Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laskomex LF3 + przekaznik do dzwonka.

27 Lip 2019 07:16 228 17
  • Poziom 10  
    Witam. Posiadam domofon LF3 i chciałbym podłączyć przekaznik na szynę PK-1P. Są wersje tego przekaznika na 12V DC/AC. Przekaznik ten miałby sterować dzwonkiem na 220 V. Na zdjęciu widać ze instalacja jest 5 przewodowa. Z forum wiem ze czerwony kabel to wywołanie a żółty to masa. I te przewody miały by sterować przekaznikiem. Czy takie rozwiązanie które sobie wymyśliłem jest właściwe ? Krótkie naciśniecie przycisku przy wejściu powoduje 3 krotny sygnał wywołania, wiec chyba centralka nie jest analogowa ?
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista Domofony
    To centrala CDNA, czyli analogowa. Przekaźnik, który chciałeś użyć, czyli PK-1P tu nie zadziała. Będzie ciężko, ale można spróbować zastosować jakiś przekaźnik na ok. 5V.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Rozumiem, jeśli to kwestia wysokości napięcia wywołania to są takie same przekazniki miniaturowe na 5 V jak i na 3 V . Rozumiem ze mógłbym taki dać na podstawce na szynę DIN i wtedy powinno być już dobrze? Prawdę mówiąc nie wiem jakie pojawia się napięcie po naciśnięciu przycisku ale sprawdzę multimetrem.
  • Pomocny dla użytkowników
    W całkiem starych systemach analogowych na żyle wywołania pojawiało się napięcie stałe, które to zasilało brzęczyk (terkotkę). W twoim systemie na żyle wywołania pojawia się sygnał akustyczny, który trafia do wkładki słuchawkowej. Nie wiem czy uda ci się wysterować jakikolwiek przekaźnik, ale możesz spróbować. Sam, gdy miałem komuś dołączyć przekaźnik, to aby zbytnio nie obciążać linii wywołania, dokładałem przekaźnik z jednym tranzystorem i kilkoma elementami biernymi. Miałem wtedy pewność, że przekaźnik zawsze zadziała.
  • Poziom 10  
    Dziekuje, rozumiem, nie wiedziałem ze tak trudno będzie wysterować przekaznik który wybrałem. W takim razie zapytam czy dało by się tym sygnałem wywołania wysterowac transoptor zamiast przekaznika ? W miedzy czasie zorientowałem się ze dzwonek jest zasilany 220 V podanym cały czas ale sterowanie odbywa się poprzez zwarcie dwóch kabli które realizuje przycisk dzwonka. Dalej pozostaje kwestia obiążenia linii wywołania i stąd pomysł izolacji obwodu transoptorem.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Zapomniałem dodać, że ten mój dodatkowy układ z przekaźnikiem, miał własne zasilanie. Firma Laskomex produkuje moduł dodatkowego wywołania na optoizolatorze i chyba triaku, co widać na zdjęciu. Niestety nigdy nie miałem możliwości ściągnięcia schematu tego prostego modułu, ani w praktyce go nie stosowałem. Link.
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuje za link do PW-1. Nie wiedziałem ze takie coś jest gotowe u producenta domofonów. Ponieważ na wyjściu tego urządzenia nie ma styków roboczych tylko pojawia się napięcie wiec i tak zastosuję wspomniany na początku przekaznik PK-1P. Do tego dochodzi konieczność zakupienia transformatora DIN PSS10-230 także na szynę ( by zasilić moduł i cewkę przekaznika 24 V). Całe rozwiązanie jest trochę kosztowne bo moduł PW-1, transformator DIN i przekaznik PK-1P to w sumie ok 120 zł . Ale myślę ze wtedy wszystko zagra tak jak powinno.
    Dowiedz się jedynie u producenta, czy ten moduł będzie współpracował z twoim analogowym unifonem. W instrukcji, która jest tam udostępniona do pobrania, pokazane jest podłączenie do unifonu dwużyłowego.
    Tu ktoś próbował podłączyć moduł PW1 do unifonu analogowego wielożyłowego i coś nie bardzo mu tam wychodziło. Link.
  • Specjalista Domofony
    zybex napisał:
    Tu ktoś próbował podłączyć moduł PW1 do unifonu analogowego wielożyłowego i coś nie bardzo mu tam wychodziło. Link.

tym bardziej, że mamy tu centralkę ACO, a nie Laskomex...
  • Poziom 10  
    No tak, mam więc kolejny dylemat czy analogowy sygnał wywołania wysteruje ten moduł.... napisałem zapytanie do producenta ale jak widać już kogoś zapewniali że zadziała a nie działał...
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    Dlatego na początku proponowałem próby z przekaźnikiem na ok. 5V a kol. zybex słusznie dodał: "aby zbytnio nie obciążać linii wywołania, dokładałem przekaźnik z jednym tranzystorem i kilkoma elementami biernymi". I to jest słuszna droga.
    Jeżeli chcesz pytać producenta o taką możliwość, to raczej zwróć się do ACO (centrala CDNA) niż do Laskomexa.
  • Poziom 10  
    Każda rada jest dla mnie cenna i dziękuje za nie. Przy opcji z przekaznikiem i tranzystorem także potrzebuje zasilanie.Czy mógłby to być zasilacz 5 V DC na szynę DIN , np DR-15-5 oraz gotowy moduł przekaznika z optoizolacją z portalu aukcyjnego o napięciu sterującym 2-5 V i prądzie wyzwalającym 2 mA ? Czy tez to 2 mA jest za dużym obciążeniem linii wyzwalania ?
    System domofonowy analogowy wielożyłowy jest tak zbudowany, że w jednej chwili dzwoni jedynie jeden unifon. Po wybraniu numeru mieszkania, sygnał wywołania trafia do wybranego unifonu. Jak ktoś podłączy sobie w mieszkaniu drugi unifon (równolegle), to ten drugi też będzie dzwonił. Zatem zamiast tego drugiego dajesz układ wyzwalania przekaźnikiem. Sposób, w który kiedyś zrealizowałem podobne zadanie, nie obciąża linii w ogóle.
    Konstruując taki układ, należy dobrać przekaźnik do posiadanego zasilacza.

• Poziom 8  
    Witam
    Firma CYFRAL ma w swojej ofercie urządzenie UDS-A.
    Przystawka jest przeznaczona do analogowych systemów CYFRAL, ale powinna zadziałać w systemach wielożyłowych.
    Należy podłączyć masę, linię wywołania i zasilanie AC.
    Na wyjściu mamy styk przekaźnika NO.
    Urządzenie posiada galwaniczną separację linii domofonowej od części wykonawczej.
    Nie zalecamy wprowadzania do urządzenia przewodów linii energetycznej.
    Niemniej przekaźniki mają zazwyczaj styki na napięcie 250V AC.
    Instrukcja https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=930896
    Pozdrawiam