Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] DELL 3521 - zalany nie odpala, napięcia są

22 Lip 2019 17:19 141 10
  • Poziom 3  
    Witam. DELL Inspiron 3521 na płycie LA-9104P Rev. 1.
    Zalany został pewnie naście dni temu jakąś gęstą substancją, podejrzewam jakiś sos w okolicach czytnika kart pamięci, bo nie czytał kart - reszta była sprawna aż pojawił się czarny ekran z jakąś czerwoną kreską na matrycy i laptop nie uruchamia się. Świeci tylko biała kontrolka zasilania, po przytrzymaniu włącznika nie gaśnie. Z baterii nie odpala również.

Płytę umyłem w płynie do myjek ultradźwiękowych, potem izopropanolem, wysuszyłem porządnie.
    Napięcia podstawowe są: 19,5V na PR102, 3,3V, oraz 5V na PL200 i PL201. 3.3V na gnieździe włącznika też jest. Zasilacz nie pokazuje zwarcia, lecz poboru też nie ma (czasem 0.01A).
    Czy mogę prosić o jakąś pomoc, bo za bardzo się na tym nie znam.

Dodano po 19 [minuty]:

Mam rozumieć, że włączyło się zabezpieczenie i płyta nie startuje pomimo, że napięcia są z KBC puszczane?
    Wszystkie napięcia mierzyłem względem do masy. Znalazłem kondensatory tantalowe, które mają zwarcie do masy, ale wcześniej jeszcze jest między gniazdem zasilania, a złączami baterii malutki kondensator ,który również "piszczy". Czy to ze sobą ma jakąś spójność (poprawne napięcia, a mimo to zwarcie) zanim zacznę coś odlutowywać?
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    okolicach czytnika kart pamięci, bo nie czytał kart - reszta była sprawna aż pojawił się czarny ekran z jakąś czerwoną kreską na matrycy i laptop nie uruchamia się.

Trzeba było od razu nieść do serwisu... po wymyciu.
    Czarny ekran z kreską (jaka pionowa czy Pozioma) raczej teraz wskazuje na coś powazniejszego

SM masz za free Link
    -str.34 to czytnik
    - potem idziemy na str.16 czyli do PCH HM76 (SLJ8E()(linia USB...) :cry:
  • Spec od komputerów
    Ciecz nie dostała się pod układy BGA? Skoro został zalany to dlaczego był nadal użytkowany?
  • Poziom 3  
    Bo właściciele tego laptopa nie mieli zupełnie żadnej świadomości nawet o zalaniu i mam powód im wierzyć.
    @lisek kreska podobno czerwona przy lewym boku matrycy, nie równomierna.
  • Spec od komputerów
    Czyli laptop nie jest Twój. W takim razie dlaczego właściciele laptopa nie oddali go do serwisu?
    delle5540 napisał:
    Czy mogę prosić o jakąś pomoc, bo za bardzo się na tym nie znam.
  • Spec od monitorów
    Jeśli ci oddali ten laptop , > na stałe > jeśli sobie naprawisz
    - a piszesz ,że się nie znasz na tym
    :idea: to

- raczej zalecam serwis
    lub kogoś z tego forum ogłaszają się
  • Poziom 3  
    Tak, jest to już moja własność. Nie oddali go do serwisu, bo każdy z 3 serwisów w okolicy stwierdził, że to nie opłacalne bo wymienić trzeba płytę główną. Taką diagnozę to bez zanoszenia do serwisu można stwierdzić.
    Zakładając temat mam cel znaleźć usterkę, opis usterki i podstawowe pomiary przekazałem, stąd chyba niczego złego nie robię.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    To nie są podstawowe pomiary.
    Brak poboru prądu (0.01A) wskazuje że nic nie wskazuje
    :idea:
    Po naciśnieciu Power coś się dzieje?
    - na wył. napięcie z 3.3 spada do zera
    - wentylatory starują
    - zwiększa sie pobór prądu

Tutaj na tym forum do tej pory o
    Cytat:
    Fraza: DELL 3521 Szukaj na wybranych forach Znaleziono 237 wyników (0,10 s)]Link

zaś o tej płycie Poczytaj koniecznie
    Cytat:
    Fraza: LA-9104P Szukaj na wybranych forach Znaleziono 56 wyników (0,06 s)

:!:
    1. ile nasz napięcia na Gate(bramka ) PQ100, PQ101
    2. zrób foto miejsca zalania i zanacz gdzie ta "ciecz" była
    2a. masz wer. tylko z grafiką od procesora / czy wer. z dodatkową grafiką
    3. jak długo użytkowano laptop po tym zalaniu
    * czy ten czarny ekran pojawił się dopiero po zcasie jak go umyłeś?
    Cytat:
    aż pojawił się czarny ekran z jakąś czerwoną kreską na matrycy i laptop nie uruchamia się.

Na ebay płyta pod ten model (bez dodatk. grafiki czyli re.1.0 (A00) ) z Chin to tylko 68.$
    Napewno taniej niż serwis
    * adres do aukcji wyjątkowo Link DELL 3521 - zalany nie odpala, napięcia są

DELL 3521 - zalany nie odpala, napięcia są
  • Poziom 3  
    Płyta wstała. Umyłem ją jeszcze raz, wysuszyłem wszystkie sloty i najmniejsze zakamarki. Dodatkowo dla pewności wsadziłem ją na preheater i troszkę potrzymalem w temperaturze 130 stopni. DELL 3521 - zalany nie odpala, napięcia są
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    DELL 3521 - zalany nie odpala, napięcia są
    To płyta z aukcji bez układów

:idea: Zaś Twoja (te same opisy ) z tej strony z układami...

- dodatk. grafika AMD (216-0833000) Radeon HD 7670M
    PL800 1.0V PL300 1.5V PL600 +VCCSAP PWR_+VCCSAP 0.75V
    PL701 0.82V

Różnica zapewne w p.nr wg.Dell na stickerze ,np. DP/N 00FTK8, ???
  • Poziom 3  
    Czytnik kart też już zaczął działać, ponaginałem blaszki bo były w środku wygięte. Dziękuje za pomoc.