Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] WSK Kobuz M21W2 175 1977r. - nie ma prądu z silnika, brak świateł

21 Lip 2019 19:26 372 18
  • Poziom 3  
    Witam. Jak w tytule.
    Instalacja 6V, światła mijania i drogowe na 12V.
    Na czym polega problem, a mianowicie na braku prądu z iskrownika.
    Od czego zacząć diagnozę?
    Cała instalacja jest dobrze podłączona, ponieważ wszystko zasilane 6V działa od pozycji, kierunków, po klakson i światła stopu, nie mam natomiast świateł mijania i drogowych, które są zasilane cewką 12V, akumulator się rozładowuje poniewaz nie jest doładowywany, tzn. z iskrownika nie wychodzi prąd.
    Czy ktoś zna zasadę działania całego iskrownika, gdzie szukać wady, czy wymieniać wirnik, czy sprawdzać cewki, czy może coś innego...?
    Pozdrawiam elektrodowiczów
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Woltomierz AC na zaciski cewki oświetleniowej (czyli między czerwony przewód na listwie zaciskowej a masę) i nastąpi chwila prawdy.

Na poniższym obrazku pokolorowałem przewody zasilające oświetlenie prądem przemiennym:
    WSK Kobuz M21W2 175 1977r. - nie ma prądu z silnika, brak świateł

wskocyklista napisał:
    nie mam natomiast świateł mijania i drogowych, które są zasilane cewką 12V, akumulator się rozładowuje poniewaz nie jest doładowywany, tzn. z iskrownika nie wychodzi prąd.

To dwa oddzielne problemy, bo za ładowanie odpowiadają inne cewki w iskrowniku:

• Poziom 17  
    jdubowski napisał:
    oddzielne problemy

a jeszcze jedno zasadnicze pytanie do @wskocyklista - czy silnik jest zdrowy i odpala - bo te napięcia pojawiają się tylko podczas pracy.

Jeżeli nie odpala, to trzeba wykręcić świecę zapłonową i pomiary robić po energicznym kopnięciu startera.

Dodano po 27 [minuty]:

Druga opcja:
    rozepnij czerwony przewód na listwie zaciskowej (nr 10 na schemacie) i z innego akumulatora podaj napięcie. Gdy żarówka będzie świeciła to ta część obwodu jest sprawna a uszkodzona jest cewka w iskrowniku lub przewód z iskrownika do listwy. Podobnie można sprawdzić obwód ładowania.
  • Poziom 3  
    Styki i przełącznik sa sprawne.
    Wszystko jest sprawne.
    Motocykl nigdy nie byl "łupany" pali jak to sie mowi z pierwszego.
    To co jest niesprawne to iskrownik. Nie wychodzi z silnika napiecie, jedynie co to prąd dociera do przerywacza z aqu dzieki czemu pali. Aleeee ani ładowania ani świateł. A podłączając baterie pod listwe łączącą przewody- światła działają.
    Problem jest z iskrownikiem i tu chce ustalic jaki...
    Kiedy zdjalem prawą pokrywę od iskrownika i wyjalem cewki, okazalo sie ze wirnik ktory sklada sie z dwoch części jest rozprasowany, jego część wewnętrzna siedzi stabilnie na tulei z mosiądzu a to zewnetrzne magneto latało luźno po tulei i nie obracalo sie podczas pracy silnika symetrycznie do jego brata blizniaka. Co zrobilem... skleilem magnesy na tulei epoksydem ale kolega mi powiedzial ze powinny byc w odpowiedni sposob ustawione aby tworzac polaryzacje wzgledem siebie po wprawieniu w ruch tworzyły pole magnetyczne dzięki któremu powstaje w cewkach napiecie, stąd moje obawy czy ulozenie magnesow na tulei moze miec wplyw na produkcje prądu...

Dodano po 5 [minuty]:

Podczas pracy silnika do czerwonego przewodu wychodzacego z iskrownika biegnacego do listwy łączącej przylozylem odpowiednią żarówkę i do masy, a świateł nimenibe. Takze problem jest w "zarodku"
    wskocyklista napisał:
    Kiedy zdjalem prawą pokrywę od iskrownika i wyjalem cewki, okazalo sie ze wirnik ktory sklada sie z dwoch części jest rozprasowany, jego część wewnętrzna siedzi stabilnie na tulei z mosiądzu a to zewnetrzne magneto latało luźno po tulei i nie obracalo sie podczas pracy silnika symetrycznie do jego brata blizniaka.

Jak rozumiem koło magnesowe jest w rozsypce, warto by się wystarać o nowe.
    BTW - magneto to iskrownik, Kobuz de facto iskrownika nie ma (zapłon jest zasilany z akumulatora), ma raczej alternator z magneśnicą posiadająca magnesy stałe.

wskocyklista napisał:
    Co zrobilem... skleilem magnesy na tulei epoksydem ale kolega mi powiedzial ze powinny byc w odpowiedni sposob ustawione aby tworzac polaryzacje wzgledem siebie po wprawieniu w ruch tworzyły pole magnetyczne dzięki któremu powstaje w cewkach napiecie, stąd moje obawy czy ulozenie magnesow na tulei moze miec wplyw na produkcje prądu...

Może mieć wpływ, ale teraz jest już po herbacie. W przypadku takiej magneśnicy jak w Kobuzie stosunkowe proste jest ustawienie magnesów - wszystkie muszą byc ukierunkowane w tą samą stronę...

wskocyklista napisał:
    Podczas pracy silnika do czerwonego przewodu wychodzacego z iskrownika biegnacego do listwy łączącej przylozylem odpowiednią żarówkę i do masy, a świateł nimenibe. Takze problem jest w "zarodku"

To jeszcze omomierzem sprawdź ciągłość między masą a czerwonym przewodem wychodzącym z magneta.
  • Poziom 3  
    Tak wiec na tulei magnesy powinny sie przyciagac ??? Tz byc zwrocone biegunami w te sama strone??
    wskocyklista napisał:
    Tak wiec na tulei magnesy powinny sie przyciagac ??? Tz byc zwrocone biegunami w te sama strone??

Zwrócone biegunami w ta samą stronę (czyli przykładowo od strony cylindra na przykład N, od strony końcówki wału S). Tak ułożone magnesy będą się wzajemnie odpychać.
  • Poziom 3  
    wskocyklista napisał:

Tak wlasniee je skleilem.
    Tylko pytanie czy na pewno tak powinno byc... kiedy magnesy nie byly sklejone swiatla cos tam cos tam łapały tak jakby to od zewnetrznego magnesu zalezalo, a kiedy skleilem, to juz halt i nul w jednym. Czy magnesy nie powinny byc skierowane do siebie tymi samymi biegunami aby sie odpychac i wtedy polaryzacja nie tworzy "lini prostej" tylko pole wokol magnesow ??
  • Moderator Samochody
    Tak to powinno wyglądać
  • Poziom 3  
    jdubowski napisał:
    Zwrócone biegunami w ta samą stronę

To ja skleilem ze sie przyciagaja
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    Jak się przyciągają , to skleiłeś różnoimienne magnesy ze sobą, pola się znoszą i wirnik nie ma biegunów = nie wytwarza prądu w cewkach stojana
    Zrób próbę: weź jakikolwiek niewielki magnes i zbliżaj go do nabiegunników wirnika, co drugi powinien go odpychać, co drugi przyciągać
    Moment, bo wersji tych magneśnic było kilka - carrot w poście #10 pokazuje koło w którym są dwa magnesy krążkowe i powinny być skierowane biegunami jednoimiennymi do środka (czyli położone jeden na drugim powinny się odpychać).
    Była też wersja w której nabiegunniki miały kształt taki jak w samochodowym alternatorze, ZTCP w środku były 4 magnesy w postaci wysokich sektorów i one również powinny być założone tak by się odpychały (opis takiego koła w moim poście #8).
    Opisz swoje koło albo wstaw zdjęcie.
  • Poziom 3  

Dodano po 6 [minuty]:

U mnie to cos takiego. Takze zapewne chodzi o bledne sklejenie. Co jakies 90 ° obrotu na tulei magnesy sie przyciagaja i co 90 ° sie odpychaja. Ja skleilem ich różnoimiennie.
    wskocyklista napisał:

Czyli wygląda że nie wyleciały ci magnesy z nabiegunników (wcześniej pisałeś o klejeniu magnesów) a jedynie rozleciały sie połówki magneśnicy?
    To może jest nadzieja że ten epidian nie trzyma zbyt mocno...

Dodano po 6 [minuty]:

wskocyklista napisał:
    Co jakies 90 ° obrotu na tulei magnesy sie przyciagaja i co 90 ° sie odpychaja.

Kąt (względem osi wału) jest dobry, bo to właśnie ma tak wyglądać, ale jeden z "placków" powinien być odwrócony.
  • Poziom 3  
    To element pogladowy. Moj jest w silniku. Zaczne od wymiany tego elementu na inny/sprawny
  • Poziom 17  
    Po zdemontowaniu wirnika z osi zrób eksperyment:
    potrzebne elementy to kawałek szyby około 30x30 cm i garść opiłków żelaznych z pod szlifierki (jak najdrobniejszych). Opiłki rozsyp na szybie cienką warstwą a od spodu szyby zbliż zdjęty wirnik. Przekręcając go w różne strony zobaczysz układ pola magnetycznego i porównaj to z drugim (tym dobrym) wirnikiem.

Przykład takiej zabawy

Link
  • Poziom 3  
    Witam.
    Fajera zrobiona. Udało mi się dopasowaną tuleją wybić te na której były obsadzone magnesy. Epoksyd również ustąpił tz nie miał wyjścia. Ułożyłem magnesy w prawidłowy sposób. Nie udało sie skleić ponieważ panująca wysoka temperatura sprawiała, że klej puścił tak, więc po ponownym ułożeniu zanitowałem ten luźny magnes rozklepując mesiężną tuleję w odpowiednich miejscach. Jest git. Full opcja. Wszystko sprawne.
    Dzięki za dyskusje.
    Czołem.
  • Poziom 3  
    Witam.
    Fajera zrobiona. Udało mi się dopasowaną tuleją wybić te na której były obsadzone magnesy. Epoksyd również ustąpił tz nie miał wyjścia. Ułożyłem magnesy w prawidłowy sposób. Nie udało sie skleić ponieważ panująca wysoka temperatura sprawiała, że klej puścił tak, więc po ponownym ułożeniu zanitowałem ten luźny magnes rozklepując mesiężną tuleję w odpowiednich miejscach. Jest git. Full opcja. Wszystko sprawne.
    Dzięki za dyskusje.
    Czołem.

Dodano po 19 [minuty]:

Powodem braku zasilania w przewodach wychodzących z silnika było nieprawidłowe ułożenie magnesów wirnika.
    Zostały prawidłowo ustawione i wmontowane.
    Światła świecą.