Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32

khoam 27 Jul 2019 22:30 10077 31
 • Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32

  Pod koniec zeszłego roku pojawiła się dość nietypowa seria płytek testowych przeznaczonych dla układów ESP8266 oraz ESP32 firmy Espressif. Płytki te są wyposażone w specjalne podstawki dla tych układów, które są dostępne w obudowach typu SMD wraz z (opcjonalnie) wbudowaną anteną PCB lub ceramiczną oraz złączem U.FL do podłączenia anteny zewnętrznej.

  Cechą charakterystyczną tych płytek testowych jest to, że są one trwale zamocowane na dodatkowej podstawce wykonanej z pleksi o grubości ok. 5 mm. Dostępne są również cztery otwory w każdym z rogów płytki, które umożliwiają dość solidnie przytwierdzić całość do podłoża (zdjęcie po lewej stronie).

  Płytki wyposażone są w interfejs USB ze złączem Micro do programowania układów oraz do zasilania wszystkich komponentów na płytce. Nie ma możliwości podłączenia odrębnego źródła zasilania +5V, jeżeli jednocześnie korzystamy z interfejsu USB. Schemat mostka USB do UART wygląda następująco:
  Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32

  Zastosowany układ CP2104 umożliwia (wg noty aplikacyjnej) transmisję z prędkością do 2 Mbps. Sam w praktyce stosuję prędkości nie większe niż 1 Mbps (używam PlatformIO) zarówno do programowania układów, jak ich monitorowania w trakcie pracy. Wyższych prędkości nie udało mi się osiągnąć z tym mostkiem – prawdopodobnie problem leży po stronie odpowiedniej jakości przewodu połączeniowego, jak i samego interfejsu USB w komputerze.

  Płytki testowe wyposażone są również w układ tzw. auto-resetu (schematy poniżej), dzięki czemu możliwe jest automatyczne wejście w tryb programowania układu, a po jego zakończeniu – restart układu i ewentualne dalsze monitorowanie przez interfejs UART.
  Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32

  Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32

  Dodatkowo na płytkach testowych zostały zamontowane przyciski: załączenia zasilania, RESET oraz PROG (wymuszenie trybu programowania). W przypadku pracy np. z Arduino IDE czy PlatformIO będą one praktycznie zbędne, dzięki wbudowanemu układowi auto-resetu. W celu skorzystania z tych płytek testowych w środowisku Arduino IDE należy wybrać, w zależności od programowanego układu, opcję Generic ESP8266 Module lub ESP32 Dev Module. Płytka testowa wspiera metody auto-reset: ck oraz nodemcu.


  Na poniższych zdjęciach przedstawiono trzy rodzaje płytek testowych wraz z opisem ich podstawowych komponentów. W kolejności od lewej strony: dla układów ESP-07 oraz ESP-12, dla układów ESP32-WROOM-32 oraz ESP-32S i po prawej stronie dla układów ESP32-WROVER.
  Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32

  Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32

  Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32


  Ciekawostką jest to, że płytki testowe nie są sygnowane żadnym opisem czy logo producenta. Nie było więc łatwo odnaleźć ich schematy czy specyfikacje. Jednym z najbardziej wiarygodnych kandydatów na źródło informacji, jakie udało mi się znaleźć, jest projekt pod tym adresem. W załączeniu do artykułu umieściłem schematy płytek przedstawionych powyżej, które zaczerpnąłem z tej właśnie strony.


  Od ponad pół roku używam dwóch rodzajów płytek testowych, dla ESP07/12 oraz ESP-WROOM-32. Sprawują się nienagannie. Na początek miałem mały problem z nauczeniem się poprawnego wkładania „kostek” ESP w podstawki – chodziło o to, aby nie było przesunięć pinów układów względem sprężynujących mocowań w podstawce. Niestety ceny tych płytek testowych nie są zachęcające: od 14$ do 16$ na AliExpress z przesyłką. Głównym kosztem produkcji są zapewne specjalizowane podstawki. Miałem okazję te płytki wcześniej przetestować (dzięki uprzejmości kolegi) i tylko dlatego zdecydowałem się je zakupić.


  Wymiary płytek testowych wynoszą 45x55 mm. Waga, typowy pobór prądu, zakres temperatur użytkowania, zakres wilgotności względnej oraz odporność na drgania i wstrząsy nie zostały określone ;)


  Niedawno ukazał się w sprzedaży następny model tych płytek testowych, który przeznaczony jest dla układów ESP-WROOM-02, nowej generacji ESP8266 (zdjęcie poniżej). Nie mam (jeszcze) dostępu do tego modelu płytki, ale wszystko wskazuje na to, że zestaw komponentów na płytce testowej jest analogiczny do modeli poprzednich.


  Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  khoam
  Level 41  
  Offline 
  khoam wrote 8883 posts with rating 1288, helped 692 times. Live in city Piaseczno. Been with us since 2007 year.
 • #3
  khoam
  Level 41  
  arturavs wrote:
  Ciekawie rozwiązane złącze dla ESP.

  Niestety, ale nie udało mi się nigdzie namierzyć samej tego typu "podstawki", a naprawdę przydałaby mi się.
 • #4
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  khoam wrote:
  Niestety, ale nie udało mi się nigdzie namierzyć samej tego typu "podstawki", a naprawdę przydałaby mi się.

  Też szukałem, bo kilkanaście modułów GPS/GPRS mi się przewraca to bym posprawdzał. A lutowanie za każdym razem.....Rozstaw taki sam jak ESP.
 • #5
  vania
  Level 23  
  khoam wrote:
  arturavs wrote:
  Ciekawie rozwiązane złącze dla ESP.

  Niestety, ale nie udało mi się nigdzie namierzyć samej tego typu "podstawki", a naprawdę przydałaby mi się.

  W wersji przewlekanej można zrobić z takich "sprężynek" https://pl.farnell.com/multicomp/test-3/test-pin-pcb-1mm/dp/1702006
  podobnie jak w tym zestawie https://www.element14.com/community/roadTestReviews/1911/l/lprs-eric-development-kit-review
  Mam ten zestaw i to rozwiązanie sprawdza się, moduły ERIC9 przekładałem kilkadziesiąt razy i dalej kontaktują poprawnie. Jeden pin tej "sprężynki" jest wlutowany do płytki a drugi przechodzi luźno przez otwór w płytce.
 • #6
  khoam
  Level 41  
  vania wrote:
  W wersji przewlekanej można zrobić z takich "sprężynek" https://pl.farnell.com/multicomp/test-3/test-pin-pcb-1mm/dp/1702006

  Trochę będzie to wymagało "szewskiej" pracy, ale teraz już wiem, po co są te podkładki pleksi w tych płytkach testowych dla ESP. Dziękuję.
 • #7
  Turboasm
  Level 12  
  Jestem w posiadaniu takiej płytki ale za nic nie mogę za jej pomocą wgrać nic na esp. Próbowałem wrzucić easyesp za pomocą załączonego skryptu jak i arduiono ide i za każdym razem nie można się połączyć lub brak płytki. Na płytce podczas próby programowania migaja diody ale nic więcej. Sprawdzalem już sam układ uart i po zmostkowaniu rx tx do terminala wszystko wraca jak i napięcia 3.3V się zgadzają. Już mi brak pomysłów jak to uruchomić.
  Filmik w załączniku.
 • #8
  kaczakat
  Level 33  
  Turboasm wrote:
  Jestem w posiadaniu takiej płytki ale za nic nie mogę za jej pomocą wgrać nic na esp
  Te płytki są bardziej po to, by jak masz 10szt chipów kupionych w CHRL to na szybko zaraz je sprawdzić przed wlutowaniem do docelowej płytki. Jak masz 1 chip i 1 programator nigdy nieużywany to nie dojdziesz łatwo która strona jest wadliwa.
  Na płytce domyślnie jest autoreset, ale spróbuj ręcznie, z ustawień Arduino wybierz ESP generic, Reset Method none, przed wgraniem wciśnij przyciski w sekwencji reset, flash, puść reset, puść flash, kliknij wgraj. Jeśli wgra to problem z autoresetem, jeśli nie to pomierz na pinach RST, GPIO0, GPIO15, GPIO2, CH_PD jakie są rezystory podciągające (tylko 15 ma mieć do GND, reszta do VCC) i jak działają przyciski. A jeśli chciałbyś jednak korzystać z autoreset i klikasz po przyciskach to trzeba to ustawić w tym samym miejscu, tu zadziała metoda NODE MCU lub jako płytkę docelową dla ESP12F wybrać WEMOS D1 R2 Mini lub Node MCU v1.0.
  Edyta: na twojej płytce przycisk flash=PROG, a CH_PD to EN.
 • #9
  Turboasm
  Level 12  
  Właśnie mam tych układów esp12f z 40sztuk które chciałem sprawdzić przed lutowaniem i na pewno 20 z nich już zmieniałem i nic się nie zmienia. Sprawdzę jak napisałeś jeszcze
 • #11
  khoam
  Level 41  
  Turboasm wrote:
  Właśnie mam tych układów esp12f z 40sztuk które chciałem sprawdzić przed lutowaniem

  Działającą konfigurację w Arduino IDE mam, jak na poniższym obrazku - testowane z ESP-12.

  Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32

  Upload Speed może być 921 600, ale w wypadku problemu z wgrywaniem można zmniejszyć.

  CPU Freuqency - może być 80 MHz lub 160 MHz

  Flash Mode może być DOUT, DIO lub QIO.

  Reset Method może być ck lub nodemcu - obie metody są wspierane przez układ auto-reset na tej płytce testowej.

  Bultin Led - podaje się numer pinu, do którego zostanie podłączona LED (tzw. LED_BUILTIN - płytka testowa nie ma wbudowanego takiego LED)

  Uzupełniłem informację w artykule o wspieranych trybach auto-reset.
 • #12
  kaczakat
  Level 33  
  Chińczycy opisują te płytki w cały świat, ta dla ESP8266 ma led na GPIO1, a ta dla ESP32 ma na GPIO4. Na fotkach są opisywane inaczej na laminacie, a inaczej w komentarzu, a czasami wcale. Flash mode najbezpieczniej ustawić w tryb DOUT, ale błędnie wybrany objawia się resetami już po wgraniu czegoś do środka.
 • #13
  khoam
  Level 41  
  kaczakat wrote:
  Flash mode najbezpieczniej ustawić w tryb DOUT, ale błędnie wybrany objawia się resetami już po wgraniu czegoś do środka.

  Testowałem ESP-12 na tej płytce testowej ze wszystkim trzema opcjami (DOUT, DIO oraz QIO), również na okoliczność poprawnej pracy programu. Ustawienia Flash Mode nie wynikają z konstrukcji płytki testowej, ale danego modelu układu ESP8266 lub ESP32. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem:
  https://github.com/espressif/esptool/wiki/SPI-Flash-Modes
 • #14
  kaczakat
  Level 33  
  No ja też testowałem EsP-12 i nie wszystko działa, bo to nie zależy jaka jest płytka testowa tylko jaki jest moduł/chip/flash. ESP-12 działa OK tylko na DOUT, ESP-12E i ESP-12F na QIO (a skoro tak to i nie miałem potrzeby sprawdzać wolniejszych), ESP-12S może mieć QIO ale flash na 1MB, pomimo że teoretycznie ma 4MB. Jeśli faktycznie teraz podrabiają tak te ESP to w każdym wypadku/egz. może być inaczej, DOUT jest po prostu bezpiecznym ustawieniem.
 • #15
  khoam
  Level 41  
  kaczakat wrote:
  bo to nie zależy jaka jest płytka testowa tylko jaki jest moduł/chip/flash.

  :)
  khoam wrote:
  Ustawienia Flash Mode nie wynikają z konstrukcji płytki testowej, ale danego modelu układu ESP8266 lub ESP32.  kaczakat wrote:
  ESP-12S może mieć QIO ale flash na 1MB, pomimo że teoretycznie ma 4MB

  Akurat mam takie ESP-07S oraz ESP-12S, co mają 4MB flash. Nie ma więc chyba żadnej reguły.

  kaczakat wrote:
  DOUT jest po prostu bezpiecznym ustawieniem.

  Tak, (prawie) zawsze działa. Jest to też najwolniejsza metoda wgrywania kodu. Na razie nie natknąłem się na moduł ESP8266, który by nie działał w trybie QIO (najszybszym).
 • #16
  KhazAkar
  Level 11  
  kaczakat wrote:
  Sprawdzenie GPIO2 możesz odpuścić, to jest stosowane do jakiegoś egzotycznego trybu bootowania i nigdy jeszcze tego nie użyłem.

  Lepiej sprawdzać ;) Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32
 • #19
  Walery K
  Level 21  
  @gdl
  A może podałbyś linka?
 • #20
  gdL
  Level 27  
  Walery K wrote:
  @gdl
  A może podałbyś linka?


  Np tutaj.

  https://shopee.pl/-StonesYOU-Narz%C4%99dzie-p...8?sp_atk=78a67ed4-0508-4b20-8abe-745fbec852a1

  A kupony / kody zawsze warto śledzić na pepperze.
  https://www.pepper.pl/kupony/shopee.pl

  Zdarza się 10/30 ( 10PLN gdzie MWZ 30PLN ).
 • #21
  urkotrebor
  Level 18  
  Drodzy moi jakiś czas temu kupiłem sobie ESP32-WROOM-32U jako ciekawostkę , dodatkowo dokupiłem płytkę by go wlutować .
  Przed wlutowaniem płytkę sprawdziłem na okoliczność zwarć i ciągłości .
  Jednak po podłączeniu do kompa (przez „programator” 3.3V) efekt jest taki , że Arduino się nie komunikuje , czasami wpisywane znaki w monitorze wracają poprawne ale częściej jest cisza .
  Zdarza się też , że jest widoczna sieć z esp do której mogę się podłączyć lecz wpisanie adresu esp nie daje żadnego efektu .
  Z pinu TXD wychodzi cyklicznie jakiś sygnał , który na zabawkowym oscyloskopie wygląda na zniekształcony .
  Mam pytanie czy te płytki mają zainstalowane jakieś oprogramowanie czy może trzeba je przy pierwszym uruchomieniu jakoś specjalnie traktować ?
  No chyba że ją zamordowałem ?
 • #22
  khoam
  Level 41  
  urkotrebor wrote:
  Przed wlutowaniem płytkę sprawdziłem na okoliczność zwarć i ciągłości .

  Ale chyba nie chodzi o płytkę opisaną w tym artykule? W niej nie trzeba lutować ESP.
 • #23
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  urkotrebor wrote:
  Drodzy moi jakiś czas temu kupiłem sobie ESP32-WROOM-32U jako ciekawostkę , dodatkowo dokupiłem płytkę by go wlutować .
  Przed wlutowaniem płytkę sprawdziłem na okoliczność zwarć i ciągłości .

  Masz na myśli taką płytkę?;

  Mini-płyty testowe dla układów ESP8266 oraz ESP32


  Tu co prawda ESP32-WROOM-32UE (zależało mi na złączu Ufl dla zewnętrznej anteny) ale pod względem technicznym jest to to samo.
 • #24
  gdL
  Level 27  
  urkotrebor wrote:
  Drodzy moi jakiś czas temu kupiłem sobie ESP32-WROOM-32U jako ciekawostkę , dodatkowo dokupiłem płytkę by go wlutować .
  Przed wlutowaniem płytkę sprawdziłem na okoliczność zwarć i ciągłości .
  Jednak po podłączeniu do kompa (przez „programator” 3.3V) efekt jest taki , że Arduino się nie komunikuje , czasami wpisywane znaki w monitorze wracają poprawne ale częściej jest cisza .
  Zdarza się też , że jest widoczna sieć z esp do której mogę się podłączyć lecz wpisanie adresu esp nie daje żadnego efektu .
  Z pinu TXD wychodzi cyklicznie jakiś sygnał , który na zabawkowym oscyloskopie wygląda na zniekształcony .
  Mam pytanie czy te płytki mają zainstalowane jakieś oprogramowanie czy może trzeba je przy pierwszym uruchomieniu jakoś specjalnie traktować ?
  No chyba że ją zamordowałem ?


  Na początek sprawdź oscyloskopem jak wygląda zasilanie tego esp32, czy napięcie nie przysiada. On, zwłaszcza przy włączonym module WiFi lubi generować spore piki prądowe.
  Dalej wrzuć tam jakiś prosty sketch migający diodą i zobacz czy jest stabilny.
 • #25
  urkotrebor
  Level 18  
  Tak kolego ArturAVS dokładnie to ta płytka (tylko ja wlutowałem jeszcze te dwa oporniki 10k) tylko moduł bez anteny z samym złączem na antenę zewnętrzną , gdybym miał taką płytkę jak w temacie było by prościej .
  gdL napięcie ok. z zasilacza laboratoryjnego , niestety ale brak komunikacji uniemożliwia wgranie czegokolwiek , jeśli dostanę gdzieś programator to mogę spróbować wgrać coś bezpośrednio do kości pamięci która jest pod ekranem tylko czy trzeba ją wylutować .
  Najbardziej to teraz zależy mi na ustaleniu czemu układ nie działa by w przyszłości uniknąć takich usterek , może to fabryk feler lub to ja ubiłem go choćby ładunkiem .
 • #26
  khoam
  Level 41  
  urkotrebor wrote:
  Najbardziej to teraz zależy mi na ustaleniu czemu układ nie działa by w przyszłości uniknąć takich usterek , może to fabryk feler lub to ja ubiłem go choćby ładunkiem .

  Czy przed rozpoczęciem procesu wgrywania był naciśnięty przycisk BOOT (ten drugi)?
 • #27
  urkotrebor
  Level 18  
  Wszystko według listy żeby czegoś nie pominąć , ale ten układ po mojemu sprawia wrażenie że ma uszkodzony układ do komunikacji szeregowej .
  Wszystkie inne układy jakie mam po resecie wysyłają info o sobie a ten milczy .
  Normalnie na TX coś się dzieje po wciśnięciu BOOT cisza .
 • #28
  kaczakat
  Level 33  
  @urkotrebor pomachaj ustawieniami różnych prędkości UART, pewnie zobaczysz komunikat resetu z powodu zbyt niskiego napięcia zasilania Brownout Detector - BOD zadziałał. Przy uruchomieniu z BOOT potrzeby są znacznie mniejsze i czeka na wsad.
 • #29
  khoam
  Level 41  
  urkotrebor wrote:
  Normalnie na TX coś się dzieje po wciśnięciu BOOT cisza .

  Po BOOT zawsze powinny pojawiać dane na TX. Sprawdź, jaki prąd pobiera ten ESP.
 • #30
  urkotrebor
  Level 18  
  Pomiar prądu na moim mierniku wygląda tak :
  Po podłączeniu 52 do 58 mA
  Wciśnięty
  reset 0,3 mA
  BOOT 52 do 58 mA
  BOOT i reset razem 52 do 58 mA
  Po puszczeniu BOOT i reset razem 18 mA