Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak bedzie rozładowywał się kondensator w układzie jak w załączniku.

25 Lip 2019 12:21 390 15
  • Poziom 13  
    Hej, mam pytanie, rozważmy taka sytuację.
    - Przełącznik S1 ustawiony na GND
    - Kondensator się ładuje.
    - Gdy już się naładuje przestawiamy S1, załóżmy ze przełącznik nie ma stanu nieustalonego przez ani ułamek sekundy a samo przełączenie jest natychmiastowe.

Co się stanie, czy kondensator C1 rozładuje się przez rezystor R2 mimo ze obydwa jego wyprowadzenia będą podłączone do VCC, był wcześniej naładowany wiec na jego zaciskach występuje różnica potencjałów. Czy przez rezystor R2 popłynie prąd wynikający z prawa Ohma dla napięcia kondensatora i oporu rezystora R2 ?

• Sklep ElwronSklep Elwron
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 13  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Kondensator rozładuje sję nie tylko przez R2 ale i przez R1. R2 i R1 będą połączone równolegle.

Jak przełącznik ustawisz na GND, to po naładowaniu kondensatora na jednej z jego nóżek będzie 0V (bo GND), a na drugiej VCC (w zasadzie nie do końca VCC bo R1 i R2 tworzą dzielnik napięcia). Powiedzmy że będzie tam 1/2 VCC.
    Jak przełączysz dolne wyprowadzenie kondensatora na VCC, to tam gdzie było wcześniej 0V będzie VCC, a tam gdzie było 1/2 VCC będzie 3/2 VCC.
    Jest to taka sama sytuacja jak połączysz kondensatory równoległe, a po naładowaniu połączył szeregowo.

Jeśli przy R2 dam diodę prostownicza spolaryzowana jak C1 to po przełączeniu S1 na vcc C1 rozładuje się tylko przez R1 ?
  • Poziom 1  
  • Poziom 13  
    Kraniec_Internetów napisał:
    porlock napisał:
    Jeśli przy R2 dam diodę prostownicza spolaryzowana jak C1

Szeregowo z R1? Tak, a kondensator będzie ładował do VCC.
    Inna sprawa że zamiast dodawać diodę możesz wyrzucić R2 całkowicie.

Diode miałem na myśli dać tu

Czy w tedy kondensator będzie rozładowywać się tylko przez R1 ?
    Nie bardzo rozumiem czemu po dołożeniu diody kondensator naładuje się do VCC a nie do napięcia wynikającego dzielnika napięcia.
  • Poziom 1  
  • Poziom 13  
    edit ..
    tu jakieś głupoty napisałem wiec nie ma sensu tego czytać :D
  • Poziom 43  
    Dioda w szeregu z R2 będzie na zawsze spolaryzowana zaporowo (zależnie od kierunku włączenia diody) albo przepustowo (do czasu rozładowania kondensatora).

Co chcesz uzyskać?
  • Poziom 13  
    Chce uzyskać aby po przełączeniu S1 z gnd na vcc kondensator C1 rozładowywał się tylko przez rezystor R1
  • Poziom 43  
    porlock napisał:
    Chce uzyskać aby po przełączeniu S1 z gnd na vcc kondensator C1 rozładowywał się tylko przez rezystor R1
    Czyli nie możesz podłączyć R2 na stałe do kondensatora, musiał by być odłączany np tranzystorem.
    A dlaczego chciał byś tylko rozładowywać przez R1? Może można prościej, opisz co chcesz tym sposobem zrealizować.
  • Poziom 13  
    jarek_lnx napisał:
    porlock napisał:
    Czyli nie możesz podłączyć R2 na stałe do kondensatora, musiał by być odłączany np tranzystorem.
    A dlaczego chciał byś tylko rozładowywać przez R1? Może można prościej, opisz co chcesz tym sposobem zrealizować.

Dlatego ze zestaw "dioda+rezystor" to tak naprawdę transoptor, nie mam możliwości dołożyć tam dodatkowego rezystora żeby ograniczyć prąd, i boje się ze prąd rozładowania kondensatora go uszkodzi.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Dlatego ze zestaw "dioda+rezystor" to tak naprawdę transoptor, nie mam możliwości dołożyć tam dodatkowego rezystora żeby ograniczyć prąd
    Narysuj schemat bez łgarstw.

Piszesz o zestawie dioda+rezystor i o niemożliwości dołożenia rezystora widzę tu wewnętrzna sprzeczność, w pierwszym poście nie ma żadnej diody w #6 pojawia się jakaś dioda zaproponowana przez innego użytkowniki więc chyba nie ta z transoptora?

Niektórzy proponują taką metodę, przed wysłaniem posta przeczytaj i sprawdź czy jesteś w stanie siebie sam zrozumieć, no i oczywiście nie pisz o elementach których nie ma na schemacie.

Cytat:
    , i boje się ze prąd rozładowania kondensatora go uszkodzi.
    Jakąś prostą sprawę skomplikowałeś nadmiernie, albo twój opis i schemat ma się nijak do do tego co budujesz, albo widzisz problem tam gdzie go nie ma. Prędzej zaprojektuję sto układów z transoptorami niż zrozumiem o co ci chodzi.
  • Poziom 13  
    Diodę sam zaproponowałem, nie przekrecaj faktów . Nie wiem czemu oskarżasz mnie o "łgarstwa", to dosyć chamskie zachowanie.
    Jeśli jednak naprawdę chciałbyś pomoc a nie obrażać użytkowników na formu
    dla POCZĄTKUJĄCYCH to zapoznaj się z linkiem który umieszczę na końcu, z niego wywodzi się me rozważanie, jeśli nie to proszę nie odpisuj, nie chce się wdawać w żadne przepychanki.

https://github.com/nodemcu/nodemcu-firmware/issues/421
  • Poziom 43  
    Ale żeś się rozpędził, chciałem konkretnie zdefiniowanego problemu żebym mógł odpowiedzieć, podczas kiedy ty się zachłysnąłeś swoimi fałszywymi wyobrażeniami na temat jak to cie obrażam, dzisiaj nie pora na lekcję czytania ze zrozumieniem na przykładzie postu #13, nich ktoś inny się tym zajmie, jak nie koledzy z forum, to może moderator, zgłoś do moderatora, jeśli masz racje że cie obrażam, to skasują moje posty.

Schemat bez łgarstw, to taki który przynajmniej zawiera wszystkie elementy o których piszesz.

porlock napisał:

Rozmawiamy tu na forum, zadajesz pytanie, ja odpowiadam, bez sensu, żebym, starając się zrozumieć pytanie, musiał szukać po innych forach. Naprawdę nie umiesz streścić?