Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grafenowy startup zebrał ponad 16 milionów dolarów

ghost666 25 Jul 2019 14:42 810 11
 • Grafenowy startup zebrał ponad 16 milionów dolarów
  Brytyjski startup Paragraf zebrał 12,8 miliona funtów (16 milionów dolarów), aby wprowadzić na rynek nowe czujniki grafenowe. Firma otrzymała także dotację w wysokości 500 tys. funtów od rządu brytyjskiego z agencji ds. Badań i innowacji, w celu wykorzystania grafenu do zastąpienia rzadkiego metalu - indu - w urządzeniach elektronicznych.

  Firma Paragraf koncentruje się na dostarczaniu płatków grafenu o dużej powierzchni na różnych podłożach. Umożliwiając tym samym produkcję skalowanych masowo urządzeń grafenowych. Najnowsze fundusze pomogą w komercjalizacji pierwszego produktu, detektora pola magnetycznego o wysokiej czułości, który według firmy działa w takim zakresie temperatur, pola i mocy, w jakim żadne inne urządzenie nie jest w stanie obecnie funkcjonować.

  Oprócz działalności komercyjnej firma otrzymała również dotację od brytyjskiego, rządowego organu finansującego badania na współpracę z Queen Mary University w rocznym projekcie opracowania grafenu nowej generacji, który ma zastąpić ind w wielu zastosowaniach. Ten rzadki metal znajduje się na liście materiałów krytycznych w UE i uważa się, że odgrywa on niezastąpioną rolę w przemyśle i społeczeństwie. Głównym zastosowaniem indu jest tlenek cyny indu (ITO), przeźroczysty przewodnik prądu elektrycznego, szeroko stosowany w panelach słonecznych, telefonach komórkowych i ekranach telewizyjnych, w wyświetlaczach, diodach LED, diodach OLED, jak i panelach dotykowych. Ponad 90% rynku wyświetlaczy wykorzystuje ITO. Ponadto fosforek indu (InP) i azotek galu indu (InGaN) są również użytecznymi półprzewodnikami z zastosowaniami w fotonice.

  Problemem jest jednak to, że ponad dwie trzecie światowych rezerw tego pierwiastka występuje w Chinach. Kraj ten obecnie wytwarzają ponad połowę światowej podaży. Zabezpieczenie dostaw tego materiału jest krytyczne dla Unii, ale równie dobrą alternatywą, jest stworzenie bezindowych alternatyw.

  ITO jest szeroko stosowany ze względu na połączenie swoich dwóch właściwości - wysokiej przewodność elektrycznej oraz wysokiej przezroczystości z łatwością depozycji na np. szkle. Jednak ze względu na niedobór indu, jest to kosztowny materiał. ITO kosztuje pięć razy więcej niż srebro. Globalny popyt na ten materiał wynosi 1,53 tysiące ton rocznie i rośnie. Istnieje zatem pilna potrzeba zastąpienia ITO czymś łatwiej dostępnym.

  Grafen - arkusz węgla o grubości zaledwie jednego atomu - ma niezwykłe właściwości: wysoką przewodność, przeźroczystość i elastyczność. Od czasu jego izolacji w 2004 roku w postaci małych płatków o średnicy zaledwie kilku mm, grafen nie był wykorzystywany komercyjnie w urządzeniach elektronicznych ze względu na trudność w zwiększeniu rozmiarów arkuszy, aby był wystarczająco duży do produkcji układów elektronicznych.

  Jednak Paragraf, który wyodrębnił się z grupy badawczej na uniwersytecie w Cambridge, rozpoczął produkcję grafenu na podłożach o średnicy do ośmiu cali, stosując nowy proces CVD. W normalnym procesie CVD grafen rośnie na miedzi. Grafen taki należy następnie usunąć z miedzi i przenieść na pożądany substrat. Ale ten proces oznaczał, że nie był opłacalny jako zamiennik ITO. Proponowany grafen nowej generacji może być hodowany bezpośrednio na podłożach takich jak krzem i jest wolny od zanieczyszczeń metalicznych. Zastąpienie ITO przez grafen może zatem być możliwe.

  Firma Paragraf zawarła umowę o współpracy z Queen Mary University of London (QMUL), która przeprowadzi badania warstwy, w celu zbadania i opracowania szerokiej gamy urządzeń grafenowych. Inne brytyjskie firmy wspierają projekt, przekazując materiały, na których Paragraf będzie deponować grafen: IQE dostarczy struktury testowe urządzeń elektronicznych z GaAs; Plessey Semiconductor dostarczy diody GaN/InGaN; Verditek dostarczy krzemowe ogniwa słoneczne, a ponadto QMUL będzie produkował OLEDy na grafenie Paragrafa. Firma Forge Europa przeprowadzić ma następnie przyspieszone testy niezawodności tych urządzeń.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334922#

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11792 posts with rating 9936, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #3
  Rariusz
  Automation specialist
  MAIK55 wrote:
  A gdzie grafen z Polski ?


  I to jest dobre pytanie!!!

  Pozdrawiam
 • #4
  Armadon
  Level 16  
  MAIK55 wrote:
  A gdzie grafen z Polski ?


  No jak to gdzie? W d..ie. Jak absolutnie każda technologia czy dziedzina życia za którą weźmie się państwo. Bo nie od dziś wiadomo że jak państwowe to niczyje.
  Szczegółowo sprawę wyjaśnił NIK i co więcej opublikował sobie nawet raport, o tutaj: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/historia-upadku-grafenu.html
 • #5
  Anonymous
  Level 1  
 • #6
  Przemcio
  VIP Meritorious for electroda.pl
  MAIK55 wrote:
  A gdzie grafen z Polski ?


  A Ktoś wierzył, że coś takiego kiedyś wyjdzie w Polsce z
  fazy teoretyczno-laboratoryjnej?
  Niebieski laser nic nikogo w tym kraju nie nauczył jednak.

  P.
 • #7
  MarekS6
  Level 16  
  a to nie było przypadkiem tak, że to polacy wymyślili (jeśli tak to można powiedzieć) grafen a następnie sprzedali paten za granicę?
 • #8
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  @MarekS6 nie, wymyśliliśmy jedną z metod otrzymywania go w dużych płatach. W sumie nic nadzwyczajnego, bo jak ktoś opracuje lepszą metodę to o tej niema co już wspominać.
  Całą magia była w tym aby szybko zacząć sprzedawać grafen zanim ktoś inny wymyśli inny proces produkcji lepszy od naszego, ale jak wiadomo zanim się weźmiemy do roboty to potrafi minąć nie jeden ustrój polityczny...
 • #9
  ghost666
  Translator, editor
  Polacy swoją metodę wymyślili w słabym momencie - może i była (jest) dobra, ale nie ma popytu na grafen obecnie... więc i całość wzięła i upadła.
 • #10
  Anonymous
  Level 1  
 • #11
  telecaster1951
  Moderator of Acoustics
  MAIK55 wrote:
  A gdzie grafen z Polski ?
  Ja mam w biurku. Nie nadaje się do niczego. A co?
  ADI-mistrzu wrote:
  @MarekS6 nie, wymyśliliśmy jedną z metod otrzymywania go w dużych płatach.
  Co z tego. Grafen osadzany innymi metodami daje się obrabiać. Daje się wytrawiać na przykład. Ten z Warszawy nie. Po potraktowaniu laserem zwija się w nanorurkę. Traktowanie rozpuszczalnikiem? Zmywa się.
  Odpada zatem trawienie ablacją laserową. Odpada fotolitografia, bo nie nałożę fotorezystu. Jedno wielkie G.
  ADI-mistrzu wrote:
  ale jak wiadomo zanim się weźmiemy do roboty to potrafi minąć nie jeden ustrój polityczny...
  Tego nie da się sprzedać. Przynajmniej nie teraz. Grafen nie wyszedł poza laboratoria. Nikt go nie chce kupować.

  Co do artykułu, mamy w Katedrze projekt na elektrody grafenowe. I co? No nie działają. Od dwóch lat nie jesteśmy w stanie zrobić głupiego OLEDa na katodzie grafenowej.
  Chłopaki opracowali modyfikację procesu CVD. Dostali kasę i będą pracować z uniwerkiem, gdzie będą badań warstwy i robić na tym grafenie OLEDy.
  Nie daje im wielkich szans powodzenia. Grafen jest tak delikatny, że wydajność na poziomie 40% (wdrożeniowa) jest na razie daleko poza zasięgiem.
 • #12
  Rariusz
  Automation specialist
  Witam,

  No w sumie racja, najlepiej nic nie robić :)

  Pozdrawiam,