Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Redukcja zakłóceń od zasilacza plafonu LED.

TechEkspert 27 Lip 2019 19:08 540 6
  • Redukcja zakłóceń od zasilacza plafonu LED.
    Podczas prób z odbiornikami RTL-SDR starałem się odebrać jeden z beaconów KF. Zwykle "wodospad" FFT wyglądał dość przewidywalnie, jednak czasami pojawiał się szerokopasmowy szum. Przez przypadek udało się ustalić, że zakłócenia pochodzą od jednego z plafonów LED. Plafon wykonany jest dość estetycznie, jednak zasilacz stałoprądowy generuje zakłócenia radiowe. Nie jest to problem jednostkowy, inny plafon tego samego typu również wytwarza zakłócenia.

Tak wygląda FFT przy włączonym oświetleniu LED:

Efekt zasilenia plafonu:

Zakłócenia występują szerokopasmowo:
    Redukcja zakłóceń od zasilacza plafonu LED. Redukcja zakłóceń od zasilacza plafonu LED.

Na wejściu zasilacza dodałem płytkę z filtrem wyciągniętym z uszkodzonego zasilacza ATX:

Poziom zakłóceń zmniejszył się lecz nadal są widoczne:

Na wejściu zasilanie 230V i prąd 100mA, kształt prądu wejściowego:

Na wyjściu mamy 76.8V i prąd 290mA, kształt prądu wyjściowego:
    Redukcja zakłóceń od zasilacza plafonu LED. Redukcja zakłóceń od zasilacza plafonu LED.

FFT prądu wyjściowego:

Widać harmoniczne na 100Hz ,200Hz ,300Hz itd.
    Jest też pik na 2.5MHz.

Budowa wewnętrzna typowa dla zasilacza impulsowego, widoczna indukcyjność (filtr) w obwodzie wejściowym:

Układ sterujący oznaczony kodem 84KL7D0.
    W obwodzie wyjściowym kondensator 100V 150uF.
    W obwodzie wejściowym kondensator stały 220nF/630V.

Założony filtr zmniejszył ilość generowanych zakłóceń, ale chciałbym je stłumić jeszcze bardziej np. zasilacz do laptopa nie wytwarza takich zakłóceń mimo, że ma większą moc (i zapewne aktywne PFC).

Mam prośbę o podpowiedź, czy jest sens dalej modyfikować ten zasilacz, czy też znacie jakieś dobrej jakości zamienniki zasilaczy stałoprądowych 0.3A 80V?

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    TechEkspert
    Redaktor
    Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert napisał 2649 postów o ocenie 1783, pomógł 5 razy. Jest z nami od 2014 roku.
  • Pomocny post
    pikarel
    Poziom 32  
    Zasilacz diod LED ze zdjęć powyżej jest bez kontroli prądu LED.
    Informacja o tym powinna być podawana w specyfikacji produktu, szczególnie, jeśli elementy (LED) pracują w pozakatalogowych warunkach.
    Moim zdaniem to psucie rynku - tu rynek lamp LED - przez łańcuch:
    -producent
    -dystrybutor
    -handlarz (proszę nie mylić z handlowcem; to sprzedaż syfu różni handlarza od handlowca).

Garść informacji o właściwym zasilaniu LED:
    https://www.onsemi.com/pub/Collateral/TND345-D.PDF
    TechEkspert
    Redaktor
    Zrobiłem próbę i podłączyłem na wyjściu rezystor 200om. Napięcie spadło do ok. 60V więc jest jakaś prosta regulacja.

Dzięki za link, zapoznam się z dokumentacją.
  • Pomocny post
    mkpl
    Poziom 37  
    Tam jest jakiś TNY więc ograniczenie prądu jest po stronie sieciowej w źródle klucza przetwornicy (w kości). Te scalaki "syfią" same z siebie.
    Po stronie sieci by poprawić "PF" dali bardzo mały kondensator stąd te składowe 100Hz. Daj tam z 10uF na 350V to składowa modulacyjna się zmniejszy.
    Filtr też jest niepełny. Warto dodać z 47/100n klasy X między L i N bezpośrednio przy płytce zasilacza.

Jak przewody do diod LED są długie to dałbym 100n również na wyjściu zasilacza.
    TechEkspert
    Redaktor
    Świetna podpowiedź, dzięki,
    mnie również pojemność 220nF za prostownikiem zaskoczyła mnie podwójnie.

Z jednej strony pomyślałem o niskim prądzie udarowym, oraz wytrzymałości kondensatora MKT,
    z drugiej strony wahania napięcia za prostownikiem i możliwe zakłócenia.

Zrobiłem pewne eksperymenty praktyczne.
    Tak wygląda przebieg napięcia na oryginalnym kondensatorze 220nF:

Po dodaniu 1uF:

Oraz podłączeniu 10uF:

Oraz niespodzianka, brak istotnego wpływu na zakłócenia radioelektryczne:

Dławik w oryginalnym obwodzie ma indukcyjność 700uH.
    Indukcyjność jednego uzwojenia testowanego dławika przeciwzakłóceniowego 2.5mH.

Podłączyłem na wyjściu układu (od strony LED) kondensator 100nF, brak wpływu na obserwowane zakłócenia.
    Podłączyłem na wejściu zasilacza (od strony sieci) kondensator 330nF X2, brak istotnego wpływu na obserwowane zakłócenia.

Narazie redukcja zakłóceń występuje najsilniej przy zastosowania dławika na wejściu układu.
    TechEkspert
    Redaktor
    Ostatecznie zredukowałem zakłócenia filtrem (dławik) z innego zasilacza impulsowego o większej mocy:

• Pomocny post
    Zbigniew 400
    Poziom 37  
    Spróbuj założyć ferryty na wejściu i wyjściu zasilacza.