Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Mój prąd" dofinansowanie 50% (do 5000zł) kosztów instalacji PV

ACCel 29 Oct 2020 10:44 55671 540
Optex
 • #271
  Cytro12
  Level 26  
  Tauron z tego co wiem automatycznie wyśle ci zaświadczenie do wniosku o montażu licznika dwukierunkowego. Natomiast trzeba mieć na uwadze pewną zwłokę bo przecież pieniędzy z dotacji coraz mniej a sporo ludzi ma już PV i czekają na zaświadczenia do wniosku więc może się okazać jak już wpłyną wszystkie wnioski, że jest dawno po dotacji nawet na dziś :)
 • Optex
 • #272
  jurekpp
  Level 9  
  Dziękuję za słowa otuchy. .
  Jak nie wyjdzie, trudno jakoś to przełknę, sam robiłem 5,1kW i wyszło mnie wszystko, w tym wykonanie uziomu i podłączenie przez elektryka z uprawnieniami 11.100 PLN brutto, panele 340 9BB, falownik na 10 letniej gwarancji 5kW)
  Teraz kwestia na ile obowiązuje 30 dni wymiana licznika od momentu poprawnie złożonego wniosku.
  I czy jak kasy zabraknie a wniosek o dotację zostanie złożony przed 18-tym grudnia.
 • Optex
 • #273
  Slawek K.
  Level 34  
  Problem jest z dostępnością liczników, obecnie towar deficytowy, jak lek na Covid. Moim zdaniem obecnie szanse na 5000 są już żadne jeżeli jesteś na tym etapie
 • #274
  BikeBarian
  Level 23  
  jurekpp wrote:
  Witam, pozwole sobie zacytować ostatnia informację jaką znalazłem w internecie dotyczącą ilości złożonych wniosków o dotację
  "
  Z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że na dzień 21 października w Moim Prądzie wpłynęło już w sumie ponad 178,48 tys. wniosków o dotacje na łączną kwotę 892,41 mln zł, a obecnie liczba składanych codziennie wniosków przekracza 1000.
  "
  Sam czekam na licznik 2 kierunkowy i zastanawiam się nad:
  1. Czy składając wniosek do 18.12.2020 w razie wyczerpania dotacji - takowy wniosek z datą przed 18.12.2020 byłby brany pod uwagę przy powiedzmy następnej edycji Mój prąd.
  2. czy Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia instalacji PV do sieci wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano , Tauron konkretnie - po założeniu licznika 2 kierunkowego trzeba znowu czekać na wydanie takiego zaświadczenia , czy trzeba składać kolejny wniosek o wydanie?


  Link
 • #275
  Lapa2000
  Level 3  
  16 września złożyłem wniosek o nową umowę w ENEA. Do teraz jej nie dostałem. Czy ktoś może mi wytłumaczyć jaki jest k...a powód, że trwa to tak długo? W innych OSD też trwa to tak długo?
 • #276
  studniarz
  Level 17  
  Lapa2000 wrote:
  16 września złożyłem wniosek o nową umowę w ENEA. Do teraz jej nie dostałem. Czy ktoś może mi wytłumaczyć jaki jest k...a powód, że trwa to tak długo? W innych OSD też trwa to tak długo?


  Witam.
  Ponad 5 miesięcy :!: ......zobacz tutaj: Link do mojej odpowiedzi
  pozdrawiam.
 • #277
  toolpusher
  Level 22  
  Jestem po wymianie licznika w tej chwili czekam na nowy numer umowy oraz na zaświadczenie o byciu prosumentem z OSD.
  Niestety pojawił się problem bo nie doczytałem warunków dofinansowania (mea culpa) z programu Mój prąd. Byłem pewny, że samodzielny montaż to samodzielny montaż i można to zaznaczyć we wniosku. Nie doczytałem że dotyczy to tylko właścicieli z stosownymi uprawnieniami.
  W każdym razie instalacje wykonałem sam podłączenia wykonał mi znajomy elektryk i on też podpisała się na wniosku do OSD. Sęk w tym, że on nie ma firmy i nie może wystawić FV za montaż. Co do tej faktury zdania są podzielone.
  W związku z tym mam 2 pytania:
  Czy jest ktoś kto takiej faktury nie dołączył i otrzymał dotację?
  Czy jeśli dołączę Fv wystawioną przez osobę uprawnioną lecz nie tą samą która jest podpisana na wniosku do OSD to zostanie to zaakceptowane?
  Jakie jest wyjście z tej sytuacji?
 • #278
  AT PRO
  Level 17  
  toolpusher wrote:
  Sęk w tym, że on nie ma firmy i nie może wystawić FV za montaż.

  Jeśi nie prowadzi żadnej innej działalności gospodarczej może ci wystawić rachunek w ramach działalności nie rejestrowanej tylko potem musi to wykazać w Pit rocznym, doczytaj warunki o działalności nie rejestrowanej.

  toolpusher wrote:
  Czy jeśli dołączę Fv wystawioną przez osobę uprawnioną lecz nie tą samą która jest podpisana na wniosku do OSD to zostanie to zaakceptowane?
  Jakie jest wyjście z tej sytuacji?

  A czy do wniosku Mój Prąd dołączasz kopię zgłoszenia do OSD? Nie, i ja nie spotkałem się na forum z sytuacją, żeby ktoś pisał, że musiał to dostarczyć dodatkowo.
 • #279
  rokbok
  Level 29  
  AT PRO wrote:
  A czy do wniosku Mój Prąd dołączasz kopię zgłoszenia do OSD? Nie, i ja nie spotkałem się na forum z sytuacją, żeby ktoś pisał, że musiał to dostarczyć dodatkowo.


  Dobrze prawisz, do wniosku dołącza się zaświadczenie OSD z pieczątką i podpisem dystrybutora, a nie wykonawcy instalacji PV.
 • #280
  andrzej20001
  Level 43  
  Plus faktury za towar i oświadczenie o samodzielnym montazu
 • #281
  maxdax
  Level 10  
  Ja złożyłem już papiery i wpisałem stary numer umowy którą aktulnie posiadam (aneks do umowy - zmiana taryfy z G12w na G11, podpisałem ja kilka dni przed wymiana licznika) - a na nową umowę jeszcze czekam. Podobno ktoś tu pisał że stary/aktualny numer przechodzi - zobaczymy.
 • #282
  Cytro12
  Level 26  
  Tak, mi przeszedł bez problemu bo przecież aneks to nie nowa umowa. Numer PPE też się chyba nie zmienia tylko numer licznika.
 • #283
  toolpusher
  Level 22  
  rokbok wrote:
  Dobrze prawisz, do wniosku dołącza się zaświadczenie OSD z pieczątką i podpisem dystrybutora, a nie wykonawcy instalacji PV


  Ja zdaję sobie z tego sprawę. Nie wiem jakie są procedury weryfikacji w Funduszu i co oni sprawdzają dlatego tak napisałem. Skąd mam wiedzieć czy nie robią jakąś kontrole krzyżową w tym względzie.

  andrzej20001 wrote:
  Plus faktury za towar i oświadczenie o samodzielnym montazu

  No właśnie nie możesz zaznaczyć samodzielnego montażu. Też tak myślałem. Samodzielny montaż jest wtedy kiedy jesteś właścicielem posesji/budynku i jednocześnie masz uprawnienia do montażu instalacji PV czyli np. E. W innym przypadku nie możesz tego zaznaczyć.
 • #284
  andrzej20001
  Level 43  
  Ano myslalem ze sobie zakladałeś sam
 • #285
  toolpusher
  Level 22  
  Wydaje mi się że jasno napisałem.
  Samodzielny montaż w programie "Mój prąd" nie oznacza że sam ją instalowałeś, tylko że instalowałeś sam mając stosowne uprawnienia.
  Oczywiście wtedy musisz mieć pewnie uprawnienia do wglądu gdy zażądają. Chyba że jesteś ryzykant i zaznaczysz samodzielny montaż nie mając uprawnień. W moim przypadku wnioskodawcą jest 82letnia kobieta i chyba by tam pękli ze śmiechu.
  Można zadać pytanie czy ktoś z forumowiczów zaznaczył samodzielny montaż i czy musiał potem dosyłać uprawnienia tzn czy żądają takowych na etapie weryfikacji.
 • #286
  jurrrek
  Level 11  
  Czyli podsumowując: elektryk, który podłączał elektrykę w instalacji ma wpisać na f-rze "Montaż instalacji fotowoltaicznej" i z punktu widzenia weryfikacji od strony "Mój prąd" będzie ok?
  Bez zaznaczania, że wykonało się część mechaniczną samemu i podpiąć wszystkie f-ry związane z budową instalacji? Łącznie z dowodami wykonania zapłaty?
 • #287
  toolpusher
  Level 22  
  Taki jest stan mojej wiedzy. Musi też napisać że instalacja dotyczy konkrentnej lokalizacji czyli np. budynku w Pacanowie 28-133 przy ulicy Koziołka Matołka 2.
  Wszystkie dane muszą być jednakowe i identyfikowalne.
 • #288
  toolpusher
  Level 22  
  Proszę kolegę Robbo_pv o dane na koniec miesiąca.

  Wracając do samodzielnego montażu - wyczytałem w objaśnieniach do wypełniania wniosku w programie Mój prąd:

  "Szczegółowe dane dotyczące/uprawnień wymagań dla osób montujących samodzielnie tego typu instalację nie są weryfikowane w ramach wniosku w programie "Mój prąd". Zalecane jest aby wnioskodawca we własnym zakresie ustalił wymagania z OSD."

  No to chyba wszystko jasne odnośnie faktury za instalację przy samodzielnym montażu. Teoretycznie musisz posiadać uprawnienia a w praktyce nikt tego nie sprawdza.
  Zaznaczasz własny montaż i składasz wniosek bez faktury za montaż. Uprawnienia są weryfikowane tylko na etapie wniosku do OSD.
 • #289
  kris161rp030
  Level 12  
  Ich nie interesują aspekty techniczne tylko finansowe ( żeby się dane na fakturach zgadzały itp....) .Sprawy techniczne to domena do panów z OSD.
 • #291
  jurrrek
  Level 11  
  Cytat z artykułu, który podlinkował kolega w poprzednim poście:
  "
  Rządowy pełnomocnik ds. OZE zapewnił jednak, że wnioski, dla których zabraknie pieniędzy w aktualnym budżecie, nie trafią do kosza. Ważne jest jednak ich złożenie do czasu zakończenia obecnego naboru.

  – Proszę się nie martwić, wszystkie wnioski złożone do 18 grudnia, które nie zostaną rozpatrzone, zostaną zrewidowane i wypłacone już w przyszłym roku. Kolejność ma znaczenie – stwierdził Ireneusz Zyska.
  "
  Ciekawe czy w ślad za tym pójdzie wpis do zmiany regulaminu obecnej edycji "Mój prąd" (gwarancja osiągnięcia dotacji w wysokości 5 000 PLN jeśli zakładany budżet 1 000 000 000 PLN wyczerpie się przed 18-tego grudnia).
  Słowa tego pana sa podparte jakimś aneksem do programu "Mój prąd" - może ktoś się spotkał?
 • #292
  toolpusher
  Level 22  
  Tu kolejny artykuł o przyszłości programu "mój prąd": Link
 • #293
  jurrrek
  Level 11  
  tak ,to są obiecanki, ciekawe co zrobią z tymi wnioskami, które trafią do nich po wyczerpaniu budżetu na Mój prąd, czyli na dosłownie na dniach, jeśli wierzyć że jest taka lawina składania wniosków (pewnie tak jest bo teraz spływają wszystkie instalacje powakacyjne) a przed 18 grudnia?
  Żeby czasem nie wymyślili kolejnej edycji z dotacją, która nie będzie obejmować te, które powstały do 18 grudnia....
 • #294
  rydzyk673
  Level 10  
  Witam. czekam na wymianę licznika na dwukierunkowy w Tauronie. Czy możecie mi powiedziec kiedy dostaliście zaświadczenie z ZE o przyłączeniu instalacji do sieci ? trzeba składać pismo z prośba o wydanie czy jak ? to samo pytanie tyczy się aneksu do umowy...
  pozdrawiam
 • #295
  wello
  Level 18  
  Dostałem po ok. 2 tygodniach. Przyszło samo, czyli zgodnie z informacjami zawartymi w tym pierwszym piśmie. Aneks chyba nawet wcześniej dostałem, już nie pamiętam bo nie było jakiejś żadnej obsuwy.
 • #296
  jurrrek
  Level 11  
  Witam, dyspozycja na licznik 2 kierunkowy złożony 16.10 (Tauron) - dzisiaj rano wymiana licznika czyli w terminie - teraz mam czekać na zaświadczenie podłączenia do dwóch tygodni - papier ma przyjść pocztą. Aneks przyszedł tydzień temu pocztą.
  Jeśli informacje o ilości złożonych wniosków oraz utrzymanym tempie to wg mnie w tym tygodniu liczba wniosków przekroczy 200 000.
  I tak zostanie rozdysponowana pula 1 000 000 000 z obecnej edycji "Mój prąd".
  Ciekawe co z resztą wniosków, bo przecież tak z dnia na dzień ludzie nie przestaną składać, ta kula śniegowa będzie się toczyć.
 • #297
  toolpusher
  Level 22  
  Jest wszystko napisane w podanych wyżej linkach - po co zadawać w kółko te same pytania?
 • #298
  jurrrek
  Level 11  
  Podejrzewam, że ten temat śledzą jedynie te osoby, które są w trakcie czekania na licznik, załatwiania formalności i chcą jak najszybciej złożyć wniosek o dofinansowanie "Mój prąd" więc wg mnie oczekują, żeby temat "żył". Informacja może stymulować :)
 • #300
  mart151078
  Level 2  
  mam pytanie do klientów ENERGA.
  Energa (Obrót) jako chyba jedyny sprzedawca nie wystawia nowej umowy ani aneksu do umowy kompleksowej a jedynie wysyła pismo, w którym podana jest data od kiedy klient jest rozliczany jako Prosument.
  Dostałem zaświadczenie od Energa - Operator o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci zatem brakuje mi tylko tego pisma od Energa Obrót, ale nie chcę czekać na to pismo skoro nr umowy kompleksowej się nie zmienia. Nie wiem natomiast jaką datę podaje Energa w tym piśmie? Czy to jest data założenia licznika dwukierunkowego (podłączenia mikroinstalacji) czy to jest jakaś inna data? Czy ma w ogóle znaczenie jaką datę wpiszę we wniosku?