Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV UE55NU7172 + moduł cam nc+ - Słaba jakość sygnału nawet po wymianie czaszy z

23 Lip 2019 14:43 291 12
  • Poziom 10  
    Mam tv Samsung UE55NU7172 z najnowszym modułem cam nc+ (4k ready). Oprócz tego mam też w domu inny tv ale bez tunera sat wobec czego jest podłączony dekoder ADB2849. Niedawno instalator wymienił u mnie czaszę cabletech 70 cm na corab 80 cm. Dekoder adb2849 zareagował pozytywnie na zmianę anteny, wzrost jakości sygnału o około 20 p.p. ( przed wymianą jakość 40-45%, po wymianie 58-63%, oczywiście wskazania z hotbirda 13E) Ale na tv z modułem cam nic się nie poprawiło, na jednych kanałach jest jakość 40-50 % a na niektórych nawet i 20-30% zaledwie. W dodatku na dekoderze adb nie ma wcale błędów BER podczas gdy na tv z modułem wskazuje od 95 do 126 BER i wartości te co chwilę się zmieniają. W efekcie na tv z modułem co jakiś czas pojawiają się zakłócenia obrazu. Instalator, który był u mnie twierdzi że z instalacji antenowej nic więcej już się nie wyciśnie i że wszystko jest ok zrobione, jest też czysty widok na satelitę bez żadnych przeszkód. Podłączał też przewód który idzie do tv z modułem do swojego miernika i tam pokazywało mu mocny sygnał, więc przewód jest ok również. Instalator twierdzi że winne jest oprogramowanie telewizora lub moduł cam. Mam już zainstalowany najnowszy firmware w tv, w module też jest najnowszy. Ktoś wie o co chodzi lub spotkał się z podobnym przypadkiem ?
  • Computer Controls
  • Poziom 35  
    kurczakt napisał:
    na niektórych nawet i 20-30% zaledwie
    kurczakt napisał:
    na tv z modułem wskazuje od 95 do 126 BER

Na których częstotliwościach? Telewizor poprawnie skonfigurowany do odbioru tv-sat? W pobliżu tv nie masz routera LTE lub innego urządzenia tego typu?
    kurczakt napisał:
    Instalator twierdzi że winne jest oprogramowanie telewizora lub moduł cam

Zadaniem modułu jest odkodowanie sygnału i nie ma wpływu na jego parametry. Możesz łatwo się o tym przekonać wyjmując moduł z tv - kanały będą zakodowane, ale parametry sygnału możesz sprawdzić.
  • Poziom 10  
    Na większości kanałów jest 40-50 procent ale jednym ze słabszych kanałów jest paramount channel, zerknijcie na zdjęcia. Nie ma routera LTE w pobliżu tv. TV UE55NU7172 + moduł cam nc+ - Słaba jakość sygnału nawet po wymianie czaszy z TV UE55NU7172 + moduł cam nc+ - Słaba jakość sygnału nawet po wymianie czaszy z TV UE55NU7172 + moduł cam nc+ - Słaba jakość sygnału nawet po wymianie czaszy z
  • Poziom 35  
    Sprawdzałeś sygnał na ADB na przewodzie którym podłączony jest tv?
    Dlaczego Tryb Diseqc 1/4? Masz kilka konwerterów?
    Jaki konwerter - uniwersalny twin czy SCR/unicable?
  • Computer Controls
  • Poziom 10  
    Mam też zez na astrę 19E i dlatego jest diseqc. Konwerter raczej uniwersalny. W każdym razie na pewno nie unicable. Na 19E jest jakość około 60 procent na tv. Nie próbowałem zamieniać przewodów ale tak jak pisałem wyżej instalator sprawdzał przewód na mierniku i było super.
  • Poziom 35  
    kurczakt napisał:
    Nie próbowałem zamieniać przewodów ale tak jak pisałem wyżej instalator sprawdzał przewód na mierniku i było super.
    kurczakt napisał:
    pokazywało mu mocny sygnał

Super - czyli jak? Pamiętasz parametry? Przy ustawianiu sat-ki nie o mocny, lecz dobrej jakości sygnał chodzi! Beznadziejny instalator. Po pierwsze opowiadał głupoty o module, a po drugie powinien przynajmniej spróbować zdiagnozować przyczynę złego odbioru na tv.
    Podłączając dekoder do tego samego przewodu, możesz przekonać się czy tylko tv szwankuje, czy dekoder także. Na zasadzie prób i błędów możesz próbować dojść gdzie leży przyczyna - w instalacji czy w odbiorniku.
    kurczakt napisał:
    Na 19E jest jakość około 60 procent na tv

Nie wiem jak Samsung ma skalibrowaną jakość, ale 60% na 80-ce wydaje mi się za mało.
    kurczakt napisał:
    Konwerter raczej uniwersalny

Czy aby na pewno sprawny?
    kurczakt napisał:
    jednym ze słabszych kanałów jest paramount channel

U mnie ta częstotliwość (12015H) ma jakość zbliżoną np. do 11508V, 12265V.
  • Poziom 10  
    Sprawdziłem tak jak kazałeś podłączając przewód z tv do adb i sygnał jest taki jak był uprzednio na adb. Ten instalator mówił też coś takiego że na adb obecnie nie pokaże więcej niż 60 procent bo jakiś czas temu była jakaś zmiana oprogramowania w dekoderze i w sumie to mi się trochę dziwne wydaje.
    Edit konwerter powinien być sprawny.
  • Poziom 35  
    kurczakt napisał:
    adb obecnie nie pokaże więcej niż 60 procent

Co do ADB, to się zgodzę. Podobnie pokazuje WiFi PremiumBox. Ale nie sądzę, by Samsung miał tak samo (a nawet bardziej) rygorystycznie skalibrowaną jakość.
    Kolejne kroki ...
    - zamiana przewodów na konwerterze HB,
    - podłączenie Samsunga w miejscu ADB,
    - przywrócenie ustawień fabrycznych w Samsungu i ponowna konfiguracja.
    kurczakt napisał:
    konwerter powinien być sprawny

Ale 100% pewności nie ma. :?:
    kurczakt napisał:
    Mam też zez na astrę

Nie można wykluczyć wadliwego przełącznika diseqc.
    Czy instalacja tv-sat jest połączona z instalacją tv naziemnej?
  • Poziom 10  
    No 100 procent pewności nie mam. Ale może to jest normalne tzn to że pokazuje na tv słabszą jakość niż w dekoderze ? Może tv ma mniej czuły tuner satelitarny niż dekoder ?
    Edit instalacja tv sat nie jest połączona z instalacją tv naziemnej.
  • Poziom 35  
    kurczakt napisał:
    może to jest normalne tzn to że pokazuje na tv słabszą jakość niż w dekoderze ?

Nie wiem, nie znam tego modelu. Jednak z poniższej fotki wynika, że Samsung może pokazać jakość 100%. I nie sądzę by ją uzyskać, ktoś używał anteny 1.5m.
  • Poziom 35  
    kurczakt napisał:
    corab 80 cm
    kurczakt napisał:
    na jednych kanałach jest jakość 40-50 % a na niektórych nawet i 20-30% zaledwie

kurczakt napisał:

Wczoraj instalowałem nowego Samsunga 55" (nie pamiętam modelu) i przy okazji sprawdziłem jak wygląda na nim diagnostyka sygnału sat dla częstotliwości 12015H. Tv podłączony do anteny Corab X800, LNB Inverto (pochmurno):
    - TV Samsung - poziom błędów 95 BER, siła 77%, jakość 48%
    Ten sam przewód podłączony do:
    - dekoder Cyfrowego Polsatu - siła 90%, jakość 88%, MER 14 dB
    - miernik Deviser S-30 - siła 83 dBuV, MER 13.6 dB, CBER 7E-3, LBER 1E-8
    Wg miernika, MER na wszystkich pozostałych "polskich" częstotliwościach na HB zawierał się w zakresie 12.5-14.5 dB.
    kurczakt napisał:
    BER (...) na tv z modułem wskazuje od 95 do 126 BER i wartości te co chwilę się zmieniają

Zauważyłem to. Po wymianie złącza F i solidnym osadzeniu go na przewodzie, BER ustabilizował się na poziomie 95 błędów.
    Prawdę mówić nie wiem z czego wynika tak rygorystyczny pomiar sygnału dvb-s2 przez Samsunga. Tak czy siak, BER 190, siła 56%, jakość 25% na 12015H wydają się być za niskie.
  • Poziom 10  
    Czyli Samsung raczej już tak ma, ja już się pogodziłem z tym i chyba nic z tym nie zrobię.
  • Poziom 35  
    kurczakt napisał:
    chyba nic z tym nie zrobię

Być może istnieje jeszcze możliwość takiej korekty zestawu antenowego, by na "najgorszych" transponderach poprawić jakość, kosztem tych na których jest ona najwyższa.