Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSI DyskiCSI Dyski
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Laptop do domu jako maszyna do pisania i do internetu.

24 Lip 2019 15:14 441 14
  • Poziom 17  
    Znajoma (starsza kobieta) poprosiła mnie o pomoc w wyborze laptopa. Laptop ma służyć do przeglądania internetu i pisania tekstów. W zasadzie do niczego więcej. Jednak chodzi o to, aby był niezawodny. Budżet - orientacyjnie 1500zł (w tej cenie ma być już Windows - najlepiej 10), ale jeśli da się taniej to czemu nie, a jeśli trzeba coś dołożyć to też sprawa jest otwarta. Budżet jest elastyczny.
    Ja myślę o jakimś poleasingowym Dellu z serii Precision lub Latitude z uwagi na dobre doświadczenia z tymi komputerami u nas w pracy. Ale może być coś innego.
    Możecie podsunąć jakieś propozycje?
  • CSI DyskiCSI Dyski
  • Poziom 24  
    Zawsze może kupić z Linuxem i wtedy cena leci jakieś 2-3 stówki w dół, a jej to obojętnie bo reszta to to samo.
  • Spec od komputerów
    W przypadku uzywanych komputerow system raczej nie ma wplywu na cene.
  • CSI DyskiCSI Dyski
  • Poziom 24  
    Ale w cenie 1500 zł spokojnie dobry komp można kupić, a nie stare barachło z wygrzanymi kondensatorami.
  • Spec od komputerów
    Tylko po co? Komputer do pisania i internetu mozna kupic za ~600zl i to z roczna gwarancja.

PS. Czy mozesz nie wstawiac spacji przed kropkami? Do tego wstawiaj czasem przecinki.
  • Poziom 17  
    Zależy mi na trwałości. W pracy od lat używamy wiele biznesowych poleasingowych Delli i nigdy z nimi problemów nie było. Te komputery cały czas działają, aż stają się przestarzałe. Natomiast mam złe doświadczenia z nowymi laptopami z kategorii "domowej" i to różnych firm (Asus, Lenovo, Compaq) w których różne rzeczy szwankują niedługo po zakończeniu gwarancji. Uszkadzają się np. zawiasy czy klawiatury, zdarzają się też usterki elektroniczne, a w tych biznesowych Dellach, chociaż są stare, po prostu to się nie zdarza.
    Odnośnie systemu operacyjnego - ona w pracy ma Windowsa i z tego powodu nie chcę innego systemu. Tak samo z tego samego powodu myślę o ewentualnym kupnie MS Office - chociaż naprzód spróbujemy LibreOffice i zobaczymy, jak jej będzie się na tym działało.
    Cenę 1500zł podałem po rozmowie z nią, że tyle może wydać. Może też trochę dołożyć. Ale jeśli coś tańszego z Windowsem 10 zapewni komfortowe przeglądanie Internetu to jak najbardziej może być.
  • Poziom 25  
    Za cenę 1400 zł masz nowego Laptop DELL Inspiron 15 (3573-8021) N4000 4GB 500GB W10. Jak do pisania i internetu w sam raz. Gwarancja na 2 lata.

a jak nie to do 1350 masz jeszcze Laptop LENOVO IdeaPad 330-15AST AMD A6-9225 4GB 256GB SSD W10. Dysk SSD dodatkowym atutem.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Za ~1000zł można kupić w idealnym stanie Lenovo T530 oraz mniejsze T430 oraz T430s (chudsza wersja, warta uwagi), wyposażone w dyski SSD oraz z systemem Windows 10. To praktycznie niezniszczalny sprzęt, jeśli był eksploatowany normalnie. Dell precision nie polecę, a nawet odradzę z prostej przyczyny - to były maszyny z dodatkową grafiką, która ma spore szanse zostać źródłem poważnej awarii, a do przedstawionych zastosowań ta karta właściwie nie jest szczególnie potrzebna. Jeśli chodzi o Dell to raczej wybrałbym modele Latitude ze zintegrowanym układem graficznym Intela - są bezpieczniejsze, nawet jeśli mają parę lat pracy za sobą. Co prawda wykonanie moim zdaniem gorsze niż Thinkpadów, mimo to wciąż poprawny sprzęt.

Oczywiście zwiększając budżet można szukać nowszych wersji - T540/T440 na przykład, albo z małych, lekkich, ale 14-tek można znaleźć całkiem ładne Lenovo Carbon X1 - jeśli laptop ma być noszony to mała waga i cienka obudowa będą na plus.
  • Poziom 17  
    Jak wygląda sprawa z tymi Lenovo? Nie znam ich. Miałem do czynienia tylko z jednym laptopem z serii G i nie mam o nim najlepszego zdania. Wyglądał dość licho. O serii T słyszałem, że są dobre, ale o V130 nic nie wiem. Czy to coś bliżej serii T, czy G?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Zdecydowanie G. Seria T to zupełnie inna jakość, między plastikowym szajsem z niskich półek cenowych a właściwie legendarną już serią biznesową T jest przepaść w jakości wykonania.
  • Poziom 17  
    Dzięki. To chyba zwracam się w kierunku T530. Chociaż nie wykluczam jeszcze czegoś z serii Dell Latitude - zależy, co uda mi się dostać. Jak się zdecyduję na coś konkretnego to zamknę wątek, a na razie jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wskazówki to chętnie poczytam.
    Co myślicie o laptopie z Tej aukcji?
  • Poziom 42  
    dt1 napisał:
    Dell precision nie polecę, a nawet odradzę z prostej przyczyny - to były maszyny z dodatkową grafiką, która ma spore szanse zostać źródłem poważnej awarii, a do przedstawionych zastosowań ta karta właściwie nie jest szczególnie potrzebna.

Ale Delle mają optimusa, dGPU nie musi być w ogóle włożona do działania - to w razie jej awarii.
    A za to mają (a jak nie można mieć w 15 calach) blok klawiatury numerycznej a nie jakieś przegwałty na 15 calowych kobyłach.
    Już nie wspomne o 17 calach - do domu na "stacjonarny" laptop to jednak inny świat niż 15cali lub mniej.

Grafika jako tako nie potrzebna ale jednak byle jaka dedykowana będzie lepsza niż zintegrowana jak przyjdzie coś ciekawszego odtworzyć albo ewentualnie od świeta coś prostego zagrać.
  • Poziom 17  
    Dzięki za pomoc. Zasadniczo wybrałem tego T530 z aukcji, którą podałem w moim ostatnim poście. W przyszłym tygodniu porozmawiam z tą znajomą i chyba go zamówimy - wtedy zamknę wątek.
  • Poziom 17  
    T530 już zaakceptowany. Dziękuję i zamykam temat.