Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji CO i CWU z buforem -opinie , uwagi .

24 Lip 2019 17:00 1473 27
  • Poziom 11  
    Planuję sam wykonać instalację w domu , narysowałem schemat , proszę o opinie i uwagi , jeżeli coś jest niewłaściwie .
    Spadki na instalacji CO mają znaczenie i będą takie jak na schemacie .
    Podłączenie rur do bufora też na takiej wysokości planuję jak na schemacie .
    Zawór podpisany jako awaryjny będzie otwierany w przypadku braku prądu w czasie palenia w piecu lub innych awarii .

Proszę o opinie i uwagi na temat tego schematu .
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Co to za kocioł? Połaczenia między kotłem, a buforem należy wykonać grubymi rurami najlepiej min. 5/4, a lepiej 6/4" z odpowiednimi spadkami, ułatwi to pracę w naturalnej cyrkulacji.
    http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/
    Polecam schemat wg nilsan'a ostatni w podanym linku.
  • Poziom 11  
    Planowany kocioł to ATMOS DC 25S .
    Rury będą jak najbardziej duże rozmiary . Zastanawiałem się czy zawory między kotłem , a buforem to dobry pomysł ?
    Podanego schematu nie rozumiem , nie widzę możliwości precyzyjnej regulacji temperatury powrotu . Dla mnie ten schemat do którego link jest podany w poście powyżej jest jakiś przekombinowany .
  • Poziom 39  
    Ten układ ( wg nilsan'a, a nie inne) właśnie nie ma wad ladomatu, przeczytaj dokładnie cały temat.
    Temperaturę można regulować bardzo dokładnie, od tego jest zawór ZT czyli z głowicą termostatyczną i czujnikiem z kapilarą 9 która to własnie mierzy temp. powrotu i na bieżąco koryguje otwarcie zaworu by powstawał efekt podmieszania.
  • Poziom 11  
    Jakie podmieszanie , jak pompa będzie zasysać praktycznie tylko wodę z bufora rurą z dołu, a nie z zasilania z góry , bo tak działa grawitacja w takiej instalacji . Bez sensu takie połączenie dla mnie .
    Możesz napisać jakie są wady laddomatu ?
  • Poziom 39  
    Chłopie zrobiłem 2 takie układy z tym schematem i działa wszystko idalnie.
    seiko.36 napisał:
    Jakie podmieszanie , jak pompa będzie zasysać praktycznie tylko wodę z bufora rurą z dołu, a nie z zasilania z góry

Jesteś w błędzie, jak kapilara wyczuje, że woda jest za zimna przy powrocie na kocioł otwiera zawór ZT i pompa zaczyna pracować na krótkim obiegu właśnie przez zawór ZT i tylko częściowo podbiera zimna wodeęz bufora. Warunek jest taki że zawór ma być min. 1" o dużym Kv.

Dodano po 2 [minuty]:

seiko.36 napisał:
    Możesz napisać jakie są wady laddomatu ?

Przeczytaj uważnie artykuł. który Ci wysłałem .
  • Poziom 11  
    OK , jak działa, to gratuluję . Ja takiego układu nie zrobię , jak nie zastosuję laddomatu, to wykonam układ ze strony Kalvisa w tym artykule .
    Dla mnie jest o niebo lepszy .
    Artykuł subiektywny , wady laddomatu - poza ceną dla mnie naciągane .
    Laddomat to jednakowy przepływ , temperatura jednakowa , odpowiednio wysoka , więc o smoleniu nie może być mowy na suchym opale ..
  • Poziom 11  
    Taki dobry schemat, że nie ma więcej nikt żadnych uwag ?
  • Poziom 39  
    Mądrzysz się, a nie wiele wiesz... Nie widzisz różnicy? To zrób jak uważasz , to Twoje pieniądze i instalacja. Układ kalvis'a nie ma cyrkulacji w wypadku braku prądu przy mocno rozgrzanym kotle lub będzie ona bardzo ograniczona.
    Laddomat i układ Nilsan'a dzałają identycznie co do mieszania i przepływów, bo niby jak inaczej miałoby to działać?.
    W fazie nagrzania bufora w laddomacie dochodzi do naturalnej cyrkulacji poprzez pompę ( pomimo, że jest wyłączona) i oddawania ciepła na wygaszony lub stygnący kocioł. W układzie o którym Ci mówię pompa jest umieszczona wysoko na poziomie góry kotła i mamy efekt zasyfonowania i brak cyrkulacji.
    Ponadto można zastosować dowolna pompę ( elektroniczną energooszczedną) a nie ta starszej generacji, którą wmontował producent i kropka. Jest oczywiście wersja z taką pompa , ale cena ???
    Wkładka termostatyczna ma stała temp. otwarcia, a jak bedziesz chciał poeksperymentować z temperaturami (przy róznym opale i punktach rosy w stosunku do szybkości ładowania bufora) to musisz wymieniać i kupić nową- kolejne koszty. Tu masz płynną regulację od 40-70 stopni na powrocie ( ja stosowałem takie głowice z kapilarą i zawory TS-90 herz o zwiększonym przepływie.)
    Koszt układu zastępującego to : pompa np leszno EPCO+ śrubunki 300 zł, komplet zawór TS + głowica 180 zł, zawór klapowy 5/4" 40 zł, filtr, zawory odcinające 120 zł, 3 termometry + trójniki 60 zł ( naprawde wystarcza tylko jeden ten na powrocie kotła), dodatkowe kształtki , niech będzie górką ze 100 zł. Razem 800 zł max. i troch więcej pracy, ale to chyba mniej istotne bo:
    seiko.36 napisał:
    Planuję sam wykonać instalację w domu
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam.
    IMO układ jest przekombinowany. No ale ja tak mam,że jestem zdania, że im prościej, tym lepiej.

Piec typu podanego przez Ciebie wymaga zasilania. Brak zasilania to zastopowane wszystkie pompy( w tym ten cały laddomat ) i zastopowany piec.

I nie ma żadnego LADDOMATU. Jest pompka obiegowa i trójdrogowy termostatyczny zawór mieszający, co jest proste i zrozumiałe. Jacyś cwaniacy wymyślili nową nazwę dla elementarnego zestawu pompka + zawór mieszający,wsadzili do jednego pudełka i robią biznes. Najprawdopodobniej największy na dołączonych śrubunkach. Tego samego zdania jestem o sławetnym zaworze kulowym co to ma umożliwiać pracę grawitacyjną przy braku zasilania elektrycznego, a już najbardziej w ogrzewaniach podłogowych z porządnym kotłem gazowym.

No nic, ja nie mam kwalifikacji na nowoczesnego biznesmena.

Ten układ nie ma prawa działać bez zasilania elektrycznego, więc przemyśl zawór awaryjny. Nie wiem, na ile rysunek przystaje do rzeczywistości, ale jeżeli masz otwarte naczynie wzbiorcze, to daj rurę kocioł - naczynie na przelocie trójnika, a odejście na instalację na odnodze trójnika. I wypieprz odpowietrznik automatyczny. Będziesz miał piękne odpowietrzenie przez naczynie wzbiorcze.
  • Poziom 11  
    Kot-huncwot napisał:
    Ten układ nie ma prawa działać bez zasilania elektrycznego

Laddomat przepuszcza jak pompka nie działa

Kot-huncwot napisał:
    Będziesz miał piękne odpowietrzenie przez naczynie wzbiorcze

A ja właśnie nie chcę mieć odpowietrzania przez naczynie wzbiorcze .
    Kocioł ma pracować na wysokich temperaturach i lepiej jak powietrze będzie uchodziło przez odpowietrznik niż przez rurę do zbiornika wyrównawczego .
    Wiem co się dzieje jak jest dużo gazu w takiej rurze do zbiornika wyrównawczego , widziałem efekty .
    Nawet mam ochotę założyć trójnik tak , aby odnoga prowadząca do zbiornika była skierowana w dół , żeby w normalnych warunkach nie zapowietrzała się ta rura .
  • Poziom 21  
    Witam.

Nie jestem alfą i omegą, nie roszczę sobie prawa do "mania" jedynie słusznej racji i wszystko, co tu piszę jest IMO. Nie mam zwyczaju uprawiania przepychanek, kto mądrzejszy. W upraszczanie wszystkiego, co się da, głęboko wierzę, bo ten kierunek myślenia sprawdza mi się już od wielu lat. Chcesz laddomat, masz laddomat i słusznie, bo tak zalecają w instrukcji kotła i pewnie jest to warunek gwarancyjny. Jak przepuszcza, to przepuszcza. Natomiast kocioł ATMOS DC25S ma jakąś tablicę sterującą na wierzchu i coś tam o nim piszą, że zgazowuje i ma jakiś wentylator, pewnie z napędem elektrycznym- specjalnie znalazłem ten kocioł w sieci. Nie wiem, jak zachowuje się taki kocioł przy braku zasilania, ale pewnie zupełnie inaczej, niż z zasilaniem elektrycznie. I na to chciałem zwrócić koledze uwagę.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    seiko.36 napisał:
    Wiem co się dzieje jak jest dużo gazu w takiej rurze do zbiornika wyrównawczego , widziałem efekty .
    [quote="seiko.36"]
    Ciekawe co takiego widziałeś? Pewnie jak wyrzuca wodę z naczynia? Wyrzuca i przy takim podłączeniu jak na schemacie będzie wyrzucać. Podłączenie naczynia jest złe. Powinno być tak Schemat instalacji CO i CWU z buforem -opinie , uwagi .
    Chyba że widziałeś co innego choć nie potrafię sobie wyobrazić co - prawidłowo podłączone naczynie w sposób naturalny odpowietrza instalację i nie niesie za sobą negatywnych skutków

seiko.36 napisał:
    Nawet mam ochotę założyć trójnik tak , aby odnoga prowadząca do zbiornika była skierowana w dół , żeby w normalnych warunkach nie zapowietrzała się ta rura .

A to już jest niezgodne z przepisami - rura do naczynia powinna być prowadzona cały czas ze wznosem, bez zasyfonowań. Radzę przejrzeć normę.
    Generalnie to zgadzam się z kolegą @andrzej lukaszewicz że
    andrzej lukaszewicz napisał:
    Mądrzysz się, a nie wiele wiesz...

i bardziej szukasz poklasku dla swoich wymysłów niż porad

Dodano po 8 [minuty]:

Dlaczego na odbiorach masz osobne pompy na każde z pięter? Instalacja jest tak rozległa? Jeśli nie ogrzewasz 500m willi to jedna pompa spokojnie wystarczy
  • Poziom 11  
    Co widziałem ? Jak woda w kotle się gotowała tak , że aż strzelał, a woda ze zbiornika wyrównawczego nie spływała , bo para wodna nie puściła .

hajtaler napisał:
    A to już jest niezgodne z przepisami - rura do naczynia powinna być prowadzona cały czas ze wznosem, bez zasyfonowań. Radzę przejrzeć normę.

OK . cenna uwaga, będzie zgodnie z przepisami oczywiście .

hajtaler napisał:
    bardziej szukasz poklasku dla swoich wymysłów niż porad

Masz prawo tak myśleć , ale ja szukam porad .
    Będą dwie pompy , bo nie stosuję głowic termostatycznych , a regulatory pokojowe na obu poziomach .
    Tak sobie wymyśliłem i tak będzie . Zgodne to z przepisami ?
  • Poziom 20  
    seiko.36 napisał:
    Co widziałem ? Jak woda w kotle się gotowała tak , że aż strzelał, a woda ze zbiornika wyrównawczego nie spływała , bo para wodna nie puściła .

To musiało być źle podłączone naczynie. Jeżeli przy naczyniu podłączysz tak jak na schemacie który dodałem a od kotła wyprowadzić jak najbardziej pionowo jak się da(najlepiej tak jak na ostatnim twoim schemacie do tego odpowietrznika). Wtedy możesz gotować do woli i nic się złego nie wydarzy. Wody nie będzie wyrzucać naczyniem tylko para ujdzie tą górną rurą i rozbije się o lustro wody w naczyniu a nadmiar ujdzie odpowietrzeniem naczynia.
    seiko.36 napisał:
    Tak sobie wymyśliłem i tak będzie . Zgodne to z przepisami ?

Przepisy regulują tylko zabezpieczenie kotła. Co i jak sobie zamontujesz na instalacji to wedle uznania.
    seiko.36 napisał:
    Będą dwie pompy , bo nie stosuję głowic termostatycznych , a regulatory pokojowe na obu poziomach .

Wtedy ok tylko nie wiem(nie jestem pewien) czy nie potrzeba wtedy do każdej pompy oddzielny mieszacz
    Poniżej masz normę odnośnie podłączenia naczynia. Szczególnie pkt 2.6
  • Poziom 11  
    Co z rurą bezpieczeństwa ?
    W punkcie 2.2 nie jest wypisana jako "Podstawowe urządzenia zabezpieczające" więc nie musi iść od kotła , tak wnioskuję .
    Poniżej zmieniony schemat .
    hajtaler napisał:
    Wtedy ok tylko nie wiem(nie jestem pewien) czy nie potrzeba wtedy do każdej pompy oddzielny mieszacz

Planuję zastosować HERZ ZAWÓR MIESZAJĄCY 3 - drożny 6/4" o KVS 25 , Więc nie widzę tu problemu z blokowaniem , czy coś . Każda pompa dostanie tyle ile trzeba .

• Poziom 20  
    seiko.36 napisał:
    Co z rurą bezpieczeństwa ?
    W punkcie 2.2 nie jest wypisana jako "Podstawowe urządzenia zabezpieczające" więc nie musi iść od kotła , tak wnioskuję .
    Poniżej zmieniony schemat .

Jest wpisane- 2.2 b jako rury zabezpieczające a w punkcie 2.6 wyszczególnione jakie to rury. Rura bezpieczeństwa jest wśród nich. Tak jak masz na schemacie może być ale lepiej jak by szła na wprost od kotła. Jeżeli zostawisz tak jak teraz to warto zamiast tego kolana 90 st dać ma dłuższym odcinku 2x 45.
    Tego odpowietrznika automatycznego nie może tam być- przy pompie na powrocie odpowietrznik po stronie ssawnej pompy będzie zasysał powietrze
  • Poziom 11  
    Kolanka 2x45 stopni jak najbardziej zastosuję , dobry pomysł .

hajtaler napisał:
    Tego odpowietrznika automatycznego nie może tam być- przy pompie na powrocie odpowietrznik po stronie ssawnej pompy będzie zasysał powietrze

Przepisy nie zabraniają , więc będzie .
    Widziałem na różnych schematach odpowietrznik nad buforem , u mnie będzie blisko kotła z zachowaniem minimalnego spadku w stronę bufora .
    Zbiornik wyrównawczy będzie 6 metrów na kotłem i nie jest możliwe zasysanie powietrza poprzez odpowietrznik , bo nad piecem będzie ciśnienie 0,59 bara .

Teraz pokaże jaki jest mój pomysł na bezpieczne połączenie ze zbiornikiem wyrównawczym . Teraz możecie napisać , że się mądrzę :D
    To nie odpowiada przepisom , wiem , ale czy to jest taki zły pomysł :?:
    W takim układzie odpowietrznika automatycznego na pewno bym nie stosował .

• Poziom 20  
    Nie chodzi o ciśnienie statyczne słupa wody tylko o podciśnienie- instalacja z pompą na powrocie pracuje na podciśnieniu więc zasysać będzie ale masz rację- zabronione nie jest.
    Takie podłączenie naczynia jak na schemacie jest zgodne z normą (wymagane gdy w instalacji jest więcej niż jeden kocioł. Jak jest jeden kocioł moze być wspólna RB i RW. W normie wszystko jest)
  • Poziom 11  
    Ja mam jeden kocioł, więc nie wiem czy to zgodne będzie z prawem , dlatego napisałem, że nie zgodne . Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach ...
    Raczej zostanę przy poprzednim schemacie .
    Rozumiem że będzie podciśnienie przed pompą , ale tam będą rury dużego przekroju , co najmniej 5/4 lub 6/4 więc to podciśnienie będzie znikome , a słup wody do zaworu automatycznego około 1,8 m , więc nie obawiam się .
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Zgodne z normą jest - w instalacjach z jednym kotłem można montować tak i tak a w instalacji z kilkoma już tylko osobne rury. Ja bym zamontował jedną rurę ale pionowo wyprowadzoną do naczynia jak w ostatnim schemacie
    Jak odpowietrznik będzie zaciągał powietrze wystarczy go zakręcić .
    Dopełniania instalacji nie powinno robić się "na sztywno" tylko np przez wężyk od baterii umywalkowej czy WC albo zwykły ogrodowy + szybkozłączka

Dodano po 5 [minuty]:

Jeżeli będziesz odchodził kolanem w bok z RB to musisz pamiętać o zależności długości odcinka pionowego od kotła do pierwszego załamania do sumy długości poziomych odcinków która wynosi 10x długości pionowej. Trochę to zawiłe a w praktyce oznacza że jeśli kolano zastosujesz np 10cm nad kotłem to suma długości wszystkich poziomych odcinków RB to max 1m(jeżeli zastosujesz skosy, kolana 45st to długość rzutu poziomego)

Dodano po 7 [minuty]:

• Poziom 11  
    Cenne rady, wezmę to pod uwagę .
    W kotłowni mam akurat wysoko do sufitu , więc zachowanie tej proporcji nie stanowi problemu . Nigdy o tym nie słyszałem , pewnie nie tylko mnie to zainteresuje .
  • Poziom 11  
    Kot-huncwot napisał:
    Nie wiem, jak zachowuje się taki kocioł przy braku zasilania, ale pewnie zupełnie inaczej, niż z zasilaniem elektrycznie. I na to chciałem zwrócić koledze uwagę.

Jedynym zabezpieczeniem dedykowanym jest zawór schładzający jednofunkcyjny BVTS z kapilarą 1,3 m i z mojej strony zawór awaryjny umożliwiający grawitacyjny obieg z pominięciem pompy .
    Na pewno spalanie będzie nieco wolniejsze , więcej nie wiadomo .
    Braki prądu u mnie to na szczęście rzadkość w zimie, jedynie jak ciężki śnieg coś zerwie .
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Przy układzie otwartym nie ma konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci zaworów 1f , 2f czy wężownic schładzających ale nie ma też zakazu. W tym przypadku mamy zapewniony przepływ grawitacyjny kocioł-bufor.
    Ten zawór 1f ma temp otwarcia 95st z wysoką histerezą, co sprawia że realna temp. jego otwarcia będzie blisko zakresu temperatury roboczej kotła..
    seiko.36 napisał:
    Zastanawiałem się czy zawory między kotłem , a buforem to dobry pomysł ?

Ja bym zamontował. Tak żeby odciąć bufor zarówno od kotła jak i od CO - w razie jakichś prac, remontów, serwisów itp. szkoda by było zrzucać 1000l wody...
  • Poziom 11  
    Zmodyfikowałem schemat , wstawiłem zawory na dole .

Teraz pozostaje wybrać rozmiary rur , spisać złącza, zawory itp , a to nie łatwe ogarnąć wszystko .
  • Poziom 20  
    Źle podłączenie przy naczyniu. Obieg CWU jak wyciągasz zasilanie z obiegu kotłowego to powrót też bezpośrednio do powrotu kotła - poprawiłem. Zawór zwrotny na powrocie do bufora żeby zawór 3d do podmieszania zimnej wody nie brał z bufora tylko z powrotu grzejników
  • Poziom 11  
    Przy naczyniu rzeczywiście tak jest lepiej .
    Co do zaworu zwrotnego , to nie jestem pewien czy na pewno potrzebny , przecież pompy będą robić ciśnienie, albo raczej ruch wody , więc w pierwszej kolejności zimna woda będzie pobierana z powrotu z grzejników , a nie z buforu .
    Co do powrotu z ogrzewacza CWU , to takie połączenie nie wchodzi w grę , ponieważ powrót do kotła musi być regulowany laddomatem , a w tym połączeniu nie można zapanować nad temperaturą wody powrotu do kotła .
    Nie rozumiem co w moim schemacie jest nieprawidłowo , zależało mi, żeby w najwyższym punkcie bufora było wyjście wody ogrzewającej CWU .
    Rura łącząca wyjście z kotła i bufor pełni dwie funkcje : jak kocioł pracuję , to gorąca woda idzie do bufora i jak potrzeba, to do ogrzewacza, jak kocioł nie pracuje woda jest pobierana z bufora , nie widzę tu nic złego .
  • Poziom 39  
    seiko.36 napisał:

Kot-huncwot napisał:
    Nie wiem, jak zachowuje się taki kocioł przy braku zasilania, ale pewnie zupełnie inaczej, niż z zasilaniem elektrycznie. I na to chciałem zwrócić koledze uwagę.

Jedynym zabezpieczeniem dedykowanym jest zawór schładzający jednofunkcyjny BVTS z
    kapilarą 1,3 m i z mojej strony zawór awaryjny umożliwiający grawitacyjny obieg z pominięciem pompy .

Przecież układ z buforem sam w sobie zapobiega zagotowaniu, bo od tego jest zawór klapowy na powrocie by umożliwiał pracę w naturalnej cyrkulacji. A w pełni zasypany kocioł 25kW nigdy nie zagotuje 1000l wody.