Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektrofiltr pieca węglowego 200 kW

rfgaaja 20 Jul 2019 19:01 1353 12
  • #1
    rfgaaja
    Level 9  
    Z powodu braku typowych konstrukcji (i ich kosztowności), chciałbym zbudować elektrofiltr samodzielnie.
    Którą konstrukcję wybrać? Większość jest rurowych, ale może być problem z czyszczeniem. W takim razie lepsza się wydaje siatka na początku i płyty łapiące, ale czy przy dużych odległościach między płytami (np. 8 cm żeby dojść szczotką) nie będzie zaniku działania? A może płyty naprzemiennie naładowana - uziemiona?
    Przy powierzchni wlotu spalin ok. 0,6 m2 jakie napięcie będzie odpowiednie? 30kV, czy może 10kV wystarczy?
  • #3
    rfgaaja
    Level 9  
    Dzięki,
    Konstrukcja rurowa wydaje się być najprostsza w budowie, ale będzie trudne w czyszczeniu i najdroższe. Piec daje dużo sadzy, dlatego się decyduję na elektrofiltr, który też trzeba będzie czyścić częściej niż np. kuchenne.
    Płyty naprzemiennie wydają się sensowne, ale trudniej będzie je zamontować izolując niż druty w rurach.
    Najłatwiejsze i najtańsze byłoby z siatką na początku, ale nie wiem jak z wydajnością takiego systemu (może co 50-100cm siatka?).
    Połączeniem rurowych i płytowych byłyby pręty pomiędzy płytami, ale nie wiem czy nie będzie zbyt mało wydajne.
    No i jak z mocą takiego systemu? Najpierw kanał idzie w dół metr, potem metr w górę. Szerokość kanału to prawie 2m, grubość 40 cm x2 (góra+dół). Czy przy takich powierzchniach nie będzie zbyt dużego rozproszenia ładunków/dużego poboru mocy?
  • #4
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @rfgaaja Jutro postaram się wstawić foty mojej konstrukcji elektrofiltra, a raczej elektro_pyło filtra. Co do oczyszczania elektrod, zastosowałem dziurkowane rury 1/2 ", zasilane sprężonym powietrzem przez elektrozawory pracujące impulsowo 0.5 Hz. To czyści lepiej niż stale ,,dmuchanie. Pył jest ładowany przez przejście przez dwie płaskie siatki (+ 12 kV) i osiada na zewnątrz uziemionych rur wykonanych także z siatki, wewnątrz których umieszczone są ,,rurki czyszczące." Przepływ powietrza zapewnia wentylator wyciągowy 22 kW. A nad scrubberem, czyli płuczką gazowo - wodną Kolega się nie zastanawiał ? Tez go zbudowałem kilka lat temu. :D
  • #5
    rfgaaja
    Level 9  
    Takiej konstrukcji jeszcze nie widziałem, więc będę wdzięczny za zdjęcia. Rurki czyszczące i impulsy dmuchające wydają się być już zbyt skomplikowane (szczególnie woda w dziesiątkach kV), ale może coś wykorzystam.
    Co do scrubbera, to już jest to konstrukcja chyba zbyt skomplikowana jak na moje potrzeby. Np. nie umiem sobie wyobrazić sprejowania brudną wodą (zapychanie dysz. Chyba że od razu idzie do kanalizacji, ale wtedy chyba dużo wody idzie). Jednak jeśli zdjęcia będą pod ręką, też chętnie pooglądam.
  • #6
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    rfgaaja wrote:
    Rurki czyszczące i impulsy dmuchające wydają się być już zbyt skomplikowane (szczególnie woda w dziesiątkach kV),
    Wody tam nie ma :D - suchy pył skalny z młynów kulowych i kruszarek.

    Scrubber powstał z uszkodzonego zbiornika do gazu LPG (stracił licencje na gaz, bo coś ktoś do niego przyspawał :cry: ) To obok, ,,niebieska skrzynia", to wlasnie stary filtr pyłowy, już go nie ma. Scrubber służy do oczyszczania gazów odlotowych z pieców gazowych do topienia złota :!: i odzysku części kruszcu. Przepływ spalin - gorących gazów od dołu wymusza wentylator promieniowy o łopatkach ceramicznych 3,3 kw, (Tywent - Rzeszów :D ), a dodatkowe ssanie zapewnia inżektor zasilany powietrzem z dmuchawy 1,2 kW . To ta srebrna bania :D Pomysł zaczerpnąłem z lokomotyw parowych.
    Elektrofiltr pieca węglowego 200 kW Elektrofiltr pieca węglowego 200 kW Elektrofiltr pieca węglowego 200 kW Elektrofiltr pieca węglowego 200 kW
  • #7
    rfgaaja
    Level 9  
    Czyli woda jest częściowo wykorzystywana, częściowo wymieniana na bieżąco?
    A jak wygląda elektrofiltr?
    Przy okazji przydałby się temat o życiu, bo wygląda ciekawie. Jak zarobki, jak się udało tam znaleźć, wady i zalety.
  • #8
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @rfgaaja Scrubber pracuje w obiegu zamkniętym. Woda na bieżąco jest uzupełniana automatycznie (czujnik poziomu + elektrozawór), część pary skrapla się w inżektorze i też wraca. Raz na miesiąc osad jest spuszczany, odparowywany, suszony i wraca do przeróbki. 10 - 20 gramów złota, parę gramów palladu, platyny i irydu miesięcznie w odzysku. :D Elektrofiltr jutro, nie mam fotek na tym kompie.

    ***********
    To jest tu:
    http://www.filabsuriname.com/
    Dodaje zdjęcia elektrofiltra. Widać elektrozawory czyszczące, WN doprowadzone jest z drugiej strony. Na drugim zdjęciu zasilacz WN i sterownik czasowy oczyszczania. Siatki ładujące wiszą wewnątrz na izolatorach antenowych nomen omen z Allegro :D
    Elektrofiltr pieca węglowego 200 kW Elektrofiltr pieca węglowego 200 kW
  • #9
    rfgaaja
    Level 9  
    Dziękuję.
    Na niektórych wersjach widzę, że siatka jest podłączona do + i płyty zbiorcze do -, czasami odwrotnie, a czasami naprzemiennie. Od czego to zależy?
    Jak płyty zbiorcze mają np. + to można je uziemić? W większości schematów jest uziemione, tylko nie wiem jak z bezpieczeństwem, wyłącznikami różnicowoprądowymi i czy nie stworzy to efektu impulsowych zwarć przez prostownik i transformator. Zastanawiam się pomiędzy dwoma układami. Siatka na wejściu lub płaskowniki pomiędzy płytami. Ma znaczenie co się wybierze?

    Elektrofiltr pieca węglowego 200 kW
  • Helpful post
    #10
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    rfgaaja wrote:
    czego to zależy?
    Od konstrukcji mechanicznej i zasilacza. Jeżeli obudowa będzie odpowiednio uziemiona, nie widzę problemu z np. RCD. Czy plus czy minus zasilacza na kolektory, to bez znaczenia. Cząstki pyłu mają się naładować i zostać przyciągnięte przez kolektory - elektrody zbiorcze. Czy naładują sie ujemnie czy dodatnio, to to samo. Moc zasilacza jest zależna od wilgotności gazów (!), izolacji wsporników i odległością miedzy elektrodami. Zasilacz zrobiłem sam, to jakieś trafo od neonów pracujące na 4 stopniowy powielacz. Niemniej oczyszczanie elektrod jest niezbędne - najprostsze to jakiś wibrator (podobny do ubijacza do betonu)
  • #11
    rfgaaja
    Level 9  
    U Pana jest siatka na wlocie?
    Skoro podłączenie +/- nie ma znaczenia, tylko 'kto pierwszy ten lepszy', to dlaczego pył osiada na płytach a nie na prętach w przypadku konstrukcji jak we wcześniejszej mojej odpowiedzi?
  • #12
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    rfgaaja wrote:
    U Pana jest siatka na wlocie?
    Tak i podłączona do (+) WN. Nie ma znaczenia jakim znakiem ładunku ładują się pyły. bo zostają przyciągnięte przez elektrodę o przeciwnym potencjale. U mnie akurat dodatnim, bo tak zasilacz został podłączony. Naładowanie drobiny osiadają na uziemionych (-) siatkowych cylindrach. Co 12 godzin ( timer), WN jest wyłączane, wentylator wyciągowy także, a włączany pulsacyjny przedmuch powietrza na 10 minut.

    rfgaaja wrote:
    'kto pierwszy ten lepszy
    Nie tak, bo przecież na wylocie pracuje potężny wentylator, który wymusza przepływ zapylonego powietrza.
  • #13
    rfgaaja
    Level 9  
    Na razie myślę o takiej konstrukcji.
    1. Płaskowniki pomiędzy płytami będą miały pozytywny wpływ na działanie, czy można to sobie darować?
    2. I teraz jak dobrać pojemności kondensatorów? Posiadam transformatory na 7 i 10kV. Np. gdybym chciał 40kV z 7kV, to daję po 4 diody i kondensatory? Jak dam zbyt duże, to chyba istnieje ryzyko zabicia. Ale przy zbyt małych może dawać zbyt mało mocy.
    3. Kondensatory muszą być na 40kV? Jedyne jakie widzę, mają 700pF. Mogę ew. z szeregowymi dojść do 1000pF (albo i więcej z dużymi olejowymi, ale nie chcę robić szafy kondensatorów głównie z powodu bezpieczeństwa), ale wtedy na wyjściu nie mam nawet 1mA (kalkulator pokazuje dziwne wartości).
    Elektrofiltr pieca węglowego 200 kW
    Elektrofiltr pieca węglowego 200 kW .