Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SuB Szaflika na STX 27-150-8 SS

Szaflik 16 Sep 2005 00:48 7567 10
  • WSTEP

hmmm sub zrobiony z myslą o wspomaganiu 2 kolumienek na 22 ze stajni STXa :) w moim niewielkim 12 metrowym pokoiku :) oraz w celu zobaczenia co można wykrzesać z dość taniego przetwornika :) powstawał dość długo .. głównie z powodów mocożerności i niepomyślunku konstruktora ... ;) jest to moja pierwsza konstrukacja tego typu.

OBUDOWA

Obudowa wykonana z MDFu 22mm solidnie skręcona wkrętami (60mm) oraz dodatkowo wzmocniona wikolem :) mega szczelna ;) Wykończenie ? :P okleina samoprzylepna w jasnych odcieniach drewnopodobnych ;) W srodku na ściankach niewielkie ilości gabki :) wszystko opiera sie na 4 nóżkach (w sumie fajnie to wyszlo nawet ;) Wymiary zewnetrzne to 44x44x36 cm. tunel BR wykonany z rury PCV 10 cm. Strojenie na 35 hz (długości już nie pamiętam .. około 32 cm :)) w śroku brak wzmocnień (MDF 22 mm robi swoje :)

KOSZTORYS

GŁOŚNIK: około 70 zł
    MDF: 45 zł
    OKLEINA: 25 zł
    NÓŻKI: 6 zł
    Wkęty, klej, zacisk, przewody, szpachla: 40 zł

CAŁOŚĆ: około 185 zł + kilkanascie godzin szpahlowania ... ;)

WZMACNIACZ:

No i tu wypadało by napisać ciut więcej .. wzmacniacz ... hmmm wykonany na tranzystorach bipolarnych (2x 2sc5200, 2sa1943 projekt by janek z elektrody płytka własnego projektu) ma to cudo okolo 300W / 4 ohm i jakies 170W/ 8 ohm.W zasilaczu 2 transformatory o łącznej mocy okolo 400W (2x63V) oraz 2 kondensatrory PHILIPSa 15 000u każdy :) Jako rarytas (z którego jestem dumny;)) uważam pozostałą elektronike, a mianowicie:

-regulowany filtr DP (40 - 120Hz)
    -przełącznik fazy (0-180 stopni)
    -układ czuwania (automatyczny włącznik po podaniu sygnału)
    -wejścia nisko i wysoko poziomowe
    -wskaźnik mocy szczytowej
    -wskaźnik wysterowania
    oczywiście nie mogło zabraknąc regulacji głośności ;)

w tego typu konstrukcji nie powinno zabraknąc także zabezpieczeń:

-opóżnione włanczanie głośnika
    -szybkie wyłanczanie
    -zabezpieczenie termiczne (okolo 80 stopni)
    -zabezpieczenie przed napięciem stałym na wyjściu

Wzmacniacz bardzo ładnie kontroluje głosnik ... był to 2 wzmacniacz wykonany do tego suba - pierwszy oparty o zmostkowane układy OPA549 niestety niedał sobie rady z tym głosniekim - lubi on moc i to spore ilości :) konieczne było usunięcie panela z subwoofera i przeniesienie wzmacniacza do oddzielnej obudowy... otwor po panelu trzeba było załatac :/

WRAŻENIA:

jako uzupełnienie do moich kolumn SUB spisuje się wyśmienicie :) w całym pokoju nie tylko słychac ale i CZUĆ bas :) oczywiście wszystko wpada w rezonans .. ale co zrobie .. drzwiczki z szafek wywale ? :) eheh :) w filmach wybuchy i tym podobne efekty sa naprawde eXtra :) konstrukcja dośc tania - polecam dla mniej zaawansowanych konstruktorów, dla których może być poligonem doświadczalnym :)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Szaflik
    Level 20  
    Szaflik wrote 542 posts with rating 324, helped 15 times. Live in city Gdańsk. Been with us since 2003 year.
    fraxx
    Level 15  
    nonono BARDZO ładna konstrukcja, naprawde podziwiam, dotego idealnie nałożona okleina. niema się do czego przyczepić :)

i gdybyś mógł to poprosze schemacik wzmaka i ile cię kosztowały części do niego

Z góry dziękuję
    Pozdrawiam
    leniviec
    Level 15  
    Witam!
    Sub ładny.. Trafo w wzmacniaczu sam przewijales ?
    No i prosil bym o schemat "pozostalej elektroniki" z tego wzmaka jesli to nie problem...

pozdrawiam!
    gregor10
    Level 27  
    piekna konstrukcja, chce zapytac jak gra w porownaniu do tego drugiego ktorego widac na zdjeciu ? to jest jakis mivoc chyba

Ja sam przed wczoraj zrobilem prawie identyczna konstrukcje ale jeszcze nie zamiescilem na forum

Pozdrawiam!
    Szaflik
    Level 20  
    W załączniku schemat końcówki mocy oraz płytka autora (ja mam swoja:) transformatora nie przewijałem - oryginalnie taki był :) ... kazdy z nich ma 4 uzwojenia po 12V :) co do reszty elektroniki jednego zbiorczego schematu niestety nie posiadam - projekt powstawał dość długo i przechodził liczne modyfikacje :/ co do porównania do subika mivoca .. niema co porównywac :) tamto to pierdziawka w porównianiu do tego :)

Co do kosztów wzmaka .. no były one dość spore ... koszt samej końcówki to około 50 zł, kondensatory i transformatory nabyłem za 80 zł, obudowa 40 zł, sterownik (filtr, zabezpieczenia ..) około 50 zł, radiator jakies 20 .. ale ogólnie opłacało sie zainwestować :)
    Marcin_126
    Level 16  
    Hehe coś te GDN27/150 mają wzięcie.
    Podoba mi się to jak ci się udało położyć okleinę.
    Wzmaka dajesz do suba?
    Elektronika też bez zarzutu.
    coolombo
    Level 29  
    Zastrzeżenia mam co do wzmaka, on ma tylko ogranicznik prądowy na dodatek dałeś mały radiator, napięcie jest dość duże i tranzystorki przy dłuższym zgrzewaniu mogą się sfajczyć, one nie są wcale drogie a jak byś dorzucił jeszcze jedną parkę to było by git, w końcu robisz to dla siebie a nie tłuczesz masówki :) Ostatnio katowałem swoją końcówke na 4 parach i przy +-70V obc. 4R po 30min ostrego grania 2kg radiatora zagrzało się do około 60°C ;)
    Subwoofer niczego sobie ładny, bez zastrzeżeń ;)
    Szaflik
    Level 20  
    heh :) wzmak pracuje na 8 ohm .. jak kupowalem tranzystory akurat bylem juz prawie spłukany :) radiator po okolo 2h tuczenia ma jakies 40 stopni .. w zabezpieczeniach mam wyłącznik termiczny na okolo 80 stopni wiec narazie jest jak jest ;) przy okazji doloze jeszcze ta 1 pare kiedys :)

coolombo
    Level 29  
    He he w temacie jest że głośnik jest 8R :D jak tak to tranzystroki spokojnie wytrzymają ;)