Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własnej roboty głośnik BT

24 Lip 2019 15:32 159 5
  • Poziom 3  
    Witam, mam do was kilka pytań. Nagłośnienie to moje hobby, od dzieciństwa robię jakieś konstrukcje typu karton na jakimś module 2x3W RMS, teraz chciałbym zrobić coś porządnego i mój budżet wynosi 1000zł i nie nie kupię gotowego głośnika, bo mam charge 3 i dockina d fine, a zrobić chcę coś z pasji, którą się zaraziłem i tworzę różne konstrukcje i najbardziej podoba mi się tworzenie kolumn przenośnych. Pora na pytania:
    1. Z pakietu 3S4P 18650 jeśli na przetwornicy step UP 12-34V 10A przykładowo, ustawię 24V to jaki kondensator dać i ile sztuk za i ewentualnie przed przetwornicą?
    2. Jeżeli użyję głośnik niskotonowy np 50W RMS to czy zwrotnica na niskotonowy 150W RMS będzie źle działać? Chodzi o to czy np. jak użyję takiej zwrotnicy głośnik będzie grał ciszej niż na zwrotnicy odpowiedniej do niego?
    3. Czy jeżeli zrobię głośnik przenośny z 2 wzmacniaczy tych samych to mogę połączyć oba wyjścia audio pod jeden moduł BT? I czy użyć też na połączeniu między wyjściem a modułem bt kondensatora? Jeśli tak to jakiego?
    I czy z pakietu 3S4P uciągnę 2 wzmacniacze po 24V sztuka? Dać 1 przetwornicę czy 2? I ile muszą mieć amper? Chcę uzyskać moc na każdym ok 60W RMS.
  • Poziom 18  
    1. Przetwornica już ma kondensator na wyjściu. Przetwornicę dobierz do oczekiwanego obciążenia.
    2. Nie. Jeśli impedancja głośnika pokrywa się z przeznaczeniem zwrotnicy to nie będzie zle działać. Nie lepiej zastosować filtr aktywny?
    3. Chyba wejścia wzmacniaczy. Kondensatory odcinające składową stałą raczej już będą w w/w wzmacniaczach. Dałbym rezystory między BT a wzmacniacz/e. Wzmacniacze w klasie "D"? 120Wrms przy założeniu sprawności wzmacniacza ~80%, sprawności przetwornicy ~90% potrzebujesz pi razy oko 7A. 4P powinno dać radę.
  • Poziom 42  
    Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że tajemnicą fabrycznych głośników przenośnych - ich głośnego grania jest przede wszystkim skomplikowana akustycznie obudowa oraz zgrany z nią procesor audio.
    To co ty chcesz popełnić będzie prądożernym klocem wielkości szafki nocnej.
    Pakiet chcesz zastosować około 8Ah 12V. Na pełnej mocy pobór prądu będzie powyżej 10A, więc pograsz realnie około pół godziny. Do tego pytanie o głośniki, moc jest mało istotna, ważniejsza jest efektywność. W określonym przypadku te twoje 120Wrms będę mógł swobodnie zagłuszyć jednym głośnikiem o mocy 30W.
  • Poziom 3  
    Wiem, że skuteczność jest ważniejsza i faktycznie przesadziłem z tymi 2 wzmakami 24V. Więc ostatnie pytania. 1 wzmak 24V czy 2 wzmaki 12V? Oczywiście wiem ile głośników i z jaką impedancją pod jaki wzmacniacz i jak wyliczyć im obudowę. Tylko nie bardzo wiem z czego uzyskam większy hałas (sorki melomani), z 2 głośników średnio niskotonowych i 2 wysoko tonowych powiedzmy ich cena ok 500zł większej mocy, czy 4 średnio niskotonowych i 4 wysokonotowych niższej mocy, lub np 2 szerokopasmowych i 2 niskotonowych większej mocy, albo 4 szerokopasmowych i 4 niskotonowych. Jakie połączenie da mi najwięcej dB?
  • Poziom 18  
    Uparł się. Mało wie. Cena "nie gra roli", wiedza kosztuje, stać go widocznie (wydał na głośniki przenośne >1kPLN). Daj Mu szanse. Dowie się, że JBL robi cudowny dzwięk cyfrowo, że BOSE w autach mimo szmacianych głośników gra jakoś dzięki dopasowaniu akustyki systemu do wnętrza auta.
  • Poziom 3  
    Nigdy nie robię niczego bez wiedzy i nie kupuje niczego bez wiedzy, najpierw teoria później praktyka. Nawet sobie zamówię zgrzewarke do pakietów :) wszystko profesjonalnie i bezpiecznie.