Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamienny moduł Ppcz fm do Radmora 5102 Te na UL1200N

amator16 25 Lip 2019 20:01 2718 7
  • Po lekturze postów dotyczących użytkowania i ewentualnych ulepszeń w Radmorach 51xx a szczególnie po kilku niespełnionych zapowiedziach forumowiczów o tym, że pracują nad zamienną płytką p.cz. fm do Radmora 51xx postanowiłem sprawdzić, czy da się w prosty sposób wymyślić zamienny moduł pośredniej 10,7 MHz oparty na układzie UL1200N. Ponieważ nie mam czasu na projektowanie płytek - zrobiłem to wykorzystując fragment płyty głównej z tunera Diory AS254.

Założenie było takie, aby moduł działał zamiennie z oryginalnym i nie wymagał żadnych zmian na pozostałych płytkach toru FM (nie do końca mi się to udało, ale o tym później).

Z płyty AS254 wyciąłem fragment z elementami demodulatora FM o wymiarach 12,5 x 7,5 cm, usunąłem niepotrzebne elementy, dodałem złącze, kilka elementów, kilka dodatkowych połączeń. Adaptacja połączeń do poziomu sygnału, wyciszania, ARCZ w zasadzie nie sprawiły trudności. Do korekcji ustawień poziomu sygnału zastosowałem dodatkowy potencjometr montażowy, łączący nóżkę 13 UL1200N z pinem 1 złącza. Wszystkie zmiany zrobiłem na tej wyciętej płytce.

Problem powstał gdy doszło do adaptacji układu dostrojenia tzn Zero FM. Nie miałem pomysłu, jak to zrobić bez przeróbek na płytce automatyki PA Radmora. Chciałem zachować PA w stanie oryginalnym, ale musiałem w końcu na coś się zdecydować. Zrobiłem najmniejszą z możliwych ingerencji w tą płytkę: od strony druku bezpośrednio przy pinach 9 i 13 przerwałem ścieżki. Wyprowadzenia dot. Zera FM od nowej płytki z UL1200N zrobiłem bezpośrednio do złączki na płytce z ledami /piny 8 i 9/. Aby nie prowadzić długich połączeń w taki sam sposób poziom sygnału anteny wyprowadziłem bezpośrednio na pin 10 płytki PZ. Wszystkie dodatkowe połączenia są bardzo krótkie i znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie modułu p.cz.

Po dłuższym odsłuchu bez specjalistycznych pomiarów mogę stwierdzić, że mój Radmor 5102 Te teraz lepiej, dostraja się do stacji radiowych, jest bardziej selektywny. Nie zmieniałem żadnych regulacji na płytce Diory, tak naprawdę to nie wiedziałem, czy demodulator FM tam poprawnie działa. Okazało się, że jest fabrycznie zestrojony i chodzi, jak należy. Dodam może, że już dużo wcześniej zamieniłem moduł z oryginalną głowicą na taki z GFE-110. Różnica jest bardzo znaczna.

Schematu i zmian na płytce od Diory AS254 nie będę zamieszczał. Jest on dostępny w sieci, tak jak aplikacja UL1200N. Zmiany są banalne, w zasadzie chodziło tylko o adaptację płytki do Radmora. Oczywiście posiadam też oryginalny moduł p.cz. na układzie UL1242N /u mnie TBA120S/ i zawsze mogę do niego wrócić, ale mam wrażenie, że ten z UL1200N działa lepiej.

Moja konstrukcja powstała w zasadzie do celów warsztatowych, t.j. sprawdzenia, czy da się to zrobić bez znacznych przeróbek. Może ktoś pokusi się teraz o zaprojektowanie płytki, szlak przetarłem.
    Zamienny moduł Ppcz fm do Radmora 5102 Te na UL1200N Zamienny moduł Ppcz fm do Radmora 5102 Te na UL1200N Zamienny moduł Ppcz fm do Radmora 5102 Te na UL1200N Zamienny moduł Ppcz fm do Radmora 5102 Te na UL1200N

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    amator16
    Poziom 5  
    amator16 napisał 11 postów o ocenie 6, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wołomin. Jest z nami od 2019 roku.
  • Tektronix
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Jak już robić tego typu modyfikacje, to może warto zastanowić się nad użyciem jakichś współczesnych rozwiązań, a nie prehistorycznych?
    Przecież jak ktoś będzie chciał to odtworzyć to musi zdobyć tuner Diory albo inny z którego wyciągnie elementy.
    Gdzie dziś kupisz UL1200 i potrzebne filtry 7x7? O ile UL1200 pewnie jeszcze da się dostać gdzieś na giełdach, o tyle filtrów 7x7 to ja już dawno nie widziałem, a jak już to jakieś szczątkowe modele.
    Jak ma to potem zestroić amator hobbysta nie posiadający specjalistycznych narzędzi (np. wobuloskop)?
  • Tektronix
    bsw
    Poziom 15  
    Nie przesadzajmy - pierwszy sklep z brzegu:
    https://www.sklep.monster.pl/produkty,3?search=ul1200
    https://www.sklep.monster.pl/produkty,3?search=7x7

Strojenie owszem - ale w dobie komputerowych oscyloskopów (niekoniecznie Analog discovery) wobuloskop to też nie problem.
    Najważniejsze to jednak know-how - a już mało komu chce się w to bawić. DIY tuner FM to teraz rda5807 + arduino...

Szacun dla autora !
    Artur k.
    Admin grupy audio
    bsw napisał:

A mają fizycznie, czy tylko na stronie internetowej?

bsw napisał:
    Strojenie owszem - ale w dobie komputerowych oscyloskopów (niekoniecznie Analog discovery) wobuloskop to też nie problem.

No to podaj jakiś przykład takiego komputerowego wobuloskopu, który się do tego celu nadaje.

bsw napisał:
    DIY tuner FM to teraz rda5807 + arduino...

Oczywiście bo łatwiej uruchomić a do tego i tak ten RDA ma lepsze parametry niż Radmor.
    krychast
    Poziom 20  
    Niszczenie płyty diory by reanimować radmora mija się z celem i jest bez sensu i do tego szkodliwe dla polskiej myśli technicznej-nie lepiej było zaprojektować układ od nowa i nie na zabytku ul1200 tylko na zachodnim odpowiedniku?
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Wiedziałem, że zaraz przyjdzie ktoś i będzie pierdoły o niszczeniu Diory pisał. Każdy robi co chce, jak ma ochotę zniszczyć tuner, to niech niszczy. Żeby to jeszcze był jakiś szczególny tuner to ok, ale AS254 nie dość że niczym się nie wyróżnia, to jeszcze jest go pełno wszędzie.
    Poza tym skąd wiesz, że autor nie posiadał np. samej płytki od takiego tunera, albo wyciągnął z elektrośmieci i do niczego innego się nie nadawało?
    Skończmy z kultem Unitry, nie ma czego czcić, a jak ktoś bardzo chce to niech sobie czci gdzieś indziej.
    amator16
    Poziom 5  
    Proszę użytkowników elektrody o zachowanie kultury i spokoju. Nie po to zakładałem temat aby budzić jakieś konflikty. Nie jestem fanem ani Radmora ani Diory ani nawet Kasprzaka czy Foniki. Zajmuję się amatorsko elektroniką od wielu lat. Mam w swojej kolekcji sporo sprzętu polskiej Unitry, bawię się tym. Na codzień użytkuję Sansui. Staram się niczego nie niszczyć chyba, że jest to już tylko elektrozłom. Nie róbmy kapliczki ani z Radmora 51XX ani z innego sprzętu polskiego, który nigdy nie był szczytem współczesnej elektroniki. Temat założyłem dla zabawy i chciałbym aby jego kontynuowanie sprawiało też frajdę innym. Jeśli chodzi o temat alternatywnej pośredniej fm do tego Radmora to jakoś nikt wcześniej tym się nie zajął, chociaż były takie zapowiedzi. Proszę więc o potraktowanie mojej propozycji jako pewnego rodzaju prowokacji, zachęty do rozwijania tematu, nawet do przedstawienia czegoś lepszego, nowocześniejszego. Krytykować potrafi każdy ale zaproponować coś swojego to już nie. Według mnie nie powinno się do sprzętu z przełomu lat 70/80 ubiegłego wieku wstawiać elektroniki z XXI wieku, dlatego tylko trochę lepsza pośrednia na UL1200N. W moim Radmorze zrobiłem już kilka zmian, które w mojej subiektywnej ocenie usprawniają użytkowanie lub poprawiają parametry odsłuchu. Dotychczas usprawniałem tor fm bez zmian w torze wzmacniacza, którego brzmienie oceniam bardzo dobrze. Ale może i tam przedwzmacniacz dla ciekawości można by zmienić. Korci mnie przedwzmacniacz na podstawce do jakiegoś opampa - to już chyba XXI wiek, ale wtedy możliwe byłyby eksperymenty ze zmianą brzmienia zależnie od upodobań /różne opampy w podstawce/Pewnie charakterystyczne brzmienie Radmora to sprawa przedwzmacniacza, bo końcówka mocy raczej nie ma na to wpływu. Radmor 51XX ma dość ciekawą modułową konstrukcję i dlatego można tu się nieco pobawić ze zmianami. Rozumiem, że dla wielu fanów Radmora wszelkie zmiany to profanacja, ale są one takie iż zawsze można bez większego problemu powrócić do stanu oryginalnego/ wstawić oryginalny moduł/. Jeśli ktoś jest przeciwny wszelkim zmianom odbiegającym od stanu oryginalnego to jego sprawa i tematem zmian nie musi się interesować. Powtarzam jeszcze raz, zarówno temat jak i ten post w zamierzeniu jest prowokacyjny aby wywołać dyskusję i może wymyślić coś nowego, lepszego. A wszystko, powtarzam jeszcze raz, tylko dla zabawy i rozruszania forumowiczów.
    artinu1
    Poziom 2  
    Jaka profafacja? W Radioelektroniku był zamieszczony artykuł dotyczący przeróbki dekodera z UL-1601 na UL-1621.
    Po za tym UL1200 miał lepsze parametry niż orginalny moduł.