Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Nokia CU-7 - Nie działa pokrętło i dioda

21 Lip 2019 17:07 75 2
  • Poziom 10  
    Witam.
    Kupiłem sobie taki prosty zestaw do auta (Nokia HF5)
    I teraz powstał mały problem.
    Może ktoś mi powiedzieć na jakiej zasadzie działa samo pokrętło ? Bo jak sprawdzam miernikiem to co drugi klik mam piszczenie. Ale jak on rozpoznaje w którą stronę się kręci? Nie działa regulacja głośności. Przewód sprawdzony i ma ciągłość. Dodatkowo jak kręcę to na pierwszym kliku przestaje działać sam guzik .
    Jeszcze nie świeci dioda ale to coś w samej centralce pewnie gdyż na pomiarze diod miernikiem zaczyna świecić .
    Ktoś coś ?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Nie wiem jak to wygląda, ale wszystko wskazuje na to, że to impulsator, zwany czasem enkoderem.
    Poczytaj, rozjaśni się wszystko.
  • Poziom 10  
    Zagłębiłem temat i wszystko stało się jasne.
    Faktycznie pokrętło działa jako impulsator. Ma dwa komplety styków. Jedne reagują w prawo drugie w lewo .
    Co najciekawsze to okazało się, że ktoś w niewyjaśnionych okolicznościach "zaklepał" delikatnie końcówkę wtyczki.
    Jak sprawdzałem miernikiem ciągłość to wszystko było ok bo szpileczki przewodów sięgały styków.
    Podłączając jednak do gniazdka okazało się, że tego przejścia nie ma. Wtedy z lupą dopatrzyłem, iż wygięte są te słupki prowadzące pomiędzy stykami we wtyczce. Tapeciakiem lekko naciąłem i wyprostowałem te plastiki i wygląda na to, że wszystko działa jak powinno. Dzięki za podpowiedź.