Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini elektrownia brak prądu

shooter1987 22 Lip 2019 19:10 1203 39
    JESIOTR1
    Poziom 33  
    15 V to tylko podczas ładowania chwilowo.
    Ci co mają pogardę do żywotności swych akumulatorów mogą ciągłym przekraczać.
  • Pomocny post
    gimak
    Poziom 38  
    Najlepiej przeczytać instrukcję producenta, tam powinno być podane napięcia i prądy ładowania. Nieozyćdawno w podobnej dyskusji była przytoczona instrukcja producenta akumulatora żelowego i tam, o ile dobrze pamiętam, to przy ładowaniu cyklicznym, a takie moim zdaniem tu będzie występowało, napięcie na biegunach akumulatora, podczas ładowania nie powinno przekroczyć 14.4V.
  • Pomocny post
    marekj31
    Poziom 20  
    15 V to już jest silne gotowanie elektrolitu w akumulatorze kwasowo ołowiowym ,należało by w tym momencie przerwać proces ładowania bo nastąpi jego przeładowanie .Akumulatory AGM czy żelowe to też akumulatory kwasowe tylko kwas w AGM jest uwieziony w włóknie szklanym a żelowy w żelu który przylega do płyty ołowiowej .Do akumulatorów AGM i żelowych zaleca się nie przekraczanie napięcia ładowania powyżej 14,7 V ponieważ po przekroczeniu może to uruchomić zawór vrla który upuści gazy na zewnątrz akumulatora a to sprzyja jego szybszemu zużyciu . W żelowych dochodzi do jeszcze jednej niekorzystnej sytuacji po przekroczeniu bezpiecznego napięcia ładowania tworzy się tzw poduszka powietrzna między żelem a płytą ołowianą co szybo skraca jego żywotność.Najlepiej zapoznać się ze specyfikacją ładowania posiadanego akumulatora żeby było wiadomo jak go prawidłowo obsługiwać .
  • Pomocny post
    gimak
    Poziom 38  
    marekj31 napisał:
    15 V to już jest silne gotowanie elektrolitu w akumulatorze kwasowo ołowiowym ,należało by w tym momencie przerwać proces ładowania bo nastąpi jego przeładowanie .

Ja przy ładowaniu swoich akumulatorów prostownikami, stosuję metodę, że sam akumulator decyduje o tym, jaki prąd pobiera w danej chwili. Taki sposób ładowania trwa trochę dłużej, daje pełniejsze naładowanie i jest wg mnie zdrowszy dla akumulatora.
    Obserwowałem kilkunastokrotnie ładowanie moich zwykłych akumulatorów kwasowych (55Ah). W moich akumulatorach sporadyczne pęcherzyki gazu zaczynały pojawiać się w otworze po korku, dopiero przy napięciu 14.8 V, ale też prąd ładowania przy tym napięciu był 1-1.5A, a przy napięciu 15.2V spadał do ok. 0.5A (przy nowym akumulatorze - pierwsze ładowanie przed założeniem do samochodu, spadł do 0.15A. Przy tym napięciu i prądzie, w otworze pojawiał się pęcherzyk gazu co 2-3 sek., więc też nie można mówić i silnym gazowaniu.
    Przypuszczam, bo nie sprawdzałem tego, że gazowanie (gotowanie) będzie tym intensywniejsze przy tych napięciach, im większy prąd będzie "tłoczony" do akumulatora.
  • Pomocny post
    Wlodek22
    Poziom 29  
    Ani agm, ani żelowe nie nadają się do takiej pracy. Z kasowych jedyne sensowne to trakcyjne. Można ładować prądem 5h, można, a nawet trzeba "gotować" i mają odpowiednio grube płyty do pracy cyklicznej. Ale nawet z nimi trzeba mieć podstawowe pojęcie, jak je obsługiwać, by nie zajechać w pół roku.
    shooter1987
    Poziom 9  
    Panowie wracając do tematu...
    Wczoraj o godzinie 18 regulator pokazywał napięcie w okolicach 13.9(słoneczny dzień) przez cały dzień podłączona była jedynie lodówka i o godzinie 21 pokazywał już 11.2
    Wydaję mi się że winą jest regulator ładowania tak jak z resztą pisaliście, jest chiński również jak te klemy "pozłacane"
    Dostałem namiar na gościa który zna się na tym i u sąsiadów zmontował 1panel 1baterie i lodówka i światło na tym chodzi.
    Ja odpuszczę i zobaczę co powie... I tak jak na laika wydaję mi się że wystarczająco dużo zrobiłem.
    Oczywiście o postępach będę pisał na bieżąco. Jeszcze raz dziękuję
    gimak
    Poziom 38  
    shooter1987 napisał:
    Wczoraj o godzinie 18 regulator pokazywał napięcie w okolicach 13.9(słoneczny dzień)

Nie wiem jak ustawione są panele względem słońca, bo to jest bardzo istotne, tak przynajmniej wygląda to z obserwacji moich paneli. Mam 4 panele 10W/12V, o takich parametrach
    Maximum power(Pmax): 10W
    Maximum Power Voltage(Vmp): 17.49V
    Maximum Power Current(Imp): 0.57A
    Open Circuit Voltage(Voc): 21.65V
    Short Circuit Current(Isc): 0.61A
    które ustawione prostopadle do promieni słonecznych, w pełnym słońcu powinny dać 2.28 A (4 x 0.57A). Panele ustawione pionowo w oknie z szybą zbrojoną. Okno ostawione jest prawie dokładnie na południe, ale jego usytuowanie powoduje, że panele w miesiącach kwiecień - sierpień są w cieniu i maksymalny prąd jaki daję w słoneczny dzień to 0.2 A i wtedy przy tym prądzie, na akumulatorze napięcie wzrasta do 13.9-14.2 V (akumulator obciążony jest tylko elektroniką - 20 do 30 mA. Natomiast w zimie w słoneczny dzień największy zaobserwowany prąd to 1.68 A i napięcie wtedy wzrastało do 15.2 V (napięcie nieobciążonych paneli wynosiło wtedy ok. 23 V - wpływ niskiej temperatury). Ta właśnie sytuacja, w obawie o elektronikę w samochodzie spowodowała, że zastosowałem układ kontroli napięcia (nie mylić z regulatorem). Układ ten odłącza panele gdy napięcie gdy napięcie na akumulatorze wzrośnie do 14.8 V i ponownie je włącza gdy napięcie na akumulatorze opadnie do 13.0 V (takie progi sobie ustawiłem).
    Akumulator podłączony jest bezpośrednio do paneli połączonych równolegle.
    Tak jest u mnie, ale wracając do tematu.
    Nie wiem dokładnie jak działa regulator MPPT, znam tylko ideę działania, a jak to działa w realu, od podszewki, nie umiem nigdzie znaleźć.
    Tutaj napisałem jak sobie to wyobrażam,
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18072494#18072494
    ale nie wiem czy tak to jest.
    Jeżeli regulator działa tak, że na jego wyjściu jest stała wartość napięcia jaką się ustawia, jak w przypadku autora w #4 poście:
    Cytat:
    Regulator mam ustawiony na ładowanie do 13.2 ale nigdy nie wchodzi powyżej 12.6

a później podniesione o ile pamiętam na 14.2 V, to akumulator nie ma prawa dostać tego, co mógłby dostać gdyby nie to ograniczenie napięciowe.
    Przykład - u mnie, przy ładowaniu bezpośrednim z paneli, w słoneczny, zimowy dzień, dostawałem prąd rzędu 1.6 A, przy napięciu na akumulatorze 15.2 V (akumulator prawie w 100% naładowany). Natomiast przy ładowaniu swobodnym, nie wymuszonym, o którym pisałem w poprzednim poście, przy napięciu 15.2 V prąd spadał do 0.5 A, a przy całkiem nowym akumulatorze do 0.15 A.
    Tu automatycznie nasuwa się pytanie, do jakiej wartości będzie dążył (spadał) prąd ładowania akumulatora przy ograniczeniu napięcia do 14.2 V i w jakim stopniu będzie on naładowany w stosunku do deklarowanej pojemności.
    Przypuszczam, że bateria akumulatorów jest tylko częściowo naładowana.
    Nie wiem jakie parametry napięciowe są tych paneli i jak są połączone (przypuszczam, że równolegle). Jeżeli są zbliżone do tych moich, to dla eksperymentu, podłączyłbym je do akumulatorów, dla sprawdzenia jakie będą efekty - jaki będzie maksymalny uzyskany prąd i do jakiej wartości wzrośnie napięcie oraz do jakiej wartości spadnie do godz. 21-szej.
    Jeżeli byłyby lepsze, a przypuszczam, że tego można się spodziewać, to oznaczałoby, że coś jest źle dobrane, ustawione.
    Tutaj trzeba jeszcze przyjąć poprawkę, że panele nie pracują tylko na akumulatory, ale również na odbiorniki (lodówkę).
    Adam1988
    Poziom 26  
    TEN REGULATOR JEST 3 RAZY ZA MAŁY DO TYCH PANELI I DO TEJ BATERII AKUMULATORÓW .
    Kolego nie piszemy tekstu z dużej litery i nie używamy wykrzykników.
    moderator Krzysztof Reszka .
    3301
    Poziom 23  
    Moim zdaniem to PWM i max. prąd jaki popłynie do aku to 4x Imp panela przy połączeniu równoległym i nic więcej, przy dużym niedopasowaniu napięcia moc praktycznie niema znaczenia, chyba że byłby MPP, tu trzeba znać parametry tego panela ale jeżeli kol. shooter1987 zarejestrował 27A to z 1 panela było ok. 6,8 a to już chyba max. jego możliwości
    Te 13,9V na aku to raczej za mało aby uznać że jest naładowany, sprawdzić w karcie kat. jak już wcześniej było pisane do jakiego powinno się ładować, miałem dwa rodzaje i w jednum to było 14,9 a w drugim 15