Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Koncepcja systemu alarmowego - SATEL INTEGRA

chudy_b 21 Jul 2019 20:57 483 11
Optex
 • #1
  chudy_b
  Level 20  
  Cześć
  Zadawałem już różne drobne pytania na temat systemu alarmowego. Szukałem bezskutecznie wykonawcy, w końcu okablowałem budynek sam. Teraz jestem na etapie koncepcji oprogramowania centrali. Centrala to Satel Integra 128 Plus.

  Zaplanowałem to mniej więcej tak:
  1. Ochrona obwodowa wewnętrzna - kontaktrony na wszystkich oknach i drzwiach. Czujki wibracyjne na dużych otworach.
  2. Czujki ruchu wewnętrzne w podziale na czujki antywłamaniowe i czujki funkcyjne. Te drugie są zainstalowane w łazienkach i kuchni i mają uruchamiać pompę cyrkulacyjną c.w.u. Mogą pełnić podwójną rolę antywłamaniwą i techniczną, ale nie muszą.
  3. Czujki zabezpieczenia domu, czyli pożarowe, czadowe, zalaniowe itp.

  Ze wzgledu na specyfikę mojej rodziny w tym posiadanie zwierząt, bardzo różne godziny aktywności, a także bardzo rzadkie pozostawanie domu bez przynajmniej jednego domownika, chciałbym by działało to mniej więcej tak:

  ad.1 Ochrona obwodowa załączana automatycznie timerem na noc. Możliwość rozbrojenia automatycznie uruchomionej strefy na życzenie. Bo goście się zasiedzieli, bo ktoś przyjechał późno w nocy z podrózy. I wtedy jeszcze najlepiej by nastąpiło automatyczne uzbrojenie po kilku minutach jeśli pora na to wskazuje.
  ad.2 Czujki ruchu uzbrajane z manipulatora na życzenie, wtedy gdy wszyscy opuszczają dom. Dobrze by było, by te czujki nie były zasilane jeśli nie są aktywne. Jest zainstalowana rekuperacja, więc w grę wchodzą raczej czujki dualne. Mimo zapewnień producenta, że nie są szkodliwe, nie chciałbym się smażyć przez cały rok, jesli potrzebne będą może z tydzień w roku. Czujki w łazienkach aktywne cały czas. Uzbrojenie czujek ruchu powoduje także uzbrojenie ochrony obwodowej
  ad.3 Czujki zabezpieczenia domu aktywne oczywiście stale. Zastanawiam się nad potrzebą wywoływania alarmu na sygnalizatorach zewnętrznych. Powiadomienia na telefon - tak. Powiadomienie agencji ochrony - tak. Alarm wewnętrzny - tak - moduł komunikatów głosowych. Zewnętrzne sygnalizatory - chyba raczej nie.

  Sam tym postem zasugerowałem trzy strefy, ale może źle myślę. Proszę o weryfikację i rozwinięcie tematu.
 • Optex
 • #2
  suworow
  Admin of Property security
  chudy_b wrote:
  ad.2 Czujki ruchu uzbrajane z manipulatora na życzenie, wtedy gdy wszyscy opuszczają dom. Dobrze by było, by te czujki nie były zasilane jeśli nie są aktywne.

  Wydłuży to czas na wyjście o czas stabilizacji takich czujek. O ich ewentualnym uszkodzeniu dowiesz się dopiero po uzbrojeniu systemu.
  chudy_b wrote:
  Czujki zabezpieczenia domu aktywne oczywiście stale. Zastanawiam się nad potrzebą wywoływania alarmu na sygnalizatorach zewnętrznych. Powiadomienia na telefon - tak. Powiadomienie agencji ochrony - tak. Alarm wewnętrzny - tak - moduł komunikatów głosowych. Zewnętrzne sygnalizatory - chyba raczej nie.

  A my właśnie sobie toczymy taką dyskusję :)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18073056#18073056

  Zobacz sobie jeszcze coś takiego jak tryby uzbrojenia :)
 • #3
  chudy_b
  Level 20  
  suworow wrote:
  Wydłuży to czas na wyjście o czas stabilizacji takich czujek. O ich ewentualnym uszkodzeniu dowiesz się dopiero po uzbrojeniu systemu.


  Tak, znam ten problem. Tu niestety chyba nie ma dobrego rozwiązania. Jest coś za coś.
 • Optex
 • #4
  kood
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  chudy_b wrote:
  Dobrze by było, by te czujki nie były zasilane jeśli nie są aktywne. Jest zainstalowana rekuperacja, więc w grę wchodzą raczej czujki dualne. Mimo zapewnień producenta, że nie są szkodliwe, nie chciałbym się smażyć przez cały rok, jesli potrzebne będą może z tydzień w roku.


  Dobrze rozmieścisz to może dualne nie będą potrzebne i wystarczą PIR.
 • #5
  chudy_b
  Level 20  
  suworow wrote:
  A my właśnie sobie toczymy taką dyskusję :)


  A tu się chyba nie zrozumieliśmy. Temat ciekawy, ale nie związany z moim problemem. Rozwijając ten fragment koncepcji, planuję dwa sygnalizatory zewnętrzne, dwu torową komunikację z AO. W błąd pewnie wprowadził Cię moduł komunikatów głosowych. Nie miałem na myśli tego który dzwoni i gada przez telefon (VG), a moduł VMG czyli szczekaczka gadająca przez głośnik w domu że coś się dzieje. Zamiast sygnalizatora wewnętrznego, bo ten nie daje informacji co się dzieje i prędzej wywoła zawał u właściciela niż właściwą reakcję.

  Dodano po 5 [minuty]:

  kood wrote:
  Dobrze rozmieścisz to może dualne nie będą potrzebne i wystarczą PIR.


  Czujki mam już rozmieszczone. Znaczy okablowanie. Jak okablowanie zabuduję, uruchomię rekuperację to na zmiany rozmieszczenia będzie już za późno. Tak czy inaczej, mogę kupić po jednej PIR i DUAL i zobaczyć jak się zachowuje w różnych miejscach.
 • #6
  suworow
  Admin of Property security
  chudy_b wrote:
  Zastanawiam się nad potrzebą wywoływania alarmu na sygnalizatorach zewnętrznyc

  Raczej ten fragment Twojej wypowiedzi stał się przyczyną linku. Tak czy inaczej pewnie coś z tamtego tematu Ci się przyda.
  chudy_b wrote:
  Nie miałem na myśli tego który dzwoni i gada przez telefon (VG), a moduł VMG czyli szczekaczka gadająca przez głośnik w domu że coś się dzieje. Zamiast sygnalizatora wewnętrznego, bo ten nie daje informacji co się dzieje i prędzej wywoła zawał u właściciela niż szybką reakcję.

  Możesz zrobić to tak, że dla Ciebie powiadomienie lub cichszy sygnalizator, a dla intruza ( bo to też jest zadanie syg. wewnętrznego) przy pełnym uzbrojeniu głośny, a może nawet dwa głośne ;)
  Te małe okienka to rzeczywiście aż takie małe że nikt się prze nie nie przeciśnie? Ile ich masz? Warto rezygnować na nich z czujek inercyjnych?
 • #7
  chudy_b
  Level 20  
  suworow wrote:
  dwa głośne ;)

  Wewnętrzne.

  Na pewno będzie VMG. Taki trochę bajer co to przywita domowników aksamitnym głosem pięknej (chyba) damy. I powiadomi o wykryciu pożaru, czadu, zalaniu. Nie umiem tylko zapętlić komunikatu, ale długo nad tym nie siedziałem.
  Sygnalizatora wewnętrznego nie chcę. Dwa zewnętrzne z wbudowanym akumulatorem myślę że wystarczająco podniosą ciśnienie intruzowi.

  suworow wrote:
  Te małe okienka to rzeczywiście aż takie małe że nikt się prze nie nie przeciśnie?

  60cm po obrysie futryny. Trochę ich jest. Chyba 8. Szczupły wysportowany koleś się przeciśnie. Myślę jednak że po wybiciu szyby otworzy okno z klamki żeby ułatwić sobie wejście, a tu już zadziała kontaktron. Najbardziej prawdopodobne, że jednak z buta wywali drzwi balkonowe i tyle.

  Z podziałem na trzy strefy dobrze myślę? Może więcej?
 • #8
  suworow
  Admin of Property security
  Po wybiciu szyby, a inercja zadziała w trakcie próby... Twój wybór, skoro wiesz co zrobi.
  chudy_b wrote:
  Sygnalizatora wewnętrznego nie chcę. Dwa zewnętrzne z wbudowanym akumulatorem myślę że wystarczająco podniosą ciśnienie intruzowi.
  Kolejna Twoja koncepcja. Słyszałeś kiedyś dwa sygnalizatory wewnętrzne pracujące razem?
  chudy_b wrote:

  Z podziałem na trzy strefy dobrze myślę? Może więcej?

  To sprawa wtórna. Wyjdzie podczas programowania lub użytkowania. Czasami np warto zrobić tz tryb letni z możliwością otworzenia na noc niektórych okien. ja tam dzielę system na ile się tylko da stref. Potem i tak do uzbrajania tworzy się makra, grupy itp Rekuperacja to nie wszystko ;)
  Czytałeś o trybach uzbrojenia ;)
 • #9
  alexhs126
  Level 5  
  1. Według mnie pomysł z timerem nie jest zły, jednak może być nieco "upierdliwy". Lepiej było by ustawić czujniki ochrony obwodowej tak aby były one uruchamiane przy załączaniu trybu nocnego bezpośrednio z manipulatora lub przez np. pilot. Dodatkowo dobrze byłoby aby kontaktrony np. w sypialniach miały włączoną funkcję która umożliwiałaby włączenie systemu przy uchylonych oknach.

  2. Gdy wychodzisz z domu włączasz alarm w trybie zwykłym który uzbraja wszystkie czujniki. Czujniki zalania, dymu czy gazu ustawiasz na linie 24h (które są aktywne cały czas).

  3. Co do sygnalizatora myślę, że jeden zewnętrzny wystarczy (ewentualnie sygnalizator optyczny np. w sypialni, który potwierdzi uruchomienie alarmu podczas nocnego włamania.
 • #10
  chudy_b
  Level 20  
  alexhs126 wrote:
  Lepiej było by ustawić czujniki ochrony obwodowej tak aby były one uruchamiane przy załączaniu trybu nocnego bezpośrednio z manipulatora lub przez np. pilot


  Tego chcę uniknąć. Nie chcę pamiętac o uruchomieniu alarmu na noc. Z czasem coraz rzadziej będzie się to robić. Automat to automat.

  alexhs126 wrote:
  Dodatkowo dobrze byłoby aby kontaktrony np. w sypialniach miały włączoną funkcję która umożliwiałaby włączenie systemu przy uchylonych oknach.


  Oczywiście dobry pomysł.


  Poczytałem o trybach uzbrajania, ale na razie nie wiele to wniosło. Strefa z czujkami PIR byłaby strefą załączaną hasłem. Strefa kontaktronów powinna się załączać razem ze strefą PIR, czyli powinna być strefą zależną AND. No ale wtedy nie da się do niej przypisać Timera. Przynajmniej ja nie wiem jak.
 • #11
  alexhs126
  Level 5  
  W instrukcji wyczytałem że timery przydziela się do stref. To znaczy, że miałbyś dwie strefy.
  1. Strefa - czujniki pir i dualne.
  2. Strefa - kontraktony, czujniki wibracyjne, czujniki zbicia szyby. ( Ta strefa miałaby ustawiony timer)

  Wtedy w manipulatorze możesz wybrać która strefę chcesz uzbroić. Czyli na noc 2. strefę uzbraja timer, a jak wychodzisz z domu i nikt w nim nie zostaje wybierasz na manipulatorze funkcję "załącz wszystko", która uzbraja obydwie strefy.
 • #12
  chudy_b
  Level 20  
  alexhs126 wrote:
  wybierasz na manipulatorze funkcję "załącz wszystko", która uzbraja obydwie strefy.


  Jest to jakieś rozwiązanie.
  Czujki techniczne zdefiniowane jako 24h pewnie i tak warto umieścić w 3 strefie.