranie ciepła ze skraplacza.
    Oby to bulgotanie tyczyło tylko wody, a nie czynnika chłodniczego, którego ubywa...
    Jeżeli takich efektów nie było wcześniej, to jest to podejrzane.
    Sprawdź temperatury zewnętrznym termometrem.
  • Poziom 2  
    Coś może być na rzeczy z tą wolną przestrzenią, ponieważ jak tylko zdemontowałem dolną maskującą deskę pod meblami, na ścianie gdzie stoi lodówka bulgotanie ustało po jednym dniu i do tej pory się nie pojawiło. Chyba muszę opracować jakiś skuteczniejszy sposób wentylacji.
  • Poziom 42  
    Jak sądzę obniżyłeś temperaturę skraplacza, a przez to ciśnienie czynnika w nim będącego i zmniejszył się przepływ czynnika przez kapilarę dzięki czemu mniej jest odgłosów.
    Wbrew pozorom daje to również zmniejszenie zużycia prądu przez lodówkę i poprawia trwałość sprężarki.
    Niestety może też ukrywać wyciek czynnika. Mniejsze ciśnienie to mniej "sycy" "bugoczecze" itp.
    Okaże się z czasem. Dlatego pasuje zaopatrzyć się w termometr z sondą na kabelku i kontrolować co jakiś czas temperaturę w części chłodziarkowej. Cześć zamrażarkowa przestaje działać na końcu...sprężarki.
  • Poziom 16  
    Jak napisał użytkownik Chupacabra rurka od skroplin jest ponizej poziomu wody w tacce ociekowej. Gdy otwierasz i zamykasz drzwi chłodziarki, a panuje w niej niska (relatywnie) temperatura to wytwarza sie podciśnienie przez co woda bulgocze. Powodów tego moze byc dużo. Za nisko rurka, lekko przytkana, slabe odparowanie wody. Czasami jak rurki sie przytykały, ale woda miała ujście to chłodziarki Gwizdały.