Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] przepalający się bezpiecznik 2A w telewizorze Graetz ctv-A70sn

27 Lip 2019 08:26 564 29
  • Poziom 11  
    Witam.Mam problem z przepalającym się bezpiecznikem w telewizorze crt Graetz CTV-A 70 SN
    Telewizor po wymianie na nowy bezpiecznik pogra klka dni i znów bezpiecznik przepali się.
    Proszę o pomoc co może być przyczyną. przepalający się bezpiecznik 2A w telewizorze Graetz ctv-A70sn przepalający się bezpiecznik 2A w telewizorze Graetz ctv-A70sn
  • Poziom 29  
    Jeżeli pali bezpiecznik to trzeba szukać przyczyny, po to jest w układzie aby go "ochraniał". Patrząc na zdjęcie tej płyty głównej to na pierwszy rzut oka widać kilka elementów dość mocno przepracowanych, które pewnie są do wymiany, a co najmniej do sprawdzenia - rezystory, kondensatory, pasty przy radiatorach, trafopowielacz.
  • Poziom 39  
    Skoro przepala się główny bezpiecznik to przyczyny szukałbym w zasilaczu.
    Pooglądaj płytę od strony druku pod kątem zimnych lutów w okolicach większych lub grzejących się elementów.
    Psikusa może też robić któryś kondensator elektrolityczny (najbardziej narażone są te obok grzejących się elementów) lub termistor rozmagnesowania kineskopu.
    No i pytania za 100 punktów - czy wymieniony bezpiecznik ma takie parametry jak oryginał ? Może miał być zwłoczny a Ty montujesz szybki ?
  • Poziom 11  
    Bezpiecznik wymieniany na taki sam 2A ale nie wiem czy szybki.Jak to odczytać na bezpieczniku?Na płycie widać przegrzanie pod rezystorami. Po wymieniam kondensatory i rezystory na zasilaczu zobaczymy czy pomoże.Pastę termoprzewodzącą muszę kupić to po czyszczę i na nowo na łoże.
  • Poziom 11  
    przepalający się bezpiecznik 2A w telewizorze Graetz ctv-A70sn Powymieniałem kilka kondensatorów zdjęcie poniżej.Ale mam problem z rezystorami. Według wzornika oznaczeń wychodzi 0,47Koma.Stare mają po zmierzeniu miernikiem 4,7Koma przepalający się bezpiecznik 2A w telewizorze Graetz ctv-A70sn .Czy rezystory jak się starzeją czy też przegrzeją mogą tracić swoje parametry?Chyba że w sklepie żle odczytali kolory pasków.Kupiłem jedne i drugie tylko nie wiem które wstawić?
  • Poziom 14  
    Po kiego czorta kolega wymienia rezystory ? Ja bym prewencyjnie wymienił kondensatory zasilacza i przetwornicy WN gdyż te ulegają zmianą parametrów na wskutek wysychania elektrolitu. Widać że kolega ma telewizor kineskopowy, proponował bym go na początek przedmuchać sprężonym powietrzem w okolicach cewek odchylania gdyż tam najwięcej syfu się zbiera powodując przepięcia i upływy. Także okolice transformatora WN ( z niego wychodzi gruby czerwony przewód ). Co ważne sprawdzić potencjometr transformatora WN czy nie jest nadtopiony ( kiedyś takie usterki miałem na stole ) i czy nie ma zimnych lutów, Proszę też nie kręcić tym potencjometrem. Można natomiast poruszać lekko w jedną i drugą stronę ustawiając mniej więcej w to samo położenie. Zazwyczaj są tam dwa potencjometry. Nie kręcić innymi potencjometrami.
    Inną kwestią jest sprawdzenie tzw zimnych lutów które potrafią narobić chaosu a chodzi o te miejsca gdzie kolega ma ciemne ślady przegrzania PCB i dopiero wtedy zastanawiać się ewentualnie co dalej.
  • Poziom 11  
    Ok.przedmucham płytkę powietrzem.Rezystory nie ulegają zmianom parametrów jest albo dobry albo spalony.Tylko kondensatory się starzeją.Prosze mnie poprawic jak zle odczytalem.
    W zasilaczu wymienilem kondensatory.Poprawie te zimne luty w okolicach przegrzania i WN.
  • Poziom 41  
    marcin2614 napisał:
    Rezystory nie ulegają zmianom parametrów
    Nie wierz w takie bzdury.
    Zaopatrz się schemat, będzie ci łatwiej zrozumieć co jest czym.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    marcin2614 napisał:
    Rezystory nie ulegają zmianom parametrów jest albo dobry albo spalony.Tylko kondensatory się starzeją.

Kolega raczy pisać bzdury. Jak się nie starzeją już samo termiczne przegrzanie i uszkodzenie powłoki je dyskwalifikuje a także niektórym wilgoć szkodzi, naprężenia mechaniczne od płyty i kilka innych czynników.
    Dość trudno sprawdzić w przetwornicach rezystory metalizowane po przepięciach. Rezystancja niby jest a prąd za chiny nie przepływa oj są takie przypadki. To tak dla przykładu.
  • Poziom 11  
    Ok płytkę przeczyscilem z kurzu.Transformator WN z tymi potencjometrami nie jest nadpalony.Co do schematu to żaden ze mnie elektronik bardziej elektryk prędzej cos zepsuje niz odczytam ze schematu.
    Czyli rezystory też wlutuje nowe.Ale wrócę do pytania wyżej które mam wlutowac. Wg miernika czy wg pasków.
  • Poziom 35  
    marcin2614 napisał:
    Ok płytkę przeczyscilem z kurzu.Transformator WN z tymi potencjometrami nie jest nadpalony.Co do schematu to żaden ze mnie elektronik bardziej elektryk prędzej cos zepsuje niz odczytam ze schematu.
    Czyli rezystory też wlutuje nowe.Ale wrócę do pytania wyżej które mam wlutowac. Wg miernika czy wg pasków.

Skoro masz problem z czytaniem schematu podaj oznaczenia rezystorow na plycie ktore chcesz wymienic/zamienic na nowe.Na zdjeciu nie widze potrzeby wymiany rezystorow ewentualnie poprawe punktow lutowniczych na nowe spoiwo bo sa przegrzane.Na plycie glownej jest nalepka z typem chasis jak mozesz umiesc ja tutaj.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Bezpiecznik pewnie ma być "T". Podejrzenie też pada na pozystor.
  • Poziom 41  
    marian1981.02 napisał:
    Bezpiecznik pewnie ma być "T
    A co to zmieni w przypadku uszkodzenia któregoś z podzespołów powodujących jego przepalanie ?.
    Może na czas poszukiwania przyczyny, zamiast tego bezpiecznika, warto byłoby wstawić żarówkę np; 230V/75W ?.
  • Spec od sprzętu Unitra
    gumisie napisał:
    A co to zmieni w przypadku uszkodzenia któregoś z podzespołów powodujących jego przepalanie ?.
    Przepala się okresowo więc nie jest ewidentnie nic padnięte w zasilaczu. Należy założyć prawidłowy bezpiecznik i sprawdzić czy znów ulegnie uszkodzeniu. Jeśli tak to winny będzie pozystor. Raczej nic innego, a wy każecie połowę części wymieniać laikowi.
  • Poziom 41  
    marian1981.02 napisał:
    Jeśli tak to winny będzie pozystor.
    Nie zaprzeczę, może i on jest winowajcą.

marian1981.02 napisał:
    wy każecie połowę części wymieniać laikowi.
    Nie wrzucaj mnie do tego samego worka, proszę.
  • Poziom 28  
    Sprawdzałeś pozystor od cewek rozmagnesowujących kineskop ? Trzeba wylutować zdjąć dekielek od góry i sprawdzić stan "pastylek lub pastylki" pozystora, czy nie ma nadpaleń ? (pozystor zaznaczony na zdjęciu) Jak są takie nadpalenia i zwęglenia pozystor do wymiany i to powinno zamknąć temat.
  • Poziom 11  
    Pozystor wylutowalem, nie widzę nadpaleń załączam zdjęcie proszę zerknąć. Na drugim zdjęciu numery płyty. przepalający się bezpiecznik 2A w telewizorze Graetz ctv-A70sn przepalający się bezpiecznik 2A w telewizorze Graetz ctv-A70sn przepalający się bezpiecznik 2A w telewizorze Graetz ctv-A70sn
  • Spec od sprzętu Unitra
    Pozystor trzeba podstawić a nie doszukiwać się nadpaleń. Po drugie bezpiecznik obowiązkowo z literką "T" włożyć.
  • Poziom 11  
    Ok. Kupię nowy pozystor i bezpiecznik T 2A. Wlutuję i zobaczymy czy będzie dobrze.
  • Poziom 28  
    marian1981.02 napisał:
    Pozystor trzeba podstawić, a nie doszukiwać się nadpaleń.

Jak się zobaczy nadpalenia, to wiadomo dlaczego pali się bezpiecznik.
  • Poziom 11  
    W sklepach w p_n nie znalazłem pozystora. Poszukam w Internecie. Jakiś zamiennik?
    Proszę o namiary.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Jakikolwiek trzynóżkowy.
  • Poziom 11  
    Dziś wstawiłem pozystor. Kolega z forum mnie poratował. Trwało to trochę, ale poczta to jak ekspress. Telewizor działa ale zobaczymy czy pomogło, bo przedtem po wymianie bezpiecznika też może tydzień grał.
  • Spec od sprzętu Unitra
    zadam64 napisał:

Ciekawy jestem dlaczego bylo tyle rodzajow skoro mozna bylo uzyc JAKIKOLWIEK zastanawiajace?
    Nie wiem, ale tak doradzali fachowcy zawsze z działu TV.

A bezpiecznik zwłoczny wstawiłeś?
  • Poziom 41  
    zadam64 napisał:

Ciekawy jestem dlaczego bylo tyle rodzajow
    Układ rozmagnesowania kineskopu, nie składa się tylko z pozystora.
    Ważną rolę odgrywa indukcyjność oraz rezystancja cewki, pojemność kondensatorów itd ... .
  • Poziom 26  
    Można ten pozystor wylutować na powiedzmy dwa tygodnie, albo trzy i sprawdzić czy bezpiecznik się nie przepali.

Pozystor nie jest niezbędny do działania telewizora.

Gdy pozystor będzie wypięty zbyt długo, to kolory się trochę pokićkają, i tylko tyle.

Ja podejrzewam kondensator ok 100μF/na ok 400V.
  • Poziom 35  
    gumisie napisał:
    zadam64 napisał:

Ciekawy jestem dlaczego było tyle rodzajów
    Układ rozmagnesowania kineskopu, nie składa się tylko z pozystora.
    Ważną rolę odgrywa indukcyjność oraz rezystancja cewki, pojemność kondensatorów itd ... .

No właśnie. Każdy producent, inna indukcyjność, inny prąd rozmagnesowania. A tu niespodzianka "JAKIKOLWIEK"
  • Spec od sprzętu Unitra
    zadam64 napisał:
    A tu niespodzianka "JAKIKOLWIEK"

Aleś się uczepił. Masz jakąś obsesję na punkcie doboru pozystora?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7389824#7389824 Poczytaj szczególnie post #11, #16 i #18. Ok. Powinienem napisać zbliżony parametrami, ale myślę, że do takiego telewizora to nie trzeba się specjalnie doktoryzować co włożyć.
    Też kiedyś wstawiałem to co akurat udało się kupić i było w rozsądnej cenie.
  • Poziom 11  
    Telewizor działa bezpiecznik nie przepalił się ani razu, wymiana pozystora
    pomogła. Dziękuję wszystkim za pomoc.