Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie wspomagające leczenie bezdechu sennego metodą CPAP

kubahpi 21 Lip 2019 19:38 2517 27
  • Urządzenie wspomagające leczenie bezdechu sennego metodą CPAP
    Witam, chciałbym przedstawić moją konstrukcję, którą jest urządzenie wspomagające leczenie bezdechu sennego metodą CPAP. Urządzenie to zostało stworzone w ramach tematu mojej pracy inżynierskiej.
    Zanim przejdę do opisu wspomnianego wyżej urządzenia, chciałbym w sposób bardzo ogólny wyjaśnić czym jest obturacyjny bezdech senny oraz na czym polega jej leczenie metodą CPAP.

Obturacyjny bezdech senny jest to zaburzenie polegające na wiotczeniu mięśni gardzieli (w szczególności mięśni języka oraz języczka) podczas snu. Doprowadza to do zwężenia lub całkowitej niedrożności kanału dróg oddechowych. W wyniku tego następuje spłycenie oddechu lub zatrzymanie wentylacji płuc. Objawy te nazywane są bezdechami sennymi i podczas jednej nocy może dojść nawet do kilkudziesięciu takich zdarzeń.

Najskuteczniejszą metodą leczenia wyżej opisanego zaburzenia jest metoda CPAP (Continuous positive air pressure), a więc w tłumaczeniu na język polski, stałe dodatnie ciśnienie powietrza. Polega ona na doprowadzeniu powietrza pod odpowiednim ciśnieniem (tzw. ciśnienie terapeutyczne), oraz utrzymywaniu jego wartości na stałym poziomie. Prowadzi to do wsparcia zwiotczałych mięśni gardzieli, udrażniając tym samym drogi oddechowe. Wraz z postępem leczenia, może dojść do ich "uelastycznienia", w wyniku zwiększonego wysilenia mięśni spowodowanego naporem powietrza. Istnieje więc możliwość całkowitego wyleczenia wyżej opisanego zaburzenia, bez konieczności stosowania metod inwazyjnych jak na przykład operacja chirurgiczna.

Przejdę teraz do opisu mojej konstrukcji, zaczynając od sterownika. W projekcie wykorzystano mikrokontroler Atmega 324A. Wybór tego elementu był spowodowany tym iż posiada on wbudowaną pamięć flash o rozmiarze 32kB oraz charakteryzuje się przystępną ceną. Oczywiście, można było tutaj zastosować uC oparty na architekturze ARM, jednakże stwierdziłem iż w przypadku tego urządzenia mikrokontroler AVR w zupełności spełni swoje zadanie.
    Do pomiaru ciśnienia powietrza, wykorzystałem piezorezystancyjny czujnik firmy Honewell model ABPLLND060, którego zakres pomiarowy mieści się w przedziale od 0 do 60 mBar. Posiada on wyjście analogowe, a jego sygnał wyjściowy jest przetwarzany przez przetwornik 10 bit-owy A/D, znajdujący się w mikrokontrolerze.
    Ciśnienie powietrza wytwarzane jest przez dmuchawę wentylatorową własnej konstrukcji. Posiada ona wirnik zamknięty, który jest napędzany silnikiem komutatorowym o mocy 35 W. Maksymalna wartość ciśnienia wyjściowego wynosi 20 cmH2O. Niestety zastosowany silnik charakteryzuje się stosunkowo dużą inercją, spowodowaną m. in. długim czasem komutacji. Doprowadza to do pewnych zafalowań powietrza podczas regulacji jego ciśnienia. Poprzednio zastosowałem dmuchawę wentylatorową z silnikiem BLDC, która z racji swojej budowy charakteryzowała się znacznie mniejszymi zafalowaniami. Niestety musiałem zrezygnować z jej implementacji ze względu na zbyt małą wartość ciśnienia, które mogła wytworzyć ( 1-1,5 cmH2O).
    Regulacja obrotów silnika odbywa się z wykorzystaniem modulacji PWM. Elementami wykonawczymi obwodu mocy są tranzystory MOSFET IRF2807. Stała wartość ciśnienia utrzymywana jest poprzez implementację regulatora proporcjonalnego, którego sygnałem wejściowym jest wartość z czujnika ciśnienia. Następnie informacje te są przekształcane w sposób umożliwiający wykorzystanie ich do sterowania modulacją PWM a tym samym do dostosowania obrotów silnika.

Sterownik posiada również układ włącznika bistabilnego, który został wykonany na przerzutniku typu D. Wciśnięcie włącznika głównego urządzenia doprowadza do zmiany stanu na wyjściu przerzutnika. Wysterowany w ten sposób tranzystor doprowadza napięcie zasilające do innych bloków sterownika, natomiast sam układ włącznika bistabilnego jest zasilany osobnym obwodem.
    Obsługa urządzenia odbywa się za pośrednictwem panelu sterującego, złożonego z czterech przycisków oraz wyświetlacza LCD 4x20. Wykonałem również wielopoziomowe menu, ułatwiające konfigurację oraz korzystanie z urządzenia. Wykorzystuje ono moje autorskie rozwiązanie wykorzystujące indywidualny adres pozycji menu. Każda z nich posiada swój adres złożony z Prefixu oraz Sufixu, natomiast wciśnięcie przycisku zatwierdzenia, powoduje przejście do wybranej pozycji.
    Urządzenie zostało również wyposażone w moduł komunikacyjny WI-FI, służący do zdalnej obsługi urządzenia oraz analizy postępu terapii.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć opisywanej konstrukcji:
    Urządzenie wspomagające leczenie bezdechu sennego metodą CPAP Urządzenie wspomagające leczenie bezdechu sennego metodą CPAP Urządzenie wspomagające leczenie bezdechu sennego metodą CPAP
    Obwody drukowane sterownika wykonałem z wykorzystaniem metody fotochemicznej.
    Urządzenie wspomagające leczenie bezdechu sennego metodą CPAP Urządzenie wspomagające leczenie bezdechu sennego metodą CPAP

W najbliższym czasie zamieszczę film ukazujący działanie urządzenia.
    Zachęcam do konstruktywnej krytyki związanej z moim projektem.
    Pozdrawiam :D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kubahpi
    Poziom 17  
    Specjalizuje się w: elektronika, informatyka
    kubahpi napisał 185 postów o ocenie 113, pomógł 22 razy. Mieszka w mieście Łódź. Jest z nami od 2010 roku.
  • PCBway
    KapitanSTS
    Poziom 24  
    Pacjent nie musi być zaintubowany bo to nie oto chodzi. Zakłada maskę tlenową i urządzenie dostarcza odpowiednią ilość tlenu. Przed dobraniem urządzenia CPAP pacjent spędza 2-3 dni w warunkach szpitalnych żeby przebadać jak zachowuje się chory podczas snu, jakie jest zapotrzebowanie na tlen. Jest to leczenie domowe.
  • PCBway
    kubahpi
    Poziom 17  
    wacek.wacek napisał:
    A mozesz mi napisać w jaki sposób dostarcza powietrze? Czy pacjent musi być zaintubowany?
    Tak jak powiedział mój przedmówca, powietrze doprowadzane jest za pośrednictwem maski nosowej, ustno-nosowej lub pełnotwarzowej. Na pierwszym zdjęciu widoczna jest zmodyfikowana maska tlenowa, która została wyposażona w filtr powietrza. To rozwiązanie służyło głównie do wykonywania pomiarów. W celu korzystania z urządzenia podczas snu, należałoby zmodyfikować mocowanie maski, w sposób uniemożliwiający jej zsunięcie podczas snu ;)

edit: W profesjonalnych urządzeniach CPAP stosuje się maski przystosowane do leczenia tą metodą. Są to maski powietrzne i nie należy mylić ich z maskami tlenowymi, które w sposób diametralny różnią się budową ;) Ja wykorzystałem zmodernizowaną maskę tlenową w celu zmniejszenia kosztów projektu.
    KapitanSTS
    Poziom 24  
    Niestety pomimo dofinansowania metody CPAP i tak jest droga dla pacjentów. Trzeba na takie urządzenie wydać kilka ładnych stówek.
    pablo099
    Poziom 3  
    Hi Kuba,
    Świetne urządzenie , wydaje mi się że nie jedna firma w przyszłości będzie biła się o takiego inżyniera , pozdrawiam .
    szymon122
    Poziom 38  
    Co to za model silnika (pompki)?
    Doczepie się braku zabezpieczenia płytki drukowanej. Jest to urządzenie klasy medycznej i powinno być zabezpieczone przed utlenianiem się ścieżek.
    robig
    Poziom 20  
    Urządzenie pierwsza klasa!
    Przy zwężonym prześwicie dróg oddechowych oprócz bezdechu dochodzą też efekty dźwiękowe, chrapanie, które również obniża jakość snu. Czy takie urządzenie może też pomóc z tym walczyć?
    indianka
    Poziom 13  
    Gratulują projektu. Akurat zawodowo interesuje się tematem leczenia bezdechu sennego. Na jakiej uczelni robiłeś pracę inżynierską? I kto podsunął Ci temat bezpośrednio związany z medycyną? Co do projektu: czy testowałeś działanie urządzenia na jakimś pacjencie oraz czy do ewentualnych testów wykorzystywałeś maseczki innych firm czy własnego patentu.Przy okazji średnie ceny za aparat CPAP to od 3000 do 9000 tysięcy.
    KapitanSTS
    Poziom 24  
    indianka napisał:
    Gratulują projektu. Akurat zawodowo interesuje się tematem leczenia bezdechu sennego. Na jakiej uczelni robiłeś pracę inżynierską? I kto podsunął Ci temat bezpośrednio związany z medycyną? Co do projektu: czy testowałeś działanie urządzenia na jakimś pacjencie oraz czy do ewentualnych testów wykorzystywałeś maseczki innych firm czy własnego patentu.Przy okazji średnie ceny za aparat CPAP to od 3000 do 9000 tysięcy.

Podstawowy błąd. Nie 9000 tysięcy tylko 9000 zł.

Co do wypowiedzi robig to chrapanie to najmniejszy problem. Bo część pacjentów musi co noc nagle wstawać, bo po prostu się duszą. Przestają oddychać i nagle człowiek wstaje na równe nogi jakby się paliło.
    kazkla
    Poziom 19  
    W urządzeniach fabrycznych powietrze wydmuchiwane z urządzenia dla większego komfortu jest nawilżane, pomyśl i o tym.
    prosiak_wej
    Poziom 27  
    Wydmuchiwane? Chyba 'pompowane' w stronę pacjenta.
    kubahpi
    Poziom 17  
    szymon122 napisał:
    Co to za model silnika (pompki)?
    Doczepie się braku zabezpieczenia płytki drukowanej. Jest to urządzenie klasy medycznej i powinno być zabezpieczone przed utlenianiem się ścieżek.

Zastosowany silnik ma podobne parametry i konstrukcję do tego: https://www.conrad.pl/p/silnik-elektryczny-mo...VFeaaCh3GFgeMEAYYAiABEgKqjfD_BwE&gclsrc=aw.ds

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie obwodów drukowanych przed utlenianiem, zostało to wykonane w późniejszym czasie, z wykorzystaniem preparatu PLASTIK 70.

indianka napisał:

Temat pracy inżynierskiej wymyśliłem w momencie gdy natknąłem się swego czasu na artykuł opisujący sposób diagnostyki bezdechu sennego u pacjentów. Po jego przeczytaniu pomyślałem iż ciekawym pomysłem byłoby stworzenie aparatury CPAP ;) Urządzenie stosowałem jedynie na sobie, w celu kalibracji i wykonania pomiarów. Nie wykluczam jednak dalszego rozwijania projektu, wtedy też pomyślę o bardziej rozbudowanych testach. Jeżeli chodzi o maski, wykorzystywałem jedynie tą własnej konstrukcji. Było to spowodowane zbyt wysoką ceną, masek dostępnych w sprzedaży.

kazkla napisał:
    W urządzeniach fabrycznych powietrze wydmuchiwane dla większego komfortu jest nawilżane, pomyśl i o tym.

Konstrukcja została wyposażona w dodatkowy nawilżacz powietrza. Jednakże, zastosowany rezystor grzejny, ma zbyt niską moc aby w skuteczny sposób mogła nastąpić przemiana fazowa wody. Postanowiłem więc nie opisywać konstrukcji nawilżacza ;)
    hobbyelektronik
    Poziom 27  
    To cieszy że ktoś się wziął za ten temat, osobiście posiadam aparat ResMed S9 Escape Auto z nawilżaczem którego się uczę obsługiwać. Mam pytanie: czy Twój aparat może współpracować z programem np. SLEPYHEAD lub ResScan.
    kj1
    Specjalista elektryk
    kubahpi napisał:
    Jednakże, zastosowany rezystor grzejny, ma zbyt niską moc aby w skuteczny sposób mogła nastąpić przemiana fazowa wody.

Może spróbuj z nawilżaczem piezoelektrycznym.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    kubahpi napisał:
    napędzany silnikiem komutatorowym o mocy 35 W
    Z czystej ciekawości - nie hałasuje z bardzo utrudniając zaśnięcie?
    kj1 napisał:
    Bardzo dobry pomysł. Należy tylko zapewnić odpowiednio małą wydajność, żeby się klient nie utopił... ;)

Ale - skoro jak piszesz ciśnienie ma być stałe, to po co ten cały procesor?. Bać może nie zrozumiałem, lub nie napisałeś wyraźnie, że ciśnienie jest kontrolowane w czasie rzeczywistym? Tylko co wtedy gdy klient wydycha powietrze? Ciśnienie wzrasta - nie utrudnia to oddychania zamiast pomagać?
    Nie jestem specem od CPAP i bezdechu nie mam, więc wybacz laickie pytania.
    zgierzman
    Poziom 21  
    Najbardziej podoba mi się to zdjęcie:
    https://obrazki.elektroda.pl/4876331000_1563723927.jpg
    Jakże bym chciał mieć taką przestrzeń, możliwość zrobienia ciemni z oświetleniem żarówką ciemniową (albo chociaż czerwoną), porozstawianie maneli w takim półokręgu...

Ale na poważnie: płytka jest dwustronna? Bo na taką wygląda... Tym większy szacun za wykonanie, bo wygląda naprawdę dobrze. Na czym robisz klisze, że na tak dużych powierzchniach nie masz problemu z zaczernieniem?
    Bo ja miałem problemy z synchronizacją TOP/BOTTOM, wżerami na dużych polach masy itp., więc przy naprawdę symbolicznych cenach PCB u chińczyka, sam nie robię nic, co ma więcej niż parę elementów na krzyż i dwie warstwy. Albo ścieżki węższe niż 12 mils. Nie wspomnę o metalizacji przelotek i soldermasce...
    I choć próbowałem masek utwardzalnych w UV, to albo trudno uzyskać jednorodną warstwę, albo odpowiednio ustawić kolejną kliszę, albo lakier odpryskuje.

Dodano po 8 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:

Pewnie szumi, ale przyzwyczajenie to druga natura. Znałem przypadki dzieci, które wychowanie w akademiku miały problem ze spaniem w wakacje, bo u dziadków było za cicho - nie słyszały imprez politechnicznej braci ;-)
    Gdybym miał bezdech senny, i budził się w nocy z wrażeniem duszenia, to pewnie szybko bym się pogodził z nawet dość głośnym, ale w miarę monotonnym, szumem pompki... ;-) Podobnie jak z maską p-gaz i rurą pochłaniacza na twarzy, które z pewnością bardziej przeszkadzają niż hałas aparatury.
    __Maciek__
    Poziom 20  
    Hej, gratulacje za pomysł i wykonanie,

Napisz może coś więcej n/t regulacji / jaki algorytm wykorzystałeś ? /. - ups nie doczytałem że proporcjonalny - czemu nie PID skoro napisałeś że istnieje problem z "zafalowaniami" - ujął bym to inaczej ... czy regulacja proporcjonalna radzi sobie z różnym obciążeniem - tj. np. niezbyt dokładne przyłożenie maski = rozszczelnienie ?
    Czy moduł wifi - poza komunikacją spełnia jeszcze jakieś funkcje ? ( np. Watchdog ? )
    Czy są jakieś zagrożenia związane z utratą kontroli nad wentylatorem / ciśnieniem ? - jakie / jak podeszłeś do ich eliminacji ?

Dodam jeszcze coś z konstruktywnej krytyki - nie widzę żadnego filtra powietrza - wydaje mi się niezbędny + konieczność łatwej wymiany - spójrz jak wygląda wylot wentylatora od laptopa użytkowanego w domu - myślę że to uświadomi Ci że filtr jest niezbędny.
    kubahpi
    Poziom 17  
    hobbyelektronik napisał:
    Mam pytanie: czy Twój aparat może współpracować z programem np. SLEPYHEAD lub ResScan.

Niestety, komunikacja z powyższym oprogramowaniem nie jest możliwa.

kj1 napisał:

Początkowo rozważałem takie rozwiązanie, lecz zależało mi również na wstępnym podwyższeniu temperatury powietrza dla zwiększenia komfortu pacjenta. Dlatego też próbowałem wdrożyć nawilżacz wykorzystujący grzałkę.

398216 Usunięty napisał:

Podczas gdy urządzenie było wyposażone w dmuchawę napędzaną silnikiem BLDC, słyszalny był niewielki szum. Aktualnie zastosowany silnik potrafi jednak pracować z stosunkowo dużym natężeniem dźwięku :wink:

398216 Usunięty napisał:
    Ale - skoro jak piszesz ciśnienie ma być stałe, to po co ten cały procesor?. Bać może nie zrozumiałem, lub nie napisałeś wyraźnie, że ciśnienie jest kontrolowane w czasie rzeczywistym? Tylko co wtedy gdy klient wydycha powietrze? Ciśnienie wzrasta - nie utrudnia to oddychania zamiast pomagać?

Podczas oddychania ciśnienie w drogach oddechowych ulega zmianie. Sterownik dostosowuje je w czasie rzeczywistym w taki sposób aby jego wartość znajdowała się na możliwie stałym poziomie, bliskim ustawionemu ciśnieniu terapeutycznemu. Ponad to maska nie zawsze zachowuje pełną szczelność (przypadkowe zsunięcie), w takim wypadku również ubytek ten jest niwelowany. Podczas wydechu, pacjent może odczuć dyskomfort związany z koniecznością większego wysiłku pracy mięśni klatki piersiowej. Jest to spowodowane pewną inercją układu. Zależy to również od ustawionego ciśnienia terapeutycznego. Możliwe jest napisanie oprogramowania, które umożliwi wykrycie wydechu pacjenta i obniżenie ciśnienia na czas jego trwania. Jednakże w przypadku silnika komutatorowego o wysokiej inercji, rozwiązanie to nie przyniesie odczuwalnych rezultatów.

zgierzman napisał:
    płytka jest dwustronna? Bo na taką wygląda... Tym większy szacun za wykonanie, bo wygląda naprawdę dobrze. Na czym robisz klisze, że na tak dużych powierzchniach nie masz problemu z zaczernieniem?

Obwody drukowane są dwuwarstwowe. Odpowiednio niską transparentność uzyskuję poprzez nałożenie dwóch masek na siebie. Jednakże w takim przypadku następują problemy ze spasowaniem, spowodowane skurczeniem się folii podczas wydruku. Dlatego też aby zniwelować ten problem, przed każdym kolejnym wydrukiem odczekuję kilka minut, aby bęben drukarki laserowej osiągnął odpowiednio niską temperaturę. Rozwiązanie to choć proste, okazało się skuteczne :wink:

zgierzman napisał:
    I choć próbowałem masek utwardzalnych w UV, to albo trudno uzyskać jednorodną
    warstwę, albo odpowiednio ustawić kolejną kliszę, albo lakier odpryskuje.

Również spędziłem mnóstwo czasu na pokrywanie PCB, lakierem UV jednakże nigdy nie udało mi się uzyskać zadowalającego rezultatu :not:

__Maciek__ napisał:
    Napisz może coś więcej n/t regulacji / jaki algorytm wykorzystałeś ? /. - ups nie doczytałem że proporcjonalny - czemu nie PID skoro napisałeś że istnieje problem z "zafalowaniami" - ujął bym to inaczej ... czy regulacja proporcjonalna radzi sobie z różnym obciążeniem - tj. np. niezbyt dokładne przyłożenie maski = rozszczelnienie ?
    Czy moduł wifi - poza komunikacją spełnia jeszcze jakieś funkcje ? ( np. Watchdog ? )
    Czy są jakieś zagrożenia związane z utratą kontroli nad wentylatorem / ciśnieniem ? - jakie / jak podeszłeś do ich eliminacji ?

Dodam jeszcze coś z konstruktywnej krytyki - nie widzę żadnego filtra powietrza

Uznałem iż regulacja PID nie ma sensu przy zastosowaniu dmuchawy z silnikiem komutatorowym. Jednakże implementacja regulatora PID jest jak najbardziej możliwa :D.
    Moduł WIFI pełni funkcję jedynie komunikacji z urządzeniem. Choć nie ukrywam, pomysł kolegi związany z implementacją watchdog-a jest na prawdę bardzo dobry i posiada wiele zalet.
    Jeżeli chodzi o zagrożenia związane z nieodpowiednią wartością ciśnienia, bez wątpienia najmniej korzystną sytuacją jest przekroczenie maksymalnej jego wartości. Aby zapobiec ewentualnemu "rozbieganiu" silnika, modulacja PWM została skonfigurowana w sposób uniemożliwiający uzyskanie ciśnienia wyższego niż 20 cmH2O.

__Maciek__ napisał:
    nie widzę żadnego filtra powietrza - wydaje mi się niezbędny

Filtr znajduje się na wylocie rury , w miejscu przyłącza maski. Nie wspomniałem o nim w opisie urządzenia ;)
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    kubahpi napisał:
    Jednakże w przypadku silnika komutatorowego o wysokiej inercji, rozwiązanie to nie przyniesie odczuwalnych rezultatów.
    Pomóc by mogły elektrozawory (jeden nawet), ale do hałasu silnika dochodziłoby jeszcze rytmiczne stukanie zaworu...A co do podgrzewania powietrza - znów wybacz moją niewiedzę - ale po co? Przecież nawet bez maski oddychamy powietrzem jakie jest wokół nas - o takiej samej temperaturze.
    Chyba, ze chodziło Ci o efekt odparowywania i w związku z tym oziębiania powietrza wdmuchiwanego do pacjenta - tu bardziej bym się martwił już samym roszeniem przewodów powietrznych...
    __Maciek__
    Poziom 20  
    kubahpi napisał:
    Aby zapobiec ewentualnemu "rozbieganiu" silnika, modulacja PWM została skonfigurowana w sposób uniemożliwiający uzyskanie ciśnienia wyższego niż 20 cmH2O.

Właśnie o to mi chodzi ... co jeśli procesor się zawiesi i utrzyma stan załączony wentylatora. Lub spali się tranzystor sterujący ( pójdzie na zwarcie ) ?

Zapamiętaj że dla układów, które mogą wyrządzić człowiekowi krzywdę, naprawdę należy przyłożyć się do kwestii bezpieczeństwa.

A nawiązując do filtra - można przewidzieć jeszcze czujnik zapchania filtra, lub zawrzeć w instrukcji urządzenia oraz na samym urządzeniu "oczojebną" informacje o konieczności regularnego sprawdzania czystości filtra.

Jeśli o PID chodzi to uważam że jest wskazany - co do zasady regulator proporcjonalny reguluje obroty w funkcji liniowej od ciśnienia, to natomiast zmienia się wraz z przepływem - który to w tym przypadku jest zmienny z natury.
    tzok
    Moderator Samochody
    Fabryczne urządzenia tego typu posiadają moduł nawilżania i podgrzewania powietrza (powietrze przechodzi przez zbiornik z podgrzewaną wodą destylowaną) i niestety są dość głośne.

Jak wspomniano niezwykle ważna w takich urządzeniach jest świadomość możliwości awarii i to już na etapie projektowania. Układ wykonawczy powinien być tak zaprojektowany, by w razie restartu MCU, pompa pozostała wyłączona w czasie inicjalizacji MCU. Oczywiście samo MCU powinno posiadać zaimplementowany watchdog i włączony BOD. Na szczęście konstrukcja maski wyklucza możliwość uduszenia się w razie wyłączenia pompy, ale już niekontrolowane zwiększenie ciśnienia może mieć negatywne skutki. Warto pomyśleć nad jakimś niezależnym wyłącznikiem awaryjnym lub alarmem aktywującym się w razie braku sterowania pompy.
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    Jakieś 40 lat temu młoda licealistka przekonywała mnie, że jest tylko jedna prawidłowa konstrukcja CPAP i mi ją zaprezentowała.
    Butelka, gumowy korek, w korku dwie rurki a w butelce trochę wody.
    Głębokością zanurzenia rurki można regulować ciśnienie CPAP, nic się nie zawiesi, nie przestawi zakresu regulacji, a na dodatek pacjent dostaje nawilżone powietrze!
    Ta super prosta konstrukcja była nagminnie stosowana w cieplarkach noworodkowych jako wyposażenie a nie jako konstrukcja DIY. Zważywszy na dostępne w szpitalach sprężone gazy wprost ze ściany urządzenie było odporne na wszystko, łącznie z impulsem elektromagnetycznym :)
    Thunderacer
    Poziom 16  
    Cytat:
    Urządzenie wspomagające leczenie bezdechu sennego metodą CPAP

Przyczepię się trochę do treści tematu, jako że miałem bezdechy, ale niestety cena gotowych urządzeń mimo dofinansowania, była zaporowa. Ale to i dobrze, bo te urządzenia nie "leczą", ani nie "wspomagają leczenia bezdechów", tylko po prostu minimalizują skutki. Oczywiście, jak powszechnie wiadomo, bezdechy senne poza wiecznym zmęczeniem prowadzą do poważnych powikłań - zawał serca, niedotlenienie mózgu.
    Jedynym skutecznym i profesjonalnym sposobem leczenia bezdechów sennych jest wyeliminowanie przyczyn. Zabiegi małżowin nosowych, podniebienia etc
    Nie ma obecnie przyczyny bezdechów sennych, których nie jest w stanie wyeliminować dobry laryngolog.
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów
    Cytuję :" Nie ma obecnie przyczyny bezdechów sennych, których nie jest w stanie wyeliminować dobry laryngolog."
    to po prostu nieprawda. To o czym powyżej napisano to są "obturacyjne" bezdechy śródsenne wywołane jak sama nazwa wskazuje zamknięciem drogi przepływu powietrza w obrębie noso-gardzieli. Otyli, z trzema podbródkami, do tego poducha pod połowę pleców.. Przekleństwo żon bo chrapią jak smoki. CPAP pomaga, gotowe aparaty nie są wcale tak drogie.
    ALE są jeszcze bezdechy śródsenne pochodzenia centralnego tzn. złą pracą kompleksu oddechowego pnia mózgu. Po prostu przestajesz oddychać i już. I tu żaden laryngolog nic nie zdziała. Poczytaj o przekleństwie Ondyny.