Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny diy na bazie Tonsil Zeus

przemogrochowski 25 Jul 2019 21:39 822 38
    PZ IX
    Level 34  
    marian133 wrote:
    Chyba XX lat temu.
    Po za tym, masz słabą skalę jakościową skoro piszesz że głośniki Tonsil są bardzo dobre.
    To co powiesz o Accutonach, Etonach, Scanach, czy Seasach?
    Dla nich chyba skali zabraknie skoro Tonsile są "bardzo dobre".
    Bardzo dobre to one są jeśli się je porównuje do marketowych pierdziawek

Tak, do tego dodać jeszcze niegdysiejszego Isophona i skali brak.

To może lepiej ująć - Tonsile przyzwoite?

marian133 wrote:
    Tonsil niestety ma tylko kilka modeli głośników które są ciekawe, które warto zastosować w kolumnach DIY..

Za to z tym się nie zgodzę. Moim zdaniem bardziej problem leży w małej ilości sprawdzonych, dobrych i świetnie dopracowanych konstrukcji na różnych Tonsilach, szczególnie starszych, przez co nierzadko jest się skazanym na przeciętny jak na użyte głośniki tonsilowski projekt, produkowany w swoim czasie masowo.
    przemogrochowski
    Level 9  
    Ok, dziękuję za rady. Mam jeszcze jedno może trochę głupie pytanie, ale może to ma znaczenie. Czy ma znaczenie na co się przykleja wytlumienie? Np na sylikon, klej na gorąco, taśma dwustronna, ma to jakieś znaczenie na jakość dźwięku??
    marian133
    Level 38  
    PZ IX wrote:
    Za to z tym się nie zgodzę. Moim zdaniem bardziej problem leży w małej ilości sprawdzonych, dobrych i świetnie dopracowanych konstrukcji na różnych Tonsilach, szczególnie starszych, przez co nierzadko jest się skazanym na przeciętny jak na użyte głośniki tonsilowski projekt, produkowany w swoim czasie masowo.

A wiesz dlaczego nie ma?
    Ponieważ Ci którzy znają się na głośnikach, wiedzą że projekt na Tonsilach nie ma sensu, ponieważ w podobnej cenie mamy lepsze głośniki, na których można wykonać dobre kolumny.

Zauważyłeś, że Ci co składają kolumny na Tonsilach to w 90 paru procentach amatorzy, którzy chcą tylko pohałasować? (bo duuuży głośnik w przystępnej cenie i słyszałem że "kiedyś tam były dobre").
    Brak wiedzy na temat elektroakustyki, parametrów głośnika, dobieranie do siebie głośników, wiedzy na temat filtrów, na dobieraniu portu BR kończąc.

Masz odpowiedź dlaczego dobrych projektów nie ma.

Dodano po 2 [minuty]:

przemogrochowski wrote:
    Czy ma znaczenie na co się przykleja wytlumienie? Np na sylikon, klej na gorąco, taśma dwustronna

Zależy jakie wytłumienie.
    Filc mozesz na taśmę.
    Watolinę układa się bez klejenia, ona się fajnie czepia wszystkiego.

Dodano po 1 [minuty]:

przemogrochowski wrote:
    ma to jakieś znaczenie na jakość dźwięku??

Klej nie ma znaczenia, można nawet na zszywki.
    Chodzi o odległość od ścianek i miejsce tego wytłumienia w obudowie.
    przemogrochowski
    Level 9  
    Widzę Panie marian133, że posiadasz Pan dużą wiedzę w dziedzinie elektroakustyki, domyślam się, że w dziedzinach pokrewnych też. Może Tonsil by dzisiaj produkował głośniki które by mogły konkurować z wysokimi półkami innych firm. Gdyby nie różne przygody z nasza polska firma ileś lat temu. Chyba ja też się zaliczam do tych 90 kilku procent amatorów w dziedzinie akustyki:-) Jakoś nie interesowałem się tym wcześniej dopóki nie zaczal mnie męczyć dźwięk z małych kolumienek którym brakuje wg mnie jakosci, chyba z wiekiem się słuch zmienia czy coś w tym rodzaju.

Dodano po 4 [minuty]:

Raczej będę używał wełny owczej do wytlumienia - chyba tak się to nazywa. Chyba że koszta za wszystko będą za duże to wtedy pomyślę o czymś innym.
    PZ IX
    Level 34  
    marian133 wrote:
    Ponieważ Ci którzy znają się na głośnikach, wiedzą że projekt na Tonsilach nie ma sensu, ponieważ w podobnej cenie mamy lepsze głośniki, na których można wykonać dobre kolumny.

No a np. klony Totemów? Dużo się czyta i słyszy o bezkonkurencyjności w danej cenie, oczywiście mowa o DIY.

Poza tym pomiary to lwia część dopracowywania zaprojektowanej kolumny. Potem zmiany w zwrotnicy itd. Nie każdy ma wiedzę i czas w to się bawić.

marian133 wrote:

A co w zamian, STX? Toć w podobnej cenie to chyba tylko tu można znaleźć coś lepszego, choć nie każdy model.

Poza tym uważam, że przykładowo 97 zł za GDN 20/60/11 to nie jest wygórowana cena, a sam głośnik gra dość przyjemnie. Wiem, bo tymczasowo mam zamontowane je w ZG30C115, szkoda tylko że GDWK za mocno w tej konstrukcji wysuwa się na pierwszy plan...
    A co z GDN 13/40 czy kopułką GTC? O ile dobrze pamiętam były też jedwabne GDWK w ofercie Tonsila. Masz tu jakieś lepsze alternatywy za ten pieniądz?

marian133 wrote:
    Zauważyłeś, że Ci co składają kolumny na Tonsilach to w 90 paru procentach amatorzy, którzy chcą tylko pohałasować? (bo duuuży głośnik w przystępnej cenie i słyszałem że "kiedyś tam były dobre").

Niestety na pewno sporo z nich to tacy amatorzy początkujący, a szkoda, bo pakują potem zwrotnice na chybił trafił i jest jak jest. Mimo wszystko jak wspominałem uważam, że pewien potencjał jest.
    Swego czasu miałem kolumny na głośnikach z Mildtonów 110, miałem poeksperymentować przede wszystkim z obniżeniem cięcia na GDM (brzydka góra w okolicach 4 kHz, zwrotnica tutaj wszystko przepuszczała niestety) - brak czasu i pieniędzy na modyfikacje filtrów zaważyły. Sądzę, że przy starannym doborze cięć byłoby ciekawie. Sam GDN 30/80/2 bez uwag pomimo znanych manier z zejściem, GDWK 9/80/6 miło grał - tak często cisnęli co poniektórzy, że Tonsil sypie piachem itd., a tutaj nic. Dla typowego młodego po korekcie zwrotnicy jak znalazł, i nawet nieźle zabrzmi i zagrzmi jak trzeba. Nie każmy młodym łoić na 2-way z 16 cm wooferem, jak to się często doradza - sam to tu na forum widuję, bo zmęczą się nimi i sprzęt też.

Tonsile nie są bez wad, ale nie mówmy, że są bez sensu. To tyle.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    PZ IX wrote:
    Tonsile nie są bez wad, ale nie mówmy, że są bez sensu.

Muszę się zgodzić.
    Kilkukrotnie sam się o tym przekonałem budując na głośnikach Tonsila (czy to z Altusów czy innych modeli) kolumny. Po dopieszczeniu zwrotnicy i zapewnieniu odpowiedniej obudowy - dopiero pokazują co są warte.
    Fakt faktem, ze mimo zaplecza technicznego Tonsil nie silił się na takie "mecyje" i produkował kolumny byle jak - sztandarowym przykładem jest cała seria Altusów - te same głośniki z dopracowaną zwrotnicą i obliczoną dobrze obudową zagrają o klasę (co najmniej) lepiej.
    Faktem jest również, że nie były i nigdy nie będą to głośniki klasy Hi-End, ale dobra klasa średnia się ich nie powstydzi.

Dodano po 3 [minuty]:

marian133 wrote:
    Klej nie ma znaczenia,
    Pod warunkiem, że nie jest na bazie ksylenu, czy innych tego rodzaju rozpuszczalników i nie zaczekamy do całkowitego ich odparowania.
    Większość klei "Butaprenowatych" ma właśnie w składzie takie rozpuszczalniki - bardzo dobrze degradują piankę górnych zawieszeń gdy nie pozwoli się na całkowite ulotnienie się tych związków.
    przemogrochowski
    Level 9  
    Dzięki za przypomnienie o możliwości degradacji pianki głośników przez rozpuszczalniki, wiedziałem o tym wcześniej już ale wyleciało mi to z głowy. Panowie gdy moje kolumny zaczną się produkować to będę na bieżąco tutaj pokazywał jak wygląda cały proces. Cieszę się też, że temat się rozwinął, możliwe że niektóre informacje się powtarzają ale przynajmniej będą tutaj też w tym temacie. Jak narazie kompletuje części.

Dodano po 3 [minuty]:

Muszę jeszcze ogarnąć jig, znaczy zrobić go do frezarki bo chcę wszystkie głośniki wpuścić wgląd kolumny aby ich obręcz była równo z płaszczyzną przednią kolumny.
    marian133
    Level 38  
    PZ IX wrote:
    No a np. klony Totemów?

A one takie dobre są?

PZ IX wrote:
    A co w zamian, STX?

No np. :)
    Choć to zależy od kwoty jaką mamy na głośniki.
    W przypadku Totemów to np. projekt Pawła S. na W.15.140.8.MCX oraz T.10.200.8.PCX spokojnie może być alternatywą.
    Cena za głośniki łącznie ta sama.

Jak ma być coś droższego, to głośniki SBacoustic teraz cenowo wymiatają.

398216 Usunięty wrote:
    Pod warunkiem, że nie jest na bazie ksylenu, czy innych tego rodzaju rozpuszczalników i nie zaczekamy do całkowitego ich odparowania.

Fakt, o tym warto wspomnieć.
    PZ IX
    Level 34  
    marian133 wrote:
    PZ IX napisał:
    No a np. klony Totemów?

A one takie dobre są?

Nie wiem, pytam Kolegę. Osobiście zastanawiałem się nad wykonaniem Mite po sprzedaży ZG40C9, jednak postawiłem na ww. ZG30C115, docelowo do sypialni powinny wystarczyć, a jak nie to za 300-350 zł pewnie znajdą fana i szukam dalej. :)

marian133 wrote:
    PZ IX napisał:
    A co w zamian, STX?

No np. :)
    Choć to zależy od kwoty jaką mamy na głośniki.
    W przypadku Totemów to np. projekt Pawła S. na W.15.140.8.MCX oraz T.10.200.8.PCX spokojnie może być alternatywą.
    Cena za głośniki łącznie ta sama.

No OK, to jest jakaś opcja. Znam gościa bardzo lubiącego STXy, nawet raz mi prezentował monitory aktywne coś w ten deseń który podałeś i też grało to przyjemnie. Przede wszystkim - wyraziście i przy tym takie wydawało się liniowe, zastanawiam się o ile to może być trudniejsze z pasywnym zestawem niż z aktywnym, gdzie po wykonaniu wzmacniaczy to dosłownie zabawa z podmianą groszowych komponentów.

marian133 wrote:
    Jak ma być coś droższego, to głośniki SBacoustic teraz cenowo wymiatają.

O droższych celowo nie poruszam tematu, bo stopniowo podwyższając poprzeczkę można lekko popłynąć do chociażby Vify, a nie zawsze o to chodzi, bo dokładać "jeszcze i jeszcze", chociaż przekraczając pewien poziom już relaksującego grania czasem może być trudno powstrzymać się przed jedną lub kilkoma półkami wyżej.