Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SuB Szaflika na STX 27-150-8 SS

Szaflik 16 Wrz 2005 00:48 7102 10
  • WSTEP

hmmm sub zrobiony z myslą o wspomaganiu 2 kolumienek na 22 ze stajni STXa :) w moim niewielkim 12 metrowym pokoiku :) oraz w celu zobaczenia co można wykrzesać z dość taniego przetwornika :) powstawał dość długo .. głównie z powodów mocożerności i niepomyślunku konstruktora ... ;) jest to moja pierwsza konstrukacja tego typu.

OBUDOWA

Obudowa wykonana z MDFu 22mm solidnie skręcona wkrętami (60mm) oraz dodatkowo wzmocniona wikolem :) mega szczelna ;) Wykończenie ? :P okleina samoprzylepna w jasnych odcieniach drewnopodobnych ;) W srodku na ściankach niewielkie ilości gabki :) wszystko opiera sie na 4 nóżkach (w sumie fajnie to wyszlo nawet ;) Wymiary zewnetrzne to 44x44x36 cm. tunel BR wykonany z rury PCV 10 cm. Strojenie na 35 hz (długości już nie pamiętam .. około 32 cm :)) w śroku brak wzmocnień (MDF 22 mm robi swoje :)

KOSZTORYS

GŁOŚNIK: około 70 zł
    MDF: 45 zł
    OKLEINA: 25 zł
    NÓŻKI: 6 zł
    Wkęty, klej, zacisk, przewody, szpachla: 40 zł

CAŁOŚĆ: około 185 zł + kilkanascie godzin szpahlowania ... ;)

WZMACNIACZ:

No i tu wypadało by napisać ciut więcej .. wzmacniacz ... hmmm wykonany na tranzystorach bipolarnych (2x 2sc5200, 2sa1943 projekt by janek z elektrody płytka własnego projektu) ma to cudo okolo 300W / 4 ohm i jakies 170W/ 8 ohm.W zasilaczu 2 transformatory o łącznej mocy okolo 400W (2x63V) oraz 2 kondensatrory PHILIPSa 15 000u każdy :) Jako rarytas (z którego jestem dumny;)) uważam pozostałą elektronike, a mianowicie:

-regulowany filtr DP (40 - 120Hz)
    -przełącznik fazy (0-180 stopni)
    -układ czuwania (automatyczny włącznik po podaniu sygnału)
    -wejścia nisko i wysoko poziomowe
    -wskaźnik mocy szczytowej
    -wskaźnik wysterowania
    oczywiście nie mogło zabraknąc regulacji głośności ;)

w tego typu konstrukcji nie powinno zabraknąc także zabezpieczeń:

-opóżnione włanczanie głośnika
    -szybkie wyłanczanie
    -zabezpieczenie termiczne (okolo 80 stopni)
    -zabezpieczenie przed napięciem stałym na wyjściu

Wzmacniacz bardzo ładnie kontroluje głosnik ... był to 2 wzmacniacz wykonany do tego suba - pierwszy oparty o zmostkowane układy OPA549 niestety niedał sobie rady z tym głosniekim - lubi on moc i to spore ilości :) konieczne było usunięcie panela z subwoofera i przeniesienie wzmacniacza do oddzielnej obudowy... otwor po panelu trzeba było załatac :/

WRAŻENIA:

jako uzupełnienie do moich kolumn SUB spisuje się wyśmienicie :) w całym pokoju nie tylko słychac ale i CZUĆ bas :) oczywiście wszystko wpada w rezonans .. ale co zrobie .. drzwiczki z szafek wywale ? :) eheh :) w filmach wybuchy i tym podobne efekty sa naprawde eXtra :) konstrukcja dośc tania - polecam dla mniej zaawansowanych konstruktorów, dla których może być poligonem doświadczalnym :)

Fajne!
  • #2 16 Wrz 2005 02:10
    fraxx
    Poziom 15  

nonono BARDZO ładna konstrukcja, naprawde podziwiam, dotego idealnie nałożona okleina. niema się do czego przyczepić :)

i gdybyś mógł to poprosze schemacik wzmaka i ile cię kosztowały części do niego

Z góry dziękuję
    Pozdrawiam

• #3 16 Wrz 2005 02:47
    leniviec
    Poziom 15  

Witam!
    Sub ładny.. Trafo w wzmacniaczu sam przewijales ?
    No i prosil bym o schemat "pozostalej elektroniki" z tego wzmaka jesli to nie problem...

pozdrawiam!

• #4 16 Wrz 2005 09:50
    gregor10
    Poziom 27  

piekna konstrukcja, chce zapytac jak gra w porownaniu do tego drugiego ktorego widac na zdjeciu ? to jest jakis mivoc chyba

Ja sam przed wczoraj zrobilem prawie identyczna konstrukcje ale jeszcze nie zamiescilem na forum

Pozdrawiam!

• #5 16 Wrz 2005 10:32
    Szaflik
    Poziom 20  

W załączniku schemat końcówki mocy oraz płytka autora (ja mam swoja:) transformatora nie przewijałem - oryginalnie taki był :) ... kazdy z nich ma 4 uzwojenia po 12V :) co do reszty elektroniki jednego zbiorczego schematu niestety nie posiadam - projekt powstawał dość długo i przechodził liczne modyfikacje :/ co do porównania do subika mivoca .. niema co porównywac :) tamto to pierdziawka w porównianiu do tego :)

Co do kosztów wzmaka .. no były one dość spore ... koszt samej końcówki to około 50 zł, kondensatory i transformatory nabyłem za 80 zł, obudowa 40 zł, sterownik (filtr, zabezpieczenia ..) około 50 zł, radiator jakies 20 .. ale ogólnie opłacało sie zainwestować :)

• #6 16 Wrz 2005 10:43
    Marcin_126
    Poziom 16  

Hehe coś te GDN27/150 mają wzięcie.
    Podoba mi się to jak ci się udało położyć okleinę.
    Wzmaka dajesz do suba?
    Elektronika też bez zarzutu.

• #7 16 Wrz 2005 11:17
    Szaflik
    Poziom 20  

heheh :) tanie ;] a co do elektroniki to wzmacnaicz jest oddzielny ... pokrywa gorna tez jest ;) .. tylko nie widac jej na zdjeciu :) hihi :P chciałem pokazac bebechy wzmaka :)

• #8 16 Wrz 2005 14:09
    coolombo
    Poziom 29  

Zastrzeżenia mam co do wzmaka, on ma tylko ogranicznik prądowy na dodatek dałeś mały radiator, napięcie jest dość duże i tranzystorki przy dłuższym zgrzewaniu mogą się sfajczyć, one nie są wcale drogie a jak byś dorzucił jeszcze jedną parkę to było by git, w końcu robisz to dla siebie a nie tłuczesz masówki :) Ostatnio katowałem swoją końcówke na 4 parach i przy +-70V obc. 4R po 30min ostrego grania 2kg radiatora zagrzało się do około 60°C ;)
    Subwoofer niczego sobie ładny, bez zastrzeżeń ;)

• #9 16 Wrz 2005 15:21
    Szaflik
    Poziom 20  

heh :) wzmak pracuje na 8 ohm .. jak kupowalem tranzystory akurat bylem juz prawie spłukany :) radiator po okolo 2h tuczenia ma jakies 40 stopni .. w zabezpieczeniach mam wyłącznik termiczny na okolo 80 stopni wiec narazie jest jak jest ;) przy okazji doloze jeszcze ta 1 pare kiedys :)

• #10 16 Wrz 2005 16:13
    coolombo
    Poziom 29  

He he w temacie jest że głośnik jest 8R :D jak tak to tranzystroki spokojnie wytrzymają ;)

• #11 16 Wrz 2005 16:16
    Szaflik
    Poziom 20  

dlatego sa tylko 2 pary a nie 3 ;) jak by glosnik mial 4 ohm to napewno dał bym 3 pary :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME