Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator od układu sterującego bramy garażowej.

23 Lip 2019 19:13 327 24
  • Poziom 9  
    Potrzebuje taki transformator abon t-11690 , jest szansa go gdzieś jeszcze dokupić ?
  • Poziom 9  
    Zbigniew 400 napisał:
    Co zssila ?

Bramę garażową, nie ma napięcia na wyjściu transformatora
  • Poziom 37  
    Zobacz termik na pierwotnym
  • Poziom 9  
    Zbigniew 400 napisał:
    Zobacz termik na pierwotnym

A jak konkretnie można ten termik sprawdzić gdy nie ma do niego dostępu ? Poprzez zwarcie styków 1 i 3 ?
  • Poziom 37  
    Zrób pomiary.
  • Poziom 9  
    Zbigniew 400 napisał:
    Zrób pomiary.

OK w najbliższym czasie wymontuję ten transf. z napędu bramy, zrobię pomiary i napiszę
  • Poziom 9  
    Czy ten termik znajduje się w miejscu gdzie zaznaczyłem na zdjęciu strzałką ?

Transformator od układu sterującego bramy garażowej. Transformator od układu sterującego bramy garażowej. Transformator od układu sterującego bramy garażowej.
  • Poziom 37  
    Tak.......
    Zgrubienie pod uzwojeniem.
  • Poziom 15  
    Bezpiecznik termiczny znajduje się na uzwojeniu pierwotnym trafa ,tam go szukaj
  • Poziom 9  
    A co powiecie na to jak bym zrobił zwarcie styków nr 1 i 3 na uzwojeniu pierwotnym i na chwilkę sprawdził czy brama zadziała ? Czy zwarcie styków 1 i 3 spowoduje obejście tego termika ?
  • Poziom 37  
    Zewrzyj i sprawdż rezystancje uzwojenia pierwotnego.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Jeżeli nie wiesz jak sprawdzić transformator( a to akurat są podstawy) to odpuść sobie bo łatwo można zrobić sobie krzywdę ( o uszkodzeniu sprzętu nie wspomnę).
    Możesz dokupić transformator zastępczy o parametrach:
    Uzwojenie pierwotne 230V~
    Uzwojenie wtórne symetryczne 2x24V~
    Moc 70 VA (lub więcej).
  • Poziom 9  
    Dziś zmierzyłem rezystancję omomierzem na uzwojeniu pierwotnym i na stykach nr 6 i nr 3 jest zwarcie , miernik pokazuje 0,00. Nie mogę zewrzeć styków 1 i 3 , bo spowoduję to przy podpięciu prądu zwarcie na 230V i wybije bezpiecznik.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Wiesz, to trudne pytanie.
    Też się nad tym zastanawiałem... Może dlatego, że silnik nie jest podłączony bezpośrednio pod transformator?
  • Poziom 9  
    Ma ktoś może pomysł gdzie może być w tym transformatorze termik ? Podałem na uzwojenie pierwotne na styki nr 1 i nr 6 prąd 230V ale na uzwojeniu wtórnym miernik nie pokazuje żadnego napięcia. Jak obejść ten termik ?

Transformator od układu sterującego bramy garażowej. Transformator od układu sterującego bramy garażowej.

Dodano po 4 [godziny] 47 [minuty]:

Podłączyłem zasilanie 230V pod styk nr 6 i nr 3 ( pomijając styk nr 1) i na uzwojeniu wtórnym pojawił się prąd zmienny 2 x 24V. Czy dobrze to rozumuję , że termik był uszkodzony , a podpinając 230v do styku nr 3 pewnie go pominąłem ?
  • Poziom 9  
    Tak podłączony transformator zamontowałem do napędu bramy i napęd normalnie działa. Wychodzi na to, że spalił się termik , a zmienione podłączenie 230V na uzwojeniu pierwotnym spowodowało jego pominięcie.
    Czy bezpieczne jest takie użytkowanie bramy bez termika ? Brama jest otwierana i zamykana średnio 2 razy dziennie , czas działania to 12-14 sekund.
  • Poziom 37  
    Kup termik i przyklej go do pierwotnego.
  • Poziom 35  
    Bałdyzer napisał:
    Ma ktoś może pomysł gdzie może być w tym transformatorze termik ?

Jak widać na zdjęciu, termik jest pod uzwojeniem. Teraz jedyna opcja to umieszczenie termika na powierzchni uzwojeń. Też będzie działać, choć z większą zwłoką.
  • Poziom 9  
    A bez tego termika przy tak sporadycznym użytkowaniu napędu bramy garażowej może się coś spalić ?
  • Poziom 37  
    Moze bo trafo pracuje cały czas.
  • Poziom 9  
    Zbigniew 400 napisał:
    Moze bo trafo pracuje cały czas.

Czy czasami trafo nie dostaje prądu tylko na czas otwierania/zamykania bramy ? Pytam bo na uzwojenie pierwotne prąd 230V nie idzie bezpośrednio z sieci tylko z płytki sterującej więc po co tranformator miał by być obciążony na stałe ?
  • Poziom 37  
    Gdyby tak było to co zasila radio.