Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CRT SS9900 - Nie działa AM - Nośna "nie trzyma" częstotliwości

26 Lip 2019 10:41 249 8
  • Poziom 11  
    Hej.

Zwracam się do Was z prośbą. Mam radyjko CRT SS9900, które "straciło nośną" na AM.
    W przypadku FM częstotliwości są prawidłowe, ale brak jest modulacji częstotliwości :(

W przypadku SSB wygląda na wszystko OK (przynajmniej na oscyloskopie).

W AM wciśnięcie PTT na mikrofonie wyzwala "pływającą" sinusoidę o częstotliwości około 13Mhz (na zadanych 27.000Mhz w CRT). Kręcenie pokrętłem od mocy nadawania zmienia się wartość międzyszczytowa, i na minimalnej mocy na ułamek sekundy sinusoida staje się "wyraźna" i o prawidłowej częstotliwości.

Wartość SWR na wyświetlaczu w AM oscyluje w okolicach 1.1-1.2. Na sztucznym obciążeniu 50Ω.

Czy ktoś ma jakieś schematy tego radia, lub pomysły co mierzyć i w których miejscach?

Może nadmienię, że około rok temu radio zaliczyło lekkie zachlapanie, lecz po tym zostało od razu rozebrane i dokładnie wyczyszczone IPA. Po tym zdarzeniu radio działało bez zakłoceń.
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Hmmm...

To raczej nie jest schemat CB radia CRT SS9900 :)

Pozdrawiam!
  • PCBway
  • Moderator
    Racja. Poprawiłem. Mam nadzieję, że to ten.
    Z tego co widzę było chyba kilka wersji?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na dzień dzisiejszy serwisówka i schemat tego radia są publicznie niedostępne.
    Ściągnij sobie schematy od Anytone at-6666 jest szansa, że będą pasować mniej lub więcej.
    Michał
  • Poziom 11  
    Nie mogę znaleźć schematu AT-6666, ale... Udało mi się do czegoś dojść.

Są 4 tranzystory mocy mosfety 13N10. Po wylutowaniu ich i sprawdzeniu są OK.

Ale - Po przylutowaniu tranzystora Q47 i Q25 na drenie Q47 mam prawidłowy sygnał nośna+modulacja o prawidłowej częstotliwości... Sypie się "coś dalej".
    Za Q47 jest Q45 i Q46. W przypadku odlutowania ich drenów na każdym z nich jest prawidłowy sygnał (nośna+modulacja).

Dreny Q45 i 46 są połączone na PCB. W miejscu połączenia po podniesieniu nośnej pojawia się stałe napięcie zasilania... W przypadku przylutowania drenów wszystko się wali i w całym torze wszystko znika...

Nie znam się zbytnio na budowie tego... Ktoś ma jakiś pomysł?

EDIT:

Znalazłem schematy. W słabej jakości, ale są...

EDIT2:

Po wylutowaniu tranzystora ze schematu (https://simonthewizard.files.wordpress.com/2019/01/img_7217.jpg) Q40 na wyjściu antenowym po przylutowaniu wszystkich tranzystorów mocy pojawia się sygnał prawidłowy (nośna+modulacja), lecz o bardzo niskiej amplitudzie... (na poziomie kilku V)...
  • Poziom 11  
    Nasunęło mi się pytanie.

Usunąłem całkowicie tranzystory Q45 i Q46. Sprawdziłem je "na stole" z pomocą chińskiego testera GM328... I wychodzi, że coś jest z nimi nie tak. Raz na jakiś czas zgłaszają się jako MOSFET. W większości przypadków jako podwójna dioda. A kilkukrotnie jako zwykły tranzystor bipolarny z diodą...

Mam pytanie do znawców technologii analogowej. Czy w przypadku uszkodzenia tych tranzystorów (link do wykresu w poście powyżej) mogę mieć sytuację, że na AM mam śmieci a na FM i SSB jest OK, z czego jest praktycznie brak mocy? Nie mam teraz tranzystorów na podmiankę w celach testowych :(

Czy trop jest błędny?

Dodatkowo sprawdziłem, że po wylutowaniu Q40 i zwarciu drenu ze źródłem mam objaw braku modulacji i "śmieciową" nośną, lecz o wyższej amplitudzie. W przypadku rozwarcia mam prawidłową nośną z modulacją, lecz o bardzo niskiej amplitudzie (brak mocy). Na tej podstawie wnioskuję, że zasilanie obsługiwane przez Q40 jest OK i tak ma być.
  • Poziom 11  
    Na AM przywróciłem modulację. Mam brak mocy, oraz w momencie "gwizdnięcia" w mikrofon mam "przesterowanie" - czyli tak, jakby cały czas był sygnał modulowany.
    Na FM też brak mocy.
    Na SSB brak mocy.

Napięcia Pk-Pk na wyjściu antenowym przy maksymalnie rozkręconej mocy:
    AM - 24.4V
    FM - 34.80V
    SSB - ok. 40V (wiadomo - podczas gwizdu ;)

Podmieniłem 3 tranzystory mocy, lecz nie usunęło to usterki :(