Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiennik płytowy w układzie chłodzenia.

22 Lip 2019 14:15 435 11
  • Poziom 7  
    Potrzebuje porady. Ma agregat skraplający Chigo COU-18CR1-A (5.3kW). Agregat został podłączony do wymiennika płytowego Danfoss D22L-10 poprzez zawór rozprężny Danfoss TUAE z dyszą TU5.

Zastosowanie: schładzania wody w systemie chłodzenia podłogowego.

Woda do wymiennika 23 stopnie
    Woda z wymiennika 15 stopni
    Przepływ około 800 l/min

Problem...wymiennik został częściowo zamrożony, woda na wylocie nie schładza się efektywnie, wymiennik po włączeniu skraplacza chce bardzo szybko się zmrozić. Moja diagnoza to wymiennik został zniszczony.

Pytania.
    1. Czy elementy systemu zostały dobrze dobrane?

2. Czy zabezpieczenie termostatem przeciwzamrożeniowym było by wystarczającym sposobem na uniknięcie zamrożenia i czy praca cykliczna skraplacza w systemie on- off- on z opóźnieniem czasowym ma sens?
    3. Czy są dostępne na rynku małe ( 100 litrów) zbiorniki na wodę lodową z gotową " wężownicą" do podpięcia skraplacza?

Z góry dziękuję za czas i odpowiedzi. Wymiennik płytowy w układzie chłodzenia. Wymiennik płytowy w układzie chłodzenia. Wymiennik płytowy w układzie chłodzenia. Wymiennik płytowy w układzie chłodzenia.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    W jakiej pozycji pracuje wymiennik płytowy bo ze zdjęć wynika że poziomo. Ma być pionowo. Czy pracuje przeciw prądowo ? Tak termostat przeciw zamrożeniowy zabezpiecza wymiennik przed zagrożeniem. Nie koniecznie wymiennik jest uszkodzony.Na liczenie dzisiaj nie mam ochoty może jutro sprawdzę dobór.
  • Poziom 7  
    Tak jak na zdjęciu, wymiennik jest poziomo...przed zaworem jest oczko i filtr... według danych jakie wyczytałem ( niestety po instalacji) wymiennik jest 1.3 kW. Zawór rozprężny 5.4kw (min 1.3kW)
  • Poziom 7  
    Tak jak na zdjęciu, wymiennik jest poziomo...przed zaworem jest oczko i filtr... według danych jakie wyczytałem ( niestety po instalacji) wymiennik jest 1.3 kW. Zawór rozprężny 5.4kw (min 1.3kW)
    -

Dodano po 2 [minuty]:

Wyjście wody jest obok wejścia R410A , A wejście wody przy wyjściu R410A
  • Poziom 7  
    Fachowcy w sklepie...a dwóch montujących nie zauważyło nic dziwnego....rozmawiałem z producentem skraplacza, oni sprzedają go z wymiennikiem 6kW.

Dziękuję za pomoc.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Następnym razem pamiętaj żeby go w pionie zamontowali. Oraz przeciw prądowo. Do wymiennika przyklej jakiś termostat przeciw zamrozeniowy. Jakie parametry wody chciałeś uzyskać żebym chłodzić podłogówkę.
  • Poziom 7  
    Myślałem o 15 stopniach Celsjusza ale nie zdążyłem jeszcze niczego przetestować, bo sprzęt pochodził pół godziny i zaczął się zamrażać. Teraz zastanawiam się czy nie dać zbiornika buforowego połączonego z wymiennikiem płytowym tak aby maksymalnie wykorzystać potencjał skraplacza i żeby nie włączał się i wyłączał bez potrzeby za często, zwłaszcza kiedy spadnie zapotrzebowanie na wodę zimną.
    Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas i sugestie
  • Poziom 7  
    Ja mam podłogowe w suchej zabudowie z promiennikami aluminiowymi, umieszczona 22mm poniżej powierzchni podłogi. Jej bezwładność jest o wiele mniejsza od instalacji w wylewce betonowej. Ponadto każde pomieszczenie ma swój obwód z termostatem, czujnik temperatury podłogi.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Cześć;
    - kup wymiennik 22l-40
    - zamontuj w pionie
    - txv z mop i wyrównaniem zew. zamontowany z dołu wymiennika
    Dobra regulacja i będzie ok.