Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

man tgx automat - tcu błąd szkrzyni biegów automat

21 Jul 2019 14:13 765 8
  • Level 3  
    Witam, miałem problem ze szkrzynią na autostradzie, od 10 do 12 biegu nie mógł się zdecydować, mieszał a czasem po wytraceniu prędkości do 0 skrzynia nie reagowała i musiałem zgasić, odpalić i było git. Wymieniłem wysprzęglik pod skrzynią, wszystko się uspokoiło, napiszę nr błędu, było ich wiele nie będę rozpisywał co oznaczają.
    Wszystkie TCU 3099 3101 3163 3124 3160 3145 3154.
    Dodam, że błąd 3117 oznacza usterkę samoczynnej regulacji sprzęgła i jest też spowodowany brakiem powietrza w siłowniku z głównego zasilania od zaworu 4 obwodowego, miałem taki przypadek że nie szlo powietrze na siłownik.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • MetalWorkMetalWork
  • Level 32  
    A nie masz przypadkiem problemów z EBS ?
  • MetalWorkMetalWork
  • Level 3  
    darfur5 wrote:
    A nie masz przypadkiem problemów z EBS ?

nie kolego nie mialem ebs do czego chcesz porownac w tym co pisalem///
    auto jezdzi 4 tydzien po podmiance silownika sachs z opoltrans 1340 netto,

Dodano po 8 [minuty]:

mialem 3117 w tamte wakacje na slowacjii alle to 4 obwodowy wymienilem na slowacji za 20 e kupilem bo przypadek byl podobny lecz samochod nie wysprzeglil tracac predkosc co bylo spowodowane brakiem zasilania powietrza wlasnie z 4 obwodowego kierowca musial go zdusic i bieg zostal brak powietrza aby ysprzeglic bylem innym samochodem podalem wiaterek do silownika i pozniej znalazlem maly sklepik w okolicy VRANOVA.
  • Level 32  
    Dlaczego pytałem o EBS? Bo sterownik skrzyni biegów korzysta z sygnałów czujników prędkości obrotowej koła, i często bywa tak ,że awaria tego systemu powoduje kłopoty ze skrzynią. Czteroobwodowy jest dość mocnym punktem w instalacji pneumatycznej i tak bez przyczyny zewnętrznej raczej się nie psuje.Sprawdź w zbiornikach czy nie masz syfu typu woda lub olej i podstawę osuszacza na obecność mikstury.Warto też sprawdzić zawór redukcyjny zasilający siłownik sprzęgła.
  • Level 3  
    darfur5 wrote:
    Dlaczego pytałem o EBS? Bo sterownik skrzyni biegów korzysta z sygnałów czujników prędkości obrotowej koła, i często bywa tak ,że awaria tego systemu powoduje kłopoty ze skrzynią. Czteroobwodowy jest dość mocnym punktem w instalacji pneumatycznej i tak bez przyczyny zewnętrznej raczej się nie psuje.Sprawdź w zbiornikach czy nie masz syfu typu woda lub olej i podstawę osuszacza na obecność mikstury.Warto też sprawdzić zawór redukcyjny zasilający siłownik sprzęgła.

Dzieki kolego za wszystko bardzo komus to pomoze. ja juz przerabialem z MAN mam ich tylko 4 przy przebiegach okolo 750 tys robie sprezarki (glowice,pierscienie,korbe) do ostatniego wziolem cala oryginalnie reg. Tutaj masz racje obwodowy pada od (syfu) ktory podaje sprezarka. Ja w ostatnim nie zdarzylem na czas i na drodze musialem interweniowac w obwodowke. CO do poczatku rozmowy to wymienilem silownik i 4 tyg chodzi. slyszalem od kolegi z serwisu MANA mowil ze od silownika to duzo wlasnie dziwnych bledow sie pokazuje. Chcialem sie poprostu podzielic tym;D pozdro
  • Level 32  
    MAN TGX 18.480 wrote:
    slyszalem od kolegi z serwisu MANA mowil ze od silownika to duzo wlasnie dziwnych bledow sie pokazuje. Chcialem sie poprostu podzielic tym;D pozdro
    Tak masz rację , od tego zależy prawidłowa praca sprzęgła i skrzyni a i jak piszesz sporo błędów generuje.Nie zagłębiałem się w opisy błędów które podałeś bo tobie się nie chciało a mnie twoje niechcenie się też udzieliło ale sprawdzę może coś wyłuskam ciekawego.
  • Level 3  
    Wszystkie TCU!!!
    3099-PREDKOSC WYJSCIOWA 1
    3101-PREDKOSCI WYJSCIOWE 1+2
    3163-SILNIK NIE REAGUJE NA MOMENT OBROTOWY ZGODNY ZE SPECYFIKACJA
    3124-CZUJNIK SKOKU SPRZEGLA;USTERKA
    3160-SYGNAL Z CZUJNIKA ZMIANY BIEGOW ROZDZIELACZ CIAGLE AKTYWNY (ZACHOWANY NIE MYL Z AKTYWNY)
    3145-ZESPOL ZMIANY ZAKRESU BIEGOW NIE WYLACZYL BIEGU
    3154-GLOWNY BIEG SKRZYNI BIEGOW NIE ZOSTAL WYLACZONY
    MOJ KOMPUTER TYLKO TYLE POKAZUJE. DODAM ZE KAZDY BYL ZACHOWANY A NIE AKTYWNY. CZYLII PASSIV.

Dodano po 1 [minuty]:

SZUKASZ PRZYCZYNY? MOZE CI COS PODPOWIEM ??
  • Level 32  
    MAN TGX 18.480 wrote:
    SZUKASZ PRZYCZYNY? MOZE CI COS PODPOWIEM ??
    To twój temat i Ty szukasz przyczyny chyba że jest to temat informacyjny dla szukających przyczyny w podobnych usterkach skrzyni biegów.
  • Level 3  
    Myslalem ze cos Ci moge podpowiedziec. Wymienilem tylko ten silownik i wszystkie tcu skasowalem nie ma na dzien dzisiejszy nic. pozdro