Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawidłowa wartość cos fi.

21 Lip 2019 08:11 909 17
  • Poziom 14  
    Witam.
    Zwracam się do kolegów z zapytaniem.Mam w rozdzielni zamontowany miernik parametrów sieci Hager SM103E .Miernik ten wskazuje wartość PF (cos fi) L1-0,15
    L2-0,21 L3-0,30 czy jest możliwa tak niska wartość cos fi.Czy może coś błędnie podłączone.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 36  
    Może to tgφ. To by pasowało
  • Poziom 14  
    Witam.
    W instrukcji miernika jest to wartość PF współczynnika mocy.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 36  
    Tg φ jest też współczynnikiem mocy używanym w umowach z dostawcą energii.
    Graniczna wartość bez opłat to 0,4.

Dodano po 12 [minuty]:

Jeżeli jest pobierana tylko moc czynna to cosφ = 1 ,a tgφ = 0.
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    Witam.
    Odbiorniki praktycznie same lampy Led, sporadycznie jakieś inne urządzenie.Jest to nowy budynek jeszcze po części w budowie działa tylko oświetlenie i podłączony UPS.Charakter cos fi 98% pojemnościowy.
  • Poziom 36  
    Krzy2Krzy. napisał:
    Charakter cos fi 98% pojemnościowy

To tgφ = - 0,2
  • Poziom 14  
    jozgo napisał:
    Krzy2Krzy. napisał:
    Charakter cos fi 98% pojemnościowy

To tgφ = - 0,2

Witam.
    Nie ma tam żadnego minusa.
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    15kVmaciej napisał:
    Przy małym poborze prądu i odbiornikach nieliniowych (UPS, LED, PC itp), nie odczytasz wartości cos fi. Dla pewności że układ jest podłączony i zaprogramowany prawidłowo, sprawdzić możesz podczas np gotowania wody w czajniku elektrycznym. Znając moc czajnika i prąd jaki pokazuje miernik, można sprawdzić czy przekładnia przekładników jest prawidłowa. Jeśli pokazuje cos fi 98 pojemnościowy, trzeba zmienić polaryzację przekładników.

Witam.Pobór prądu jest nie wielki max 5 amper na fazę przekładniki są podłączone w 100% prawidłowo.Przekładnia 200/5 i tak jest zaprogramowane w mierniku.
  • Poziom 36  
    Krzy2Krzy. napisał:
    Charakter cos fi 98% pojemnościowy.

Napisałeś, że układ wskazuje wsp. mocy 0,15 - 0,3. Czyli śr. 0,2.
    A skąd te 0,98? Tak sądzisz z charakteru odbiorników?

Dodano po 4 [minuty]:

Krzy2Krzy. napisał:
    Czy może coś błędnie podłączone.
    Krzy2Krzy. napisał:
    przekładniki są podłączone w 100% prawidłowo

No to o co pytasz?
  • Poziom 14  
    jozgo napisał:
    Krzy2Krzy. napisał:
    Charakter cos fi 98% pojemnościowy.

Napisałeś, że układ wskazuje wsp. mocy 0,15 - 0,3. Czyli śr. 0,2.
    A skąd te 0,98? Tak sądzisz z charakteru odbiorników?

Witam.
    Źle mnie zrozumiałeś. Charakter obciążenia 98% odbiorniki pojemnościowe(lampy led+UPS) nie cos fi 98.,ale nie chce mi się wierzyć że miernik wskazuje pod pozycją PF tangens

Pytam dlaczego wskazuje tak niskie wartości.
    Jeżeli wskazuje tangens to czy na pewno. Może miał ktoś do czynienia z tym miernikiem SM 103 i potwierdzi ten pomiar PF że to pomiar tangensa.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Krzy2Krzy. napisał:
    Miernik ten wskazuje wartość PF (cos fi) L1-0,15
    L2-0,21 L3-0,30 czy jest możliwa tak niska wartość cos fi.Czy może coś błędnie podłączone.

Jak najbardziej takie wartości w przypadku źródeł światła typu LED -są możliwe. Mam takie LEDy, gdzie PF wynosi ok. 0,1.

Jednocześnie chciałbym uściślić, że PF (power factor) to stosunek mocy czynnej do mocy pozornej

PF=P/S i nie ma nic wspólnego z tangensem.
    Dla przebiegów sinusoidalnych napięcia i prądu PF=cos(fi). Tutaj raczej nie mamy przebiegu sinusoidalnego prądu - więc trudno mówić o cosinusie.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 36  
    Wystarczy na chwilę właczyć, pewno jest na budowie, ogrzewacz o mocy paru kW i wszystko będzie jasne.
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    15kVmaciej napisał:
    @Darom Bardziej skrótowo przekazałem tę samą informację :)
    Dla rozdzielnicy gdzie zabezpieczenia przedlicznikowe są zapewne nie większe jak C25A, ta przekładnia jest dużo za duża i tracisz na dokładności odczytów.

Witam .Zabezpieczenie przedlicznikowe obiektu jest BM N1 160A.
  • Specjalista elektryk
    jozgo napisał:
    Wystarczy na chwilę właczyć, pewno jest na budowie, ogrzewacz o mocy paru kW i wszystko będzie jasbe.

To że miernik Hager mierzy PF jak każdy inny miernik nie muszę dodawać. Natomiast sprawdzenie prawidłowości podłączenia układu pomiarowego - zawsze warto sprawdzić (pisał o tym Maciek w poscie nr 9).

Kilka lat temu temu wykonywałem opomiarowanie kilku rozdzielni na jednym zakładzie. (instalacja ponad 20 liczników w pomiarze półpośrednim).Część prac zleciłem chłopakom z ZE. I na jednym z liczników pomylili się w podłączeniu przekładników. Zarzekali się, że wszystko jest dobrze - chyba woziłem się z nimi miesiąc.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 1