Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

2 sieci zewnętrze połączone w jedno i 1 ip zewnętrzne

sniper22841 25 Jul 2019 09:33 330 4
 • #1
  sniper22841
  Level 8  
  Witam,

  szukam rozwiązania posiadam serwer, który musi mieć zapasowe łącze bo ostatnio często pada internet od operatora, i teraz serwera nie mogę odpalić na dwóch ip(przy dwóch kartach sieciowych), router zapasowy cisco i htrp jest ok, ale po stronie klienta gdy mu w configu wpisuje się ip znów jest problem bo gdy przełączy się na drugi internet to już jest inne ip i klienci sie nie połączą.

  Da sie zrobić jakoś tak, aby ip od dwóch operatorów jakoś połączyć ?
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Opis jakiś błędy które się pokazują?
 • #3
  sniper22841
  Level 8  
  2 sieci zewnętrze połączone w jedno i 1 ip zewnętrzne

  Cos takiego, z tym, że właśnie nie wiem co dalej, bo głowna trasa jest na czarno alternatywna na czerwono, i teraz jak zrobić aby to sie połączyło wiadomo, że serwer musi miec przypisane na sztywno ip, za to klient moze próbwać sie połączyć najpierw z jednym potem z drugim, tylko jak ma sie połączyć z serwerem który jest pod t-mobile, łączać sie z orange ?
 • #4
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Tak działa Internet. Problem łatwo rozwiązać, trzeba tylko:
  Kupić własną pulę adresową i zarejestrować strefę AS
  Wykupić minimum dwa łącza z obsługą BGP
  Wdrożyć politykę operatorów w kwestii wymiany tras BGP
  Jak zrobisz błąd w konfiguracji, to tylko padnie Internet w całym województwie, ale nie martw się, operatorzy na to nie pozwolą. Mają filtry blokujące błędnie rozgłaszane AS. Po prostu stracisz ich zaufanie i odetną Cię od sieci do czasu aż wszystko naprawisz i udowodnisz im, że już więcej nie popełnisz błędu.

  Są też rozwiązania trudniejsze:
  - zmienić operatora, na takiego któremu pady łącza się nie przytrafiają często. Podpisać z nim umowę SLA i egzekwować jej wykonanie.
  - zainstalować swój serwer w ramach usług kolokacji
  - wykupić serwer dedykowany VPS
 • #5
  Makxio
  Level 18  
  Mozna by sie pokusic o takie rozwiazanie:

  - Masz dwoch operatorow, od kazdego z nich wykupujesz staly adres IP (jeden adres)
  - Kupujesz "madry" router np Cisco z serii 18XX (to zależy od wydajności laczy i serwera) i wstawiasz go pomiędzy serwer (na prywatnym adresie IP) a łącza od operatorów
  - konfigurujesz rouitng, NAT (wystawiasz adres IP wew serwera na adresy IP, które dostajesz od operatorów) oraz mechanizmy wykrywające awarie łącza podstawowego (np poprzez IP SLA)
  - całość działa tak, ze klient gdzieś w Internecie łączy sie normalnie na adres IP od ISP-1 a jesli ISP-1 nie działa, to wtedy łączysz się klientem na adres IP od ISP-2.
  - minus tego taki, ze klienci musza znać dwa adresy IP , chyba ze można by tu coś jeszcze z DynDNS powalczyć ale tego nie jestem pewien - wtedy łączysz sie po nazwie DNS

  Bo inaczej to tak jak kolega napisal wyzej ..VPS-a u dobrego dostawcy + SLA.