Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podsłuchy - czyli jak zostać Ethanem Hunt''em.

trymer01 26 Lip 2019 11:45 1683 21
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    Znajomy zięcia prosi o pomoc - podejrzewa, że założono mu podsłuch w biurze i nalega na znalezienie sposobu zdalnego jego wykrycia - czyli skanowania.
    Tak to jest gdy się ktoś filmów szpiegowskich naogląda.
    Swoją drogą ciekaw jestem czy takie skanery istnieją, zwłaszcza wobec szerokiego możliwego pasma i ogromnych zakłóceń (szumu elektromagnetycznego).
    Nie spotkałem się z tym tematem w literaturze/prasie (?) i dlatego interesująca byłaby wymiana informacji/doświadczeń/opinii: zasilanie, czułość, uruchamianie dźwiękiem, transmisja (pasmo/moc/zasięg), zapis do pamięci i jej odczyt, ceny, producenci, możliwość zakupu itp.
  • e-miernikie-mierniki
    robiw
    Poziom 26  
    Istnieją, robią je dla przykładu w Izraelu/Rosji. Bardzo drogi sprzęt. Znajomy pokazywał mi tego rodzaju urządzenie zakupione w jednej ze spółek państwowych ;-). Szukaj, może są firmy, które oferują tego rodzaju usługi... robiw
    HD-VIDEO
    Poziom 40  
    Ten "Szpiegowski wykrywacz kamer i podsłuchów RF Bug Detector", mogę pokazać "jak to jest zrobione"

"Wykrywacz podsłuchów analogowych, cyfrowych, telefonów Aceco SC-1 Plus" - to jest zwykły ręczny miernik częstotliwości
  • e-miernikie-mierniki
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk
    Witam.
    Jak to coś ważnego to i sprzęt do analizy powinien być lepszej klasy - takie które można by zaliczyć do poważnych: https://www.aaronia.com/
    Tym już naprawdę można coś wykryć. Tylko pytanie czy akurat trafimy na transmisje - bo niektóre z pluskiwek nadają pakietami zapisany dźwięk i jeżeli nie trafi się w okienko transmisji to nie znajdziemy zagrożenia.
    A tak swoją drogą to o czym piszesz to podejrzenia właściciela czy pracownika w firmie?
    Jeżeli właściciel to może faktycznie ma powody aby utajnić swoje rozmowy - może warto poszukać jakiejś firmy która oferuje usługi skanowania / odpluskwiania lub zagłuszacze.
    Temat ogólnie bardzo szeroki a większość przewrażliwionych odpuszcza po obejrzeniu kosztów - ci którzy drążą dalej muszą faktycznie bardzo chcieć uchronić swoje tajemnice.
    trymer01
    Moderator Projektowanie
    leonov napisał:
    W jakich służbach, pracuje Znajomy zięcia ? Lub w jakiej mafii ? Bo zwykłych obywateli, raczej nie podsłuchują

Podsłuchują, chodzi o sprawy gospodarcze/handlowe, albo osobiste - np. szukanie haka na pracodawcę, itp.
    Gdyby pracował w służbach to by nie pytał "cywili".
    pawelradomsko napisał:
    Jeżeli właściciel to może faktycznie ma powody aby utajnić swoje rozmowy ...większość przewrażliwionych odpuszcza po obejrzeniu kosztów - ci którzy drążą dalej muszą faktycznie bardzo chcieć uchronić swoje tajemnice.

Właściciel, a o kosztach tak właśnie myślałem.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Grzegorz740
    Poziom 33  
    HD-VIDEO napisał:
    Ten "Szpiegowski wykrywacz kamer i podsłuchów RF Bug Detector", mogę pokazać "jak to jest zrobione"

"Wykrywacz podsłuchów analogowych, cyfrowych, telefonów Aceco SC-1 Plus" - to jest zwykły ręczny miernik częstotliwości

Jak możesz pokazać to pokaż. Sam jestem ciekawy czy budowa nie jest zbyt skomplikowana.

Dodano po 1 [minuty]:

A wracając do tematu to najlepszym moim zdaniem rozwiązanie jest zlecenie firmie zajmującej się wykrywaniem podsłuchów.
    puszak
    Poziom 28  
    To zapewne zwykły szerokopasmowy wskaźnik natężenia pola elektromagnetycznego. Kiedyś na forum widziałem konstrukcję takiego.
    CC_PL
    Poziom 10  
    Anonymous napisał:
    Podsłuchu radiowego szuka się skanując pasmo częstotliwości. Do tego wystarczy tuner DVBT i odpowiedni soft. Problemem jest wykrycie podsłuchu na łączach telefonicznych. Pozostaje zastosować szyfrowanie.

Możesz rozwinąć temat z tunerem DVBT ? Jaki sprzęt i jaki soft?

Dziękuję!

Dodano po 1 [minuty]:

leonov napisał:
    W jakich służbach, pracuje Znajomy zięcia ? Lub w jakiej mafii ? Bo zwykłych obywateli, raczej nie podsłuchują ;-)

Różnie bywa, zwykłych obywateli też podsłuchują - mówił o tym wielokrotnie Pan Antoni Macierewicz.
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk
    Tuner DVBT akurat kiepsko się sprawdzi - popatrz na częstotliwości w jakich pracuje - nikt w chwili obecnej (chyba że absolutny amator) nie użyje czegokolwiek w tym paśmie.
    Jak już masz ochotę na skanowanie to chyba najsensowniej w niskich kosztach przedstawia się HACK RF (do 6MHz)
    U chińskich dystrybutorów pewnie znajdziesz za 100 - 150 USD.
    I to wydaje się być na chwilę obecną supertanie rozwiązanie, ale i mało tym osiągniesz.
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    pawelradomsko napisał:
    Tuner DVBT akurat kiepsko się sprawdzi
    Krótkofalowcy używają tunerów DVBT opartych o softwarowy odbiornik jako uniwersalnych skanerów, nawet istnieją poprawione konstrukcje specjalnie do tego celu jak RTL-SDR.
    pawelradomsko napisał:
    ak już masz ochotę na skanowanie to chyba najsensowniej w niskich kosztach przedstawia się HACK RF (do 6MHz)

6MHz? 6GHz
    RTL-SDR V3 $25
    Lista SDRów są i tańsze
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_software-defined_radios

trymer01 napisał:
    Nie spotkałem się z tym tematem w literaturze/prasie (?) i dlatego interesująca byłaby wymiana informacji/doświadczeń/opinii: zasilanie, czułość, uruchamianie dźwiękiem, transmisja (pasmo/moc/zasięg), zapis do pamięci i jej odczyt, ceny, producenci, możliwość zakupu itp.
    Technika daje ogrom możliwości, użyteczny był by przegląd rynku podsłuchów pod kątem parametrów cena vs trudność wykrycia (uwzględniając częstotliwość nadawania, modulacje np te z rozpraszaniem widma, czy jakieś tryby pracy powodujące czasowe wyłączanie nadajnika).
    W czasopismach dla elektroników i internecie spotyka sie wykrywacze podsłuchów. Jak chcesz opublikować wskaźnik natężenia pola z klikbajtowym tytułem to nazwij go wykrywacz podsłuchów :)

Temat wykrywania złącz nieliniowych jest ciekawy, generalnie zasada jest taka że potrzebujemy nadajnika o wysokiej częstotliwości żeby mieć duże prawdopodobieństwo że nawet krótkie ścieżki na płytce i przewody będą na tej długości fali skutecznymi antenami i odbiornik ustawiony na drugą harmoniczną.
    Możliwe że używając jakiegoś taniego SDRa oraz czegoś równie taniego do nadawania - może jakiś moduł z mikrokontrolerem wifi - ESP dał by sie użyć (czytałem o użyciu ESP do nadawania czegoś innego niż był przeznaczony - jest to o tyle odkrywcze że karty WiFi z opensourceowym firmwarem zostały zbanowane przez amerykańców, żeby nie nadawać poza tym na co ich prawo pozwala), a może nadajnik CW zrobić samemu może da sie coś kupić od chińczyka, a może jakaś lampa klistron? magnetron? na takim z kuchenki był by naprawdę dobry SNR ;) przy okazji część podsłuchów ulegnie uszkodzeniu podczas poszukiwań, tylko lepiej pracować z bezpiecznymi natężeniami pola.
    pawelradomsko
    Specjalista Automatyk
    Przepraszam - pomyłka - 6GHz.
    Co do SDR-ów to HACK RF właśnie takim jest, pewnie do profesjonalnych wiele mu brakuje - kupowałem jednak patrząc na pasmo.
    Przeglądam listę z Wiki podaną przez "jarek_lnx" - dzięki - jest tego sporo, nawet nie wiedziałem.
    Jednak dalej ceny tych lepszych nie są niskie - poczekam na nowe pokolenia sprzętu.
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Matheu napisał:
    Właśnie gdzieś mi się zapodział LED pod biurkiem... Ciekawe czy ta reklama w SpS nie kłamie?
    A na jaką długość fali miał przycięte nóżki ;) czy moze był SMD.

Reklama od tego jest, żeby kłamać - w optymalnych warunkach udało im się uzyskać taki zasięg, urządzenie generuje jakieś natężenie pola i ma jakąś czułość, reszta zależy od odległości i tego na ile skuteczne są nie zamirzone anteny w poszukiwanym układzie. Podobnie jak w radarach poziom sygnału spada z czwartą potęgą odległości wiec z bliska powinno być bardzo skuteczne.

pawelradomsko napisał:
    Jednak dalej ceny tych lepszych nie są niskie - poczekam na nowe pokolenia sprzętu.
    No właśnie myślę żeby kupić tego RTL-SDR v3 to nie jest taka cena, że będzie szkoda, jeśli użyję go raz na rok.
    Cena może być niska bo te SDRy, to pochodna masowej produkcji odbiorników DVBT, Hack RF one ktoś musiał zaprojektować, specjalnie do zabawy dla nielicznych "RF hakerów", licząc się z tym że produkcja będzie mała, a cena musi być wysoka, poza tym cena policzona na zasadzie ile może zapłacić amator w USA, po przeliczeniu na złotówki już nie będzie ceną dla amatora.
    CC_PL
    Poziom 10  
    Odnośnie polecanego przez @jarek_lnx DVBT: RTL-SDR V3 (na Allegro jest kilka sztuk w okolicach 160-250 zł, u Chińczyka po 100 zł).

Jaką antenkę do tego polecacie? Czy można mówić o czymś uniwersalnym przy tak dużym zakresie częstotliwości? Oczywiście pytam pod kątem podsłuchów czy kamer szpiegowskich, bo TV i radio będę oglądał później ;) Czy powinienem mieć kilka anten dla różnych zakresów?

BTW. Jak przeglądałem gotowe urządzenia do wykrywania bugów na Allegro, to nawet te z średniej półki cenowej (2- 8 tys. zł) rzadko wykrywają urządzenia na GSM 4G, raczej tylko 3G (a mamy już teoretycznie piątą generację GSM). Większość z nich nie radzi sobie też z CDMA. A jak radzą sobie to producent od razu się chwali. Podobno te urządzenia z niskiej półki do kilkuset złotych to tzw."atrapy" które nic nie są wstanie znaleźć.

Wracając do SDR, znalazłem trochę (niestety nie za dużo) linków gdzie ludziska szukają podsłuchów i kamer z pomocą tego typu tunerów:

https://cyberarms.wordpress.com/2018/07/08/finding-spy-bugs-with-an-rtl-sdr-salamandra/
    https://www.rtl-sdr.com/salamandra-detecting-and-locating-spy-microphones-with-an-rtl-sdr/
    https://www.csoonline.com/article/2462752/def...ips-for-detecting-high-tech-surveillance.html
    https://www.reddit.com/r/RTLSDR/comments/4r33p4/detect_hidden_camera_with_rtlsdr_in_room/
    http://www.tscm.com/bugfreq.html
    https://www.rtl-sdr.com/forum/viewtopic.php?t=2037
    https://play.google.com/store/apps/details?id=marto.androsdr2&hl=en - appka na androida (SDR na telefonie)
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    CC_PL napisał:
    Odnośnie polecanego przez @jarek_lnx DVBT: RTL-SDR V3 (na Allegro jest kilka sztuk w okolicach 160-250 zł, u Chińczyka po 100 zł).
    RTL-SDR jest dosyć znany, jako urządzanie zbudowane na podstawie chipsetu do DVBT, ale poprawione z myślą o tych którzy chcą go używać w zastosowaniach innych niż DVBT, nie porównywałem innych urządzeń tego rodzaju, po prostu mam chęć żeby kupić i się tym pobawić. Może przerabianie zwykłego tunera na tym samym chipsecie będzie tańsze, a może są inne odpowiedniki RTL-SDR, nie chcę żeby to wyglądało że polecam konkretny produkt którego jeszcze nie miałem w rękach, ale na pewno polecam przyjrzenie się temu produktowi i innym podobnym.
    CC_PL
    Poziom 10  
    Wszystko OK, ja też chcę kupić i się pobawić, spróbować softu SDR, zobaczyć jak to wszystko działa.

Tylko jeszcze wracając do anten....co wybrać? Co polecacie?
    baseemitercollector
    Poziom 18  
    Wszystkie te SDRy są dobre jak się zna odbierany sygnał. Jeśli chcesz szukać słabych sygnałów to SDR się nie nadaje bo będzie pokazywał śmiecie i nie istniejące sygnały. Mocne sygnały mieszają się że słabymi już w układzie scalonym że względu na nieliniowosci i produkują całe spektrum sygnałów roznicowych. Ja mam lime sdr mini i to działa ok jak sygnał jest mocny i na znanej częstości. Wszędzie poza interesującym pasmem widać produkty mieszania.
    Tradycyjnego analizatora widma nic nie pobije. Rohde & Schwarz robi przenośne analizatory do 8ghz.
    A ta aaronia to szmelc szkoda wydawać pieniądze.
    CC_PL
    Poziom 10  
    Firmę znam, robią dobre oscyloskopy. Jednak taki profesjonalny analizator widma to od kilkunastu do 80 tys. zł kosztuje, to już spory wydatek.

Szukam czegoś znacznie tańszego, pokroju: Analizator widma RF-Explorer 6G COMBO Seeed Studio (za dwa tys. zł).