Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop - Bottleneck - niskie FPS

25 Lip 2019 03:09 78 6
  • Poziom 2  
    Dzień dobry,

mam problem z moim laptopem ( Lenovo Yoga 720-15 ). Od jakoś dwóch miesięcy mam problem z fps w grach. Wcześniej wszystko było w porządku i w takim PUBG miałem przykładowo stałe 60 fps z czasami występującymi spadkami. Obecnie gdy jestem w bardziej wymagającej sprzętowo sytuacji fps spadają mi do 10 i nie mam możliwości grania. Nie jestem też w stanie rozmawiać przez discord ponieważ głosy się zacinają. Zauważyłem na początku że użycie karty graficznej spada mi do 20-40% przy tych spadkach. Pobrałem różne programy do sprawdzenia temperatury i nie było z nią problemów, a następnie pobrałem MSI Afterburner i monitorowałem na bieżąco użycie poszczególnych rdzeni. Zauważyłem że w momencie tych spadków wykorzystanie pojedynczych rdzeni wzrasta do 100% i tylko wtedy pojawiają się problemy. Próbuję od dwóch miesięcy znaleźć rozwiązanie mojego problemu i nie jestem w stanie nic zrobić. Dowiedziałem się że to zjawisko nazywa się bottleneck i polega na zablokowaniu mojego GPU przez to że CPU jest wykorzystywany w 100%.

Czy istnieje jakiekolwiek rozwiązanie tego problemu albo znalezienie powodu przez który występuje? W tle nie zauważyłem żadnych innych aplikacji.

Najważniejszą informacją jest to że kiedyś tak nie miałem. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym problemem pomimo grania w wymagające gry a teraz nagle w wielu grach występuje ten problem. Jest dla mnie o wiele gorszym problemem niż zwykłe za małe fps bo wtedy wiem że gry nie uciągnie mój laptop ale jak gra działa normalnie w 60 fps a nagle spada do 10 i nie da się grać mimo że kiedyś tak nie było to jest to bardzo frustrujące. Brak mi funduszy na kupno nowego sprzętu więc zależy mi na naprawie tego. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. To jak już będziesz kupował ten nowy sprzęt zwróć uwagę, by był to sprzęt do gier, a nie laptop (dotyczy również urządzeń nazywanych szumnie "gamingowymi"). Ale to na zupełnie inny temat. Póki co zacznij od sprawdzenia temperatur pod obciążeniem, bo to co opisujesz to może być thermal throttling, a nie bottleneck.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3347862.html - rozwiń drugi spoiler i zrób raport w programie HWInfo, jak w opisie. Czyli uruchom HWInfo, zacznij logowanie, wtedy uruchom grę (hwinfo w tle), pograj kilkanaście minut, wyjdź z gry, zakończ logowanie i wrzuć plik z logiem do obejrzenia.

HWInfo do pobrania stąd: https://www.hwinfo.com/files/hwi_609_3855.zip
  • Moderator - Komputery Serwis
    Procesor jak dla mnie działa w zdecydowanie zbyt wysokich temperaturach (analizując test 3 na starcie było prawie 80 stopni, szybko dobiło do ponad 90 stopni, to jest nieakceptowalna temperatura, szczególnie, że nie jest chwilowa, tylko są to długotrwałe obciążenia). Temperatury karty graficznej niewiele lepsze, przekraczają 80 stopni. Obciążenie karty graficznej sięga 100% w tym teście, podczas obciążenia przekracza zwykle 90%. Może warto w tym miejscu zmniejszyć ustawienia detali.
  • Poziom 2  
    Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
  • Poziom 41  
    Przepastować, przeczyścić układ chłodzenia.

Pasta arctic mx-2 starczy 4/8 gram.

Podczas tych logów miałeś te spadki bo chyba nie z tego co widziałem?
    No i musisz pamiętać że masz tylko 2GB VRAMu na grafice - lepiej tego w gta5 nie przekraczaj bo będzie nieprzyjemnie z FPSami.
  • Poziom 2  
    Spadki były tylko przy teście trzecim. Włączyłem jak tylko się zaczęły co pewnie jest powiązane z tymi temperaturami. Wymienię pastę na dniach, oczyszczę układ chłodzenia i dam znać czy wszystko w porządku. Dziękuję za pomoc.