Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odczyt napięcia/natężenia prądu na głowicy magnetofonu

21 Jul 2019 23:46 351 7
  • Level 2  
    Drodzy forumowicze!

Zwracam się do was z prośbą o pomoc. Bawię się ostatnio magnetofonem i mam jeden problem. Mianowice, chciałbym móc, na przykład za pomocą miernika cyfrowego, odczytać wartość prądu (napięcie lub natężenie) wyindukowanego na głowicy z magnetofonu poprzez taśmę audio lub pasek magnetyczny z karty.

Z tego co zdążyłem się zorientować to potrzebuję chyba coś, co nazywa się przedwzmacniaczem, ale nie jestem pewien. Z elektroniki wybitny na pewno nie jestem, bliżej mi do elektronicznego idioty, więc bardzo proszę o odpowiedzi najprostsze z możliwych.

Z góry uprzejmie wszystkim dziękuję za poświęcony czas.
  • Helpful post
    Level 43  
    sitmar95 wrote:
    odczytać wartość prądu (napięcie lub natężenie)
    Mimo, ze te wartości są ze sobą powiązane, to nie jest to to samo. Napięcie na głowicy magnetofonowej w czasie odczytu jest nie dość że o małej wartości, to w dodatku nie jest wartością liniową w funkcji częstotliwości. A więc w zależności od tego, czy masz zamiar zmierzyć napięcie z głowicy magnetofonu, czy czytnika kart będzie potrzebny inny przedwzmacniacz.
    Zamiast zakładać temat, powinieneś najpierw poszukać informacji jak działa magnetofon - z uwzględnieniem wszystkich zależności związanych z samą głowicą. A są źródła w sieci...
    Przykład:
    https://www.youtube.com/watch?v=3N008RbwDGA

A co do sprawdzenia napięcia na zasadzie jak wygląda i czy w ogóle jest - wystarczy dobry miernik (o dużej czułości i z dużą rezystancja wewnętrzną).
  • Level 2  
    Dziękuję za odpowiedź i pomoc :)
    Z tego co rozumiem, to magnetofon działa na zasadzie indukcji magnetycznej pomiędzy taśmą, a głowicą magnetofonu. Najprościej rzecz ujmując: chciałbym odczytać, co jest zapisane na taśmie magnetofonowej, czyli wartość jej namagnesowania w danym miejscu.

Jeśli mógłbym prosić o jakieś materiały z zakresu działania magnetofonu będę wdzięczny i z chęcią się douczę.
  • Helpful post
    Level 43  
    sitmar95 wrote:
    chciałbym odczytać, co jest zapisane na taśmie magnetofonowej, czyli wartość jej namagnesowania w danym miejscu.
    Aby cokolwiek "zobaczyć" - zmierzyć miernikiem - taśma musi być w ruchu względem głowicy. Dlatego też nie za bardzo widzę możliwość sprawdzenia co jest na taśmie "w danym miejscu" - jeśli już to na pewnym odcinku taśmy.
    Zresztą to jest dość dobrze wytłumaczone w powyżej zamieszczonym filmie (link).

sitmar95 wrote:
    Jeśli mógłbym prosić o jakieś materiały z zakresu działania magnetofonu będę wdzięczny i z chęcią się douczę.

Jak pisałem - wiele materiałów - i prostszych i napisanych bardziej technicznym językiem znajdziesz w sieci. Ale - musisz poszukać samodzielnie.
  • Level 2  
    398216 Usunięty wrote:
    Aby cokolwiek "zobaczyć" - zmierzyć miernikiem - taśma musi być w ruchu względem głowicy. Dlatego też nie za bardzo widzę możliwość sprawdzenia co jest na taśmie "w danym miejscu" - jeśli już to w pewnym odcinku taśmy.
    Zresztą to jest dość dobrze wytłumaczone w powyżej zamieszczonym filmie (link).

Rozumiem - prąd na głowicy indukuje się tylko przy zmianie pola magnetycznego. Załóżmy, że na kasecie przez pięć centymetrów zapisany jest dźwięk o częstotliwość 10 kHz, przez następne pięć centymetrów o częstotliwości 11 kHz i tak dalej. Z tego co rozumiem różne częstotliwości dźwięku są następstwem różnego namagnesowania taśmy na danych odcinkach. Czy jest możliwe zmierzenie tego namagnesowania, przykładowo: dla dźwięku o częstotliwości 10 kHz prąd na głowicy wynosi 1.0 mA, dla 11 kHz 1.1 mA?
  • Helpful post
    Level 43  
    sitmar95 wrote:
    Czy jest możliwe zmierzenie tego namagnesowania, przykładowo: dla dźwięku o częstotliwości 10 kHz prąd na głowicy wynosi 1.0 mA, dla 11 kHz 1.1 mA?
    Teoretycznie jest. Jednak zauważ, ze to, jaką częstotliwość "usłyszysz" zależne jest od prędkości z jaką porusza się taśma przed czołem głowicy...a w zasadzie powinienem napisać nie "Przed" a "Po czole głowicy" -nawet niewielkie oddalenie taśmy spowoduje znaczna różnicę poziomu napięcia. No i co do podanego przykładu; różnica będzie , ale tak niewielka (przynajmniej jeśłi o wartość zaindukowanego napięcia chodzi), że możesz jej nawet nie zauważyć.
    Naprawdę - temat zapisu i odczytu magnetycznego jest niezwykle rozległy (mimo,że zasada - jak już się ją pozna- jest banalnie prosta) i ma wiele zależności, które należy poznać, by móc w ogóle dyskutować na ten temat. Ani ja nie mam czasu na wykładanie teorii, ani na forum nie znajdzie się tyle miejsca, by to wszystko zmieścić i opisać.
    Powtarzam - najpierw poszukaj samodzielnie tego, co napisali już mądrzejsi ode mnie, (nie wystarczy zapewne jeden film, czy jeden artykuł), a dopiero jak poznasz i zrozumiesz "jak to działa" możesz pytać o szczegóły, które są dla Ciebie niejasne.
  • Level 2  
    398217 Usunięty wrote:
    Jednak zauważ, ze to, jaką częstotliwość "usłyszysz" zależne jest od prędkości z jaką porusza się taśma przed czołem głowicy

Jak najbardziej, ale dla określonej prędkości wyindukowany prąd dla określonej częstotliwości powinien mieć zawsze tą samą wartość, różną dla każdej częstotliwości.
    Postaram się może inaczej postawić problem: czy mogę na taśmie zapisać ciąg liczb (każda liczba zajmuje przykładowo jeden centymetr taśmy) i potem go z tej taśmy odczytać?
  • Level 43  
    sitmar95 wrote:
    czy mogę na taśmie zapisać ciąg liczb (każda liczba zajmuje przykładowo jeden centymetr taśmy) i potem go z tej taśmy odczytać?
    Poczytaj lub posłuchaj (link) o magnetofonie DAT lub DCC. Już to ktoś przed Tobą wymyślił.
    https://www.youtube.com/watch?v=nlmv_y1moVE
    https://www.youtube.com/watch?v=9bGv_VgCn3A

sitmar95 wrote:
    rąd dla określonej częstotliwości powinien mieć zawsze tą samą wartość, różną dla każdej częstotliwości.
    Owszem, ale jak pisałem różnica pomiędzy 10 a 11 kHz będzie niewielka (zakładając idealny docisk taśmy do szczeliny głowicy) Ze względu na specyfikę zapisu magnetycznego sygnału audio poziom indukowanego napięcia nie jest stały w całym zakresie częstotliwosci. Małe częstotliwosci powodują konieczność wzmocnienia sygnału przy zapisie i potem również i przy odczycie. Wysokie z kolei (a 10 kHz to już wysoka częstotliwość) przy odczycie słabną - ze względu na skończoną szerokość szczeliny w głowicy magnetycznej, więc również wymagają wzmocnienia - i w tym zakresie zależne jest to silnie i od prędkości przesuwu i od stanu głowicy (zużycie, brud) i samego nośnika (taśmy magnetofonowej).
    Prosiłem byś się zapoznał z teorią zapisu magnetycznego? Prosiłem. Czemu więc tego nie zrobisz i zmuszasz mnie do powielania informacji, jakie sam możesz bez większego trudu odszukać?