Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarówki do podświetlenia skali prąd zmienny

21 Lip 2019 23:23 138 6
 • Poziom 2  
  Witam !!!
  Kupiłem żarówki 6V 2W do postojówki w jakimś motorze chciałem je założyć do podświetlenia skali radia i tu niespodzianka nie świecą.
  Skala jest podświetlana prądem zmiennym 6V. Czy muszę kupować żarówki na prąd zmienny?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Dla żarówki nie ma znaczenia jakim prądem jest zasilana, przecież to tylko kawałek wolframowego drucika.
 • Poziom 28  
  Napisz jakie to radio i wstaw zdjęcie tych żarówek.
 • Poziom 43  
  buniu3 napisał:
  Kupiłem żarówki 6V 2W do postojówki w jakimś motorze chciałem je założyć do podświetlenia skali radia i tu niespodzianka nie świecą.
  A jakiej mocy były żarówki oryginalne? Na pewno nie 2W. W większości obwodów podświetlenie skal w szereg z żarówką jest włączony rezystor - ma za zadanie nieco zmniejszyć napięcie i ograniczyć udar prądowy podczas włączania radia do sieci - dzięki temu żarówka taka nie grzeje się aż tak bardzo, i (co równie ważne) wydłuża się jej ,żywotność.
  Zapewne w Twoim wypadku jest podobnie - zbyt duża moc żarówki powoduje, ze praktycznie większość napięcia odkłada się na rezystorze i żarówka nie świeci, lub świeci bardzo słabo. Inna możliwość to bezpiecznik - moze być włączony w obwód zasilający żarówki i ponieważ popłynął przez niego zbyt duży prąd - przepalił się przerywając obwód,. Sprawdź więc najpierw czy na gniazdkach żarówki jest napięcie i czy nie ma w szeregu opornika, lub bezpiecznika.
  Poza tym - w zależności od rozwiązania może być tak, że napięcie na żarówki jest uzyskiwane z oddzielnego uzwojenia transformatora. Wymiana żarówki na mocniejszą może spowodować uszkodzenie tego uzwojenia, a nawet jeśli nie - może się skończyć stopieniem plastików skali od ciepła żarówki zbyt dużej mocy.
  Nie należy więc wymieniać bezmyślnie żarówek na inne - trzeba zawsze wiedzieć na pewno jaka żarówką była oryginalnie i taką zastosować.
 • Poziom 28  
  398216 Usunięty napisał:
  ...A jakiej mocy były żarówki oryginalne? Na pewno nie 2W...

  Kolego. Typowe żarówki ,,radioskalówki" mają właśnie moc 2W, czyli 6,3V/300mA. Przy źarzeniu szeregowym można wtedy stosować lampy serii Pxx.
 • Poziom 43  
  750kV napisał:
  Typowe żarówki ,,radioskalówki"

  A skąd niby masz pewność, ze są tam typowe radioskalówki (jak je nazywasz)?
  W wielu radiach za podświetlenie skali były żarówki o znacznie mniejszej mocy.
  Poza tym - podałem kilka możliwości. Autor sprawdzi - będziemy wiedzieć.
  Jak na razie nie wiadomo nawet jakie to radio, i jakie były oryginalnie te żarówki.