Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komunikator GSM-8 - urządzenie o dwóch obliczach

Genevo 22 Jul 2019 15:07 750 0
Optex
 • #1
  Genevo

  Level 11  
  Komunikator GENEVO GSM-8 jest unikalnym urządzeniem o dwóch obliczach.
  W zależności od potrzeb, może pracować w dwóch trybach:
  - uniwersalny komunikator GSM-8,
  - moduł alarmowy PICO-8.
  W pierwszym z tych trybów, GSM-8 jest uniwersalnym modułem powiadamiania, monitoringu i zdalnego sterowania, mogącym współpracować z praktycznie dowolną centralą alarmową dostępną na rynku. Sygnały z centrali, mające uruchamiać powiadamianie i monitoring przekazywane są przez 8 wejść pracujących w trybie NO lub NC oznaczonych jako I1...I8. Takie wejścia mogą być bezpośrednio połączone z wyjściami „otwarty kolektor” centrali alarmowej (np. wyjścia PGM w centralach DSC), lub z wyjściami wysokoprądowymi podającymi masę (np. BELL- w nowych DSC).
  Rodzaj sygnału (np. włamanie, napad, czuwanie itp.) określa się konfigurując odpowiednio wejście GSM-8. Konfigurując moduł, możemy określić numery do powiadamiania SMS oraz audio (maks. 32 numery) oraz parametry stacji monitorowania (obecnie GSM-8 współpracuje bezpośrednio z praktycznie wszystkimi stacjami monitoringu w Polsce: KRONOS, SAFESTAR, ADINFO a także SATEL STAM i dowolne stacje odbierające format ContactID).
  Dodatkowo, chcąc wykorzystać GSM-8 do zdalnego sterowania systemem alarmowym za pomocą SMS lub bezpłatnej aplikacji PRiMAgo! (Android i iOS), niezbędne będzie połączenie wyjść GSM-8 (oznaczonych na listwie jako O1...O8) do wejść centrali, które z kolei będą wywoływać odpowiednie sterowanie centralą. Przykładowo, chcąc zdalnie uzbrajać i rozbrajać centralę, zalecane będzie wykorzystanie dwóch wejść centrali – jedno zaprogramowane jako uzbrajające, drugie jako rozbrajające, i podanie na nie odpowiednich sygnałów z GSM-8.
  Niezbędne będzie również podłączenie zasilania – przy współpracy modułu z centralą alarmową najlepszym rozwiązaniem będzie zasilenie modułu z wyjścia zasilającego centrali, zapewniającego min. 200mA wydajności.

  Drugi z oferowanych przez urządzenie trybów pracy – PICO-8 pozwala wykorzystać urządzenie w charakterze prostej samodzielnej centralki alarmowej oferującej powiadamianie, monitoring oraz zdalne sterowanie za pomocą aplikacji. Do wejść modułu I1...I8 można podłączyć czujki alarmowe (w konfiguracjach NO/NC/EOL/2EOL), a do wyjść O1...O8 sygnalizatory
  i inne urządzenia. Ze względu na ograniczoną obciążalność wyjść O1...O8 (100mA) właściwym rozwiązaniem będzie użycie sygnalizatora ze sterowaniem niskoprądowym – np. BLADE, lub inne sygnalizatory „z własnym zasilaniem”. Sterowanie PICO-8 odbywać się może za pomocą aplikacji PRiMAgo! lub uniwersalnej „radiolinii” podłączonej do wejść modułu (na przykład PROXIMA PRX). Do zasilania urządzenia oraz peryferiów należy zastosować zasilacz buforowy 12VDC, o wydajności pokrywającej zapotrzebowanie prądowe modułu oraz peryferiów – typowo, około 1A.

  Do konfiguracji GSM-8 należy użyć komputera z systemem Windows, oraz programu PRiMAtool który można pobrać ze strony www.genevo.pl (zakładka Wsparcie > Pliki do pobrania). Połączenie między modułem i komputerem zrealizować można za pomocą kabla GENEVO
  CUSB-PIN3, lub przewodu działającego w standardzie PIN3-TTL (Satel). Po zainstalowaniu programu, należy wskazać port COM używany do komunikacji (Narzędzia > Konfiguracja PRiMAtool), otworzyć połączenie klikając odpowiednią ikonę na pasku narzędziowym po czym uruchomić odczyt. Przy pierwszej konfiguracji należy wybrać tryb pracy urządzenia (komunikator GSM-8 lub moduł alarmowy PICO) i można przystąpić do programowania urządzenia.
  W podstawowej konfiguracji należy wybrać operatora GSM (konfiguracja parametrów jest automatyczna), skonfigurować wejścia i wyjścia modułu (stosownie do fizycznych połączeń),
  oraz ustalić listę numerów do powiadamiania (w przypadku numerów krajowych wpisując same numery, bez prefiksów). Po tych czynnościach moduł jest gotowy do pracy – można zweryfikować stan wejść/wyjść używając funkcji „Podgląd stanu”, oraz po zakończeniu programowania przeprowadzić testy funkcjonalne całego systemu.

  Komunikator GSM-8 - urządzenie o dwóch obliczach  ............................................................................
  Ogłoszenie

  Przeczytaj również:

  Wyjścia (programowalne i nie tylko) central alarmowych
  Jak działają wyjścia alarmowe centrali
  Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
  Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik


  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne
 • Optex