Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Phonix Europamester 47 - Radio nie ma mocy na wyższych częstotliwościach

21 Lip 2019 07:48 171 10
 • Poziom 2  
  Witam po dłuższym czasie leżenia radia w końcu je poskładałeś i odpaliłem ( pragnę dodać że jeszcze około pół roku temu grało i miało bardzo ładny dźwięk). Lecz po poskładaniu i ponownym włączeniu na niższych częstotliwościach jest moc a dojdę mnie więcej do połowy skali coś w radiu trzaśnie i nie ma mocy na wyższych tzn. Odbiera fale ale są zakłócone szumami (kiedy wcześniej tego nie było i grało czysto) praz potencjometr musi być na full na tych wyższych częstotliwościach. Do problemu dorzucam schemat radia.
 • Poziom 31  
  Tak jest na wszystkich zakresach, czy głównie na krótkich?
 • Poziom 2  
  Na wszystkich kanałach od długich przez krótkie 30-80
 • Poziom 31  
  Jakimi przyrządami dysponujesz?
  Trzeba sprawdzić heterodynę.
  Obejrzyj kondensator strojeniowy. Czy przez nieuwagę nie skrzywiłeś bocznych okładek rotora tak że przy pewnym kącie zwietają ze statorem.
  Sugerował by to ten trzask.
 • Poziom 2  
  Możliwe ze kondensator strojeniowy jest skrzywiony bo jak dojdę do końca skali i zaczynam kręcić w druga stronę to muszę trochę to popchnąć bo samo nie chce iść ale jak by zwierał to by był cały czas od zwarcia jedna częstotliwość ale częstotliwości na tym wyższym da się zmieniać tylko jest to bardzo ciche
 • Poziom 31  
  kapsielu napisał:
  od zwarcia jedna częstotliwość

  Kondensator ma dwie sekcje:
  - Obwody wejsciowe,
  - Heterodyna.
  Jeżeli zewrze sie w pewnym punkcie okladzina sekcji od obw. wejsciowych to częstotliwośc heterodyny zmienia się, a obwód wejściowy - cewka w siatce ECH - masz zwarty.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Nie upieram się, że to to, ale to najprosciej sprawdzić. Choćby wzrokowo.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Ci należy umiejscawiać miejsce powstania problemu. Dla sprawdzenia ze strony obwodow wejsciowych odlutuj wyprowadzenie kondensatora w czerwiennym kwadracie z boku przełącznika fal i podaj sygnał z anteny na to wyprowadzenie. Przy sprawnej heterodynie otrzymasz odbiór na wszystkich zakresach, lecz z gorszą selektywnością. Dla sprawdzenia heterodyny należy wymierzyć napięcie na siatce triody 1 lampy UCH21. W sprawnym radioodbiorniku to napięcie będzie znajdowało się na wszystkich zakresach w zasięgach minus 5-8V przy obiegu przemiennego kondensatora . Phonix Europamester 47 - Radio nie ma mocy na wyższych częstotliwościach
 • Poziom 31  
  aksakal napisał:
  Dla sprawdzenia ze strony obwodow wejsciowych odlutuj wyprowadzenie kondensatora w czerwiennym kwadracie z boku przełącznika fal i podaj sygnał z anteny na to wyprowadzenie.

  Szczególnie, że:
  kapsielu napisał:
  dojdę mnie więcej do połowy skali coś w radiu trzaśnie i nie ma mocy na wyższych tzn. Odbiera fale ale są zakłócone szumami (

  W/g mnie zwiera okładzina sekcji kondensatora strojąca obw. wejściowe. Skrajne okładziny są nacięte do dostrajania i czasem można je przez nieuwagę dogiąć.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Odlutowanie tego kondensatora i przedstawienie na jego sygnału z anteny potwierdzi hipotezę zwarcia przemiennego kondensatora.Można również odlutować przemienny kondensator i sprawdzić jego na zwarcie.
 • Poziom 31  
  aksakal napisał:
  Odlutowanie tego kondensatora i przedstawienie na jego sygnału z anteny potwierdzi hipotezę zwarcia

  To właśnie myślę.
  Pod światło też można zobaczyć czy są odstępy między okładzinami.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Jeśli nie ma omomierza , bardzo wygodnie sprawdzić kondensator zmiennej pojemności z wykorzystaniem żarówki 3-6V i baterii . W momencie zwarcia kontrolka świeci.