Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd pobierany z sieci przez spawarki MIG/MMA/TIG

25 Lip 2019 21:54 168 8
  • Poziom 8  
    Witam forumowiczów,

W telegraficznym skrócie mam zamiar kupić sobie spawarkę. Problem polega na tym, że miejsce w którym będę spawał ma instalacje elektryczną z zabezpieczeniem B10 (ogródki działkowe). W związku z tą sprawą mam do was prośbę o określenie prądu pobieranego z sieci przez inwerter spawalniczy (prośba do posiadaczy cęgowego miernika prądu RMS lub miernika mocy pobieranej).

Będę spawał hobbystycznie profile stal czarna ok 2mm więc z tego co wiem prąd na wyjściu potrzeba max 120A (dla migomatu). Z moich skromnych obliczeń moc max pobierana z tej instalacji to 230V * 10 A = 2.3 k VA , a moc spawania to 100A * 20V ~> 2kVA więc traktując inwerter jak przekładnię trafo, teoretycznie by starczyło tego prądu. Nie wiem jak wygląda to w praktyce (prąd jałowy i rozruchowy spawania) i dlatego piszę bo nie sztuka wydać 1600zł na spawarkę, żeby nie było z niej pożytku (tyle mam odłożone). Sam zastanawiam się jeszcze nad metodą MIG/MAG czy MMA/TIG zaznaczam, że jestem totalnie zielony ale mój kolega to spawacz i pomoże mi ogarnąć temat. Czy ktoś mógłby sprawdzić fizycznie na spawarce jak to wygląda? Oglądanie tabliczek znamionowych nic mi nie mówi, w sensie nie piszą jaki prąd pobiera przy danym prądzie na wyjściu( ok 100A ) tylko prąd maksymalny.

Proszę o pomoc i opinię możecie też podrzucić modele spawarek które badaliście.

Dziękuję i pozdrawiam
    Rumka
  • Poziom 8  
    Postanowiłem zapytać bo widziałem spawarki z wymaganym zabezpieczeniem 16A więc 10A to nie dużo mniej więc coś może by poszło.
    Dziękuję za odpowiedź , na serio nic nie da się wyciągnąć z tej instalacji ?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Rumka napisał:
    zabezpieczeniem B10
    Samo uruchomienie spawarki, jej podłączenie do zasilania, bedzie problematyczne.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Pamiętam, jak jeszcze kiedyś miałem bezpieczniki topikowe 10A na parterze w domu, z którego mam zasilany budynek gospodarczy, to podłączałem tam spawarkę (Telwin Tecnica) i dawało się spawać prądem 80-90A jakieś cienkie pierdołki. Więc nie jest to niemożliwe, choć upierdliwe, bo przy dłuższej spoinie zawsze może już wyrzucić.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Ja mam MMA/TIG Discovery 200 A. Spawam nim na zabezpieczeniu 10 A . Tak w minimalnym jak i maksymalnym zakresie prądowym ale na TIG w m metodzie MMA nie próbowałem . Jednak bezpieczniki wymieniłem z typu B na typ C , tak mi zalecił elektronik . Na typie B to nawet odkurzacz lub duży transformatorowy prostownik powodował zadziałanie bezpiecznika a na C wszystko pracuje . To moje zdanie i doświadczenie. Tylko ja piszę o bezpiecznikach opadających nie topikowych .
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Takie zabezpieczenie posiada założyciel wątku:
    Rumka napisał:
    zabezpieczeniem B10

To są inne zabezpieczenia:
    Michelson napisał:
    bezpieczniki topikowe 10A