akasienka wrote:
Powierzchnia 100m2 - dwa poziomy
Podłogówka ok 40m2
Podwójny układ grzewczy (podłogówka + grzejniki) to wyższe koszty instalacji i bardziej skomplikowana instalacja.
Aby to wszystko dobrze pracowało to potrzebne jest sprzęgło hydrauliczne, dwie pompy (oddzielne do podłogówek i grzejników) oraz mieszacz podłogówki.
Często hydraulicy robią takie układy bez sprzęgła, a bywa, że i na jedynej pompie wbudowanej w kocioł i później są problemy z regulacją całego układu.
Lepiej jest zrobić układ jednolity np. wszędzie podłogówki (co jest najlepszym rozwiązaniem) lub wszędzie grzejniki. Wtedy taki układ zasila się bezpośrednio z kotła gazowego i pracuje na jednej pompie tej wbudowanej w kocioł.
akasienka wrote:
Dom jest ocieplony, ale ogólnie do domu pasywnego to mu daleko.
Ale i tak każdy kocioł jaki kupisz, będzie mocno przewymiarowany.
akasienka wrote:
1)TERMET ECOCONDENS GOLD PLUS 25KW 1-F ze zbiornikiem cwu 200l
2)VIESSMANN - VITODENS 100W - moc 26kW
3)TERMET WINDSOR KELLER 20kw z zasobnikiem cwu 100l
Dom taki jak Twój będzie miał bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło. Jest to poziom 5-6kW przy mrozach -20'C.
Przy temperaturach rzędu od -5'C do +5'C jakie obecnie bywają przez większość sezonu grzewczego, zapotrzebowanie ciepła będzie na poziomie 1-2kW. W tym przypadku trzeba szukać kotła, który moduluje od jak najmniejszej mocy. Viessmann zaczyna modulować od prawie 6kW, a zatem nie nadaje się do Twojego domu. Po prostu jego najmniejsza moc z jaką potrafi grzać będzie większa od zapotrzebowania domu w najmroźniejsze dni przy -20'C. Przez to kocioł będzie się często załączał i wyłączał (będzie taktował) co spowoduje, że spadnie jego sprawność grzewcza i po prostu nie będzie ekonomiczny. Można co prawda sobie z tym problemem poradzić montując dodatkowy bufor ciepła, który także poprawi komfort cieplny w domu. Weź pod uwagę, że dom drewniany (zapewne szkieletowy) ma bardzo małą akumulacyjność cieplną, czyli bardzo szybko się nagrzewa, ale także bardzo szybko stygnie. Dom taki dla zachowania dużego komfortu ciepła potrzebuje stałego dostarczania ciepła w bardzo małych porcjach, które równoważą straty cieplne budynku. Jest to zawłaszcza bardzo istotne przy ogrzewaniu grzejnikowym, któe ma bardzo małą akumulacyjność. Wtedy własnie przydaje się taki bufor, dzięki któremu kocioł pracuje z najwyższą sprawnością, a do domu uwalniana jest stała ilość ciepła wynikająca z chwilowego zapotrzebowania na ciepło.
Dzięki buforowi możesz podłączyć do instalacji dowolny kocioł nie zważając jaką ma minimalną moc grzewczą.
Jeżeli się zdecydujesz na bufor to ja Ci proponuję zainwestować w kocioł ACV Kompakt lub Thermagen. Kotły te cechuje wyjątkowa niezawodność i prostota budowy oraz bardzo łatwy serwis.
Co prawda wymienione przez Ciebie kotły mają o ok. 2-3% wyższą sprawność, co może się przekładać na 50-100zł wyższe rachunki za cały sezon grzewczy, ale w zamian masz kocioł bezawaryjny, który posłuży wiele lat. Kotły te mają jedyną wadę: podobnie jak wymieniony przez Ciebie Viessmann mają dość dużą moc minimalną na poziomie ok. 6kW i bez bufora do Twojej instalacji się nie nadają.
akasienka wrote:
Bede wdzieczna za pomoc. Robie wyceny i każdy mówi co innego a i tak nie odbieraja telefonu, przedłużaja wszystko - ogólnie nie natrafiłam na nikogo godnego zaufania w Łodzi.
Dziwisz się?
Przychodzi klient, każe sobie przygotowywać szczegółowe oferty, aby móc je porównać i wybrać tego, kto dał o 100zł tańszą ofertę. Inwestorzy obecnie rzadko ufają fachowcom, a sugerują się tylko ceną i zazwyczaj wybierają wykonawców, którzy potrafią zakamuflować dodatkowe koszty, które i tak później będą musiały być poniesione.
Porównywanie ofert cenowych jest bezsensowne, bo jako laik nie wiesz co dostaniesz za te pieniądze. Jeden Ci sprzeda materiały o najwyższej jakości, a inny policzy najtańszą chińszczyznę. Od jednego dostaniesz ofertę, która uwzględnia wszystko, a od innego dostaniesz ofertę w której zawarte są tylko najważniejsze materiały, a za resztę i tak będzie trzeba później dopłacić.
Do tego klientom się wydaje, że wykonawcy przygotowują tę jedyną ofertę i siedzą czekając, aż się łaskawie klient odezwie z pretensjami dlaczego wykonawca nie może rozpocząć roboty od jutra, bo przecież klient tak sobie życzy.
akasienka wrote:
Zależy mi na firmie, która będzie na rynku już jakiś czas i będę mogła liczyć na pomoc serwisową w razie potzreby. Boję się zaufać małym firmom lub instalatorom z małych działalności, bo nie wiem czy w przyszłości będą dostępni.
Różnie to bywa. Wiele razy poprawiałem instalacje po dużych firmach i po drobnych firmach czy "paprokach" także.
Najlepiej szukać firmy z polecenia. Nie patrz na to czy jest to firma moloch czy też jednoosobowa działalność, bo często bywa tak, że ten drobny przedsiębiorca szybciej zareaguje od tej firmy typu moloch.
Najlepiej szukaj firmy z polecenia sąsiadów, znajomych, rodziny.
Jeżeli zaś chodzi o instalację to jak zrobisz wszędzie jednolity system podłogówki lub grzejniki to każdy bez wyjątku hydraulik to ogarnie. W układach rozbudowanych natomiast potrzebna jest już wiedza, którą nie każdy hydraulik posiada. Chodzi o sposób sterowania i regulacji.
Reasumując: prosty układ może później naprawić każdy instalator czy hydraulik. Układy rozbudowane z dużą ilością automatyki ogarnia tylko część instalatorów.